E cila është më e mira TV dhe filma streaming shërbimit?

Which is the best TV and movies streaming service?

Ne krahasojmë Netflix, Amazona, qiell, Wuki, TalkTalk TV(Blinkbox), Google Play dhe iTunes


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “E cila është më e mira TV dhe filma streaming shërbimit?” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të martën në 2 shkurt 2016 07.00 UTC

Ditët e kërkon një pjatë ajror ose satelit për të ngop TV dhe nevojat e film-shikuar kanë shkuar me kohë. Lidhjet e shpejta broadband kanë hapur një mënyrë krejt të re e gjetjes së përmbajtjes, hedhje vezëve një bollëk të shërbimeve streaming. Por që është më e mira?

Jo të gjitha shërbimet streaming janë krijuar të barabartë. Shumë kanë biblioteka mbivendosje, por shumë të ndryshojnë wildly në çmim, cilësisë dhe disponueshmërisë në pajisjet që përdorin.

Netflix

Netflix në një tabletë
Netflix ka një nga cilësisë më të mirë rrjedhat dhe mbështetje të gjerë pajisje. Fotografoj: Elise Amendola / AP

Çmim: £ 5,99 – £ 8.99 në muaj

Ndoshta kamion i rëndë nga pretendentët këtu është Netflix, i cili filloi si një firmë DVD US qira dhe shndërruar në një shërbim globale streaming.

Çmimet variojnë nga £ 6 për £ 9 në bazë të sa ekranet ju doni të shihni në të njëjtën kohë, si dhe zgjidhjen e lumë, i cili godet 4K në fund të lartë për aq kohë sa lidhjen e internetit tuaj dhe pajisje të mund të trajtojë atë.

Forca Netflix mbështetje ndër-platformë dhe streaming të saj të cilësisë, të cilat tejkalon shumicën e shërbimeve të tjera. Ka një app ose mënyrë e të derdhet Netflix në shumë e shumë çdo pajisje në dispozicion, edhe pse disa TV të vjetër zgjuar janë përjashtim. Netflix është një vetmi shërbim streaming, megjithatë, që do të thotë se ju nuk mund të shkarkoni shfaqje apo filma për shikimin offline.

catalog e kompanisë përmbajtja ndryshon nga vendi. Në Mbretërinë e Bashkuar, ajo është relativisht i vogël me 3,000 Filma dispozicion sipas të dhënave nga streaming Unogs shërbimit kërkimi. Netflix ka një emër të madh disa shfaqje të reja televizive të mbështetura vetëm nga shfaqjet më të vjetër ose më pak të njohura. Filma zakonisht paraqiten disa muaj pasi ata janë në dispozicion në TV të paguajnë. biblioteka e saj e SHBA është shumë më e gjerë.

Netflix-bërë ose tregon ekskluzive televizive, duke përfshirë shtëpi e kartave, Jessica Jones, dhe Orange është New Black, kanë provuar të njohura.

Vendim: më të mirë ndër-platformë mbështetje dhe streaming të cilësisë, Biblioteka në Britani të Madhe është relativisht i vogël

****

Amazon Prime Instant Video

amazon Video çastit
prezantuesit Ish-Top Gear do të ketë një shfaqje të re makinë në Amazon Video Instant dispozicion me kryeministrin. Fotografoj: Amazon / PA

Çmim: £ 6 muaj ose një pjesë të Amazon £ 79 në vit Prime abonim

Video Shërbimi streaming Amazon gjithashtu ndryshon nga vendi. biblioteka e saj është e ndryshme në Mbretërinë e Bashkuar në krahasim me SHBA, për shembull, por ajo kombinon një shërbim abonim me një film dhe shfaqje televizive me qira ose blerjen e shërbimit.

Për ata që abonohen në shërbimin e Kryeministrit Amazon, përdoruesit të merrni qasje në një mesin e filmave dhe TV tregon që shpesh përfshin të parë disa sezonet e një TV. Stinët e mëposhtme janë atëherë në dispozicion për një tarifë shtesë. Zgjedhja e saj film ka disa exclusives streaming, por si me Netflix ata shpesh të marrë një kohë për të dalë. Biblioteka UK i tregon popullor është e ndryshme në përmbajtje, por të krahasueshme në madhësi me Netflix. Pikat kryesore përfshijnë z Robot, Alpha House dhe transparent.

Amazon mbështet streaming nëpërmjet disa consoles, TV Zjarri dhe tabletëve pajisjet e veta, pajisjet iOS dhe in-shfletues mbështetje. shfaqje televizive dhe filma mund të ruhen për shikimin offline në pajisjet iOS. Mbështetje për pajisjet Android nuk është bërë nga Amazon është e dobët, që kërkon një proces multi-hap për të instaluar aplikacionin Amazon Video nëpër dyqan Amazon Underground, i cili duhet të shkarkohet nga faqja e internetit Amazon si ajo nuk është në dispozicion në Play Store Google.

cilësia Streaming është e ngjashme me Netflix dhe do të shtrihet deri në 4K me kuti TV Fire Amazon.

Vendim: një abonim të mirë streaming, me shtesë paguaj-për mundësitë e bërë atë shërbimi më i plotë

*****

Sky Tani TV

sky tani TV
Game of Thrones është një nga shfaqjet Sky-ekskluzive mund të shikohet vetëm të jetojnë deri tani argëtim TV. Fotografoj: Alamy

Çmim: Filma £ 9,99 (muaj), Entertainment £ 6.99 (muaj), Sports £ 6.99 (ditë), £ 10.99 (javë), muaj (£ 31.99)

Sky-së tani TV është i ndarë në tri shërbime të veçanta: Sport, Kulturë dhe Filma. Çdo ju jep streaming qasje në kanale të gjalla Sky-së, on-kërkesës përmbajtjen dhe salcë me erëza.

Entertainment përfshin kanalet tradicionale Sky-së dhe disa të tjerë që nuk janë në dispozicion në Freeview, si dhe një koleksion mjaft i madh i kuti vendosur shfaqje televizive, duke përfshirë aktuale tregon hit televizive. Filma përfshin filma Sky dhe afërsisht 1,000 Filma për mbi-kërkesën shikimin, përfshirë shumë që të dalë edhe para se ata bëjnë për shërbime të tjera të abonimit. Sport siguron qasje të jetojnë në shtatë kanale Sky Sport.

TV dhe Movie paketa të kemi numër më të madh e tregon aktuale dhe të reja dhe filma, por ata lehtësisht të përfundojë nga shërbimi, më shfaqeshin në ofruesit e tjerë streaming si Netflix. Tani përparësi televizorit po ato para për një shërbim abonim, shpesh vetëm javë pasi të qenit në dispozicion për blerje në Blu-ray ose DVD.

Tani televizorit oferta sportive është pothuajse unik në sigurimin e qasjes jetojnë streaming në sport premium, me vetëm BT Sport siguruar ngjashme.

Cilësia e streaming, ndërsa HD, nuk është mjaft aq i mirë sa Netflix ose Amazon dhe nuk mbështet 4k streaming. Kjo është veçanërisht e dukshme me sport, si shkalla frame është dukshëm më e varfër se transmetimit tradicional.

Mbështetja Sky-së e pajisjeve është relativisht e mirë, me Android të mirë, iOS dhe aplikacionet tastierë, mbështetje për Roku, disa nga televizorët e mençur të LG-së dhe kompjuterë duke përdorur Silverlight e Microsoft-it. Por, mbështetja e saj nuk është mjaft aq e ndryshme si Netflix.

Vendim: i shtrenjtë, por ka përmbajtje ju ose nuk mund të merrni apo të merr rrugën para shërbime të tjera të abonimit

Argëtim **** kinema **** sportiv ****

Sky Store

Sky lartë
Sky Store website treguar Njeriun nga Uncle. Fotografoj: Sky Store

Çmim: qira nga 99p, blejnë nga £ 5,99
Si dhe tani TV dhe Sky Go, i cili është në dispozicion vetëm si pjesë e një abonim satelitor, Sky gjithashtu ka një film me qira dhe blerjen e shërbimit të veçantë të quajtur Sky Store. Është vetëm për filmat, por përfshin rreth 1,000 Filma me një përzgjedhje të ngurta që shfaqen rreth të njëjtën kohë si filmat janë lëshuar në Blu-ray dhe DVD.

Filma blerë nëpërmjet Sky Store japin qasje përdorues në një lumë HD të filmit, plus një DVD dërguar në shtëpinë e tyre në post. Rentals janë në SD-vetëm dhe të fillojnë në 99p. Filmat mund të shikohet përmes një shumëllojshmëri të tabletave, kompjutera dhe kuti streaming, por cilësia ndryshon. më e lartë rezolutë 1080i HD Video e mund të shikohet vetëm me kuti + HD Sky-së, duke lënë YouView, vit, Tani kuti TV dhe tableta majta në 720p. Macs dhe Windows Vista apo kompjutera të vjetër vetëm mund të shihen përmbajtje SD.

Vendim: mirë për filmat që ju dëshironi të blini digjitale me një DVD, por është cilësia shpesh më e ulët se rivalët në disa pajisje

***

dyqan TalkTalkTV

TalkTalk dyqan tv
TalkTalkTV – dikur BlinkBox – website treguar filmin Everest Fotografoj: TalkTalkTV

Çmim: nga £ 3.49

njohur më parë si Blinkbox, TalkTalk dyqan TV është një pay-per-view TV dhe film me qira dhe depo digjitale blerjen. Ndryshe nga disa nga të tjerët, nuk ka asnjë opsion abonim.

Biblioteka e filmave të reja dhe shfaqje televizive është mjaft e gjerë, me shfaqjet e fundit televizive të tilla si Agjent Marvel për të Shield shfaqen shpesh vetëm disa orë pasi u transmetuar në TV.

Me qira apo përmbajtje të blera mund të shikohet në Android, iOS dhe Windows tableta dhe smartphones, Chromecast Google, kompjutera, consoles përveç PS4, një çift i Blu-ray lojtarët dhe grusht TV zgjuar. smartphone dhe tabletë Apps mund të shkarkoni përmbajtje për shikimin offline.

Përdoruesit kanë mundësi të streaming në definicion standard ose në HD për më shumë para, edhe pse është vetëm në 720p dhe me audio stereo, Nuk Dolby Digital Plus rrethojnë shëndoshë.

Vendim: një bibliotekë të ngurta të Rentals reja dhe popullore ad-hoc dhe blerjeve me mbështetje të mirë multi-platformë, por jo 5.1 ose 1080p

***

Dëshmitarët

wuaki tv
Wuaki website TV duke treguar Ant-Man me opsione për të blerë ose me qira. Fotografoj: Wuaki TV

Çmim: me qira nga £ 1.89, blerë nga £ 4,99

Një pay-as-you-shikojnë dyqan, Wuaki është i bazuar në Spanjë dhe është drejtuar nga firma japoneze pakicë Rakuten dhe ofron një koleksion të ngjashëm të tregon kohët e fundit-lëshuar televizive dhe filma për qira ose blerje me shërbimet e tjera ad-hoc.

Mbështetja Pajisja është e fortë, mbulojnë një gamë të ngjashme të pajisjeve si TalkTalk dyqan TV, përfshirë Chromecast, Xbox, iOS, Android EE TV, kompjutera dhe disa TV zgjuar, me përjashtime të dukshme qenë PS3 dhe 4.

Ju mund të shkarkoni përmbajtje për shikimin offline në tableta dhe smartphone, por përmbajtja HD nuk mund të luhet nëpërmjet faqes së internetit, smartphone ose tabletë apps. Streaming nëpërmjet një Chromecast ishte rock solid dhe dukej goxha e mirë, por ishte në dispozicion vetëm me tingull stereo.

Ekziston edhe një përzgjedhje e përmbajtjes së lirë në dispozicion nga Viki, e cila është emërtuar si "TV globale nga Azia dhe më shumë", dhe disa filma të lirë të tilla si John Travolta-së Djali në Bubble plastike.

Vendim: një alternativë e mirë për të marrë me qera filma lëshuar kohët e fundit dhe TV në qoftë se ju nuk keni një kinema në shtëpi të ngritur

***

Google Play

Filma Google Play intervistës
Google Play Movies është pjesë e Play Store, në dispozicion në të gjithë kompjuterat, pajisje dhe disa TV zgjuar dhe kuti set-top. Fotografoj: –/Images AFP / Images

Çmim: nga £ 1.89
Google film dhe TV dyqan është ndërtuar në të njëjtën dyqan në aplikacionin e vet, muzikë dhe libra për Android dhe pajisje të tjera. Luaj filma dhe TV vepron në një mënyrë të ngjashme me TalkTalk dyqan TV, me pay-as-you shikojnë ofertat për qira ose të blejnë.

Ajo ka një bibliotekë të ngjashme, me një shumë prej më deri në datën filma dhe TV tregon shfaqeshin para shërbime të tjera. Ajo ka integrim të ngurta në Android, si ju do të presin, por gjithashtu mbështet kuti roku, kompjutera, Chromecast, Android TV, iPad Apple dhe iPhone dhe të tjerët.

Streaming cilësi është e shkëlqyer deri në 1080p, ndërsa filma dhe shfaqje televizive mund të shkarkohet për smartphones dhe tableta për shikimin offline.

Vendim: të lirë, me 5.1 të shëndoshë dhe në cilësi më të mirë se disa rivalët paguaj-per-view, por me mbështetje për pajisje më pak

****

iTunes Apple

Apple iTunes filma në Apple TV
Filma iTunes duke u luajtur përsëri në një TV Apple. Fotografoj: Mollë

Çmim: nga £ 1.89 (SD), £ 2.49 (hD)

Dyqan media Apple e ndërtuar në iTunes ishte një nga të parët në dispozicion dhe është ende një nga më të mirë Pajisur. shfaqje televizive dhe filma të arrijnë në rreth të njëjtën kohë si Google Play dhe të tjera shërbime të paguaj-per-view. Nuk ka oferta e abonimit, por ju mund të blejnë ose me qira shumica e liron të fundit, si dhe gjëra shumë më të vjetër.

Mbështetja Pajisja është e kufizuar në pajisje të Apple dhe software, duke përfshirë iPad, iPhone, TV Apple dhe kompjutera me iTunes instaluar. shfaqje televizive dhe filma mund të shkarkohet për shikimin offline, dhe janë në dispozicion në 1080p me Dolby 5.1 rrethojnë shëndoshë.

Vendim: madhe buy-cilësi të lartë dhe biblioteka me qira, por me e kufizuar (Apple-vetëm) mbështetja pajisje

***

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.