Amazon Echo: i parë 13 Gjërat për të Provoni

Amazon Echo: The First 13 Things to Try

Alexa, asistent virtuale Amazon, është më shumë se 3 milionë shtëpive të SHBA nëpërmjet altoparlantit Echo. Tani është në dispozicion në Britani - por ajo që është tërheqëse?


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Amazon Echo: e parë 13 gjëra për të provoni” ishte shkruar nga Darien Graham-Smith, për The Observer më 13 nëntor e diel 2016 09.45 UTC

Mëso komandat themelore

Gjëja e parë që ju do të doni të bëni me të re tuaj Amazon Echo është mësuar disa komandat themelore zë. Duke thënë se "Alexa: stop!"Menjëherë do të anulojë çfarëdo aktiviteti që po ndodh; për të bërë muzikë louder ose të qetë, thonë "Alexa: e volumit lart "ose" Alexa: vëllimit poshtë ". Ju mund të kërcejnë në një nivel të vëllimit të veçantë duke thënë se një numër nga një deri 10: "Alexa: një vëllim "do të kthehet në audio deri në një pëshpëritje, ndërsa "Alexa: memec "do të heshtë Echo krejt. Pasi të keni marrë ul receptorin e telefonit të tyre, ju mund të filloni eksperimente me komandat më shumë aventureske, të sigurtë në njohuritë që ju gjithmonë mund të anulojë apo heshtje ndonjë aktivitetit padëshiruar.

Ndrysho fjalën wake

Ndoshta ju nuk e pëlqen emrin Alexa - ose ndoshta ju keni një anëtar të familjes të atij emrin dhe nuk duan të shkaktojë konfuzion. Në të dy rastet, ju lehtë mund të ndryshojë fjalën Echo përgjigjet. Për ta bërë këtë, të hapur app Alexa në smartphone tuaj ose tabletë, shkoni tek settings, pastaj klikoni në Echo tuaj dhe trokitje e lehtë për të ndryshuar "fjalën wake". Ju do të shihni se ju keni tre zgjedhje: "Alexa", "Amazon" apo "Echo", - fatkeqësisht, ju nuk mund të zgjidhni emrin e. Ju gjithashtu mund të dëshironi të shkoni në tingujt & njoftimet dhe për të mundësuar audio reagime - një butë "Boop" - kur Echo dëgjon emrin e Alexa-së, kështu që ju e dini kur është dëgjuar.

Link kalendarin tuaj

Një nga truket dobishme Jehona është aftësia për të ju tregojnë se çfarë ngjarje dhe takime ju keni ardhur deri. Për të lidhur kalendarin tuaj të Google, thjesht shkoni në parametrat në app Alexa, pastaj takoni kalendarin>Google kalendari>lidhin llogarinë Google Calendar. Me këtë done, ju mund të bëni pyetje të thjeshta të tilla si: "Alexa, kur është emërimi im i ardhshëm?", ose "Alexa, çfarë jam unë duke bërë të shtunën pasdite?"Ju mund të krijoni ngjarje të reja, shumë. Vetëm të paralajmëruar se Alexa nuk ka ndonjë konceptin e privatësisë: nëse keni ndonjë takim të fshehtë evidentohen në kalendarin tuaj të Google, mos u habitni nëse ajo derdhjet të fshehtën për një anëtar të familjes kureshtar.

Ngritur trafikut dhe sportive më të reja

Procesi Echo instalimit ju bën që të sigurojë adresën tuaj në shtëpi, kështu Alexa mund të ofrojnë menjëherë motit dhe raportet e lajmeve lokale. Nëse ju tregoni Echo ku punoni, ju gjithashtu mund të merrni raportet e trafikut për udhëtimin tuaj. Për ta bërë këtë, të hapur app Alexa, shkoni tek settings>trafikut dhe trokitni lehtë mbi për të hyrë në adresën tuaj të punës, së bashku me ndonjë waypoints përkatëse përgjatë rrugës. Ju tani mund të kërkoni "Alexa, se si është trafiku?"Për një përditësim të jetojnë. Alexa mund të lexoni titujt dhe më shumë nga publikimi tonë të motrën, the Kujdestar: vetëm të bëjë të mundur "aftësi" në app Echo, pastaj, për shembull, them: "Alexa, pyesni Kujdestar për të më jepni titujt e futbollit. "

Lidhur pajisjet tuaja të zgjuar në shtëpi

The Echo mund të kontrollojë një gamë të gjerë të pajisjeve të lidhura në shtëpi, të tilla si thermostats dhe ndriçimi i zgjuar. Në disa raste, kjo mund të kërkojë nga ju për të pajisur Alexa me një "aftësi" të ri: për ta bërë këtë, shkojnë në aftësi>kategoritë>home zgjuar dhe kërkimi për pajisjen tuaj. Pasi të jeni ngritur, thjesht tregoni Alexa për të "zbuluar pajisjet". Ju pastaj mund të lëshojë komandat të tilla si "Alexa, vendosur temperaturën Nest për 20 gradë "ose" Alexa, shndrit dritën gjumi ". Nën shtëpi zgjuar>Grupet e ju do të gjeni edhe aftësinë për të krijuar grupe me emrin e pajisjeve, kështu që ju mund të - për shembull - të kthehet të gjitha dritat e jashtme në ose off me një komandë të vetme.

Get pazar

The Echo bën shumë të lehtë për të porositur artikuj nga Amazon. Nëse ju keni një llogari Amazon Prime që është ngritur për të një-klikoni urdhërimin, ju mund të mundësojë blerjen zë brenda app Alexa. Për të vendosur një urdhër, thjesht thonë "Alexa, urdhër Black Mirror në DVD "ose" Alexa, urdhërojë quinoa organike ", dhe për të konfirmuar blerjen kur Alexa lexon atë për ju. Ju gjithashtu mund të shtoni artikuj në shportën tuaj për shqyrtim më vonë. Nëse keni fëmijë në shtëpi mund të jetë një ide e mirë për të lënë këtë tipar fikur, megjithatë: ju mund të ngritur një pin katër-shifror, por që ju duhet të them me zë të lartë për të autorizuar një blerje, ajo ndoshta nuk do të qëndrojë për kohë të gjatë sekret.

Ju mund të përdorni për të kontrolluar Alexa termostat Nest zgjuar.
Ju mund të përdorni për të kontrolluar Alexa termostat Nest zgjuar. Fotografoj: Samuel Gibbs për Observer

Lidhu llogarinë tuaj Spotify

Nëse ju jeni një anëtar i Amazon Prime, ju mund të kërkoni për të luajtur Alexa zgjedhje nga më shumë se 1 milion hitet popullore dhe playlists në muzikë Prime shërbimin streaming. The Echo gjithashtu mund të luajnë këngë nga biblioteka juaj personal Amazon muzikë - ju mund të ngarkoni deri në 250 gjurmët lirë. Nëse ju keni një llogari Spotify Premium, Echo mund të derdhet nga atje, si dhe: thjesht e lidhur atë në app Alexa nën settings>muzikë & media, pastaj të lëshojë një urdhër të tillë si "Alexa, luajnë Në Sonte Ajrit nga Spotify ". Nëse ju nuk doni të specifikoni burimin çdo kohë, trokitje e lehtë "Zgjidh shërbime muzikë parazgjedhur" dhe të zgjidhni Spotify nga menuja që shfaqet.

Akorduar në stacionin tuaj të preferuar në radio

The Echo nuk ka një marrës FM, por ai integron me TuneIn për të siguruar qasje në një gamë të madhe të radio stacioneve në lidhje me internet. Thjesht thonë "Alexa, luajnë Radio 4 "ose" Alexa, luajnë 80s absolute "për të dëgjuar. Që TuneIn është një shërbim globale, ka një gamë shumë të gjerë të stacioneve të zgjedhur nga se ju do të merrni me një marrës të rregullt - pse nuk e provoni WDDH në New York, ose ABC Adelaide? Ju do të gjeni listën e plotë të stacioneve të tunein.com. Ju gjithashtu mund të kërkoni Echo për të luajtur muzikë nga një stil të veçantë.

Alexa, me trego nje histori

Nëse ju jeni një tifoz i fjalës së folur, ju keni ndërtuar ndoshta një bibliotekë të Audiobooks Dëgjohen gjer. Tani Echo mund të luajnë ata për ju: thjesht thonë "Alexa, Luaj Një histori e shkurtër e kohës", dhe duke supozuar e librit në bibliotekën tuaj Audible, tregimi do të fillojë. Si me muzikë, ju mund të thoni Alexa për pauzë dhe të rifillojnë sipas nevojës: "Kthehem" xhiro mbrapa 30 sekonda, ndërsa "Kapitulli tjetër" dhe "Kapitulli i mëparshëm" Puna si ju do të presin. Echo së shpejti mund të jetë në gjendje për të lexuar libra Kindle shumë, pasi tipar është tashmë në dispozicion për përdoruesit e SHBA. ofrimit të saj nuk do të jetë aq e natyrshme si një tregimtar profesionale, megjithëse, dhe nuk presin që ajo të bëjë zërat.

Pick up një pizza përmes app vetëm të hani, i cili mund të jetë i lidhur tek Alexa.
Pick up një pizza përmes app vetëm të hani, i cili mund të jetë i lidhur tek Alexa. Fotografoj: vetëm hani

Porosit një Takeaway

Aftësi të lejojë Echo të ndërfaqe me shërbimet e vërtetë të botës, dhe ajo nuk ka marrë shumë më real se JustEat. Pasi të keni instaluar aftësi (dhe lidhur atë në llogarinë tuaj vetëm të hani), ju mund të urdhërojë darkë pa pasur nevojë për të hequr një gisht. Sigurisht, askush nuk dëshiron të dëgjojë për Alexa lexuar një menu të tërë, kështu që tani për tani shërbimi është i kufizuar për të përsëritur urdhërat nga historia juaj: ju mund të thoni "Alexa, pyesni Vetëm hani për të Reorder pica "ose" Alexa, pyesni Vetëm hani për të Reorder Ramen ". Si me Amazon blerjen zë, nuk ka asgjë për të parandaluar shërbim nga duke u abuzuar nga fëmijët kureshtar, por ndoshta kjo nuk do të jetë një problem i madh për njerëzit të vetme është e synuar dukshëm në.

Punojnë deri një përvojë të madhe

Pasi ta keni përpirë një takeaways pak, ju mund të kenë nevojë për një vend të ushtrimit. Alexa mund të ndihmojë edhe këtu: një nga tiparet më të njohura është stërvitje shtatë minuta, në të cilën Alexa ju udhëzon përmes një programi të shkurtër të ushtrimeve në kohën e duhur, përfshirë foletë kërcyer, shtypi-ups dhe mur ulet. Nëse ju nuk jeni i sigurt se si duhet të bëhet një ushtrim, ju mund të shihni një tutorial grafik brenda app Alexa. Nuk ka asnjë shoqërim muzikor - vetëm një zë kurdisur timer - por ju mund të filloni playlist tuaj dhe të dëgjojnë atë në heshtje në sfond. Në të ardhmen, zhvilluesve të planifikuar për të zgjeruar funksion kështu që ju mund të gjetur punën tuaj dhe për të marrë qasje në një gamë të gjerë të ushtrimeve.

Gëzojnë lojra dhe vezë të Pashkëve

Në bibliotekë aftësive, me lojëra, vogëlsira & aksesorë, ju do të gjeni me dhjetra e lojrave ju mund të luajnë me Alexa, përfshirë kuize interaktive, bingo, dhe madje edhe blackjack. Alexa mund të rrokulliset zare virtuale për ju shumë - me ndonjë numër të palëve - dhe ajo luan një lojë të thotë të shkëmbit, letër, gërshërë. Nëse kjo është shumë e thjeshtë për ju, ajo gjithashtu mund të luajnë më të sofistikuar "shkëmb, letër, gërshërë, hardhucë, Spock "variant. Nëse jeni duke kërkuar për më shumë stimulim cerebrale, provoni duke i kërkuar disa pyetje filozofike, të tilla si nëse Santa Claus ekziston ose që le qentë jashtë. Alexa ka një shumë të përgjigjet zgjuar, dhe ajo e përgatitur mirë në filma, libra dhe shfaqje televizive.

Expand dhe pajisje

The Echo merr përmirësimet e rregullt software: për të mësuar në lidhje me karakteristika të reja, shkojnë për gjëra për të provoni>cfare ka te re? në app Alexa. Është gjithashtu me vlerë duke mbajtur një sy në bibliotekë aftësive, si aftësitë e reja janë duke u shtuar gjatë gjithë kohës. Dhe në qoftë se ju doni të zgjeruar mbulimin tuaj në dhomat e tjera të shtëpisë tuaj, konsideroni të investuar në Echo Dot - një version miniaturë e Echo kushton £ 50 - apo £ 250 për një paketë gjashtë. Ajo ka të njëjtat aftësi si Echo me madhësi të plotë, vetëm me një drejtues të vogël - dhe në qoftë se ju pëlqen, ju mund të lidheni një kryetar të jashtëm me një kabllo ose mbi Bluetooth.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010