Travel Këshilla për vendet evropiane: Francë

Travel Tips to European Countries: France

Rreth qytetit

Turma është tërhequr për shpatet e skive me gaz të Alpeve, vreshta i ndriçuar nga dielli dhe dielli-pjekur plazhet e këtij vendi të bukur.

Franca është një vend që tërheq më shumë turistë se çdo vend tjetër. Është e lehtë për të parë pse ky është rast duke pasur parasysh reputacionin Franceís madhe për verërat gjobë, Ushqim i mirë, modës të lartë dhe mënyrën e jetesës të relaksuar.

Por, ndërsa Franca është padyshim një vend për të ngrënë dhe të pirë deri sa zemra juaj është i kënaqur, ka shumë më tepër për këtë vend interesante se vetëm cutting-edge cuisines. Pranvera është koha më e mirë për të qenë këtu, dhe ata të interesuar në sportet e dimrit mund të bjerë në Alpeve dhe Pyrenees me disa veshje polare.

Verërat janë shumë të nxehtë dhe dimri janë të moderuar. Një pallto të gjitha-motit dhe palë këpucë të rehatshme janë një domosdoshmëri.

English: Eiffel Tower Deutsch: Eiffelturm Fran...

Anglisht: Eiffel Tower Deutsch: Eiffel Tower Français : Eiffel tower (Foto: Wikipedia)

gratë, veçanërisht, duhet të mbajnë veshje koktej si disa nga restorantet kërkoni për të.

Kur vizitojnë ndonjë vend fetar, mos veshur me këmishë pa mëngë dhe pantallona të shkurtra, pasi ato janë të papëlqyeshme në vende të tilla.

Kulturë

English është folur gjerësisht këtu, edhe pse French është gjuha zyrtare.

Handshaking është përshëndetja e zakonshme dhe gratë duhet të puthi në të dy faqet dhe duhet të trajtohen
si zot apo padrone.

Francezët janë të njohur gjerësisht për pëlqeu ngritjen e tyre për sportive elegant
dhe parfume natyrisht.

Nudizëm është e lejuar në disa plazhe vetëm. funksionet sociale, gjobë
restorante, dhe klube thirrje për më shumë salcë formal.

Kur në një darkë zyrtare, prisni derisa të presë
gjeste për të filluar një darkë. Pirja e duhanit është e ndaluar në vende publike.

Duke parë Faqes

Paris, qyteti i dashurisë, është një qytet i madh me shumë tërheqjet në distancë në sajë të arritshme për
sistem shumë efikas të transportit publik.

Ai krenohet me më shumë se 80 muzetë dhe 200 artit
galleries.

Një udhëtim në tokës Disney dhe kulla Eiffel madhështore do të bëjë udhëtim i vlefshëm.

tërheqëse turistët spote që janë Arc de Triomphe i cili përfshin mbi varrin e një
ushtari i panjohur, ndaluar arkitektura gotike e katedrales Notre Dame, piktoresk
Sacre Coeur, të Leonardo da Vinciís Mona Lisa, turne Moulin Rouge dhe varkë përgjatë
e tij.

Merrni Carte Musées-Monumente të kaluar, i cili u jep qasje në 70 monumenteve dhe
muze.

Pazar

Edhe pse taksa shërbimi është i përfshirë në faturën, një tip i përulur wonít kushtojë shumë. Një dollar shtesë mund të jepet si tip në kamerier. Një tip i $2 mund të lihet për shoferët e autobusëve.
Elektricitet

220-volt, 50-Cikli AC aktuale.

EdiNugraha / Pixabay

Getting There

Deutsch: Paris: Eiffelturm und Marsfeld

Deutsch: Paris: Eiffelturm und Marsfeld (Foto: Wikipedia)

The national airline that operates here is Air France. Many low-cost airlines, shumë, provide services from UK. Paris-Charles de Gaulle also known as Roissy-Charles de Gaulle is the major airport of France, which is 23km away from the city.

Coaches, taxis, limousines services are provided at the airport.

The railway facility provided by the airport, claims to reach all the terminals within eight minutes.

These trains run 24 orë. The other airports that offer flight services are Paris-Orly, Marseille, Bordeaux, i mirë, Lyon and Toulouse.

Ferry and cruise trips can be made from ports such as Atlantic, North Sea, Mediterranean, and Havre.

Duty Items Pa pagesë

1. 200 cigare ose 50 cigars or 100 cigarillos or 250g of tobacco
2. 1liter of spirits over 22 per cent or 2liter of alcoholic beverage up to 22 per cent
3. 2liter of wine
4. 50g parfum dhe 250ml nga tualeti
5. 500g of coffee or 200g of coffee extract
6. 100g of tea or 40g of tea extract

 

 

Find The Cheapest Deals

Moving to Paris?