Кинески корисници добредојде на Apple, Кина Мобилни зделка

Chinese users welcome Apple, China Mobile deal

Купувачите прошетка минатото продавница на Apple во Пекинг во декември 22, 2013

Кинески корисници поздрави долгоочекуваниот штрајк помеѓу Apple и Кина Mobile, Најголемиот мобилен оператор во светот, но аналитичарите предупреди во понеделникот дека влијанието на договорот зависи од квалитетот на 4G мрежата на превозникот.

Технолошкиот гигант САД и Кина Mobile во неделата го претстави договор да се донесе на iPhone корисници на мрежата со околу 760 милиони претплатници и до сега доминирана од страна на Андроид паметни телефони ниска цена.

iPhone 5S и iPhone 5C телефони на компанијата САД ќе бидат достапни во Кина Мобилни и Apple продавници низ Кина од јануари 17, што се вели во заедничката изјава.

Кинеските корисници на мобилен телефон даде договорот страстен овации, поздравувајќи ги како “маратон љубовна врска дека конечно дојде до среќен крај”, според зборовите на еден навивач.

“Тоа конечно доаѓа — Сум бил на чекање за толку долго што јас сум исцрпена,” корисник со онлајн рачка Лаком скржавец објавена на Sina Weibo, на кинескиот еквивалент на Твитер.

Apple iPhone телефони во моментов може да се користи за 2G мрежа на Кина Мобиле, но не и на своите високо-брзински 3G мрежата се должи на домашните стандард усвоен на превозникот.

Иако корисниците, главно, се оптимисти, некои изразија загриженост во врска со цената на уредите да бидат понудени од страна на Кина на мобилен.

“Ајде, цената не треба да не изневери, тоа мора да биде охрабрувачки, подобро да не се оди во текот 4,000 јуани ($660),” напиша на друг корисник.

На unsubsidised цената на iPhone 5C, модел со малку намалена цена на жалба до буџетот свесна потрошувачите и достапни во голем број на бои, е $550 во САД, но поголем во други земји, често поради даночни и регулаторни прашања.

Во Кина 5в во моментов се продава во повеќе од $700, и 5s важи и за $870 на официјалниот сајт на Apple во Кина. Apple и Кина Mobile наведуваат дека детали за цените според новиот договор ќе бидат објавени “подоцна”.

Меѓутоа, аналитичар Бен Bajarin на Криејтив Стратегии рече дека очекува “некој вид на субвенции” за iPhone во Кина.

“Превозници знаат iPhone е најдобар паметен телефон на пазарот во помагајќи им продаде Премиум услуги. Ова е причината зошто таа секогаш ќе бидат релевантни,” тој рече дека во чуруликам.

Преговорите меѓу Apple и Кина Mobile презеде години, со, наводно, една клучна пречка да се биде на побарувачката на компанијата на САД за обемот на продажбите гаранции.

Со договорот се дава Епл поголем влез во огромниот кинески пазар, како што компанијата се соочува со намалување на уделот на пазарот и се обидува да се спротивстави на поплава на паметни телефони со ниски трошоци од ривали.

Иако продажбата на iPhone се зголеми 25.6 проценти во третиот квартал од претходната година, растот е побавен од целокупниот пазар и уделот на пазарот на Apple падна на 12.9 проценти од 14.4 проценти во истиот период минатата година, според истражувањето на пазарот на интелигенција фирма ИДЦ.

Но, аналитичарите велат дека на непосредна корист од партнерство ќе биде ограничено со оглед дека голем број на клиенти Кина Мобиле се веќе користење на iPhone-, намалување на можноста за остар зголемување на продажбата.

Тие велат дека главната причина за договорот, најверојатно, и двете компании’ стратегија во ерата 4G, која ќе им овозможи на корисниците да се — меѓу другото — види филмови и да играат игри на мобилните мрежи во многу поголема брзина и со подобар квалитет.

Во изјавата, Apple и Кина Mobile рече 5в на iPhone 5s и iPhone “нудат повеќе 4G LTE бендови од било кој друг паметен телефон во светот.”

“Соработката меѓу Apple и Кина Mobile ќе даде голем поттик за развој на нови и нови технологии 4G / td-LTE Кина,” тоа го рече.

Кина додели три државни лиценци оператори почетокот на овој месец да им понуди на услуги на нова мрежа, и China Mobile е возен од најголемите 4G мрежа во светот.

“Ако (Кина Мобиле) 4Г мрежата доаѓа онлајн (со добар квалитет), на влијание ќе биде прилично голема,” Ксу Zhipeng, Пекинг-базирани аналитичар во компанија за истражување Zero2ipo група, АФП.

Меѓутоа, даден проблем склони 3G мрежата на операторот, тоа ќе биде потребно време за кинеските корисници да се изгради доверба и да го прифатат новата мрежа, рече тој.

“Клиентите можат да ги чекаат и да видиме став кон својата 4G мрежа и нема да брзаат да ги (го имате на iPhone) како нејзината цена е релативно висока,” Ксу рече.

извор: afp.com

Зајакната со Zemanta