Apple HomePod fundi dispozicion për të blerë

Apple HomePod Finally Available to Buy

Kompanisë vonuar, £ 319 folës i zgjuar ngriti si muzikë-parë folësit pa tel që mund të jetë zë të kontrolluara nëpërmjet Siri


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Apple HomePod më në fund në dispozicion për të blerë, tre vjet pas Echo” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të martën në 23 janar 2018 14.44 UTC

vonuar £ 319 HomePod folësi i zgjuar Apple më në fund do të jetë në dispozicion për të blerë të premten në Britani të Madhe, SHBA dhe Australi.

HomePod 17.8cm i gjatë është e ngriti si një drejtues pa tel muzikë-parë që mund të kontrollohet duke përdorur zë asistent Siri Apple, të cilat gjithashtu mund të vendosur timers, lajmërimeve, kontrolloni të motit dhe të kontrolluar pajisje të zgjuar në shtëpi.

"Kjo sjell teknologji të avancuara audio si tweeters trare-formimin, një woofer lartë ekskursion dhe ndërgjegjësimi automatike hapësinor, së bashku me të gjithë Apple Music katalogun dhe inteligjencën e fundit Siri, në një të thjeshtë, dizajn të bukur që është e bukur aq shumë për të përdorur,"Tha Philip Schiller, zëvendës president i lartë i Apple i marketingut në mbarë botën.

HomePod u njoftua në qershor për të transportuar para përfundimit të 2017, por Apple u detyrua të vonojë anijeve në nëntor si produkt të nevojshme më shumë punë. Apple mund të shikojnë vetëm si Amazon mori një më shumë se tre-vit kreu të fillojë me Echo - ndërsa Shtëpi Google është 14 muajsh - dhe tani ka disa zënë hapin për të bërë.

Ben Wood, shefi i kërkimeve në CCS Insight, tha: "Kjo është një pajisje me rëndësi kritike për Apple dhënë kreu i rëndësishëm fillojnë Amazon dhe Google kanë në këtë fushë.

"HomePod duhet të shpejt të jetë shumë më tepër se një drejtues audio fund të lartë dhe shpërndarës për ambiciet e mençur të Apple në shtëpi me HomeKit."

HomePod mbështet shërbimin e Apple Music streaming dhe bibliotekën e përdoruesit iTunes, por mbështetje për të tregut-liderit Spotify ose shërbime të tjera të muzikës konkurruese mbetet në dyshim. Ngjashëm me konkurrentët, Apple thotë se dy HomePods mund të përdoret në një konfiguracion stereo, ndërsa HomePods shumta mund të përdoret për rishikim audio multi-dhomë, por vetëm pas një update për shkak më vonë këtë vit.

Mirroring ofertat Amazon dhe Google-it, HomePod do të dëgjojnë jashtë për "Hey, Siri "Fjala wake, para streaming pyetje zë të Apple për veprim. Ajo do të jetë në gjendje për të kontrolluar pajisje të zgjuar në shtëpi që mbështesin sistemin Apple HomeKit, tërheqë titujt nga BBC, Sky News dhe LBC, si dhe të përdoret si një speakerphone me iPhone.

Siri do të jetë në gjendje për të dërguar mesazhe me anë të aplikacioneve të palës së tretë të tilla si WhatsApp, dhe të marrë shënime në aplikacione të tilla si Evernote. Por dyshimet mbeten mbi sa mirë asistent zëri i Apple do të funksionojë, siç shihet gjerësisht si mbetur shumë prapa Alexa Amazon dhe Asistent Google në të dy njohjen e zërit dhe aftësive.

HomePod do të jetë në dispozicion në dyqan në 9 Shkurt në të bardhë apo gri hapësirë. Apple thotë se HomePod do të punojë me pajisjet running iOS 11.2.5 ose me vone, përjashtuar iPhone 5 ose pajisje të vjetra.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010