smartphone më të mirë 2019: iPhone, OnePlus, Samsung dhe Huawei krahasuar dhe renditur

Best smartphone 2019: iPhone, OnePlus, Samsung and Huawei compared and ranked

Our updated list of the top iOS and Android mobile phones – at the best prices right now


Mundësuar nga Guardian.co.uk

Ky artikull me titull “smartphone më të mirë 2019: iPhone, OnePlus, Samsung dhe Huawei krahasuar dhe renditur” u shkrua nga redaktori i teknologjisë së konsumatorit Samuel Gibbs, for theguardian.com on Tuesday 17th December 2019 07.00 UTC

Nevojë për një smartphone të ri, por nuk e di që një është më e mirë? Këtu ka një udhëzues krahasuar smartphones aktuale top-fund nga Apple, Samsung, Huawei, OnePlus dhe të tjerë për të ndihmuar të marr celularin më të mirë për ju.

Nuk ka qenë kurrë një kohë më të mirë për të blerë një smartphone të ri anije me shumë aparate të cilësisë në dispozicion në një gamë të gjerë të çmimeve se kurrë më parë. Nëse përparësia juaj është dy-ditor jetën e baterisë, performance fantastike kamera ose një ekran spektakolare, ka shumë për të zgjedhur nga.

Ky udhëzues blerësit kujdestarit të smartphones top-fund i fundit më 17 Dhjetor 2019, dhe paraqet modelet më të mira në dispozicion në kohën. Si modele të reja janë lëshuar dhe testohen, Ky udhëzues do të përditësuar për të ndihmuar ju zgjidhni telefonin e drejtë anije për ju.

Mirë se vini në një nga udhëzon blerësit të ri Ruajtësit e. Ky artikull paraqet qindra orë të testimit nga autori për të sjellë së bashku një listë të shkurtër të produkteve apo shërbimeve në mënyrë që ju mund të vini nga më të mirë dhe të injorojë pjesën tjetër të rekomanduara, pa pasur nevojë të bëjë orë e hulumtimit tuaj.

Ndërsa Guardian mund të fitojnë një komision të vogël nga sendet e bleu nëpërmjet lidhjeve Filialin, artikujt e botuar në këtë udhëzues blerësit janë testuar dhe ka përfshirë pa ndikim nga çdo reklamues apo iniciativë komerciale.

në përgjithësi më të mirë: OnePlus 7T Pro

RRP: £ 699

★★★★★

udhëzues blerësit smartphone-së - OnePlus 7T Pro
The OnePlus 7T Pro has a massive, ekran i mrekullueshëm, është më e shpejtë-ndjenja e telefonit e pasaktë dhe ka një konkurrencë-rrahjen në-ekran Fingerprint Scanner. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian
Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

The follow-up to the best smartphone of the first half of 2019 është, unsurprisingly, the best phone to end 2019. The OnePlus 7T Pro is a minor update to the stellar OnePlus 7 Pro that keeps all the good bits, improves the camera, and speeds up the fingerprint scanner.

The monster 6.67in QHD+ AMOLED screen runs at 90Hz – compared with 60Hz for most of the competition – is arguably the best in the business. Është e ndritshme, crisp and super smooth, plus it’s free of holes or camera notches. The selfie camera pops up from the top on command – a consistent crowd-pleaser.

The 7T Pro is the fastest-feeling phone – everything zips along. It has Qualcomm’s top chip, Snapdragon 855+, 8GB of RAM and 256GB of fast UFS3.0 storage – plenty for practically everything. The optical in-display fingerprint scanner is even faster than before continuing to put the competition to shame.

The latest OxygenOS 10, the firm’s super-slick version of Android 10, is arguably the best in the business too, and you’ll get prompt updates for three years.

The triple camera system on the back is good too, combining a 48MP main, një 16MP kënd ultra të gjerë dhe një aparat fotografik 8MP telefoto. New for the 7T Pro is a super-macro mode, which is surprisingly good, producing crisp images up to just 2.5cm from the lens – great fun. The 7T Pro can’t quite beat the iPhone 11 Pro or Pixel 4XL, por ajo përputhet apo rreh të tjerët në mënyrë të detajuar dhe të shërbimeve.

The 7T Pro lasts about 32 orë në mes të akuzave, making it one of the better performers. Charging is exceptionally fast via the firm’s WarpCharge system too, goditur 70% in just 34 minutes via cable. There’s no wireless charging though.

Dual-sim support is handy for work or travelling. It’s water resistant to some extent, but has no IP rating. There’s a McLaren limited edition and a 5G version in the US, but not UK where the OnePlus 7 Pro 5G is still the current model.

Pse duhet të keni blerë atë?

Pakrahasueshëm ekran, shpejtësi dukshëm dhe në-ekran gjurmë gishtash skaner, kombinuar me OxygenOS shkëlqyeshëm 10 të bëjë detyrat edhe të kësaj bote një gëzim. The massive OnePlus 7T Pro is a stretch worth making.

blej nëse: ju doni të mirë dhe më të shpejtë përvojë superphone

Mos blej nëse: ju nuk doni të zgjas për një telefon të tillë të madh

mirë iOS: Apple iPhone 11 Për

RRP: £ 1,049 / $999

★★★★★

udhëzues blerësit smartphone-së - iphone 11 pro
Apple’s smallest new iPhone 11 Pro is also the best combination of size, ekran, performance, jeta e baterisë, size and camera. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian
Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Good things come in smaller packages. IPhone 11 Pro isn’t the biggest or the most expensive of Apple’s 2019 smartphones, but it is the best and very nearly the best phone of the year.

IPhone 11 Pro combines a stunning, big-enough 5.8in screen, svelte, luxurious-feeling body, top-notch performance and battery life to keep up with most of the competition.

Truth be told, the design is basically uncharged since the mould-breaking iPhone X from 2017. The back is now frosted glass, which looks particularly good in silver, and has a triple camera lump in the top left. The rest stays pretty much unchanged.

Apple’s Face ID is still the best, most widely-supported face recognition system in the business. The new A13 Bionic chip continues to lead the pack. The gesture navigation system continues to be one of the best, and you’re in line for around five years of iOS software updates from releaseat least two more than any other manufacturer will provide.

This year the iPhone 11 Pro introduces a significantly improved triple camera with ultra-wide, wide and telephoto lenses, which matches the best rivals in photography and beats them in video. It even has an effective night mode now.

It’s not all gravy – starting with just 64GB of storage is poor. The old Lightning connector still persists, rather than the newer standard of USB-C. There’s no 5G option and it is exceedingly expensive – you don’t buy the iPhone 11 Pro looking for value for money. Plus iOS 13 has been a mixed bag since its introduction, with a lot of bugs that needed fixing.

But as a whole, no other phone can match the iPhone 11 Pro in power, capability and size. IPhone 11 Pro is the smaller phone to buy and the best running iOS.

Pse duhet të keni blerë atë?

You want the best smaller phone, or simply the best Apple phone, then the iPhone 11 Pro is fantastic, but comes at a considerable cost

blej nëse: ju doni të iPhone më të mirë

Mos blej nëse: you don’t want to spend £1,049 or want to use Android

Android më të mirë të vogël: Samsung Galaxy S10

RRP: £ 799 / $899

★★★★★

udhëzues blerësit smartphone-së - Galaxy S10
Një i madh, Ekran i bukur në një telefon më të vogël, Galaxy S10 është vend i ëmbël në anije smartphone linjë Samsung. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian
Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

If you want the Android sweet-spot between a big, ekran mahnitëse dhe madhësi më të vogël se telefoni që është e lehtë për të trajtuar dhe të përshtatet në një xhep, kjo është Galaxy S10.

The 6.1in QHD+ AMOLED screen with a small hole-punch notch in the top right is one of the best on the market and is big enough to make the most of apps and movies look great.

Small bezels all round make the phone pretty compact compared with rivals, dhe kjo është dritë shumë. Kjo është ende një xhami dhe metali sanduiç, që do të thotë që ju mund të kenë nevojë një rast për të mbrojtur kundër bie.

The Galaxy S10 was recently updated with Samsung’s new One UI 2 program, based on the latest Android 10 including much-improved navigation gestures. You should get about three years of software support from release from Samsung, although the company is usually slower than Google and OnePlus to deliver big Android version updates.

The rear triple camera is good allowing you to zoom from 0.5 përmes 2x, dhe në një zoom 10x hibrid. It won’t beat the pixel 4 XL ose iPhone 11 Për, but gets the job done. The selfie camera pokes straight though the screen and is one of the better ones on the market.

Performanca është e mirë, por jeta e baterisë është pak i dobët, lasting a day of usage but not much more. The ultrasonic fingerprint sensor mounted under the display has proved to be a bit slow and finickity over time, which can be annoying.

Pse duhet të keni blerë atë?

A big screen Android experience in a relatively small phone is the main selling point, por kamera e mirë, performancës dhe duket të ndihmojë shumë.

blej nëse: you want a good balance of screen and phone size without breaking the bank

Mos blej nëse: ju doni jetën e shkëlqyer e baterisë

kamera më e mirë: Huawei P30 Pro

RRP: £750

★★★★★

udhëzues blerësit smartphone-së - Huawei P30 pro
Huawei P30 Pro ka një pjesë të madhe, ekran i bukur, jetë të gjatë e baterisë dhe një lojë-ndryshimin e kamera me punën e jashtëzakonshme të ulët-dritë, 5x zoom optik dhe deri në 50x digital zoom. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian
Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Kamera më e mirë në një telefon është Huawei P30 Pro nga ndonjë diferencë. Even at the end of 2019, no other phone provides as comprehensive a combination as Huawei’s new Leica quad camera.

20MP 0.6x ultra-gjerë kënd kamera është e bukur, the main 40MP camera is terrific and it’s joined by a new periscopic 5x optical zoom camera that gets you closer than any other smartphone. Nëse pesë herë zmadhim nuk ishte e mjaftueshme, ka një të shkëlqyer zoom 10x hibride në krye dhe pastaj një zoom dixhital të gjithë rrugën deri në 50x. Një thellësi-ndjerë kohë-e-fluturimit sensor 3D raundet nga modulet në anën e pasme.

nivele të shquar të zoom mënjanë, the P30 Pro also has low-light performance that instantly turns night into day without having to wait for a couple of seconds of capture. The P30 Pro might not have the best Night Sight rival, but most of the time it simply doesn’t need it.

The rest of the phone is excellent, shumë, with stunning colour options. The large 6.47in FHD+ OLED is great, with a small notch in the top containing the selfie camera and slim bezels all round. Skajet lakuar mbajtur gjerësinë e telefonit në një 73.4mm ngushtë të gjerë, meaning it’s still relatively manageable and easier to wield day-to-day particularly compared with the OnePlus 7T Pro ose iPhone 11 Pro Max.

The in-screen optical fingerprint sensor is second only to the OnePlus 7T Pro’s. Huawei’s Kirin 980 procesor, 8GB RAM dhe 128GB e magazinimit, provides great performance and a battery that will last about two days. Plus the battery charges super fast and has wireless charging and power sharing.

Android modifikuar Huawei 10, EMUI 10, është shumë i përshtatshëm dhe ka shumë karakteristika, por mund të mos jetë në shijet e të gjithëve. Huawei is still facing sanctions from the US as part of the SHBA-Kinë luftë tregtare, që bën e ardhmja e saj e pasigurt. The P30 Pro’s recent Android 10 update showed that it should continue to receive updates as normal, megjithatë.

Pse duhet të keni blerë atë?

Kamera është lojë-ndryshon në kuptim, jo mënyra mashtrim-mbushur, ndërsa pjesa tjetër e telefonit është e shkëlqyer

blej nëse: doni kamera më të mirë në një telefon i madh

Mos blej nëse: doni një telefon të vogël, ose janë të shqetësuar në lidhje me bllokadën Amerikan i Huawei

Vlera më e mirë: OnePlus 7T

Çmim: £549 / $599

★★★★★

udhëzues blerësit smartphone-së - oneplus 7t
The OnePlus 7T offers most of what makes the OnePlus 7T Pro the best phone going, but in a smaller, cheaper package. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian
Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Pound for pound the OnePlus 7T offers the best performance, design and experience than any other smartphone.

It’s got the big, good-looking 6.41in full HD OLED screen, with a small, widow’s-peak-like notch at the top for a selfie camera. New for the 7T is a 90Hz refresh rate, which like its bigger sibling the 7T Pro, makes even the mundane silky smooth.

It’s got 2019’s top-of-the-line Snapdragon 855+ procesor, 8GB of RAM and 128GB of fast UFS3.0 storage. It also lasts a good 31 hours on a charge, and its OxygenOS 10 Android software is fast and slick. OnePlus guarantees two years of software updates and an additional year of bi-monthly security updates from the release date of the phone too.

It even has the fastest and best in-display fingerprint scanner currently available, which is as good as the best dedicated capacitive sensors, good haptics and dual-sim support for having two mobile phone network connections at the same time.

The triple camera is good too, with ultra-wide, wide and 2x telephoto lenses, plus a dedicated macro mode, but it can’t beat the very best in the market. There’s no formal water resistance rating and no wireless charging, but WarpCharge sees it hit full charge in 60 minutes flat.

Pse duhet të keni blerë atë?

A great 90Hz screen, excellent software and the best performance, in-display fingerprint scanner and a good camera mean you have to spend significantly more to get a better phone than this

blej nëse: you want a top-notch phone but don’t want to spend more than £549

Mos blej nëse: ju doni një aparat vërtetë të mirë

Madhësi

Smartphones janë renditur nga madhësia e ekranit matur në diagonale në inç. Sa më i madh numri aq më e madhe e telefonit, por telefonat e ndryshme përdorin raporte të ndryshme e lartësisë për gjerësi.

Sa e lehtë është për të trajtuar zbret në gjerësinë e telefonit dhe peshën e saj. Ngushtë dhe të lehta është e, aq më e lehtë është për të mbajtur në njërën dorë dhe më pak të ngjarë që ju të heqë atë.

Processor

Ajo që zakonisht quhet procesor në një telefon është në fakt një sistem-on-a-chip kombinuar procesor, grafika dhe sisteme të tjera thelbësore në një.

Në përgjithësi më të reja procesor më të fuqishëm dhe bateri efikas do të jetë. Samsung, Huawei dhe Apple të tyre, ndërsa Qualcomm është furnizuesi më i madh për të markave të tjera në fund të lartë, me Snapdragon varg e saj të 8-seri në krye.

RAM

RAM (kujtim) po ku Apps tuaj dhe proceset janë ruajtur, kur në përdorim, kështu që ju më shumë se telefoni juaj ka më të mirë, deri në një pikë.

Android kërkon më shumë RAM se sa iOS, kështu që është e vështirë për të drejtpërdrejt krahasimin e tyre. Por me Android të paktën 4GB RAM rekomandohet aktualisht.

Ruajtje

Ndryshe nga kujtesa, magazinimit është ku çdo gjë është e ruajtur në telefon, duke përfshirë aplikacionet dhe media. Ndërsa një telefonat disa mund të ketë ruajtja e tyre zgjeruar me kartat microSD, më nuk mund të.

Kjo do të thotë që ju duhet të synojnë për 64GB e magazinimit në një minimum, por më shumë në qoftë se ju doni të ruajtur shumë foto. Shërbimet cloud të tilla si Spotify apo Fotografitë Google-it mund të ndihmojë të shkarkoj muzikë tuaj, foto ose video në internet.

Përditësimet e softuerit

Mbajtja e telefonit tuaj të sigurt nga hakerat është thelbësore, gjë që e bën përditësime të softuerit kritike të mete patch dhe vrima të sigurisë, si dhe duke shtuar veçori të reja dhe përmirësimin e gjëra të tilla si jetën e baterisë dhe kamera.

Jo të gjithë telefonat të marrë përditësime të rregullta. Mbështetja Apple e telefonave të vjetër është më e mira në biznesin e rreth 5 vjet, e ndjekur nga Samsung dhe Google-it tre vjet, si nga kur telefoni u lirua – jo kur keni blerë atë.

Jetën e baterisë

Jetën e baterisë ndryshon në mënyrë drastike mes pajisjeve, dhe “të gjithë-ditore bateri” shpesh nuk do të thotë 24 orë në mes të akuzave. Disa nuk mund të zgjasë kohë të mjaftueshme, veçanërisht nëse ju jeni jashtë në mbrëmje.

Jetën e baterisë merr më keq si moshave bateri shumë, kështu që një bateri dyditor ka të ngjarë të siguruar që telefoni zgjat të paktën një ditë dy vjet më vonë.

Aparat fotografik

Kamera janë beteje aktuale në mes të lojtarëve të mëdhenj, por kufijtë midis tyre janë hollim.

Shumica përdorin fotografisë kompjuterike që kombinon hardware me algoritme të avancuara software, zakonisht duke lejuar kamerave të shumta për të kombinuar për të bërë një imazh.

Si e tillë kamera software e bën sa më shumë dallimin si hardware, dhe është një nga disa fusha që në fakt përmirëson me kalimin e kohës me të rejat.

Sistemet Multi-kamera shpesh ofrojnë më shumë, si zooms dobishme, modes portret dhe performancë më të mirë të ulët-dritë, por ata nuk janë të gjithë në mënyrë të barabartë krijuar. Ka edhe kamera 3D, e cila mund të zbulojë shprehjet e fytyrës dhe truket të tjera zbavitëse.

Numri i Megapixels (MP) gjithashtu bën një dallim. Duke pasur më shumë deputet nuk do të barabartë një imazh më të mirë, por kamerat moderne smartphone kombinohen pixels shumta për të përmirësuar cilësinë e imazhit prodhimin shtëna 12MP nga sensorë 48MP, për shembull.

Gjëra të tjera të marrin në konsideratë

Wireless akuzuar: i përshtatshëm, por më ngadalë se nëpërmjet kabllit dhe normalisht një jastëk akuzuar nuk vjen në kutinë e

qëndrueshmëri: përgjithësisht xhami në pjesën e përparme dhe të pasme të telefonit e bën atë më të brishtë

vlera e rishitje: iPhones mbajnë vlera e tyre më mirë se të tjerët më

OLED kundrejt LCD: Ekranet OLED lëshojnë dritën e tyre kështu që kanë zezakët shumë më të thellë dhe ngjyrat më të gjallë, ndërsa ekranet LCD janë më të lira

vrapues up

These are good phones still worth buying if none of the top smartphones fit the bill.

Apple iPhone 11

RRP: £ 729 / $699

★★★★ ☆

udhëzues blerësit smartphone-së - iphone 11

Apple’s cheaper iPhone 11 is the follow-up to last year’s iPhone XR and offers most of the features of the iPhone 11 Për. It has slightly battery life too, but is missing the excellent ultra-wide angle camera, has a slightly larger, but worse screen. It is made of aluminium and glass, në vend të çelik inox, humbur ndjehen saj luksoze dhe njohuri se kjo është Apple më të mirë mund të bëjë.

IPhone 11 looks great in red or white, por kjo nuk është e lirë nga ndonjë shtrirje të imagjinatës, kushton sa më shumë ose më shumë si telefonat anije vërtetë nga konkurrentët. IPhone 11 certainly holds its own for the money, por iPhone 11 Për still the one to buy if you want the best iPhone. If you want a cheaper phone, switch to Android or buy last year’s iPhone XR.

Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Apple iPhone 11 Pro Max

RRP: £ 1149 / $1,099

★★★★ ☆

udhëzues blerësit smartphone-së - iphone 11 pro max

If you must have an iPhone and it must have a massive screen or epic battery life then the iPhone 11 Pro Max is your only option. But it has really poor ergonomics, is big, expensive and heavy, making the smaller iPhone 11 Pro or iPhone 11 are better options.

Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Samsung Galaxy S10e

RRP: £ 669 / $650

★★★★ ☆

udhëzues blerësit smartphone-së - samsung galaxy s10e

The smallest, cheapest variant of Samsung’s current S10 line is still good, but falls slightly short of the high bar set by the regular Galaxy S10. The Galaxy S10e loses the optical zoom with only two cameras on the back, has a flat, slightly smaller screen and a lower capacity battery. It also ditches in the in-screen fingerprint scanner for one embedded in the power button – great for right-handed users but not so for the left handed.

It doesn’t feel any smaller in the hand, but can be had for less if you must have a top-end Samsung for the lowest possible cost or dislike curved screens.

Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Samsung Galaxy S10+

RRP: £ 899 / $999

★★★★★

udhëzues blerësit smartphone-së - samsung galaxy s10+

Versioni më i madh i Galaxy S10 me një ekran 6.4in qHD + ka ekran më të mirë në dispozicion në çdo pajisje. ovale hole-Punch notch është roman, përmban dy kamera të mira selfie. Kamera e trefishtë e pasme është e mirë, por jo një copë toke në P30 Pro Huawei. Performanca është e mirë, kështu është software, por jeta e baterisë është pak zhgënjyese në krahasim me më të mirë. The fingerprint scanner is a bit slow and can be frustrating to use.

Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Samsung Galaxy Note 10+

RRP: £ 999 / $1,099

★★★★ ☆

udhëzues blerësit smartphone-së - samsung galaxy note 10+

Galaxy Note 10+ is a Samsung super-fan’s dream. It has the biggest screen on a Samsung with a monstrous 6.8in on the diagonal, new faster UFS3.0 storage, reasonable battery life and plenty of party tricks. The stylus can now be used as a magic wand for gestures, there are three cameras on the back and is available in a 5G version too. The fingerprint scanner is a bit slow and can be a bit frustrating to use.

Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Samsung Galaxy S10 5G

RRP: £ 1,099 / $1,299

★★★★ ☆

udhëzues blerësit smartphone-së - Samsung Galaxy S10 5G

Me i madhi, most powerful version of Samsung’s S-line is the S10 5G and it’s huge with a 6.7in QHD+ AMOLED screen, long oval-shaped hole-punch notch for the selfie cameras, and four cameras on the back. Performance, software and battery are good, but it’s not as slick or ergonomic as the OnePlus 7 Pro 5G. The fingerprint scanner is a bit slow and can be frustrating to use.

Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Huawei Mate 20 Për

RRP: £ 899,99

★★★★★

udhëzues blerësit smartphone-së - huawei mate 20 pro

Mate 20 Pro ka të madh, tërheqëse QHD 6.39in + ekran, trup shtathedhur, jetë të gjatë e baterisë dhe punën e madhe që e bëri atë telefoni i lartë i 2018. Megjithatë, shkëlqyer sistemin e saj kamera e trefishtë me 3x zoom optik është mbetur pas nga Huawei P30 Pro më të reja, i cili ka një kuadrat aparat fotografik Leica me 5x zoom optik. It recently received EMUI 10 (Android 10) and is worth looking out for deals, veçanërisht në qoftë se ju doni opsionin 3D zhbllokuar fytyrë.

Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Google Pixel 4 XL

RRP: £829 / $899

★★★★ ☆

udhëzues blerësit smartphone-së - google pixel 4 xl

The Google Pixel 4 XL is a mixed bag. On the one hand you have a good-looking 6.3in QHD+ AMOLED display running at 90Hz, a stellar camera, new Soli radar gesture system, amazing new on-device AI and super-fast 3D Face Unlock. But on the other you have no fingerprint scanner, meaning until apps are updated to use the Face Unlock you’re forced back to using the old pin or password, the battery life is fairly short and there have been quite a few bugs that have needed fixing since launch. One day it might be great.

Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

Xiaomi Mi Mix 3

RRP: £ 499

★★★★ ☆

udhëzues blerësit smartphone-së - Xiaomi mi mix 3

telefoni i parë Xiaomi-së slider ofron më shumë se më për paratë, me syze top-fluturimit për 2018 konkurrojnë direkt me 6t OnePlus dhe nderit View20. Ajo merr një qasje të ndryshme për problemin e ku për të vënë kamera selfie në një dizajn të gjitha-ekran, fshehur atë prapa ekranit në slide-out seksionin.

mirë, por mjaft aq i madh sa konkurrencën e saj, ky telefon i madh është mbajtur prapa nga një peshë të rëndë dhe një eksperiencë software që thjesht nuk është aq i mirë, pavarësisht nga mundësitë e ngurta navigacion gjest.

Këto marrëveshje të përditësuara rregullisht janë me burim përmes një pale të tretë të shërbimit krahasim të çmimeve. The Guardian mund të bëjë një komision të vogël në qoftë se një lexues klikimeve nëpër dhe e bën një blerje. më shumë informacion.

nuk rekomandohet

Google Pixel 4Great phone utterly ruined by terrible battery life – £ 669

Razer Phone 2 – Gaming bisha telefon që bie poshtë në punën e kamera - £ 500

Sony Xperia XZ3 - Good, por jo telefon i madh që mungon shenjë - £ 699

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

18266 3