Cili laptop duhet të blerë për fëmijën tonë?

Which laptop should we buy for our child?

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Cili laptop duhet të blerë për fëmijën tonë?” ishte shkruar nga Jack Schofield, për theguardian.com më 5 nëntor e enjte 2015 09.31 UTC

Ne jemi duke menduar për të marrë djalin tonë një fletore ose laptop për ditëlindjen e tij të nëntë. Ai do të duhet software të tilla si Word, PowerPoint dhe Excel, dhe në kohë ai mund të merrni në kodim internetit. Unë gjithashtu mendoj se do të ishte një ide e mirë në qoftë se ai mund të hyjnë atë kështu që ai mund të përdorni një mouse të veçantë dhe tastierë.

Ne duam të siguruar ajo zgjat atë për një kohë, por ne nuk mund të përballojë për të shpenzuar shumë para. Kerry

Me aq sa unë mund të them nga vizita ime vjetor për BED (ish trajnimit arsimor britanik dhe Teknologjisë Trego), shumica e shkollave tani përdorin konsumator-grade tableta Android / Apple dhe laptopë të Windows. Megjithatë, BED 2015 ka treguar një prirje drejt të Windows 2-in-1 "detachables", cila është ajo që unë do të rekomandojë.

Një ndashëm (Kam bërë që deri) është një Windows konvertueshme ku një tabletë prekje priza në një dok tastierës. Shembuj të njohura përfshijnë Asus T100TAF dhe të gjitha Microsoft Sipërfaqet. Funksionalitetin e dyfishtë do të thotë shkolla nuk keni për të blerë tableta të veçanta dhe laptopë, ndërsa Dritaret App Studio e bën të lehtë për mësuesit për të krijuar e Windows thjeshtë 10 Apps pa kodim.

Lidhja e dobët në laptopë është varet, dhe njerëzit mund të theksoj varen duke hequr laptop e tyre nga ekrani. Ide e keqe. Në detachables, ekranet janë të siguruara zakonisht nga magnet forta, dhe menteshat prej ari të duken shumë më pak e brishtë. Me të vërtetë, disa ndashëm nuk kanë varet - p.sh. Lenovo Miix 3 dhe Dell XPS i ardhshëm 12 - Por ju nuk mund të lehtë të ndryshuar kendin e ekranit.

Unë do të pres për këtë arsye një ndashëm të zgjasë më shumë se një kompjuter portativ tradicionale, ose një të konvertueshme me një faktor përcaktues 360-shkallë.

Dritaret 10 nuk ka si shumë Apps tabletë si Android, as cilësia e Apple iPad Apps, por shumica zona janë të mbuluara, dhe ata janë në thelb një bonus të lirë. Kur nuk ka një app Windows-, ju ende mund të përdorë fuqinë e plotë (më mirë se tabletave të cilësisë) shfletues web dhe miliona të drejtuar nga programet tradicionale të Windows. Edhe, sigurisht, ka disa mënyra për të drejtuar Apps Android në Windows PC, si BlueStacks dhe AmiDuOS.

Laptopë për fëmijët

Hyrja në nivel laptop për fëmijët është HP Stream 11. Kjo është mjaft e fuqishme për çmimin e ulët (£ 169,97 për £ 199,99), por kjo nuk do të ketë një ekran me prekje, dhe ekran nuk është i ndashëm.

Për disa muajve të fundit, e kuqe HP Pavilion X2 10-n055na është marr tim të detachables në £ 249,99. Ajo ndihet më e fortë se sa e vjetër Asus T100TAF, ka një tastierë më të mirë, dhe një ekran të mirë. Megjithatë, Asus sapo ka nisur T100HA, e cila përmirëson në X2 Pavilion 10, pse tastierës është pak më e vogël.

Asus T100HA është një nga laptopët e parë të shitjes me pakicë për të transportuar me Windows 10 preinstalled, dhe Windows 8.1 Makinat janë duke u pastruar nga dyqanet. PC World, për shembull, është shitja e HP Pavilion X2 10 me Windows 8.1 për £ 199,97, kështu që unë nuk do të jetë i befasuar nëse një Windows-it 10 Versioni shfaqet së shpejti.

Unë e kam injoruar më parë Switch Acer 10 dhe 11 për shkak se ata të kushtojë më shumë - zakonisht £ 300 deri £ 350 - por Switch 10E mund të jetë me vlerë një vështrim në 229,95 £. Unë e kam injoruar edhe Toshiba Satellite Kliko Mini, sepse unë mendoj se ekrani 8.9in është shumë e vogël. Por në qoftë se vendosjen e Windows zmadhim shkon mjaft e lartë, ndoshta nuk është shumë e vogël për një fëmijë. Ju mund të jetë në gjendje të krahasojnë të dyja këto makina me një Asus T100HA në një dyqan John Lewis, dhe John Lewis përfshin një garanci dy-vjeçare.

Të gjitha këto hyrje-nivel dy-në-ato kanë procesorë Atom-bazuar dhe 2GB të memories kryesore, me një çip kujtesës 32GB eMMC Flash për të siguruar ruajtjen. Ata padyshim do të jetë më mirë me 4GB memorie dhe 64GB e magazinimit, por makina të tilla janë të vështirë për të gjetur, dhe kushtojnë më shumë. Fix shpejtë është që të shtoni një 32GB shtesë ose më shumë ruajtje në një kartelë microSD. Nëse ju blini një dy-në-një me Windows-it 8.1 dhe për të përmirësuar atë në Windows 10, shtoni kartën e parë: një nga makinat 32GB I upgraded nuk keni hapësirë ​​të mjaftueshme për të përfunduar instalimin.

Unë jam duke supozuar se £ 250 është më e ju do të duan të shpenzojnë në një kompjuter portativ për një fëmijë. Nëse ju doni të shpenzojnë më pak, shikoni për një prerje-çmim Lenovo Miix 3. Tre muaj më parë, I bleu një të re për £ 150, por sot unë do të marrë një 250 Asus T100HA £ në vend.

Tastierë dhe doke

Laptopë Shumica do të punojë me një "universal" docking stacion, të tilla si Plugable UD-3900, por unë nuk mendoj se ju duhet një. Laptopë Shumica do të ju lejojnë të vihet në prizë një USB të jashtëm ose tastiere Bluetooth pa përdorur një docking stacion. Ka shumë tastierë ngjyra projektuar posaçërisht për fëmijët, dhe të shumta tutorials touch-typing.

Megjithatë, the Asus T100HA ka një të ri Lloji i USB portit C, kështu që ju do të duhet një përshtatës të vogël.

Ngritja

Unë supozoj se ju jeni duke planifikuar të jetë administratori i sistemit për laptop birit tënd, dhe t'i japë atij të tij Llogaria fëmijë. Kjo ju lejon të caktojë një afat kohor, bllokuar faqet e internetit të papërshtatshme, kufizime moshe vendosur për lojëra, dhe të përcaktojë se sa para (nëse ndonjë) ai mund të kalojnë në internet. Ju mund të kontrollojë këto settings distance nga account.microsoft.com/family.

Dritaret 8.1 dhe 10 do të ju email një rekord javore të aktiviteteve të birit tënd!: sa ore ai është përdorur kompjuterin e tij, faqet e internetit ai është vizituara, dhe sa kohë ai kaloi në Apps tij të preferuar. Ju nuk keni për të përdorur këtë shërbim - kjo është fakultative - por është e ndezur nga default.

Ka alternativa komerciale të tilla si Desktop Magic, por kjo është me të vërtetë për fëmijët e vegjël.

Ju duhet të hyni në laptopë nga koha në kohë, duke përdorur llogarinë tuaj administratorit, për të parë se çdo gjë është në rregull. Llogaritë fëmijë janë mjaft të sigurta, dhe Windows 10 është përditësuar automatikisht, por kjo është një ide e mirë për të mbajtur një sy në gjëra, dhe drejtuar kontrolle shtesë anti-virus.

Inkurajoni djalin tuaj për të shpëtuar dokumentet, foto dhe fotografi të tjera për të liruar OneDrive magazinimit online llogarinë e tij të Microsoft-it, dhe / ose në kartën e kujtesës SD. Ju mund të kaloni përkohësisht kartën në kompjuterin tuaj për të mbështetur atë dhe të shtoni foto, fotografi të preferuar muzikë, YouTube video dhe përmbajtje të tjera.

Ka versione të lirë të programeve të Microsoft Office në OneDrive, dhe ju mund të instaloni disa Apps si falas nga Windows Store. Unë nuk mendoj se është me vlerë të blesh apo instalimin e programeve të plotë desktop për një 9-vjeçar, nëse nuk e kanë regjistruar në Zyrë 365 Shtëpi. Kjo siguron komplet të plotë Office për pesë njerëz në PC, Macs, tableta dhe smartphones, plus një terabajt hapësirë ​​për çdo përdorues, për 79,99 £ një vit. Ndryshe, LibreOffice është një alternativë e lirë.

Ju gjithashtu mund të para-instaluar Minecraft si një program ose një app, the Gërvishtje mjedis programimi - kanë një vështrim në Getting Started me Scratch për herë të parë - dhe Khan Academy. Ju mund të pin këto dhe programe të tjera në taskbar, ose të vënë ikonat në desktop, për t'i bërë ato më të lehtë për të gjetur.

A keni një pyetje tjetër për Jack? Email-it për Ask.Jack@theguardian.com

guardian.co.uk © Guardian News & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.