A ja vlen të blesh një të heshtur, PC Fanless?

Is it worth buying a silent, fanless PC?

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “A ja vlen të blesh një të heshtur, PC Fanless?” ishte shkruar nga Jack Schofield, për theguardian.com të enjten 19 nëntor 2015 09.12 UTC

A PC Fanless tani një blerje të ndjeshme? Unë bëj një shumë e regjistrimit të shëndoshë dhe ideja e një PC të vërtetë i heshtur është shumë tërheqës. Peter

Risitë e fundit në tregun e PC kanë qenë të përkushtuar për prodhimin e PC më të lira Fanless, edhe pse kjo nuk ishte në të vërtetë qëllimi. Fokusi ishte në prodhimin laptopë hollë dhe tableta, por këto kanë probleme të mëdha shpërndahet ngrohjes. Intel trajtuar këtë problem duke ulur gradualisht sasinë e energjisë patate të skuqura e saj të konsumuar. Tani ata nuk e marrin si të nxehtë, ata kanë më pak nevojë për tifozët.

Për shembull, një procesor shumë të shpejtë desktop si Core i7-4960X Intel ka një TDP (të energjisë termike të projektimit) e 130W, i cili është i nxehtë. Laptopë të përdorura të ketë 45W 35W ose procesorë, i cili ra në 15W për 17W për makinat hollë. Varg Intel Core M sjellë që deri në 4.5W. Sot, madje edhe të lirë patate të skuqura me bazë Atom Intel (shpesh Pentium ose Celeron markës) drejtuar në 6-10W.

Ka të meta. Kur këto patate të skuqura të marrë të nxehtë, performanca e tyre duhet të jetë mbytur, ose ata janë të mbyllur së bashku. Kjo është e mirë për përdorime të përhershme të tilla si përpunim teksti dhe web browsing. Megjithatë, Këto patate të skuqura nuk janë të përshtatshme për punë të përpunimit të qëndrueshme të tilla si redaktimi video dhe lojrave, dhe ata mund të luftojnë me përzierjen audio dhe redaktimi.

Sa shumë tifozë?

Një PC i fuqishëm desktop mund të ketë tre ose më shumë tifozë. CPU dhe furnizimit me energji elektrike, do të tregojë tifozët e tyre, dhe kështu do të agjërojnë karta grafike me GPU (grafike njësive të përpunimit). Ndonjehere, Tifozët veçanta rast do të qarkullojë ajër për të mbajtur disqet në disk dhe pjesë të tjera të arsyeshme të ftohtë.

Sigurisht, laptopë hollë dhe tableta drejtuar nga bateritë, kështu që ata nuk kanë nevojë për furnizimin me energji të brendshme. As nuk kanë karta grafike të veçanta: ata zakonisht kanë GPU të integruar me procesor, si në "Intel Integruar Graphics".

Nëse ju nuk keni nevojë për një shumë të pushtetit, atëherë ka shumë të vogla, PC lirë që përdorin të njëjtën teknologji si laptopë hollë. Ata janë ose Fanless, apo tifozët e tyre janë pothuajse i qetë, përveç kur procesori është i shtyrë e vështirë.

Megjithatë, në qoftë se keni nevojë për performancë të lartë për detyra të tilla si video editing apo lojrave të rënda, atëherë kjo është ende një sfidë. Ju mund të duhet një furnizim të energjisë Fanless dhe qasje më të reja të ftohjes. këto përfshijnë gypat për ngrohje - Të cilat janë gjithnjë e më të zakonshme në laptopë të hollë - dhe ftohje nganjëherë të lëngshme.

Mini PC dhe nettops

Nëse ju doni diçka të vogël dhe të lirë, ka bollëk e zakonshme e zgjedhjes: në kërkim të "mini PC"Në Amazon.co.uk merr më shumë se një mijë rezultate. Duke kërkuar për "PC Nettop"Gjen një më i dëgjueshëm 34 Rezultate, për shkak se ky term ka rënë më së shumti nga ne. Jo të gjitha këto makina janë Fanless, por më duhet të kandidojë në heshtje në qoftë se jo të mbingarkuara.

Njerëzit zakonisht bashkëngjitni këto sisteme për televizorët e tyre të sheshtë: ata janë të mirë për video streaming, kapur-up shërbimeve televizive, dhe informatikë thjeshtë. Ata gjithashtu mund të kandidojë Spektri, Mame dhe Emulators tjera lojë.

Në fund të ulët, ka sistemeve të lirë të tillë si Fanless Voyo Sleek Mini PC. Kjo ka një 1.33GHz Intel Atom Z3735F, 2GB memorie dhe 64GB e magazinimit chip eMMC dhe një port HDMI 4K për vetëm £ 89,99. Është shumë e njëjtë spekulim si një hyrje të nivelit 10in laptop Windows-it ose 2-in-1, por pa tastierë dhe ekran. Ajo shkon një 32-bit të Windows 8.1With Bing (me sa duket versioni i lirë), por merr një përmirësim të lirë për Windows 10.

Cyclone Sumvision-së është një alternativë më të mirë-njohur me specifikime të ngjashme për £ 98.50. The Gigabyte Brix Gama është gjithashtu me vlerë një sy.

Nëse ju doni diçka më të fuqishme, nuk ka varg Eggsnow e Fanless, PC mini alumini. këto përfshijnë Core i3-4010U ose Core i5-4200U versionet me 4GB memorie dhe një SSD 64GB për £ 212,99 dhe 248,99 £ respektivisht. Megjithatë, ata mund të marrin deri në 16GB memorie, deri në 256GB SSD, dhe deri në 1.5TB hard drives. Ju mund të blej një bazë Core i3 sistem për £ 156,99 dhe i aftë vetë kujtesën tuaj dhe SSD.

Modelet Eggsnow konkurrojnë me Apple Mac Mini, e cila fillon në £ 399 për një sistem i5 Core me 4GB memorie dhe një hard drive 500GB, dhe në krye jashtë në £ 799 për një me 8GB dhe një makinë 1TB (ose £ 1.759 me të gjitha përmirësimet). Megjithatë, e fundit 2014 Mac Mini ka ngjitur në kujtim dhe është shkak për një update.

PC qetë

Ndërtimi PC qetë përdoret për të jetë një art që përfshinte komponentët e specializuara, të tilla si furnizimin me energji elektrike Fanless dhe ftohje të lëngët, shtuar për fikje disqet e rradhës, dhe duke i kushtuar vëmendje të airflow përmes rastit. Unë supozoj Chillblast ende ka disa nga këto. Megjithatë, gjërat janë më të lehtë sot, për shkak se kompanitë mund të fillojë me raste barebones, si në atë Shuttle dhe Motherboards vogla ITX, ose thjesht përdorin një të vogël Intel NUC (Njësia tjetër e Computing).

NUC zakonisht përfshin një heatsink të madhe dhe një tifoz të vogël, kështu që unë nuk do të presim një version off-the-raft të jetë i heshtur. Megjithatë, disa kompani kanë projektuar raste NUC se, në esencë, punojnë mbytet si të mëdha ngrohjes. Qartë, ju nuk do të kandidojë një në një hapësirë ​​të kufizuar, por në kushte normale, ata mund të rrezatojë ngrohje të mjaftueshme për të qëndruar brenda kufijve PZHT.

Qetë PC-së UltraNUC është një shembull, me sistemet e duke u ndërtuar-të të rendit në Britaninë e Madhe. The UltraNUC Atom version fillon në £ 325, ndërsa Abel-cased UltraNUC Pro Fanless fillon në £ 595. PC qetë gjithashtu ofron shumë PC të tjera heshtur apo të qetë, qendrat e medias dhe sistemet argëtuese, kështu që ju mund të gjeni diçka që ju përshtatet më mirë.

R50 Fanless Aleutia-së - "Gdhendur dhe hartuar në Mbretërinë e Bashkuar", - është një variant i fuqishëm, por i stilit të lartë, në kërkim NUC. Megjithatë, ajo është për qëllim të vërtetë për përdorime industriale dhe tregtare. Një standard R50 me një Core i3, 4GB memorie dhe 60GB SSD kushton £ 599. Aleutia gjithashtu shet një Nettop T1 "Eco PC"Me një J1800 Celeron dhe 2GB të memories për £ 349, ose me 4GB, një 120GB SSD dhe Microsoft Windows për £ 499. Tiny gjelbër PC është një furnizues alternativ.

Në të gjitha rastet e mësipërme, double-check për të parë nëse çmimi përfshin një kopje të Windows-it. më të bëjmë, por disa PC mini shiten pa sistem operativ për njerëzit që duan për të kandiduar Linux.

fjalët e fundit

Shumica kompjuterat vrap në heshtje, përveç kur theksoi, dhe prirja drejt procesorë Atom ulët PZHT dhe SSD është duke i bërë ata edhe më e qetë. (Ju mund të kontrolloni TDPs dhe standardet e patate të skuqura të ndryshme në Notebookcheck-së Krahasimi i Mobile Përpunuesve.)

Pyetjet ju tani duhet të përgjigjen janë (a) se sa energji keni nevojë, dhe (b) se sa jeni të përgatitur për të paguar për heshtjen?

Nëse ju doni të bëni incizime në të njëjtën dhomë si PC tuaj, mbajnë në mend se një mouse-wheel mund të bëjë një zhurmë të klikuar - po, Unë kam qenë i kapur nga se - dhe përdorimi i tastierës është ndoshta i pamundur. Ka raste kur një touch-screen ka avantazhin e të qënit të qetë.

A keni një pyetje tjetër për Jack? Email-it për Ask.Jack@theguardian.com

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010