Dyson 360 Вакуум око Преглед

Dyson 360 Eye Vacuum Review
Севкупниот резултат5
  • на Dyson 360 Око е најдобар вршење на робот вакуум уред. Тоа е едноставно подобро чистење од сите други, но тоа, исто така, има свои недостатоци.

првиот робот вакуум почиста британскиот произведувач беше вреди да се чека, но чини многу, не може да се направи по скалите и не е совршен, и покрај тоа што на најдобар на располагање во моментов


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Dyson 360 Око Преглед вакуум: робот што смрди (но на добар пат)” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во вторникот 9-ти август 2016 06.00 Според зоната: UTC

Dyson е 360 Око робот правосмукалка конечно е пуштен во Велика Британија по обемна судење во Јапонија и таа тврди дека најдобрите достапни. Како тоа оџакот против на пазарот водечки Roomba - И тоа е навистина вреди да се купуваат?

Побарајте, големината и приклучете

Dyson 360 преглед на очите
Пристаништето е едноставна, бела табла со хромирана контакт покриени со нога на која робот тера да се наплаќаат до. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На 360 Око е и помали и повисоки од повеќето други робот вшмукува. Тоа е 23cm дијаметар, која е 12cm помалку од својот најголем конкурент, на iRobot Roomba 900 серија, но тоа е, исто така, 12cm високи, што го прави 3см повисока од Roomba.

закачен, како што поминува поголемиот дел од своето време, на 360 Око зазема многу помалку простор од поширок конкуренти, што го прави полесно да се живее со, и нејзиниот помал дијаметар значи дека исто така може да се добие во и надвор од построги празнини. На пример, на 360 Око може да се ткаат во и надвор на маса и стол нозе подобар од конкурентите, така да не треба да магацинот столици на врвот на табелите на закажани за чистење наутро.

Dyson 360 преглед на очите
Окото седи горди на врвот за да ја даде 360-степени поглед на неговата околина, но тоа не може да се види она што се пократки од телото на роботот. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На врвот на робот има 360 степени камера, кој го користи за да планирам вашата соба секое време и заплетот на најдобрите, Најефикасен чистење пат. На снимката се заробени од страна на робот никогаш не излегува од робот.

Пристаништето е едноставна бела штанд со хромирани ленти на кои робот тера да се наплаќаат. Две црни и бели кариран плоштади помогне на робот да се види на обвинителна клупа и се врати на неа, кога таа треба дотурете, која ќе го направи во средината на чиста ако си го прави своето повеќе од една соба. Вишокот на кабел може да се чуваат во адаптерот за напојување, имајќи ја од добивање вовлечени од страна на робот.

Распоред и контрола

Dyson 360 преглед на очите
Во стан Dyson линк за Android и iOS овозможува далечинско управување, распоред и дијагноза на грешки, во еден лесен-за-користење начин. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На 360 Око е една од првата линија на поврзани производи Dyson е, заедно со Dyson Кул линк, додека значи поголемиот дел од своите поставувања и контроли биле испорачани на апликацијата Dyson Линк за Android и iOS.

Вие сеуште може да се постави за чистење на робот со користење на едно копче на врвот, но да се закаже време за чистење треба стан. Еднаш ќе се инсталира и поврзани со Wi-Fi мрежа - тоа се три обиди да го поврзете правилно да ми (Мора да се признае доста сложени) мулти-мрежа постави - апликацијата може да го контролира робот од било каде, не само во домот.

Распоред е толку лесно како прислушување секој ден, или подигање на време и ден од неделата и поставување тоа да се повтори, или не. Во стан, тогаш може да ве извести пред закажаното чиста и еднаш на робот ќе заврши. Таа, исто така ви покажува мапа каде робот е толку можете да го испитаат како темелно што се опфатени на располагање простор, кој е смирувачко.

Има водич солидна производ изградена во стан што тече низ карактеристики, кој малку го прави она што, одржување и смена на проблеми. Исто така постои и опција за да имаат Dyson дојде круг до вашиот дом и да ја инсталираш за вас.

чистење

Dyson 360 преглед на очите
бар четка опфаќа целосна ширина на робот, додека гасеница песни го даде малку повеќе влечење од тркалата. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Нема сомнение дека Dyson 360 Око е најтемелното на правосмукалка роботи во моментов на располагање. Тоа е со полно работно ширина четка бар и цврсти вшмукување зема значително повеќе нечистотија и прашина од Roomba. Dyson тврди својата визија систем исто така е многу поефикасна од помалку скапи судрат со сензор за модели, Мапата соба со bumping во објекти.

Неговата ефикасност работ чистење така е подобро отколку повеќето други кои се потпираат на четки врти на страна, но тоа нема да се добие сè. Како и секој друг робот вакуум во моментов на располагање, на 360 Око е дизајниран да се направи поголемиот дел од работата, да се чисти секој ден и да се задржи на врвот на нечистотија се изгради. Вие сеуште ќе треба уште една правосмукалка за чистење на скали и делови кои робот не може да се постигне.

гледајќи го чисти може да биде фрустрирачки. На 360 Око следи квадратни спирала шема во 5 милиони квадрати. Се чисти, додека таа е попречена и потоа продолжува да се пополни на плоштадот пред да се пресели на следниот плоштад. Ако просторот не дозволува, како што се должината на галија кујна за пример, тоа ќе се префрли во она што изгледа како повеќе логички модел цик-цак.

Dyson 360 преглед на очите
Преземање на Бин надвор и празнење е брзо и лесно, но тоа е мала канта и можеби ќе треба да го испразните среден рок, ако имате особено валкани тепих. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Роботот има гасеница песни, наместо тркала, кој им помага да го добие за мали камили како што се дебели черги и малите усни на врати. Системот за визија спречува 360 Око од паѓа во големи нешта и ѕидови, но тоа се уште штрајкови ногарките и други тенки или мали објекти.

Целиот горниот дел од телото се менува како тампон-зона за влијанијата, што се случува повеќе отколку што може да се очекува, но за разлика од многу други средства за чистење се судрат стил, тоа не се претвори и се тријат површина и така нема да се одбележи било нежни бои или уреди може да имаат.

по околу 45 минути за чистење роботот се враќа во својата база станица за полнење, која трае нешто помалку од 2 часа и половина. Таа потоа ќе излезат и да заврши на битови кои тоа не се постигне, кога веќе е обвинет. Тоа одвраќа вшмукување и четка бар кога е возење премногу и од базната станица, и додека тоа паузите и работи начини околу објекти.

бучава

Dyson 360 преглед на очите
Роботот е веројатно доволно краток за да се вклопи под просек креват. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На 360 Око не е многу тивко на вшмукува и е доволно гласно за да се спречи да слушнеме телевизијата ако тоа започнува чистење во близина на вас, но тоа е, исто така, на повеќе пријатен теренот од повеќето други. Dyson прави голема работа за тоа како песни на звукот на нејзиниот правосмукалки да бидат повеќе подносливо и тоа навистина го прави разлика. Нормално дека нема да биде во време што го прави чистењето, Меѓутоа.

Одржување

Dyson 360 преглед на очите
Поп-оф панел на грбот открива филтер пост-мотор, додека филтерот за пред-мотор седи зад Бин. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Иако 360 Око ќе го направи правосмукалка и се одржува во обвинет, Постои малку на одржување се потребни. Еднаш месечно ќе треба да се мијат пред и пост-мотор филтри, кои се лесно да се оддели – еден на задната страна и една во близина на бин – работи под чешма и нека се исуши за 24 часа.

Бин 0.33L е многу лесно да се празни. Само притиснете го копчето за ослободување на врвот, извади го, подигнете го капакот и мешајте во канта за отпадоци. А 30 втора работа во повеќето.

Расчистување на опструкции од лентата со четка е едноставна. Тоа може да се одврти и отстранети од страна, но го најдов јас всушност никогаш не се потребни за да го направи тоа, дури и за чевли конци го изел.

забелешки

Dyson 360 преглед на очите
Еден чистење работи на наводно чиста тепих. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан
  • Ако ја губи врската со интернет, распоред се чини дека е малку хит и ја пропуштиме
  • Тоа може да се залепи на малите усни или предмети прилично лесно, ако се принудени да се сврти на еден
  • Од износот на нечистотија се повлече од некоја наводно чиста тепих беше страотен
  • На 360 Око не треба да се води толку често колку што некои други да се одржи забележлива ниво на чиста
  • Тоа ќе го стори 20 квадратни метри на тепих со различни парчиња на мебел и пречки во под 30 минути, без потреба од втор полнење
  • Тоа треба да биде во можност да се вози од околу еден метар, или па од пристаништето да биде во можност да се започне чистење, што значи дека мора да има слободен пат до пристоен отворен простор
  • Тоа не е толку симпатична други робот вшмукува

Цена

на Dyson 360 Око чини £ 800. За споредба, IRobot Roomba е 980 со визуелна навигација, исто така чини £ 800, додека судрат навигација робот вшмукува со почеток во околу £ 150 и нагоре.

Пресуда

на Dyson 360 Око е најдобар вршење на робот вакуум уред. Тоа е едноставно подобро чистење од сите други, но тоа, исто така, има свои недостатоци. Тоа не може да се добие под како многу работи како Roomba, сепак испакнатините на тенки работи и се уште не може да се чисти, што значи дека не е единствениот вакуум треба да поседуваат.

Нејзините помали стапало го прави разлика во неговата способност да се добие во и околу маса и стол нозе, и го зазема помалку простор, кога седеше на својата обвинителна клупа, што го прави многу полесно да се живее со нив, во тесна станови и тераси.

Робот правосмукалки се дизајнирани да правосмукалката секојдневно или барем неколку пати неделно, што значи дека надвор-и-од моќта на чистење не е важно колку. Редовно чистење никогаш не ви овозможува да го добие за да се особено лоши нивоа, и ако ви се истури нешто ти си поголема веројатност да се излезе вакуум, тогаш и таму и да го расчистат, наместо да го напуштите за робот.

Затоа може да се каже дека помалку способни робот може да ја заврши работата само како добро, но 360 Око, исто така, не треба да се води толку често колку што некои други да се одржи забележлива ниво на чиста, токму поради тоа што добива повеќе на својата прва мета. Тоа е исто така лесно да се пренесе меѓу подови за да се покријат различни делови на различни денови.

Тоа чини многу, тоа не е совршена и тоа сигурно не мора да се купи за секого. Но, тоа е најдобар робот вакуум во моментов.

Позитивни: се вклопува во построги празнини, cleans better on each run, makes a more pleasant noise, better edge cleaning, easy maintenance, good app, simple scheduling

Конс: can’t get under as much furniture, скапи, cannot be your only vacuum, requires internet access for most features beyond push-button cleaning, can get stuck like all robot vacuums

Dyson 360 преглед на очите
на Dyson 360 has a smaller diameter than the Roomba 880 pictured here, but is taller. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010