Cili Laptop Dritaret mund të zëvendësojë një MacBook Pro?

Which Windows Laptop Could Replace a MacBook Pro?

Patrick thotë se Macs janë tashmë jashtë varg e tij të çmimeve kështu që ai është duke kërkuar për një laptop Windows-it për të zëvendësuar makinën e tij të vjetër


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Cili laptop Dritaret mund të zëvendësojë një MacBook Pro?” ishte shkruar nga Jack Schofield, për theguardian.com të enjten 17 nëntor 2016 10.21 UTC

Tani që Apple Macs janë rritur më tepër steeply në çmim, ata janë në fund jashtë varg tim të çmimeve. Unë do të doja për të zëvendësuar MacBook Pro tim me një PC që përputhet me atë sa më shumë të jetë e mundur: i fortë, i fuqishëm, i besueshëm, shpejt, dhe me një të mirë, ekran të mprehtë. I përdorin Mac tim për të gjithë surfing e zakonshme, shikuar videot, duke dëgjuar muzikë dhe kështu me radhë. Unë gjithashtu e përdorin Adobe Photoshop shumë e rëndë dhe video editing software më të lehtë. Unë jam i hapur për të ose një laptop apo desktop. Patrick

Si shprehja e vjetër e ka atë: "mirë, i lirë, fast - marr çdo dy "Kjo është veçanërisht e vërtetë për laptopë Windows., ku dhjetra e kompanive janë të konkurrojnë kryesisht në çmim.

Gjërat janë të ndryshme për Apple. Si i vetmi furnizues i MacBooks ajo mund të bëjë atë që i pëlqen. Kjo përfshin duke bërë gjëra përdoruesit e saj nuk e pëlqen, të tilla si SSD bashkim dhe kujtesës patate të skuqura në Motherboards dhe duke rënë MagSafe, slots SD dhe USB standarde 3 portet nga pro saj të fundit MacBook. Kjo do të ishte vetëvrasje në treg e Windows, ku blerësit mund të kaloni furnizuesve në sekonda.

Sigurisht, përdorues të ndryshëm duan gjëra të ndryshme, kështu furnizuesit të mëdha - Lenovo, luginë, HP, Asus, Acer etj - kanë vargjet e ndryshme për segmente të ndryshme të tregut. luginë, për shembull, bën tre vargjet për konsumatorët (Inspiron, XPS, Alienware), tre shkon për përdoruesit e biznesit (gjerësi, OptiPlex, Saktesi), dhe Vostro varg për Soho (zyrë e vogël / zyra në shtëpi) treg. Prandaj caters të buxhetit / blerësit e çmimeve të ndjeshme (Inspiron dhe Latitude), prestigji / cilësisë blerësit ndërgjegjshëm (XPS, OptiPlex), dhe të performancës të orientuar / blerësit pro (Alienware games makina, workstations Precision).

MacBooks nuk përshtaten këtë lloj skeme. Ata janë mbi-engineered laptopë konsumit me punën e mjaftueshme për shumicën e qëllime profesionale. Jo shumë prodhues të Windows laptop mund të ngarkuar çmime pro për dizajne të konsumit, pse Microsoft është të paturit e një të shkojnë.

Si rezultat, ju do të duhet të bëjë kompromis. Megjithatë, ju mund të gjeni laptopë të Windows që janë të krahasueshme me MacBooks në shumë aspekte, por më të lirë. Vetëm shikoni për "prestigj" vargjet e ndryshme të konsumit të tilla si Dell XPS, Spectre HP-së dhe Zenbook Asus-it.

çmimet Apple

Apple sapo ka lëshuar MacBook Pro laptopë të reja. Ka tre versione të 13in MacBook Pro me procesorë Intel Core i5 dhe 8GB të memories në £ 1,449, £ 1,749 dhe £ 1949. Ka edhe të reja 15in MacBook Pro me procesorë Core i7 dhe 16GB të memories për £ 2,349 dhe £ 2699. Të gjitha çmimet përfshijnë TVSH, por jo port adapters ose mbështetje AppleCare.

Ti nuk më ke dhënë një buxhet, por përgjysmuar lirë MacBook Pro çmime të reja të Apple do të sugjeronte një sërë £ 725 në £ 1,200. Kjo është në të njëjtën ballpark si të mbijetuarit nga vargjet e vjetra - 13in MacBook airs në £ 949 dhe £ 1,249, plus MacBook në £ 1,249 - që unë të marrë ju do të marrë në konsideratë.

Opsionet laptop

Dell XPS 13 dhe 15 janë alternativat më të dukshme në MacBooks. Për fat të keq, ata janë në majë të këtij varg çmim. Ju prapë mund të merrni një të vjetër-modeli XPS 13 (9350) për £ 899, por ka një i5-6200U Core me vetëm 4GB memorie. E fundit 9360 version ka një 2.5GHz Core i5-7200U, 8GB memorie dhe një SSD 128GB për £ 999. Nëse ju shkoni për një SSD 512GB në £ 1,099, ju jeni vetëm duke kursyer £ 400 në 2.0GHz ri MacBook Pro.

The Dell XPS 15 është vlera më e mirë. Ju merrni një Core i7-6700HQ, 8GB të memories, Nvidia GeForce GTX 960M graphics me 2GB memorie video, dhe një 256GB SSD për £ 1,249. Ajo ka një Thunderbolt 3 port, dy USB 3.0 portet, HDMI dhe një slot kartën SD. Është gjithashtu e vogla dhe të lehta për një makinë me një ekran 15in. ai mat 357 x 235mm (afërsisht 14 x 9in) dhe peshon 1.78kg (3.9lbs). Kjo krahasohet me 349 x 241mm dhe 1.83kg (4.02lbs) për të reja "hollë dhe të lehtë" MacBook Pro 15, i cili kushton £ 1,100 më shumë.

Varg x360 HP Spectre ofron karakteristika të ngjashme me gamë Dell XPS, përveç se të gjithë laptopët e X360 kanë ekranet kontakt që ju mund të rrotullohen për të mundësuar "tendë" (p.sh. për shikimin e filmit) ose operacion tabletë.

Modeli më e lirë është x360 13-4126na HP Spectre. Kjo ka një ekran 13in, një procesor Core i5-6200U, 8GB memorie dhe një SSD 256GB për £ 999. Ju mund të përmirësuar në një X360 13-4129na HP Spectre me rezolucion më të mirë ekran - 2560 x 1440 në vend të 1920 x 1080 - Plus një 2.5GHz Core i7-6500U dhe 512GB SSD për £ 1,199. Përsëri, kjo nuk është shumë më lirë se një 2.0GHz MacBook Pro 13.

Akoma perseri, 15in HP Spectre x360 15-ap007na është vlera më e mirë. Për vetëm £ 100 më shumë, ju merrni një 4K (3840 x 2160) ekran, një i7-6560U Core me Intel Iris Graphics 540, 16GB të memories, dhe një SSD 512GB në një makinë 1.82kg. Edhe në £ 1.299, është ende 1,050 £ lirë se MacBook Pro të ri 15.

Më e lirë dhe më e lirë

Ju gjithashtu mund të shikoni në Lenovo ThinkPad T560, i cili është një i fuqishëm, profesional laptop 15.6in që fillon në £ 751,19. Tërheqjen kryesore është se ju mund ta rregulloje atë nga një menu me një gamë të madhe të opsioneve. Ju mund të merrni një të tillë me një i5-6200U Core, 8GB të memories, Nvidia GeForce 940MX me 2GB, një SSD 256GB dhe Windows 10 Shtëpi për £ 901,19 - dhe kjo përfshin tre vitet e shërbimit në vend. Azhurnimi baterinë e dytë nga 47WHr të 72WHr do të shtojë një tjetër 12 £. Azhurnimi RAM 16GB do të shtojë £ 52,80. Përmirësimin e CPU në një i7-6600U Core do të shtojë £ 260.

The ZenBooks Asus mund të ankohet për shkak të Apple-style ndërtimit të tyre unibody alumini, edhe pse ata janë për qëllim të vërtetë në MacBook dhe MacBook Air përdoruesit. The Zenbook UX330UA-FB025T me një 3200 x 1800 ekran, Core i5-6200U, 8GB të memories dhe 256GB SSD është vlera e mirë në £ 749,99. PC World ka të ngjashme UX310UA për £ 649.99, dhe ju mund të gjeni shumë modele të tjera, nëse ju dyqan rreth.

Ndoshta më e lirë vetëm-për-praktike opsion është 14in Lenovo IdeaPad 510S, i cili është një hap poshtë nga ZenBooks. Të gjitha modelet e ndryshme kanë 1920 ekranet x 1080-pixel dhe 8GB memorie. E lirë në faqen e internetit Lenovo ka një 2.4GHz Core i3-7100U dhe një SSD 128GB për £ 509,99, ndërsa më e shtrenjtë ka një 2.9GHz Core i5-6267U dhe një SSD 256GB për £ 599,99. Megjithatë, John Lewis ka një të argjendtë me një i7-6567U Core për £ 599,99, që mund të jetë me vlerë një sy.

Sigurisht, ka me qindra e laptopë të lirë të Windows, duke filluar nga më pak se £ 150. Ajo thjesht varet se sa ju janë të gatshëm për të hequr dorë standardet tuaja. Chips kushtojë të holla, kështu poshtë një pikë të caktuar, zvogëlimin e çmimeve mund të vijnë nga kompromis në cilësinë e rastit, tastierë, trackpad dhe ekran. Në qoftë se ata thyejnë, ju vetëm të blej një tjetër.

Pse jo një desktop?

You mention that you’re “open to either a laptop or a desktop”. Po të jetë kështu, you could get more power and better ergonomics by buying a desktop. I covered this last week in Which desktop PC should I buy for working from home? If you went for a Lenovo ThinkCenter M800, you would have many of the same options as when configuring a ThinkPad T560 laptop. You would also be able to add your own upgrades immediately or after another five years or whatever.

If you don’t need to replace your laptop in a hurry, you could wait to see whether Apple brings out a new version of the Mac Mini next year. The current model was launched in 2010 and hasn’t been updated for more than two years. It’s not really expandable – the memory is soldered in – and not very good value (£479 to £949), but it’s small and it runs MacOS. Një 21.5in iMac (£1,049 to £1,449) could be an option too.

A keni një pyetje tjetër për Jack? Email-it për Ask.Jack@theguardian.com

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010