Top katër vrasësit moderne në perëndim

The top four modern killers in the west

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Top katër vrasësit moderne në perëndim” ishte shkruar nga Robin McKie, për The Observer të shtunën më 6 qershor 2015 23.05 UTC

KANCERI

Ku jemi ne
Lufta kundër kancerit ka provuar të jetë një nga sfidat më të mëdha intelektuale dhe praktike të kohëve moderne. Njëqind vjet më parë, Ndërhyrjet kirurgjikale mbështetur nga format e para të terapisë rrezatuese ishin të vetmit armët në dispozicion të mjekëve. Që atëherë, një numër i revolucioneve kryesore kanë ndryshuar që.

I pari ishte futja e kimioterapia, në formën e barnave të cilat janë prejardhur, ironi, nga gazi mustardë e cila është përdorur si një armë gjatë luftës së parë botërore. Mjekët që kryen autopsi të viktimave të gazit vuri në dukje se ajo frenohet ndarjen e qelizave, dhe versionet e zhvilluara që ndihmuan për të ndaluar qelizat e tumorit të përhapen. Këto u bënë trajtime rutinë në vitet 1950.

Çka tani?
Si hulumtim gjenomike përparuar në shekullin e 20, Shkencëtarët kanë përdorur atë njohuri për të zhvilluar trajtime të reja. Përparimet e fundit kanë përfshirë terapi në shënjestër. Këto janë më specifike në veprimin e tyre kundër tumoreve, sepse ata veprojnë mbi objektivat molekulare të shoqëruara me qelizat e kancerit të veçanta, ndërsa shumica e chemotherapies standarde të veprojë në të gjitha qelizat e ndan me shpejtësi, qofshin ato normale ose kanceroze.

Për shembull, në rreth një në pesë pacientët e kancerit të gjirit, qelizat e tumorit kanë shumë e një proteine ​​të rritjes, promovimin e njohur si HER2 në sipërfaqen e tyre. Kanceret e gjirit me shumë prej kësaj proteine ​​janë veçanërisht agresive, Shkencëtarët gjetën. Një numër i drogës, si Herceptin, janë zhvilluar për të synuar këtë proteina dhe për të bllokuar përhapjen e qelizave të tumorit. Këto terapi në shënjestër janë tani një shtyllë në luftën kundër kancerit.

Cilat janë problemet më të mëdha?
Është duke u bërë përparim të madh, por problemi në zhvillim mund të jenë financiare sesa teknike. Gjenerata e re e barnave duke u zhvilluar janë shumë të shtrenjta, duke ngritur pyetje të përballueshmërinë.

Merrni teknologji axhami e Immunotherapy. Qelizat e kancerit posedojnë një lloj shtrëngim duarsh sekrete që bind T-qelizave, një pjesë e rëndësishme e mbrojtjes anti-sëmundje e trupit, jo për të sulmuar ata. Në vitet 1990, shkencëtarët zbuluan një molekulë në T-qelizat që ishte pjesë e këtij shtrëngim duarsh. Ajo është e njohur si vdekja e programuar 1 (PD1) dhe, që nga zbulimi i tij, Hulumtuesit janë përpjekur të pengojnë funksionin e tij.

Droga e re zbulohet në Çikago javën e kaluar janë rezultat i kësaj pune. Gjykimet për pacientët me melanoma avancuar, i cili ka një shkallë të lartë me vdekje, kanë prodhuar tashmë rezultate inkurajuese, por shkencëtarët paralajmërojnë se mund të jetë serioze anësore në disa pacientë.

rrëshqitje trurit
Fotografoj: Alamy

çmenduri

Ku jemi ne?
Dementia nuk është në fakt një sëmundje. Ajo është rezultat i kushteve të ndryshme. Sëmundja Alzheimer është më e zakonshme e këtyre, por të tjerët janë çmenduri enëve të gjakut dhe çmenduri frontotemporale. Të gjitha këto forma të ndajnë simptomat e zakonshme, megjithatë. Këto përfshijnë humbjen e kujtesës, konfuzion dhe personaliteti ndryshimi.

Ndërsa çmenduri sigurisht nuk është një rezultat i pashmangshëm i gjetjes së vjetër, mundësia e zhvillimit gjendjen padyshim rritet me moshën. kështu, si sëmundje infektive janë mposhtur në Mbretërinë e Bashkuar, dhe normat e vdekshmërisë për kancerit dhe të zemrës kushteve të detyruar poshtë, gjithnjë e më shumë njerëz kanë qenë në gjendje të jetojnë në moshë të vjetër. (Jetëgjatësia në Mbretërinë e Bashkuar është tani 79 për burrat dhe 83 për gra.)

Sot, është llogaritur se tani ka më shumë se 850,000 njerëzit me çmenduri në Britani të Madhe.

Çka tani?
nga 2025, numri i rasteve të çmenduri në Mbretërinë e Bashkuar pritet të rritet në më shumë se 1 milion. nga 2050, është parashikuar të kalojë 2 milion. Veç kësaj, gjendja është gjetur të jetë veçanërisht e zakonshme në gratë. E 850,000 pacientët çmenduri në Britani, 500,000 janë femra. Si rezultat, gratë mbi 60 tani janë dy herë më shumë gjasa për të marrë çmenduri si kanceri i gjirit.

Shkencëtarët tani janë duke punuar mbi mënyrat për të përdorur teknologjitë gjenetike dhe rrjedhin-qelizë për të kuptuar shkaqet e detajuara të formave të ndryshme të çmenduri dhe, në përfundim, për të zhvilluar barna që mund të ngadalësojnë humbjen e fakulteteve në ata që janë prekur nga kushtet.

Shkencëtarët paralajmërojnë se kjo aspirata mbetet një synim afatgjatë dhe paralajmërojnë ka shumë punë që ende duhet të bëhet.

Cilat janë problemet?
Një problem kryesor për ata që duke u përpjekur për të trajtuar çmenduri është mungesa e burimeve. Ka pasur investime të mëdha në sëmundje të zemrës dhe hulumtime të kancerit në vitet e fundit dhe këto kanë ndihmuar të ulur normat e vdekjes.

Por kjo nuk ka ndodhur me çmenduri, tha Matthew Norton, kreu i politikës për UK Research Alzheimer. "Vetëm shikoni në figurat,"Tha ai.

"Shpenzojnë Total në Mbretërinë e Bashkuar – nga organizatat bamirëse dhe qeveria – në çmenduri në 2013 ishte £ 73.8m. Në të kundërt, për kancer, kjo shifër ishte £ 503m. "Kjo do të thotë mungesa e fondeve fuqi punëtore të reduktuar, thonë se fushata. Ka disa 3,600 Hulumtuesit çmenduri që punojnë në Mbretërinë e Bashkuar -Rreth 19,000 më pak se ata që punojnë për kancerin, edhe pse çmenduri kushton ekonominë në Mbretërinë e Bashkuar më shumë. Kështu, perspektivat për të gjetur trajtime të ngadalësojë ose të ndalur humbjen e fakulteteve lidhur me çmenduri do të jetë i kufizuar, thonë hulumtuesit.

Atak ne zemer, konceptuale artwork kompjuter
Fotografoj: PASIEKA / SPL / Getty Images / Markë X

SËMUNDJE E ZEMRËS

Ku jemi ne?
Ne te shkuaren 50 vjet, ka pasur një përmirësim i rëndësishëm në normat e vdekshmërisë nga sëmundjet kardiovaskulare në Britani. Kjo pikë është përmbledhur pikërisht nga Peter Weissberg, drejtor mjekësor i Fondacioni British Heart. "Fondacioni është themeluar në vitin 1961, kur sëmundjet e zemrës ishte gërmadhë vendin. Kjo shkaktoi gati gjysma e të gjitha vdekjeve në Britani të Madhe në atë vit ".

me mend pas kuvendit, kjo nuk është e vështirë për të parë pse. nivelet e duhanit ishin katër herë më të larta se sot, ndërsa të hahet ushqime të lartë në yndyrna të ngopura – qumësht të tërë, gjalpë dhe mish të kuq – ishte normë.

Sot, këto ushqime janë zëvendësuar nga opsionet më të ulët-yndyrë, vajra bimore, Qumështi i skremuar dhe pulave. Ne kemi ilaçe për të ulur presionin e gjakut dhe nivelin e kolesterolit, dhe është e mundur për të hapur arteriet e bllokuara apo të ngushtuar pa operacioni të madh.

Çka tani?
Hartimin e barnave për të trajtuar zemrat dëmtuara vuan nga një problem kryesor: ata janë të vështirë për të provuar. "Ne nuk mund të vazhdojmë prerja pacientët të hapura për të hequr mostrat zemra-indeve. Kjo nuk është vetëm praktike apo etike,"Tha Chris Denning i Universitetit të Nottingham.

Një zgjidhje për shkencëtarët në vitet e fundit ka qenë të kthehet në përdorimin e qelizave burimore. Në Universitetin Nottingham hulumtuesit kanë marrë qelizat nga lëkura pacientëve dhe bathed e tyre në ushqyesve në mënyrë për të transformuar ato në qelizat burimore, një lloj i qelizave që mund të shndërrohet në çdo ind. Këto qeliza janë zhvilluar pastaj në qelizat zemrës, të cilat mbahen në enët Petri për qëllime testimi.

"Kjo do të thotë se ata janë ideale për të duke u përpjekur për barna të reja në. Kjo është një zhvillim tepër i rëndësishëm,"Shtoi Denning.

shkencëtarë të tjerë besojnë se kjo mund të jetë e mundur që të përdorin qelizat staminale për të riparuar direkt, zemrat e dëmtuara në të ardhmen e afërt.

Cilat janë problemet?
Edhe pse procedurat mjekësore të vazhdojë të përmirësojë perspektivat për të shpëtuar jetën e atyre që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare, ka një mori çështjesh epidemiologjike që kërcënojnë për të kompensuar këto përfitime.

Për shembull, shkalla e pirjes së duhanit rënë ndjeshëm në mes të 1972 dhe 1994 por bien-off është ngadalësuar që nga poshtë. Dhe prevalenca e pirjes së rëndë nuk ka ndryshuar shumë që nga viti 1970. Më keq, trashje fëmijëri ka qenë në rritje në të dy djemtë dhe vajzat që nga mesi i viteve 1980, ndërsa normat e trashje të rritur janë gjithashtu vazhdon të rritet - pasi është incidenca e diabetit në Mbretërinë e Bashkuar. Të gjithë këta faktorë rrisin rrezikun që normat e vdekshmërisë sëmundjet e zemrës mund të ringjallet, në të ardhmen e afërt.

Weissberg ka paralajmëruar se këta faktorë "kërcënojnë të prishin tendencat në rënie në sëmundje dhe vdekje normat e zemrës se ne jemi tani duke përjetuar".

Antitrupat sulmuar virusin e gripit, artwork
Fotografoj: SCIEPRO / Getty Images / Markë X

SEMUNDJE INFEKTIVE

Ku jemi ne?
Mposhtur kamxhikun e sëmundjeve infektive në botën perëndimore në përgjithësi është i atribuohet në zhvillimin e programeve të vaksinave dhe antibiotikëve, edhe pse e përmirësuar kanalizime dhe edukimi shëndetësor kanë qenë faktorët kryesorë.

"Në fakt, normat e vdekjes nga tuberkulozi, një vrasës dëmshëm, kishte filluar të bjerë nga mesi i shekullit të 19-të,"Tha Carsten Timmermann i Manchester University. "Në 1838, ka qenë rreth 4,000 vdekje për milion si rezultat i TB, por kjo ka rënë në rreth 1,000 nga 1900. Vaksinat dhe antibiotikët nuk kishte të bënte me atë. Me të vërtetë, nuk është e qartë se pse rënia ka ndodhur në të gjitha. Por është gjithashtu e qartë se programe të tilla si projekt vaksinës BCG vërtetë kishte ndaluar tuberkulozit qenë një vrasës serioze nga mesi i shekullit të 20-të. "

Çka tani?
Në perëndim, shumica e sëmundjeve infektive mbahen tani në gji. Megjithatë, bilanci është një ankth. "Në vitet 1960, një kirurg i përgjithshëm amerikan pretendohet të ketë pohuar se sëmundjet infektive ishin mundur plotësisht,"Tha Jeremy Farrar, i cili është kreu i Wellcome Trust në Mbretërinë e Bashkuar.

"Historia mund të jetë i paprovuar, por kjo sigurisht që përmbledh qëndrimet në atë kohë. Pastaj, disa dekada më vonë, kemi pasur ardhjen e HIV-it në perëndim dhe një mësim shumë të qartë në lidhje me rrezikun gjithnjë të pranishme të sëmundjeve infektive, që mund të përhapet shumë shpejt nga pjesë të tjera të botës. "

Veç kësaj, rritja e rezistencës ndaj antibiotikëve – rezultat, pjesërisht, e tepruar – ka çuar në frikës në rritje se një nga mbrojtjet kryesore të Perëndimit kundër sëmundjeve infektive mund të humbur në të ardhmen e afërt, nëse kompanitë farmaceutike të përshpejtojë zhvillimin e versioneve të reja.

Cilat janë problemet?
Në një botë gjithnjë e më të lidhur, kjo është më shumë dhe më e vështirë për të kontrolluar sëmundjet infektive. Ndryshimet në modelet e motit dhe rritja e migrimet nga zonat e prekura nga rritja e nivelit të detit, ose përhapja shkretëtira do të intensifikojnë rrezikun e sëmundjeve të reja dhe linjave të reja të kushteve ekzistuese që vijnë në perëndim.

"Në vendet në zhvillim, ne kemi zëvendësuar me problemet e sëmundjeve infektive me çështjet e shëndetit të tilla si diabeti dhe trashje,"Tha Farrar. "Por kombet në zhvillim, ata ende kanë probleme të mëdha me sëmundjet infektive – malarie, TB dhe HIV, për shembull – por janë gjithashtu duke u prekur nga obeziteti dhe diabetit. Vende të tilla si këto – Vietnami është një shembull i mirë – nevojë për ndihmë të konsiderueshme nga agjencitë botërore të tilla si Organizata Botërore e Shëndetësisë. Megjithatë, këto agjenci nuk janë duke marrë mbështetjen që u nevojitet nga perëndimi ndonjë më shumë. "

guardian.co.uk © Guardian News & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

Artikuj që kanë lidhje