Dritaret 10: më shumë Apps Microsoft po vijnë për Android dhe iPhone

Windows 10: more Microsoft apps are coming to Android and iPhone

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Dritaret 10: më shumë Apps Microsoft po vijnë për Android dhe iPhone” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 15 e mërkurë korrik 2015 10.22 UTC

Pas prerje 7,800 Stafi dhe duke marrë një humbje $ 7.6bn në ndarjen e tij të Windows Phone, Shefi ekzekutiv i Microsoft Satya Nadella synon të luftoj deri pushtimin e kompanisë e iPhone dhe Android me Apps dhe shërbimet e tij.

Ndërsa shkruaj-poshtë është parë si në mënyrë efektive Neutering pjesën e mbetur të biznesit smartphone Microsoft e bleu nga Nokia në 2012, Nadella këmbëngul se kompania e tij nuk është e daljes në treg smartphone.

"Unë thjesht nuk duan të ndërtojnë një tjetër telefon, një telefon sistemit operativ Copycat, madje. Unë dua të jem në gjendje të jetë i pranishëm në çdo endpoint lëvizshme,"Nadella Vendi i tha teknologji ZDNet.

"Kjo është një objektiv shumë të qartë thelbësor. Kjo nuk është (vetëm) nocioni i të pasurit endpoints tona aplikimit, Skype, Pikëpamje, Wunderlist, Agim, në çdo një prej në dy miliardë pajisje. "

Microsoft ka rreth 60 Apps dhe lojra në dispozicion për pajisjet e Apple iOS, dhe më shumë se 10 Apps për Android duke përfshirë OneDrive, OneNote, Zyrë, Outlook dhe Xbox Smartglass.

Kompania ka qenë kohët e fundit duke bërë marrëveshjet me smartphone Android dhe prodhuesit tabletë përfshirë Samsung, Sony dhe HTC të preinstall një ushtri të vogël të aplikacioneve të saj në pajisjet e madhe-name.

"Nuk do të jetë pajisje Lumia"

Shumë pak prodhues i madh-name kanë miratuar Windows Phone. Nokia ka qenë partneri kryesor celularin derisa Microsoft e bleu atë, edhe pse disa prodhues më të vogla kineze kanë treguar interes.

Por shumë kanë spekuluar se Windows Phone do të vdiste pa e Microsoft-it duke e bërë telefonat siç ishte përgjegjës për 95% Dritaret e smartphones në dy vitet e fundit.

Ndërsa Microsoft dëshiron të sigurojë softuer për të tjerët për të bërë pajisje, Nadella thënë kategorikisht se, "Në qoftë se nuk ka [prodhues] qëndron deri për të ndërtuar të Windows pajisjet ne do të ndërtuar ato. Nuk do të jetë pajisje Lumia. "

Microsoft kokë ka thënë se në qoftë se është rasti se do të marrë formën e një sipërfaqe të ngjashme me smartphone - një apo dy smartphones bërë si tregues të asaj që mund të bëhet me Windows, në vend se telefonat e zakonshme për të konkurruar me iPhone Apple dhe Samsung Galaxy S6.

Problemi Microsoft është se ajo ka shitur të Windows 10 në premisat e të qenit në dispozicion në një gamë të pajisjeve nga smartphones për kompjutera. "Apps universale" e saj premtimin për të kandiduar në çdo pajisje të Windows; sistemi i tij "Vazhdimësia" ka për qëllim të sigurojë kalimi seamless në mes PC, telefonat dhe tableta, ndërsa shfletuesi i saj Microsoft Edge do të jetë aq i njohur për përdoruesit në telefonat si ajo është në laptopë.

Të gjitha këto karakteristika të kërkojë një formë të pajisje të lëvizshme për të krijuar një përvojë koherent. Nadella tha se të paktën disa "premium" pajisje Lumia do të dalë këtë vit, por Microsoft mund të ketë një betejë edhe më të madh të vështirë bindur konsumatorët për të blerë ato tani.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.