Si për të shpëtuar spiunët Online

How to Escape the Online Spies

Nëse ju jeni tweeting, pazar apo vetëm duke shfletuar, kompanitë e internetit janë duke vëzhguar ju. Ja se si për të shmangur snoopers


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Si për të shpëtuar spiunët internet” ishte shkruar nga Darien Graham-Smith, për The Observer më 13 e shtunë Maj 2017 18.00 UTC

Askush nuk i pëlqen duke u spiunuar. Kur ju jeni duke shfletuar web innocently, kjo është thellësisht e pakëndshme për të menduar se korporatat e teknologjisë pa fytyrë janë monitorimi dhe regjistrimi çdo veprim tuaj.

Ndërsa mbledhja e të dhënave të tilla është e ligjshme, kjo nuk do të thotë kjo është e gjitha e drejtë. Ka shumë gjëra që ju mund të preferojnë të mbajnë për të veten, të tilla si të ardhurat tuaja, seksualiteti juaj, pikëpamjet tuaja politike apo anëtarësimi juaj e presin Yoko Ono. Për një tregues i asaj që mund të nxirret nga zakonet tuaja online, të marrë një vështrim në Aplikoni Magic Sauce mjet i prodhuar nga Cambridge psychometrics Qendra, e cila prodhon një profil të personalitetit tuaj të bazuar në Facebook dhe të dhënat e Twitter.

Dhe ndërsa ju mund të ngushëlluar veten me dije se të gjitha të këtij informacioni është përdorur kryesisht për synimeve të dhënësit reklama, që nuk mund të jetë rasti për një kohë të gjatë. Gjigantët e internetit janë ndërtuar profilet gjithnjë e më të hollësishme të përdoruesit - dhe gjetjen e mënyrave të reja për të shfrytëzuar këtë informacion. në Mbikëqyrës, Carole Cadwalladr-së hetimi në vazhdim ka theksuar se si teknikat analitike janë përdorur në referendumin e fundit të BE-së për të synuar dhe mesazhe artizanale të grupeve të votuesve persuadable bazuar në njohuri psikologjike mbledhur nga të dhëna në internet.

Edhe në qoftë se ju jeni të relaksuar në lidhje me analytics kompanitë e lojrave procesin politik, ju mund të jenë më të shqetësuar në lidhje me efektin në portofolin tuaj: hulumtuesit në Universitetin Politeknik të Katalonjës kanë tashmë prova të gjetur se disa shitësit online përdorin profilizimin për të diskriminuar kundër klientëve të caktuara. Nëse jeni të identifikuar si një blerës me vlerë të lartë, ju jeni të ngjarë të jetë drejtuar drejt produkteve më të shtrenjta, apo edhe i akuzuar më shumë se vizitorët e tjerë për të njëjtin artikull.

Dhe kjo është vetëm fillimi i saj. Ekspertët paralajmërojnë se, në të ardhmen, aktiviteti juaj në internet mund të merret në konsideratë kur të aplikoni për një kredi - ose për një punë. Kjo është shqetësuese, jo më pak për shkak profilizimin përfshin një element të madh supozimi dhe konkluzion. Diçka të pastër si të kërkoni për një gjendje mjekësore - madje edhe nga kurioziteti i thjeshtë - mund të shkaktojë primet e sigurimit tuaj të raketave, dhe ju nuk do të dinë pse.

Edhe në qoftë se ju keni asgjë për të fshehur, prandaj, ajo mund të jetë i mençur për të minimizuar ekspozimin tuaj ndaj ndjekja në internet. Ja se si disa nga emrat më të mëdhenj në faqen spiun mbi ju - dhe si për të mbrojtur privatësinë tuaj.

Amazona

Një zë asistent Amazon Echo
Shtypur butonin memec në krye të Echo asistent zë Amazon përkohësisht do të ndalet atë nga regjistrimi audio. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Amazon ka një zakon shqetësuese e mëposhtme ju rreth web. Kaloni disa minuta duke shfletuar katalogun e saj për një tigan të ri krep, dhe ju mund të gjeni se faqe tjetër që ju vizitoni është festooned misterioze me reklama për cookware.

Fatmirësisht, Amazon ju jep një mënyrë e thjeshtë për të zgjedhin nga duke u gjurmuar në këtë mënyrë. Thjesht klikoni mbi "Llogaria juaj" nga faqen Amazon, pastaj lëvizni poshtë për të "Preferences Reklamim": këtu ju do të shihni opsionin për të çaktivizoni reklamat personalizuar. Vini re se që nga ky funksion mbështetet në cookie-t, kjo do të ketë efekt vetëm në shfletuesin që ju jeni duke përdorur.

Nën "Parapëlqime Reklamim", ju do të shihni opsionin për të parë dhe për të menaxhuar historinë tuaj në shfletim; Nga këtu ju mund të çaktivizoni ndjekja krejt, ose hiqni sende të veçanta nga historia juaj Amazon. Kjo mund të jetë e dobishme në qoftë se ju jeni pazar për një dhuratë, ose në qoftë se ju keni qenë duke shfletuar artikujt jo i modës ju do të në vend nuk do të këshillohen me.

Po në lidhje me pajisjet asistent zë Amazon? Nëse ju keni marrë një jehonë Amazon në shtëpinë tuaj, ju mund të jenë të shqetësuar në lidhje me të dëgjuar në bisedat private. Pjesa tjetër e siguroi, Echo nuk regjistrojnë çdo gjë që dëgjon derisa ju të trajtuar atë me e duhur "fjala wake" (normalisht "Alexa"). Çfarëdo që ju thoni tjetër është kalojë në Amazon, ku është e përpunuar dhe ruajtur, por ju mund të fshij këto të dhëna në çdo kohë - ju do të gjeni opsionin për ta bërë këtë në Amazon-së "të menaxhoni përmbajtjen tuaj dhe pajisjet" Settings.

Për të siguruar që Alexa nuk mund të zgjohet edhe nga aksident, ju gjithashtu mund të shtypni butonin memec në krye të Echo të përkohësisht disable mikrofonin; vetëm shtypni atë përsëri për ta kthyer atë përsëri në. Ia vlen të përmendet, megjithatë, që software jehonë e përditëson automatikisht, kështu që sjellja e saj mund të ndryshojë në çdo kohë. Ne do të mbajtur një sy të mprehtë për çdo përditësime që mund të kompromentojnë fshehtësinë tuaj.

Mollë

Riu duke përdorur një laptop Macbook
Sistemi operativ MacOS kalon termat e kërkimit tuaj për në Apple. Fotografoj: Graeme Robertson për Guardian

iPhones dhe iPads të mbledhë një shumë të të dhënave për ju, dhe kjo është e arritshme jo vetëm për Apple, por të palës së tretë Apps shumë. "Privacy" Seksioni i në aplikacionin iOS Settings ju jep një pasqyrë të asaj që është duke u mbledhur, dhe ju lejon të çaktivizoni të dhënave për ndarjen e ndryshme karakteristika.

Një gjë e veçantë të theksohet është se në qoftë se ju jeni të mbante një iPhone rreth në xhepin tuaj, ajo do të jetë vazhdimisht mbajtja e vendndodhjen tuaj, dhe potencialisht ndarjen e saj. Ju mund të lehtë të mos i tregojnë atë, megjithëse: në app Settings, trokitje e lehtë në "Privacy" > "Location Services" dhe zgjidhni cila Apps duhet të kenë qasje në të dhënat GPS tuaj. Ju gjithashtu mund të çaktivizoni shërbimet e sistemit të tilla si "vende të shpeshta", ose shërbimet disable vendndodhjen krejt - edhe pse kjo do të thotë se Apps si Apple Maps nuk do të funksionojë.

Kjo është një situatë e ngjashme për përdoruesit e Mac. Sistemi MacOS përdor lidhjet e rrjetit për të punuar jashtë se ku në botë kompjuteri juaj është e vendosur, dhe ky informacion mund të ndahet me aplikacionet dhe faqet e internetit. Ju mund të menaxhoni këtë nga "System Preferences" > "Security & Privacy ".

Një tjetër shqetësim privacy për përdoruesit MacOS është fakti se çdo herë që të kërkoni për diçka në Spotlight, termat e kërkimit tuaj janë të kalohen për Apple, kështu serverat e kompanisë mund të sigurojë lidhjet për burime online sugjeruar. Ju mund të çaktivizoni këtë funksion duke hapur "Preferences Sistemit" > "Spotlight" dhe unticking kutinë për "Sugjerime Spotlight".

Më në fund, mbajtur një sy në Webcam tuaj, si malware mund të lejojë hakerat për të fjalë për fjalë të spiunuar mbi ju me anë të Mac tuaj ndërtuar në kamera. Nëse drita vjen papritur, kjo do të thotë dikush është shikuar ju; për paqe të plotë të mendjes, ju gjithmonë mund të mbulojë kamera me shirit të errët. Konsideroni gjithashtu do të "Preferences Sistemit" > "Sound" dhe paaftësi mikrofonin e brendshme, për të siguruar përgjime askush mbi bisedat tuaja.

Facebook

ekranet Facebook
Facebook: ju mund të vendosni alternativë më e sigurt është që të keni një llogari. Fotografoj: Images Gjykata Carl / Images

Ju keni dorëzuar ndoshta mjaft e informacionit personal në Facebook veten - por rrjeti social edhe gjurmët vizitat tuaja në faqet e internetit të tjera për të ndërtuar një profil scarily detajuar të jetesës dhe interesat tuaj. Ky informacion është përdorur kryesisht për synimeve të dhënësit reklama, por ajo mund të jetë kthyer për qëllime të tjera në të ardhmen.

Facebook është mjaft i hapur në lidhje me informacionin që mbledh. Kur ju shihni një reklamë në afat kohor tuaj, ju gjithmonë mund të klikoni drop-down menu në të drejtën e tij të lartë dhe zgjidhni "Pse jam unë duke parë këtë?"Për të zbuluar se pse Facebook zgjodhi për të treguar ju një reklamë për një smartphone, më tepër se një për sapun aromatike. Për një shpjegim më të plotë të asaj që Facebook di për ju, shkoni në "Settings" faqe dhe klikoni "reklamat" për të inspektuar profilin tuaj reklamat. Nëse ka ndonjë gabime këtu, ose reklamuesit ju nuk duan të dëgjojnë nga, ata mund të hiqet apo të bllokohet me një klik.

Pjesa mërzitur është se, nga default, reklama në shënjestër Facebook-ut nuk do të shfaqet vetëm në vetvete Facebook. Facebook përdor cookies për të ndjekur profilin tuaj në faqet e internetit të tjera dhe, si Amazon, siguruar që ju shihni reklama ajo dëshiron që ju të. Ju mund të çaktivizoni këtë sjellje nga faqja preferencat lajmërim: nën "Settings referohem" ju do të shihni një vend të një dyluftimi në ajër formuluar vendosjen për "Ads në Apps dhe faqet e internetit off e Kompanive Facebook". Bëje këtë "Jo" dhe ju duhet të rifituar një shkallë të anonimitetit në internet.

Sigurisht, kjo nuk do të thotë se Facebook nuk është ende profilizimin ju: nuk ka trishtim asnjë mënyrë e lehtë për të ndaluar atë mbledhjen e informacionit. Bast juaj më e mirë është që të kthehet të masave të përshkruara në "internet", poshtë, të tilla si duke bërë të mundur "Mos gjurmo" në shfletuesin tuaj, në mënyrë të veçantë të zgjedhur nga ose instalimi i një shfletuesi zgjatje anti-ndjekja. ose, sigurisht, ju mund të vendosë se është e sigurt vetëm për të fshini llogarinë tuaj të Facebook.

Google

Faqe Google My Activity
Faqe Google My Activity ju lejon të shikoni të gjithë historinë tuaj në shfletim. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Shumica prej nesh përdorin shërbimet e Google çdo ditë, dhe si rezultat gjiganti web e di një sasi të madhe në lidhje me lëvizjet dhe interesat tona. Ju mund të gjeni çdo gjë ajo është mësuar në lidhje me ju në myaccount.google.com. Të dhënat tuaja është e vendosur të gjithë jashtë në një mënyrë përshtypjelënëse çiltër; Problemi i vetëm është, ka aq shumë informacion për të punuar me se ajo mund të bewildering për të lundruar.

Një pjesë që është me vlerë vëmendjen tuaj është "Manage aktivitetin tuaj Google". Këtu ju do të gjeni kontrollon veprimtarinë e Google-it, të cilat ju lejojnë të çaktivizoni lloje të ndryshme të mbledhjes së të dhënave. Për shembull, ju mund të thoni Google që të mos hyni historinë tuaj në shfletim Chrome dhe aktivitetin, për të ndaluar ndjekja vendndodhjen tuaj dhe të heqin dorë nga mbajtja e shënimeve të ndonjë komandave zanore ju mund të lëshojë. Turning off këto karakteristika mund të bëjë shërbime të Google më pak të zgjuar, por ju mund të konsideroni se një çmim me vlerë duke i kushtuar.

Për një vështrim më të afërt në informacionin e Google ka qenë mbledhur për ju kohët e fundit, klikoni mbi "aktivitetin tim". Kjo sjell një afat kohor që tregon të gjitha kërkimet tuaja, vizita webpage, Aktiviteti Android app dhe kështu me radhë. Duke parë jetën tuaj dixhital haptazi si kjo mund të jetë goxha shkurajuese: Nëse ka diçka që ju do të preferoni Google për të harruar, thjesht klikoni në ikonën menu për të drejtën e tij dhe fshini.

Nëse ju doni për të tërësisht të inspektojë çdo gjë Google e di për ju, ju mund edhe të shkarkoni një arkiv të plotë të informacionit personal duke klikuar mbi "Kontrolli përmbajtjen tuaj" > "Shkarko të dhënat tuaja". lajmërohem, megjithëse, ky arkiv mund të jetë i madh: default settings të përfshijë të gjitha emailet në llogarinë tuaj Gmail, dhe çdo video që mund të keni ngarkuar në YouTube.

Nëse ju doni të kufizojnë informacionin që ju ndajnë me Google në të ardhmen, mënyra më e lehtë është thjesht që të përdorin atë më pak. Për shembull, provoni search engine privacy-fokusuar në duckduckgo.com, dhe të përdorin një shfletues alternativ të tilla si Firefox.

Microsoft

Windows 10-së "telemetrisë" karakteristika të automatikisht të kapur të gjitha llojet e informacionit në lidhje me atë që ju jeni duke bërë në PC tuaj, dhe dërgoni atë në Microsoft. Kompania këmbëngul se ky informacion është përdorur vetëm për të përmirësuar të Windows, por ajo ende mund të ndjehen si një shkelje.

i fundit "Krijuesit Update" në Windows 10 ju bën për të shqyrtuar parametrat tuaj të privatësisë, si pjesë e procesit të përditësimit, por ju mund të kontrolloni dhe ndryshoni parametrat tuaj në çdo kohë: thjesht të hapur dritaret 10 Settings app dhe klikoni mbi "Privatësia". Ju do të gjeni jo më pak se 18 faqe të opsionet e konfigurimit, duke mbuluar çdo gjë nga reklamat personalizuar të shërbimeve të vendndodhjes.

Ka disa settings ju mund të dëshironi të veçantë për të kontrolluar. Një tipar i Windows-it 10 që mund të jetë shkak për shqetësim është mënyra se gjurmët çdo gjë që ju shkruani - yes, çdo gjë - dhe ndan atë me Microsoft. Kjo është menduar për të ndihmuar sistemi operativ të mësojnë mënyrën tuaj të punës, por në qoftë se ideja ju bën të dridhem, ju mund të çaktivizoni atë nën "Fjala, inking dhe shtypni ".

Nën "Feedback & Diagnostics ", ndërkohë, ju mund të zgjidhni se sa shumë informacion diagnostik merr dërguar periodikisht prapa në Microsoft. Një raport i plotë përfshin detajet e që aplikacionet që ju keni qenë duke përdorur dhe që faqet e internetit që ju keni qenë duke vizituar, kështu që ju mund të preferojnë për të kaluar në vendosjen bazë më të kufizuar. Ju gjithashtu mund të menaxhuar informacionin se Microsoft tashmë e di për ju duke vizituar Dashboard Privacy në account.microsoft.com/privacy.

Edhe pse nuk është rreptësisht një çështje privacy, Një aspekt tjetër i diskutueshëm i Windows-it 10 është përfshirja e reklama në ndërfaqen e përdoruesit. Për të hequr reklama të padëshiruara nga Start menu, shkoni tek "Settings" > "Personalizimi" > "Start" dhe çaktivizoni "herë pas here tregojnë sugjerime në Fillim". Për të ndaluar Microsoft Advertising shërbimin e saj të magazinimit cloud OneDrive, File Explorer hapur, pastaj zgjidhni "View" > "Opsione" > "dosje dhe kërkimit të ndryshuar opsionet", klikoni mbi "View" tab, dhe untick "Shfaq sync njoftime Provider".

Interneti

Cilësimet e Google Chrome
Google Chrome, si shfletues më të mëdha, ka opsione për të çaktivizuar përcjelljen. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Në rregull, kjo është një ekzagjerim të thuhet se interneti si një e tërë është spiunuar mbi ju. Por ka një ferr i një shumë prej kompanive atje duke mbajtur tabs mbi aktivitetin tuaj online. Motivimi normalisht vjen poshtë për përfitim të pandershëm - ndjekja e interesave tuaja ndihmon ata të shtyjë reklama relevante në rrugën tuaj, dhe të jetë e drejtë ju mund të preferojnë ata me ato të parëndësishme.

Në qoftë se ju do të në vend të mos të gjurmuar, një hap ju menjëherë mund të marrë është që të mundësojë "mos ndjekur" funksion në shfletuesin tuaj. Po, është kaq e thjeshtë: çdo shfletues i madh web ka aftësinë për të të treguar faqet e internetit që ju nuk dëshironi për t'u ndjekur - ju mund të gjeni më shumë detaje në donottrack.us. Problemi i vetëm me këtë sistem është se pajtueshmëria është plotësisht fakultative, kështu faqet e internetit që duan të ndjekin ty ende mund të.

Një tjetër gjë që ju mund të bëni është të vizitoni youradchoices.com, një vend që kontrollon shfletuesin tuaj për të "cookies ndjekjen" nga më shumë se 100 kompanitë. Ju mund të çaktivizoni cookies individuale, ose çaktivizuar të gjithë reklamat e sjelljes me një klik të vetëm. Pas kësaj, ju ende do të shihni reklama, por ata nuk do të jenë përshtatur për interesat tuaja më.

Një zgjidhje më drastike është për të konfiguruar shfletuesin tuaj për të refuzuar cookies të palës së tretë - që është, biskota që lidhin në një vend tjetër nga ai që ju jeni duke shikuar. Megjithatë, kjo mund të shkaktojë probleme nëse, për shembull, një vend përdor përmbajtje të përfshirë nga vende të tjera në web. Një alternativë më e sigurt është që të përdorin një mjet të tilla si Ghostery ; Ky extension shfletues i lirë mund të bllokojë ndjekja cookies nga më shumë se 4,500 kompanitë, duke lënë të selektive mundësojë përmbajtje ndër-faqe. Kjo është një dhimbje që kjo duhet të jetë e nevojshme, por në qoftë se ju nuk doni të dhënat tuaja personale të ndahet rreth online, kjo është një masë paraprake me vlerë duke marrë.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

35070 2