Cili laptop Apple MacBook duhet ta blej?

Which Apple MacBook laptop should I buy?

Mary ka nevojë për të zëvendësuar atë 2009 MacBook Pro, por është mposhtur nga opsionet e. Cila është zgjidhja më e mirë?


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Cili laptop Apple MacBook duhet ta blej?” ishte shkruar nga Jack Schofield, për theguardian.com të enjten 15 nëntor 2018 10.00 UTC

Unë kam soldiered në me një 2009 MacBook Pro, të cilin e përdorin për qasje në internet, mediat sociale, Fotografitë, dhe hulumtimet e mia. Por në mënyrë për të hyrë në bibliotekë universitare nga distanca, Unë duhet të përdorni një sistem operativ up-to-date, dhe Mac ime është aq e vjetër unë nuk mund update it.

Kështu, Unë kam nevojë për të blerë një MacBook të ri, por unë jam i zhytur plotësisht nga gjërat e. A kam nevojë për një bar prekje? Sa memorie dhe SSD nuk kam nevojë për? mary

Duke ndjekur Produkti refresh në 30 Tetor, Apple ka katër MacBooks që të bëjë shumë njëjtën punë e. Lajm i mirë është se, në qoftë se ju mund të mbijetojnë në një 2009 MacBook Pro, ndonjë prej tyre do të jetë mirë për qëllimet tuaja. Lajm i keq është se ata të gjithë kanë karakteristika që do të vënë mua off blerjen e tyre, megjithëse, me fat, ata jo domosdoshmërisht do të vënë ju off.

Megjithatë, Unë mendoj se kjo është thelbësore për të vizituar një dyqan Apple ose stockist tjetër në mënyrë që ju mund të krahasohen të paktën dy MacBooks 13in në krah. Këto janë të vjetër MacBook Air (keyboard më të mirë, ekran më të keq) dhe MacBook Pro (keyboard tmerrshme, Ekran i madh).

Unë mund t'ju them që patate të skuqura janë më të shpejtë, dhe kështu me radhë, por përvoja juaj personale do të dominohet nga cilësia e tastierës dhe ekranit. Një blog post nuk mund të ju them që ato që ju do të donte, ose ku ju do të preferoni për të bërë kompromise.

keyboard Butterfly

macbook pro
Të gjitha laptopë të reja Mac vijnë me të ulët të udhëtimit tastierë flutur Apple, e cila ka provuar përçarëse. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Për mua, problemi më i madh me MacBooks të reja është keyboard flutur, i cili u prezantua për herë të parë me 12në MacBook në 2015. Versioni i dytë u shfaq në MacBook Pro, ku një numër i përdoruesve të pasur dështimet e tastierës për shkak të pluhurit apo detritus marrjen nën çelësat. Të MacBooks fundit kanë një version të tretë me nënshkrimin shtesë për të mbajtur jashtë pluhur. Ne kemi ende për të parë se si ajo qëndron me kalimin e kohës.

Përveç se, I gjeni keyboard flutur ofron një përvojë të tmerrshme typing. Kam mësuar për të prekur të tipit në makinat e shkrimit, dhe unë preferoj tastierë me çelësat mekanike me shumë të udhëtimit. Çelësat Butterfly kanë pothuajse asnjë të udhëtimit. Kjo do të më shtyjë drejt vjetër MacBook Air, i cili ka një tastierë shumë të mirë sipas standardeve laptop.

Mjerisht, e vjetër MacBook Air ka probleme të tjera. Veçanërisht, Touchpad dhe ekran janë më keq se ato në ri MacBook Air. (Ata nuk janë të këqija, por ata nuk janë aq të mirë.)

për fat të mirë, shijet ndryshojnë. Disa njerëz preferojnë të sheshtë, tastierë nuk reagojnë, dhe ju mund të gjeni ju pëlqen tastierë flutur. Po të jetë kështu, kjo e bën më të lehtë zgjedhjen tuaj. Unë thjesht mendoj se ju duhet të jepni një të shkojnë të rëndë - shkruani disa qindra fjalë në atë - para se të angazhohen për të përdorur atë gjatë gjithë ditës çdo ditë ... ose kryerjen e një tastierë USB të jashtëm rreth.

touch Bar? A Jo

The Touch Bar zëvendëson çelësat F në MacBook Pro.
The Touch Bar zëvendëson çelësat F në MacBook Pro. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Ju nuk keni nevojë për një bar prekje. Në të vërtetë, askush nuk ka nevojë për një prekje Bar. Sido që të jetë, ata janë të pajisur vetëm me më të shtrenjtë MacBook Pro, dhe unë të supozojmë se ju nuk jeni të interesuar në blerjen e një MacBook shumë më shtrenjtë se që ju nevojitet.

specifikat e tjera

The 13në mes të vitit 2009 MacBook Pro kishte një Intel Core 2 procesor Duo, e cila është e tmerrshme nga standardet e sotme. Modeli bazë kishte vetëm 2GB të memories (zgjerueshme në 8GB) dhe një hard drive 160GB, edhe pse përmirësimet porosi të përfshira 128GB dhe 256GB SSD. MacBook poshtrit ju mund të bleni sot do të ketë specifika më të mira.

Për fat të keq, ju nuk mund të përmirësuar MacBooks sotme, kështu që ju keni për të blerë sa më shumë pushtet si ju do të duhet ndonjëherë. për jetëgjatësi, do të ishte më mirë që të ketë 16GB memorie dhe një 256GB SSD ose më të madhe, por Apple ngarkon një çmim të madh për këto përmirësimet.

Për fat të mirë, MacBooks mbajnë vlerën e tyre mjaft mirë, kështu alternativë është që të shkoni për bazë spekulim dhe, në qoftë se ju të gjeni se ju duhet më shumë pushtet, shesin atë dhe për të blerë një të re.

çështjet thelbësore

Apple MacBook
MacBook përdor procesorët Intel të ulët të energjisë. Fotografoj: Mollë

Nuk është një problem jo i qartë në atë dy MacBooks tuaja të mundshme kanë Intel procesorë Core M, i cili kompromis në shpejtësi për të siguruar jetë më të mirë e baterisë. Apple së pari provuar këtë me 1.1GHz dual-core M-5Y31 chip të përdorura në 2015 MacBook (12në ekran). Sot, Core patate të skuqura M janë përdorur jo vetëm në MacBooks 12in, por edhe në të fundit MacBook airs.

Kjo nuk është e qartë, sepse Intel ndryshoi skemën e saj emërtimin. Njerëzit të cilët mund të ketë qenë të shtyrë nga emërtimi "Core M" ndoshta nuk do të vëreni se ata janë duke marrë një çip Y seri - në mënyrë specifike, a i5-8210Y Core - në vend të patate të skuqura më të fuqishme seri U përdorura në rrjedhë laptopë.

Nuk kam asgjë kundër patate të skuqura Core M / Y seri, dhe im 8GB / 128GB touch-screen Lenovo Yoga 700 ka të njëjtat Core M3-6Y30 përdorur në disa MacBooks. Dallimi është se kjo është një makinë për përdorim rastësor / pushime, Nuk sistemi im kryesor dhe është vetëm kosto me £ 339,99. Unë nuk do të blej një të tillë si makinë e mia kryesore, dhe akuzuar £ 1,200 për një është qesharake.

Një i5-8210Y Core duhet të jetë e shpejtë të mjaftueshme për të përdor drita jote - e cila mund të rritet me kalimin e kohës - por është ende vlerë e dobët për para në një MacBook Air.

zgjedhje e mundshme

Apple vjetër MacBook Air.
Apple vjetër MacBook Air. Fotografoj: Simon Lees / Future Botime / REX

Apple ka mbajtur të vjetër 13in MacBook Air, dhe kjo duket vlerën më të mirë për paratë në £ 949, pavarësisht pestë të gjeneratës procesor Core i5-5350U dhe jo-retinë ekran të saj. ajo ka, sipas mendimit tim, tastierë më të mirë, dhe ajo ende ka të mirë të vjetër modës porte, duke përfshirë një kartë SD slot dhe një lidhës MagSafe. Në të gjitha aspektet e tjera, MacBook Air i ri (2018) është shumë më superior.

MacBook vjetër 12in është ende në dispozicion, por kjo është underpowered dhe mbiçmuara, me versionin 1.2GHz Core M3-7Y32 (2017) kushton £ 1,249. Arsyeja e vetme për të marrë parasysh këtë makinë është se kjo është më i vogël dhe lightest (0.92kg) MacBook ju mund të merrni.

ri 13in MacBook Air është më i vogël dhe më i lehtë se versioni i vjetër, ka një ekran shumë më të lartë, një forcë më e madhe-touch trackpad, dhe folësit më të mirë. Është gjithashtu më e shtrenjtë në £ 1,199. Meta përfshijnë tastierë flutur dhe procesor Core M / Y seri.

Më në fund, nuk është 13in MacBook Pro pa kontakt Bar (mes-2017), e cila siguron një shtatë të gjeneratës 2.3GHz Core i5 më të shpejtë (7360U) procesor, grafikë shumë më mirë dhe pasqyrim më të mirë ngjyra për një shtesë £ 50, dmth £ 1,249. Pro gjithashtu ka një ekran të ndritshme - 500 thërija në vend të 300 thërija - e cila duhet të jetë shumë më mirë për përdorim të jashtëm. Ju humbasin formën ajër të pykë, e cila është më e rehatshme për të shtypur, por Pro nuk është shumë më e rëndë se Air të ri (1.37kg vs 1.25kg).

Unë do të doja MacBook Pro më shumë në qoftë se ajo kishte vjetër tastierë Air, por mua më duket se është mirë të blej - në qoftë se ju mund ta përballojë atë. Unë gjithashtu mendoj se është bast tuaj më të mirë për përditësime ardhmen e sistemit operativ.

përmirësimet janë, siç u përmend, i shtrenjtë. Rritja 8GB pro për të kujtesës në 16GB kushton £ 180, dhe përmirësimin e 128GB SSD me 256GB kushton £ 200, kështu spekulim ju me të vërtetë doni kushton £ 1629. Shtimi AppleCare gunga çmimin përfundimtar deri në £ 1,878.

Kjo është një shumë e parave, por mendojnë për atë si £ 1 në ditë gjatë pesë viteve dhe kjo nuk do të ndjehen aq keq.

Zbritje në dispozicion!

Si një student i diplomuar, ju duhet të kualifikoheni për një zbritje arsimor, e cila do të sjellë poshtë çmimin. Kontrollo për të gjetur nëse është më mirë për të bërë këtë nëpërmjet universitetin tuaj, Online, ose në një Apple Store.

Apple gjithashtu ofron tregtare-ins në pajisje të vjetra nëpërmjet saj GiveBack skemë. Unë nuk mund të them se sa ju do të merrni pa numrin serik të MacBook Pro tuaj. Kjo ndoshta nuk është shumë, por të paktën warhorse vjetër do të riciklohen si duhet.

A keni një pyetje? Email-it për Ask.Jack@theguardian.com

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010