најдобар паметен телефон 2019

Best smartphone 2019

iPhone, Huawei, Samsung и OnePlus споредба и кругот


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “најдобар паметен телефон 2019: iPhone, Huawei, Samsung и OnePlus споредба и кругот” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во понеделникот 10-ти-ти јуни 2019 05.47 Според зоната: UTC

Потребен ни е нов паметен телефон, но не знам кој е најдобар? Еве еден водич споредување на тековната топ-end паметни телефони од Apple, Samsung, Huawei, OnePlus и другите да ви помогне да го избере најдобриот мобилен телефон за вас.

Таму никогаш не било подобро време да се купи нов предводник на паметен телефон со многу мобилни телефони квалитет на располагање на поширок спектар на цени од кога било досега. Без разлика дали вашиот приоритет е две-ден на батеријата, фантастични перформанси на апаратот или спектакуларен екран, има многу да се изберат.

ова упатство за Гардијан купувачот на топ-end паметни телефони последен пат обновено на 10 јуни 2019, и претставува најдобрите достапни модели на време. Како нови модели се пуштени и тестирани, овој водич ќе се ажурира за да ви помогне да го изберат правото предводник на телефон за вас.

Добредојдовте на еден од водичите нови купувачот на Гардијан. Оваа статија претставува стотици часови на тестирање од страна на авторот за да ги собере кратка листа на препорачани производи или услуги, па можете да изберете од најдобрите и игнорира останатите без да се направи часа на вашите сопствени истражувања.

Додека Гардијан може да заработи мала провизија од предмети купени преку Филијалата на линкови, предметите вклучени во ова упатство за купувачот биле тестирани и се вклучени без влијание од било рекламата или комерцијални иницијатива.

најдобар целокупната: OnePlus 7 про

RRP: £ 649 / $669

★★★★★

водич smartphone купувачот - OnePlus 7 про
на OnePlus 7 Про има масивни, згодна екран, е најбрзо чувствувате телефон со милји и има конкуренција тепа што се прикажуваат на скенер на отпечатоци.
Фотографија: Самуел Гибс / Гардијан
Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Најновите superphone ја намалува конкуренцијата на цена, додека нудат подобро искуство во речиси секој смислен начин. на OnePlus 7 Про е фирмата најголемата досега со чудовиште 6.67in QHD екран + AMOLED, што е веројатно најдобар на било кој телефон. Таа работи со брзина на освежување на 90Hz - во споредба со 60Hz за натпреварот - што го прави сè, од лизгање низ листи за кршејќи преку игри супер масна.

На екранот е ЦД-работ во секоја насока премногу, без каква било упади од страна на жлебови оптоваруваат ривали како на камерата автопортретите е преместена на моторизирани модул што се појавува надвор од врвот на телефонот кога е потребно.

Брзина е името на играта. на OnePlus 7 Про е најбрзо чувство smartphone милји од. Дел од тоа е одлична верзија на Android на фирмата 9 Пита наречен OxygenOS, кој е на-par со Google на пиксели, а другата е хардвер топ-of-the-линија.

Таа има најновите кученце Qualcomm е 855 процесор, најмалку 6GB RAM и 128GB за складирање. Но, тоа складирање е, исто така, многу побрзо отколку ривали со користење на новиот UFS3.0 стандард, и разликата во употреба на ден-за-ден е опипливо.

Дури и оптички што се прикажуваат на отпечатоци скенер е најдобар во овој бизнис, победувајќи дека на Huawei P30 Pro и за појавување на традиционалните капацитивни сензори за брзината.

троен систем на камера на грбот натпревари ривали на комбинирање на 48MP главните, 16MP со ултра-широк агол и телефото 8MP камера. Тоа не може да го победи P30 Pro, но тоа се совпаѓа или удира остатокот на детали и комуналните услуги.

Траење на батеријата е добра, но не Huawei тепа. Наплаќа навистина брзо користење WarpCharge систем OnePlus е, но нема безжичен полнење, што е срам. Таа е отпорна на одреден степен на вода, но не имаат IP рејтинг. Таа има двојна СМС поддршка во повеќето пазари премногу.

на OnePlus 7 Про, исто така доаѓа во верзија со 5G премногу, кој е еден СМС само, но е со иста големина, тежина и перформанси, како 4G-само верзија и е достапен исклучиво од ЕЕ во Велика Британија со почеток во £ 170 со 24-месечен £ 59 / месец план.

Зошто треба да го купат?

На незаменлива екран, Огромната брзина и се прикажуваат на отпечатоци скенер, во комбинација со масна OxygenOS на, се направи дури и световниот задачи радост. Масивната OnePlus 7 Pro е најмногу дефинитивно водат за употреба, но тоа е што се водат во вредност од

Купи ако: вие сакате најдобро и најбрзо superphone искуство

Не купувам ако: вие не сакате да се водат на таков голем телефон

најдобрите iOS: Apple iPhone XS

RRP: £ 999 / $999

★★★★★

водич smartphone купувачот - iPhone xs
Најмалата новиот iPhone на Apple е исто така најдобар комбинација на моќ, големина, екран и камера.
Фотографија: Самуел Гибс / Гардијан
Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Најдобар iPhone не е најголемиот и најскапиот. На iPhone XS комбинира неверојатен, екран 5.8in добра големина, грациозен тело и врвни перформанси во повеќето привлечен пакет од Apple до денес.

Идентификација на Apple е најдобар систем за препознавање на лице во бизнисот, систем со двојна камера на задната страна е одлична, како што е на перформансите на процесорот А12 Bionic и водечки во класата гест систем за навигација на iOS, кој ја заменува дома копче на iPhone на минато.

Ти си, исто така, во ред за околу пет години на софтверски ажурирања, што е веројатно најмалку два повеќе од било кој друг бренд на телефон. На iPhone XS е метал и стакло сендвич, и ќе пресече исто како на натпреварот, кога падна, но страни нерѓосувачки челик и стакло врати изпускам луксузни чувство не се исти со другите телефони. За жал, повеќето ќе го стави во еден случај.

Најголемите недостатоци се цена, кој во 1000 £ е веројатно значително повеќе од конкуренцијата, и траење на батеријата, што само успева околу еден ден на средни користење. На iPhone XS има безжично полнење и поддржува брзо полнење преку USB-C до Молња кабел, но само бродови со бавно полнач од кутијата. Својата мобилна перформанси модем, исто така, не е толку добар како конкуренти, бори повеќе да се задржи на работа на податоци врска 4G во пренатрупани области, особено во споредба со Мате 20 про.

Зошто треба да го купат?

Ако сте затворени во iOS, или сакате најдолго покриеност надградба на софтвер, а потоа на iPhone XS е најдобар паметен телефон на Apple може да се купи (и не се многу далеку зад Мате 20 про целокупната), благодарение на својата комбинација на големина, камера, способност и луксузни чувство.

Купи ако: вие сакате најдобро iPhone

Не купувам ако: вие не сакате да се трошат £ 999 или сакате да го користите Android

Најдобрите помали Android: Samsung Галакси S10

RRP: £ 799 / $899

★★★★★

водич smartphone купувачот - Samsung Галакси S10
голема, убава екран во помал телефон, Галакси S10 е слатка точка во предводник на smartphone линија Samsung е.
Фотографија: Самуел Гибс / Гардијан
Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Ако сакате сладок самото место меѓу голем, зашеметување екран и помала големина на телефон и тоа е полесно да се справи и да се вклопат во вашиот џеб, тоа е Галакси S10.

6.1in QHD + AMOLED екран со мала дупка перфоратор клисура во горниот десен агол на е еден од најдобрите на пазарот и е доволно голема за да се направи поголемиот дел од апликации и филмови изгледаат одлично.

Мали рамки сите круг се направи на телефонот прилично компактен во однос на ривалите, и тоа е премногу светло. Тоа е уште стакло и метал сендвич, што значи дека можеби ќе треба за носење за заштита при пад.

монтиран сензор ултразвукови отпечатоци под екранот работи добро, иако повеќе најбрз на пазарот не е.

нов интерфејс софтвер Самсунг, врз основа на Андроид 9 пита, е голем скок во правење големи телефон полесен за употреба, ставање работи што треба да се допре кон дното на екранот и информации кон врвот. Samsung исто така ви дава избор на традиционални копчињата за навигација или лизгајте гестови.

Треба да се види околу три години на софтвер поддршка од Samsung, иако компанијата е често бавно да се испорача големи Андроид верзија надградби.

Задниот трокреветни камера е еден од најдобрите овозможувајќи ви да зумирате од 0.5 преку 2x, и со 10x зум хибрид. Тоа нема да се победи на Huawei P30 Pro, но се држи чекор со остатокот. камерата на автопортретите боцка директно иако на екранот и е еден од најдобрите на пазарот.

Перформанси е добар, но на батеријата е една слабост на S10 е. Тоа ќе трае еден ден на употреба, но не и многу повеќе. Има кабел и брз безжичен полнење на врвот во текот на денот и функција за безжична моќноста се врти на телефон во ад-хок безжичен полнач за други уреди.

Зошто треба да го купат?

големите, убава екран во релативно мал телефон е главната продажба точка, но добра камера, перформанси и изглед помош премногу

Купи ако: сакате најдобар биланс на големиот екран и мал телефон

Не купувам ако: сакате брилијантен траење на батеријата

најдобра камера: Huawei P30 Pro

RRP: £ 899

★★★★★

водич smartphone купувачот - Huawei P30 про
На Huawei P30 Pro има голем, убава екран, long battery life and a game-changing camera with exceptional low-light performance, 5x optical zoom and up to 50x digital zoom.
Фотографија: Самуел Гибс / Гардијан
Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

The best camera on a phone is the Huawei P30 Pro by some margin. No other phone provides as comprehensive a combination as Huawei’s new Leica quad camera.

The 20MP 0.6x ultra-wide angle camera is fun, the main 1x 40MP camera is terrific and it’s joined by a new periscopic 5x optical zoom camera that gets you closer than any other smartphone. If five times magnification wasn’t enough, there’s an excellent 10x hybrid zoom on top and then a digital zoom all the way up to 50x. A 3D depth-sensing time-of-flight sensor rounds out the modules on the back.

Remarkable levels of zoom aside, the P30 Pro also has game-changing low-light performance that instantly turns night into day without having to wait for a couple of seconds of capture.

The rest of the phone is excellent too with stunning colour options. The large 6.47in FHD+ OLED is one of the best, with a small notch in the top containing the selfie camera and slim bezels all-round. The curved edges keep the width of the phone to a narrow 73.4mm wide, meaning it’s still relatively manageable and easier to wield day-to-day particularly compared to the OnePlus 7 Pro or iPhone XS Max.

The in-screen optical fingerprint sensor is second only to the OnePlus 7 Pro’s. Huawei’s top-notch Kirin 980 процесор, 8GB of RAM and 128GB of storage, provides great performance and a battery that’ll last around two days. Plus charges the fastest and has wireless charging and power sharing.

Huawei’s modified Android 9 пита, EMUI 9.1, is highly customisable and has plenty of features but may not be to everyone’s tastes. Huawei is currently facing sanctions from the US as part of the US-China trade war, кои makes its future uncertain. The P30 Pro should continue to receive updates as normal, Меѓутоа.

Зошто треба да го купат?

The camera is game-changing in meaningful, not gimmick-filled ways, while the rest of the phone is excellent

Купи ако: you want the best camera on a great phone

Не купувам ако: you want a smaller phone or are worried about US blockade of Huawei

Best value: OnePlus 6T

RRP: £ 499 / $549

★★★★★

водич smartphone купувачот - oneplus 6t
Simply put, at £500 you have to spend a considerable amount more to better the OnePlus 6T.
Фотографија: Самуел Гибс / Гардијан
Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

If you want a massive, top-spec phone, but don’t want to spend £900, then the OnePlus 6T is the one to buy.

It has a big and beautiful 6.41in full HD OLED screen, a tiny widows peak-like notch for the selfie camera, slim bezels all round and a good-feeling metal and glass construction matching the quality of most others.

It has a top-of-the-line processor, 6GB RAM меморија, 128GB of storage and 30-hour battery life too. The Android experience on the OnePlus, Oxygen OS, is second only to Google’s on the Pixel; it is brutally quick and smooth in operation. OnePlus guarantees two years of software updates and an additional year of security updates from the release date of the phone.

It even has the cutting-edge in-display fingerprint scanner, which is almost as good as the best dedicated capacitive sensors, and dual-sim support for having two mobile phone network connections at the same time.

The downsides are a good, but not great, camera that doesn’t quite match the competition here, no formal water resistance rating and no wireless charging.

Зошто треба да го купат?

A massive and great screen with tiny bezels, excellent software and performance, in-display fingerprint scanner and a good-but-not-great camera mean you have to spend significantly more to get a better phone than this.

Купи ако: you want a top-notch phone but don’t want to spend more than £500

Не купувам ако: you want a really good camera

Size

Smartphones are rated by screen size measured on the diagonal in inches. The bigger the number the larger the phone, but different phones use different ratios of height to width.

How easy it is to handle comes down to the width of the phone and its weight. The narrower and lighter it is, the easier it is to hold in one hand and the less likely you are to drop it.

Процесор

What is commonly called the processor in a phone is actually a system-on-a-chip combining the processor, graphics and other essential systems into one.

Generally the newer the processor the more powerful and battery efficient it will be. Samsung, Huawei and Apple make their own, while Qualcomm is the largest supplier to other brands at the high end, with its Snapdragon 8-series range at the top.

RAM меморија

The RAM (меморија) is where your apps and processes are stored when in use, so the you more your phone has the better, up to a point.

Android requires more RAM than iOS, so it’s difficult to directly compare them. But with Android at least 4GB of RAM is currently recommended.

Складирање

Different from memory, storage is where everything is stored on the phone, including apps and media. While a few phones can have their storage expanded with microSD cards, most cannot.

That means you should aim for 64GB of storage at a minimum, but more if you want to store lots of photos. Cloud services such as Spotify or Google’s Photos can help offload your music, photos or videos to the internet.

Software updates

Keeping your phone secure from hackers is essential, which makes software updates critical to patch bugs and security holes, as well as adding new features and improving things such as battery life and the camera.

Not all phones receive regular updates. Apple’s support of older phones is the best in the business of around 5 години, followed by Samsung and Google’s three years, both from when the phone was releasednot when you buy it.

Траење на батеријата

Battery life varies drastically between devices, и “all-day batteryoften doesn’t mean 24 часа со едно полнење. Some may not last long enough, particularly if you’re out in the evening.

Battery life gets worse as the battery ages too, so a two-day battery will likely make sure the phone lasts at least a day two years later.

Камера

Cameras are the current battleground between the big players, but the margins between them are slimming.

Most use computational photography that combines hardware with advanced software algorithms, typically allowing multiple cameras to combine to make one image.

As such the camera software makes as much difference as the hardware, and is one of the few areas that actually improves over time with updates.

Multi-camera systems often offer more, such as useful zooms, portrait modes and better low-light performance, but they are not all created equally. There are also 3D cameras, which can detect facial expressions and other fun tricks.

The number of megapixels (MP) also makes a difference. Having more MP doesn’t necessarily equal a better image, but modern smartphone cameras combine multiple pixels to improve image quality producing 12MP shots from 48MP sensors, на пример.

Other things to consider

Wireless charging: convenient, but slower than via cable and normally a charging pad doesn’t come in the box

Durability: generally glass on the front and back of the phone makes it more fragile

Resale value: iPhones hold their value better than most others

OLED versus LCD: OLED screens emit their own light so have much deeper blacks and more vibrant colours, while LCD screens are cheaper

Runners up

These are good phones still worth buying if none of the top four smartphones fit the bill.

Apple iPhone XR

RRP: £749 / $749

★★★★☆

водич smartphone купувачот - iphone xr

Apple’s slightly cheaper iPhone XR offers most of the features of the iPhone XS. It has better battery life too, but has a worse camera, a slightly larger, but worse screen and is made of aluminium and glass, instead of stainless steel, losing its luxurious feel and the knowledge that it’s the best Apple can make.

The iPhone XR looks stunning in red, but it’s not cheap by any stretch of the imagination, costing as much or more as true flagship phones from competitors. The iPhone XS still the one to buy if you want an iPhone, but if you want to save money, switch to Android.

Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Apple iPhone XS Max

RRP: £1,099 / $1,099

★★★★☆

водич smartphone купувачот - iphone xs max

If you must have an iPhone and it must have a massive screen, then the iPhone XS Max is your only option. But it’s even more expensive and bigger and heavier, making it pretty difficult to handle day-to-day, meaning the smaller iPhone XS is the better option.

Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Samsung Galaxy S10 Plus

RRP: £ 899 / $999

★★★★★

водич smartphone купувачот - samsung galaxy s10 plus

The bigger version of the Galaxy S10 with a 6.4in QHD+ display has the best screen available on any device. The oval-shaped hole-punch notch is novel, containing two good selfie cameras. The triple rear camera is good, but not a patch on the Huawei P30 Pro. Перформанси е добар, so is the software, but the battery life is slightly disappointing compared with the best.

Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Samsung Галакси Забелешка 9

Цена: £ 899 / $899

★★★★☆

водич smartphone купувачот - samsung galaxy note 9

Samsung’s Galaxy Note 9 offers something a bit different, with long battery life, a massive screen and the all-important S Pen stylus. If you’re looking for a productivity powerhouse, the Note 9 is it. But it’s also huge with a slightly dated design.

Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Huawei Мате 20 про

RRP: £899.99

★★★★★

водич smartphone купувачот - Huawei колега 20 pro

The Mate 20 Pro has the big, attractive 6.39in QHD+ screen, svelte body, long battery life and great performance that made it the top phone of 2018. Меѓутоа, its excellent triple camera system with 3x optical zoom has been outdone by Huawei’s newer P30 Pro, which has a Leica quad camera with 5x optical zoom. It is worth looking out for deals, particularly if you want the 3D face unlock option.

Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Honor View20

RRP: £500

★★★★★

водич smartphone купувачот - honor view20

Huawei’s Honor brand has made a name for itself cut-price but good phones. The View20 is the best phone it has ever made and is cracking value at just £500.

It has a top-of-the-line Huawei Kirin 980 процесор (as seen in the Mate 20 про), a good-looking 6.4in FHD+ LCD screen, plenty of storage, 6 or 8GB of RAM, a super-quick fingerprint scanner on the back and it even still has a headphone socket. Standout features are a hole-punch notch in the screen, through which an excellent 25MP selfie camera pokes, and a really great 48MP camera on the back.

Fast charging, long battery life, great in-hand feel and a wild light-reflecting V-shaped pattern in the glass back round out the highlights. Honor’s Magic UI 2, врз основа на Андроид 9 пита, is not quite as good as OnePlus’s OxygenOS, but at least you get two to three years of updates.

Out of the two £500 top-end phones, buy the Honor View20 if you want a better camera; buy the OnePlus 6T if you want a better user experience and software.

Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Google пиксели 3

RRP: £739 / $799

★★★★★

водич smartphone купувачот - google pixel 3

The Pixel 3 is all about Google’s camera and software. The 5.5in OLED screen is small by 2019’s standards and has large bezels at the top and bottom, which make the phone bigger than it needs to be and give it a dated look.

But Google’s fantastic single rear camera, excellent software and fast updates are worth buying into. Performance is good but battery life is a bit weak. Buy if you want a smaller phone and the Samsung Galaxy S10 isn’t for you.

Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Google пиксели 3 XL

RRP: £869 / $899

★★★★★

водич smartphone купувачот - google pixel 3 xl

The larger Google Pixel 3 XL has everything that makes the Pixel 3 a really great phone, but is bigger with a huge notch at the top of the screen. It’s more difficult to handle than its smaller sibling and is more expensive, but has slightly better battery life. If you like the Pixel 3 but want a bigger screen, this is the phone for you, but on the whole the smaller version is a better device for most people. The Mate 20 Pro is a better big-screen phone all round.

Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Xiaomi Mi Mix 3

RRP: £ 499

★★★★☆

водич smartphone купувачот - xiaomi mi mix 3

Xiaomi’s first slider phone offers more than most for the money, with top-flight specs for 2018 competing directly with the OnePlus 6T and Honor View20. It takes a different approach to the problem of where to put the selfie camera in an all-screen design, hiding it behind the screen on slide-out section.

Good, but quite as great as its competition, this huge phone is held back by a heavy weight and a software experience that just isn’t as good, despite solid gesture navigation options.

Овие редовно ажурирани занимава се извори преку трети лица споредба на цените на услуги. Гардијан може да се направи мала провизија ако читателот кликне и го прави купувачите.
Повеќе информации.

Not recommended

Nokia 8 Sirocco – Good software but average design and camera – £600

Razer Phone 2Gaming phone beast that falls down on camera performance – £500

Sony Xperia XZ3 – Good, but not great phone that misses the mark – £699

LG G7 – uninspiring design and software that’s not as good as rivals – £375

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

26518 7