Android 7.0 Shqyrtimi nuga

Android 7.0 Nougat Review

Ndryshimet delikate sipërfaqe, duke përfshirë njoftimet përmirësuara dhe multitasking më të mirë, maskë përmirësime të mëdha nën një hap të fortë përpara për Android


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Android 7.0 shqyrtim nuga: jetën më të gjatë bateri dhe funksionimin më të shpejtë” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 22 e hënë gusht 2016 17.00 UTC

Android 7.0 nuga është versioni i ri i sistemit operativ mobil të Google, përdorur nga miliarda pajisje në mbarë botën.

Ajo përmban jetë më të gjatë të baterisë, përmirësuar multitasking dhe njoftime të zgjuar në një eksperiencë zvogelohen dhe të rafinuar Android - pas për punën e bërë në vitin e kaluar version 6 Alte

Ajo është më e shpejtë, më i rafinuar dhe një përvojë Subtly-më të mirë të gjitha raundin. Apps instaluar më shpejt, OS mund të jenë më të vogla në madhësi dhe përditësimet e Android mund të jetë i instaluar në të fluturojnë, pa pasur nevojë të presin për 10 minuta ndërsa ajo reboots, në qoftë se ju keni një pajisje të re. Vulcan Sistemi i ri API graphics është pjekur edhe në për performancën më të mirë të lojrave dhe nuga do të mbështesë sistemin Daydream realitet virtual të Google, përfundimisht.

Nuga nuk është, megjithatë, një rregullim të madh vizuale e Android. Ata që kanë përdorur alte në ndonjë nga smartphones vargun Google apo pajisjet me pak në rrugën e ndryshimit në Android, të tilla si OnePlus 3, menjëherë do të njohin atë.

Ky shqyrtim është kryer duke përdorur një version para-lirimin e nuga kandidon për pajisjet e ndryshme Google vargun dhe Pixel, si të tilla disa gjëra të vogla mund të ndryshojnë në versionin e prodhimit të nuga lëshuar sot.

njoftimet përmirësuara

android 7 shqyrtim nuga
Nuga bën Përgjigje të shpejtë parazgjedhur për pothuajse të gjitha njoftimet e komunikimit të bazuar në. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Pjesa më e madhe e punës ka shkuar në prapaskenë, por ai ndryshim i dukshëm në nuga është të njoftimeve. Ata janë tani lajka dhe më gjerë, plotësuar të gjithë gjerësinë e ekranit në një smartphone, dhe bashkuar direkt tek njëri-tjetri, të cilat mbetjet më pak hapësirë ​​se sa pamja e kartës-si Marshmallow-së. Njoftimet e shumëfishta nga i njëjti aplikacion të grumbullohen së bashku, e cila pastron hije njoftimit dhe e bën më të lehtë për të parë se çfarë është ajo në një shikim dhe të shkarkojë në masë.

Ndryshimi më i madh funksional për njoftime, megjithatë, është roll gjerë e funksioneve të shpejtë replikë. Apps Google si Dërguarit dhe Hangouts kanë pasur karakteristika të shpejtë përgjigjeni për një kohë, por tani në thelb çdo app komunikimit duhet të ketë funksion.

Përdoruesit mund të goditur përgjigje nga njoftimi dhe shkruani mesazhin e tyre direkt në kutinë në bazë të njoftimit, të cilat do të tregojnë një copë të vogël të historisë së bisedës, nëse ju nuk e keni hapur app që përgjigjen e fundit.

toggles të shpejtë të shpejtë

android 7 shqyrtim nuga
Faza e parë e hije njoftimit shemb tani përfshin një rresht të lartë të toggles shpejtë, e cila më pas tërhoqi poshtë përsëri të zbulojë tërë shumë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Mbi njoftimeve Google ka vënë edhe një rresht të ikonave për toggling karakteristika të tilla si Wi-Fi, Bluetooth, rotacionit ekran dhe të ngjashme, të cilat mund të jenë përgjuar shpejt pa u zgjeruar në seri të plotë të toggles shpejtë. Ajo zvogëlon numrin e swipes nevojshme për të fikur Wi-Fi, për shembull, nga një dhe është e thjeshtë, shtesë e dobishme ri.

Ju mund ta rregulloje atë që duket atje, duke modifikuar çfarë është në krye të plotë toggles panelin shpejtë. Zvarritur poshtë nga maja me dy gishta ende hap parametrat e plotë të shpejtë panelin në një lëvizje.

Multi-dritare

android 7 shqyrtim nuga
Multi-dritare e bën tableta Android më e dobishme për të produktivitetit dhe mund të përdoret ose në peizazh apo portret. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Multi-dritare, ose krah për krah mbështetje ekran të ndarë, është tjetër e madhe shtesë e re funksionale. Ka tre mënyra për të aktivizuar atë. Shtypur dhe mbajtur të ashtuquajturën butonin pasqyrë me një aplikacion në ekranin e thërret përdorur së fundmi listën e Apps në një pikëpamje ndarje-ekran për të zgjedhur një aplikacion të dytë për të vënë në ekran. Ju gjithashtu mund të bëjë atë nga lista e aplikacioneve të përdorura së fundmi nga taping dhe mbajtjen e një nga Apps në listë dhe zvarritur në krye të ekranit ose majtas ose djathtas të dorës anët e nëse në peisazhin, duke e lejuar ju që të marr aplikacionin tjetër nga lista.

Një metodë e fshehur aktivizohet në UI Tuner Sistemit punon duke swiping në ekran nga butonin pasqyrë.

Pasi në mënyrë të ndarë ekran, Nuga sillet në mënyrë të ngjashme me Windows dhe iOS. Përdoruesit mund të tërhiqni shiritin e zi në mes të ndryshuar madhësinë e ndarjes, ose hequr atë plotësisht. Shtypur dhe mbajtur butonin pasqyrë, e cila tregon si dy gjysma kur aktive, do të anulojë multi-dritare shumë.

android 7 shqyrtim nuga
Portret mënyra multi-dritare në një smartphone nuk është shumë i dobishëm, por peisazhit ndarje-ekran mund të jenë të dobishme në pajisjet më të mëdha. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Ajo punon vërtetë mirë, me pothuajse çdo app mbështetur atë. Vetëm një pakicë shumë e vogël e aplikacioneve aktive bllokojë atë, dhe ata mund të përditësohet në të ardhmen e afërt për të mbështetur multi-dritare.

Kjo është një tipar që duhet të ketë qenë atje për një kohë të gjatë për tableta Android dhe i bën ata më produktive si makina pune. Është më pak e dobishme për smartphones, edhe pse peizazhit multi-dritare në phablets madhe-ekran mund të jenë të dobishme në situata ku ju duhet të mbani një sy në dy gjëra në të njëjtën kohë, të tilla si një hartë dhe një bisedë.

Dyfishtë trokitje e lehtë pasqyrë për të kaluar në aplikacionin më të fundit

Double-përgjimi butonin pasqyrë do të kaloni direkt në app fundit, të përdorura, gjë që e bën kërcim në mes të dy Apps shumë më të shpejtë. Teksti kopje ose lidhje në mes Apps tani është i shpejtë. pajisje të tjera, përfshirë OnePlus 3 kanë pasur këtë funksion për një kohë, por është e mirë për të parë atë të pjekur në Android.

Më të gjatë jetën e baterisë në sajë të Doze 2.0

Një nga BITS më të mira për Android 6.0 Marshmallow ishte futja e Doze, një tipar që e ndihmoi për të shpëtuar bateri kur telefoni apo tableti nuk ishte në lëvizje, siç u vendosur në një pritje. Ajo ka bërë një ndryshim të madh për gatishmëri jetën e baterisë.

Android 7.0 Nuga aplikon të njëjtat karakteristika bateri-zgjeruar për kur telefoni është duke lëvizur shumë. Kur ekrani është i fikur, Nuga ka kontrolle më të forta në atë që mund dhe nuk mund të shfrytëzojnë të dhënat, sa shpesh dhe sa shpesh zgjohet në telefon up. Rezultati është në mes të 15 dhe 20% jetën më të gjatë bateri në testimin tim në një 6P Nexus.

Përmirësimet e fytyrës njohje

android 7 shqyrtim nuga
Nuga përmirëson funksion Kyçja inteligjente Android-it, duke e bërë të përballet përputhen në mënyrë të konsiderueshme më të shpejtë dhe më të saktë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

karakteristika të zgjuar Google lock kanë qenë rreth e rrotull për një kohë. Ata përdorin një kombinim të sensorë të dinë se kur për të çaktivizuar kyçje të ekranit dhe kur për të siguruar që kodkalimin është e nevojshme gjithmonë.

Njohja e fytyrës ka qenë në dispozicion për një kohë, por sistemi fytyra besuar është përmirësuar dukshëm që nga Android 6.0 Alte, e cila është veçanërisht e dobishme për tableta dhe pajisje të tjera pa një skaner gjurmë gishtash. Duke përdorur një Pixel C, sistemi i shkoi nga pak të dobishme në rastin e çuditshme, kur ai ka punuar për zhbllokimin e pajisjes për 80% i kohës.

Në të vërtetë, të onlytimes ajo nuk e njohin fytyrën time po kur isha i veshur me syze dielli dhe kufje tepër të mëdha.

Vendim

Android përgjithshëm 7.0 Nuga është një update i madh. Kjo e bën disa ndryshime të rëndësishme nën kapuç që ofrojnë përfitime duke përfshirë edhe jetën më të gjatë të baterisë. Të tweaks vizuale janë delikate dhe më shumë gjasa do të jetë i maskuar nga customisations bëra në Android nga prodhuesit e palës së tretë.

Të shpejtë-reply shtesa në njoftimeve të ndjehen si ata duhet të ketë qenë aty nga fillimi. Por ndoshta më e mirë shkulje vogël se të gjithë prodhuesit e tani duhet të miratojë është aftësia për të dyfishtë-trokitje e lehtë butonin pasqyrë për të shpejt të hidhen në mes të dy aplikacioneve që keni përdorur. Kjo është shumë më shpejt se kërcim në një menu dhe mbrapa, dhe nuk merr shkathtësi në të gjitha për të aktivizuar.

Një gjë është e sigurtë, Megjithatë - në qoftë se ju nuk e pëlqen Android Marshmallow, Nuga nuk do të bëjë asgjë për të ndryshuar mendjen tuaj.

pajisje të Google Nexus, duke përfshirë Nexus 6, 5X, 6P, 9 dhe Nexus Player, si edhe tabletë Google Pixel C, do të marrin update mbi-ajër filluar sot. LG V20 Të qënit do të jetë smartphone i parë i ri për të nisur me nuga shkak për të dalë së shpejti.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010