Ishte Nokia 3210 telefoni më i madh i të gjitha kohërave?

Was the Nokia 3210 the greatest phone of all time?

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Ishte Nokia 3210 telefoni më i madh i të gjitha kohërave?” është shkruar nga Hannah Jane Parkinson, për theguardian.com më 19 qershor e premte 2015 14.35 UTC

Mbajeni telefonin - Nokia ka njoftoi kthimin e saj për celular (qelizë) treg. Gjiganti telekomi Finlandisht, e cila dikur ishte prodhuesi më i madh i aparate celular në botë, ka rënë dakord me Microsoft për të filluar dizajnimin telefonat përsëri në 2016.

Microsoft bleu lëkundur njësia e kompanisë të telefonisë mobile për € 5.44bn (£ 4.6bn) në 2013, pas rënies së shitjeve në fytyrë e konkurrencës nga Mollë. Por tani që Nokia shefi ekzekutiv Rajeev Suri ka tha Nokia është për t'u kthyer, ne nuk mund të ndihmojnë harking kthehet në saj copë de rezistenca: the Nokia 3210. Ja pse ne e kemi dashur atë.

Bateria nuk ka vdekur

The iPhone 6 ka një jetë bateri mesatare prej me pak se një ditë, the Samsung Galaxy S6 nuk është shumë më mirë. The 3210? Do të zgjasë për, si, një javë. Ndoshta dy javë, në varësi se si shpesh u luajt Snake.

Ka një arsye pse kjo shaka ka bërë xhiron në internet:

Vetëm vënë në një xhaketë kam kaluar veshur në një martesë në 2001 dhe gjeti një Nokia 3210 në xhep. Ajo ende ka 2 bare e baterisë mbetur

Ajo fjalë për fjalë nuk ia thyen. Ndonjëherë

Ne të gjithë e dimë se dyqane telefoni në mes të madh kompleksesh të qytetit e brendshme janë duke bërë një vrasje nga ekranet thyen smartphone. Ajo kurrë nuk do të ndodhë me guximshëm 3210, peshon 153g. The 3210 mund të mbijetojnë një bombë atomike, një tërmet dhe ndoshta të dy kombinuar.

Heqin atë në dysheme dhe të mbuluar do të pop jashtë, bateri nxjerr nga goja, por ajo do të jetë e barabartë me një thua chipped. Jap atë, kap atë përsëri së bashku, dhe çdo gjë do të jetë në rregull. Asnjë popull nuk është çudi tani shaka se rënie të celularit do të dëmtojë në dysheme, dhe jo anasjelltas.

The 3310, trashëgimtari për 3210, e cila në thelb dukej si 3210 kishte vënë në një bandë e peshës, ishte edhe më i fuqishëm, dhe çoi në I pathyeshëm 3310 meme.

Nokia meme
I pathyeshëm 3310. Amirite? Fotografoj: KnowYourMeme.com
Nokia picture shaka e telefonit duke u përdorur si ram bateri
Nokia 3310 duke u përdorur si dash e baterisë. Fotografoj: KnowYourMeme.com

Të gjitha ngjyrat!

Kurrë nuk e ka fjalën "tabelë" qenë aq popullor sa në epokën e 3210. Ne ishim të gjithë në lidhje me fasciae. Numri i ngjyrave! Ato glitter! Të decals! Stickers! Trokas-off ato shmangen të shumta të ndryshme të filmit dhe muzikës të drejtën e autorit! The ngjyrë panele tastierës gome! Të gëzof mbulon! Nuk ishte asgjë që ishte jashtë kufijve, kur ai erdhi për të dekoruar 3210. Porno-frymëzuar veshje?, mbulon me, rastësisht, markave të çokollatë mbi ta.

Asnjë nga këto mut me një iPhone. "Hapësirë ​​gri"Dhe" propozoj "? Mund të jetë diçka më shumë i mërzitshëm?

Gjarpër, qartë

I sigurt, tani më i madhi Arteve elektronike dhe lojra Rockstar janë në dispozicion në trokitje e lehtë e një app, gobbling hapësirë ​​telefonit dhe orë të kohës. Ju mund të ngrejë një familje të tërë në The Sims ose të fitojë Premier League në FIFA, por asgjë nuk mund të mundi pastër, dhe purist, adrenalin rush e Gjarpër.

Ndalo dhe ju u dehur. Gjithkush e dinte se, një gabim rishtar. Me sa duket, dikush dikur pushtuar Snake, dhe prova është në këtë 13 minutë gif. Loja ishte ende në dispozicion për të luajtur si një vezë YouTube Pashkëve deri 2014, kur Google mori atë larg. Mos të jetë e keqe? Me të vërtetë.

Ndjeheni të gjithë nostalgjik tani? Kurrë frikë - 3210 është ende në dispozicion për të blerë në eBay. Jo vetëm që, por kështu janë pajisje. Smartphones? Meh.

• Ky artikull u ndryshua në 22 Qershor 2015. Rajeev Suri është shefi ekzekutiv i Nokia, Nuk Microsoft siç ka thënë një artikull më parë.

guardian.co.uk © Guardian News & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

Artikuj që kanë lidhje