më të mira për iPhone dhe iPad Apps të 2015

The best iPhone and iPad apps of 2015

Nga periskop dhe ndriqoje te Apple Muzikë, Google Fotografitë, YouTube Lojë me baste dhe stimulues kardiak: të mirë iOS Apps të reja të vitit


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “më të mira për iPhone dhe iPad Apps të 2015 - Apple zbulon konkurrencë Spotify” është shkruar nga Stuart peshkoj me rrjetë fundore, për theguardian.com të premten 25 dhjetor 2015 13.00 UTC

Sipas firmës analist Forrester Research, pronarët e smartphone shpenzuar 85% të kohës së tyre në ato pajisje që përdorin aplikacione, por 84% e asaj kohe është shpenzuar duke përdorur vetëm pesë aplikacione që nuk janë preloaded tashmë në pajisjet e tyre.

Kjo është arsyeja pse është kaq e vështirë për Apps të reja për t'u bërë WhatsApp ose Candy Crush-sized hite: edhe në qoftë se zhvilluesit e tyre mund të bindur njerëzit për të shkarkuar ato, marrjen e tyre për përdorimin e tyre rregullisht është një tjetër sfidë krejtësisht.

Ende, shumë janë duke u përpjekur, dhe 2015 pashë disa ide krijues nisur në App Store. Ja Përmbledhje ynë i 25 mirë krejt të ri iOS Apps nga viti. Nëse Android është platforma juaj e zgjedhjes, ka një listë të veçantë në fund të vitit për këtë këtu. Ndërkohë, nëse jeni duke kërkuar për të mirë iOS lojërat e 2015, lexoni këtë përmbledhjen.

Çfarë kemi humbur edhe pse? Seksioni i comments është i hapur për rekomandimet tuaja për aplikacionet iOS që ishin të ri (apo edhe vetëm të reja për ju) në 2015.

25. Star Walk 2

Përfitimi kryesor Disa aplikacione është se ata të ju ndihmojë të shpenzojnë më shumë kohë jo duke kërkuar në një ekran, dhe Star Walk 2 është një prej tyre. Synon stargazers amatore, kjo ju ndihmon për të identifikuar yjet, yllësitë, planetet dhe kometat në qiellin mbi, me modele 3D të mjegullnajave të dukshëm dhe një mënyrë të natës me kohë të shkurtuar ekran-dritë në minimum.

24. Grayout

të thuash të drejtën, Grayout është një lojë, por unë jam paraqitjen nën "fiction interaktive". Megjithatë ju klasifikojnë atë, kjo është e mrekullueshme: një prequel për të menduar-provokimin zhvilluesi i njëjtë të lojës censurës Blackbar. Vendosur në një spital, ajo e sheh të negociuar "post-traumatik afazinë" për të gjetur rrugën tuaj nëpërmjet tregimit.

23. Moodnotes

Mindfulness ishte shumë në lajme këtë vit, me Moodnotes një nga Apps që shpresojnë për të përfituar. Kjo është një revistë disponimi dixhitale që ju merr për të gjetur se si ju mendoni, duke sugjeruar disa këshilla për të shmangur "kurthe duke menduar" që mund të zhytet në një errësirë. Dizajni i saj sigurohet se procesi nuk ishte një punë e përditshme.

22. Layout nga Instagram

Kjo është një pyetje e drejtë të pyes veten pse kjo është një app të veçantë dhe jo thjesht një tipar në Instagram, por që nuk ndalet Layout qenë një mjet i shkëlqyeshëm dhe të arritshme foto-kolazh. Zgjidhni shtëna tuaj, caktoni atyre në një kornizë multi-image, dhe pastaj të ndarë ose të shpëtuar ata - e dobishëm të fundit për ndarjen nga jo-Facebook rrjetet sociale.

21. anije

Kush do të paguajë për të parë video YouTube ', duke pasur parasysh se ata janë të gjithë në dispozicion për të lira në YouTube? Anija ishte një përpjekje e mirë-projektuar për të mësuar, duke ofruar përmbajtje të re nga një gamë të yjeve online video para se të goditur YouTube. përzierje e saj të muzikës, Blog me dhe komedi për £ 2.29 në muaj kishte mjaft apelit.

anije
anije

20. Pikat MyHeart

Ambiciet Apple me iniciativë të HealthKit janë disa nga gjërat më interesante në lidhje iOS tani, duke përfshirë partneritetin e saj me studiuesit mjekësore. MyHeart Universitetit Stanford Pikat app - e cila kaloi nga SHBA në Britaninë e Madhe në 2015 - Ishte një shembull i mirë: vënë të dhënat tuaja të zemrës për të përdorur mirë.

19. Electricomics

iPad-i vetëm Electricomics ishte përpjekja e fundit për të rishohë komike dhe novela grafike për pajisjet prekje. Të plotë me komike nga Alan Moore, Garth Ennis, Leah Moore dhe John Reppion, dhe Peter Hogan, ajo tregoi se sa të kujdesshëm (në vend që të show-offy) Përdorimi i interaktive të vërtetë mund të shtoni në të mesme.

18. Arcadia nga Iain dardha

Më shumë fiction interaktive me një roman të shkruar nga autor Iain dardha posaçërisht për këtë medium. Storyline i saj bronkial gjurmohen 10 tregime prerëse karaktere ', dhe ndërsa ndërfaqe e saj pothuajse tubemap-si ishte shumë i zgjuar, cilësia e të shkruarit sigurohet kjo ndjerë gjithmonë si një roman, më tepër se një mashtrim dixhitale.

17. Zyra Lens

Nëse e keni gjetur veten ndonjëherë duke marrë një foto të një scribbled-on whiteboard për përdorim të mëvonshëm, Office Lens është edhe vlerë një sy. Si të mirë për skanim në dokumente si për të kthyer kartat e biznesit dhe arkëtimet në shënimet digjitale për arkivim të sigurt, ajo është bërë një nga Apps më të dobishme të lidhura me punën që nisë e saj në prill.

16. stimulues kardiak

Në 2014, Stimulues kardiak ishte një app shkëlqyeshëm DJing për iPad që përgjuar Spotify për muzikën e saj. Në 2015, megjithëse, ajo u bë diçka edhe më interesante: një app iPhone me vet ndihmës së saj artificiale-inteligjencës (quajtur Mållgan) që do të ndërtojë mixes për ju - të plotë me aftësinë për ju për të shkulje e tyre sipas dëshirës.

stimulues kardiak
stimulues kardiak

15. WifiMapper

Për udhëtarët e shpeshtë të cilët shpesh e gjejnë veten gjurmimin qasje në internet që nuk do të gris faturën e tyre celular, WifiMapper është e paçmueshme. Ajo ofron një hartë të Wi-Fi pikat e nxehta (të dy të lirë dhe të paguar) me të dhëna se si të mirë lidhjet e tyre janë, dhe vende ata janë në.

14. Apple News

Ka shumë pyetje rreth asaj që Apple News bëhet një portier të lajmeve do të thotë për botuesit, por gjykuar në mënyrë rigoroze si një app, ajo bëri një fillim të fortë. Ajo tërheq në lajme nga një gamë të gjerë të burimeve, tregon ato me kujdes, dhe në vetëm disa muaj ka treguar një aftësi të mirë për të akorduar ushqyer e saj preferencave tuaja.

13. YouTube Gaming

Krahas video muzikë dhe fëmijëve, games është bërë një nga tri shtyllat kryesore të përmbajtjes YouTube. në përputhje me rrethanat, këtë vit ajo mori app e saj të pavarur, duke siguruar qasje të shpejtë në të le të fundit të luajë video, komente, Ngarkimet zhvilluesi dhe - një zonë e rritur përqendrimin për YouTube - streams Twitch-esque gjalla.

12. Camera51

Tashmë një hit në Android, Camera51 ka qenë po aq mbresëlënëse në iOS si një alternativë për të ndërtuar në software kamera. Theksi i saj është për të ndihmuar ju me inkuadrim tuaj dhe përbërjen, nëse ju jeni të kërciturit e objekteve, peisazhet apo njerëzit (selfies përfshirë, kjo qenie 2015).

11. MixRadio Muzikë

MixRadio dikur ishte shërbimi Nokia muzikë, streaming, para se të shitur në Microsoft, dhe pastaj të shitet përsëri në Japanese rrjetit social Line. Sipas pronarit të saj të ri, ai erdhi për iOS për herë të parë me një app lëmuar personal-radio. Trokitje e lehtë në një artistë disa për të nxitur një kanal, ose gërmoj thellë në mbledhjen e saj mbresëlënëse e playlists themed.

MixRadio Muzikë
MixRadio Muzikë

10. Apple Music

Çfarë duhet të thënë në lidhje me Apple Muzikë që nuk është tashmë në fjalë në gjatësi - jo më pak në shqyrtimin tonë në thellësi? Rivali Spotify nuk ishte aq e keqe sa kritikët e tij më të ashpra pretenduar, as nuk ishte si novator si krijuesit e saj sugjeroi. Por playlists shkëlqyer, një stacion shumë të-listenable jetojnë radio dhe një motor zgjuar rekomandim bërë një fillim të mirë të mjaftueshme.

9. Inbox nga Gmail

Për ata prej nesh që betohen në Mailbox, 2015 përfundoi me lajme zhgënjyese që Dropbox është canning se app email. Për përdoruesit e Gmail, Inbox mund të jetë përgjigje në 2016. Duke mësuar nga ndërfaqen e përdoruesit kuti postare të, ajo shton në karakteristika si bundling mesazhe të ngjashme së bashku, dhe të ndarë nga lajmërimeve nga email.

8. Google Calendar

Problemi me Apps krijues kalendarike është se ata janë shpesh shumë gjasa për të blerë dhe të mbyllur nga një peshk të madh: si Sunrise bëri këtë vit. Të paktën kjo nuk do të ndodhë me Google Calendar, por app kishte mjaft për të rekomanduar atë si një alternativë për të parazgjedhur iOS kalendarin, me një ndërfaqe të thjeshtë dhe përkujtues të dobishëm.

7. Vrse

Nëse jeni të interesuar në të vërtetë se si virtual (VR) mund të jetë në lidhje me më shumë se lojrave, Vrse është e vlefshme edhe një slot homescreen në iPhone tuaj. Ai siguron qasje në rritjen e numrit të filmave të shkurtër VR duke u prodhuar nga fillimin Vrse regjisorit interaktive Chris Milk-së - nga refugjatëve sirianë për video muzikë U2.

6. Eve nga Glow

Apple fatmirësisht mend se gratë kanë nevoja të përtej zbuluar muzikë të këtij viti, dhe shtoi Periudha-ndjekja për aplikacionin e saj të Shëndetësisë. por Eve (quajtur më parë Ruby) është me vlerë një sy si një alternativë për ndjekjen e çdo gjë nga periudha dhe stresi për seks, me një komunitet më të gjerë për të trokitje e lehtë për këshilla.

Eve nga Glow
Eve nga Glow

5. mënyrë e tërthortë

Një ditë plotësues i mirë për të gjatë natës stargazing Star shëtitje 2 s, Detour është një app për në-këmbë endacakë. Ajo ofron një përzgjedhje e turne audio, duke filluar nga San Francisko, por tani me Londër, Paris, Berlin dhe Barcelona në mesin e qyteteve të tjera. Nga Backstage Westminster në Clerkenwell Radikale, ajo mund të hedhë dritë mbi Londër për londinezët, jo vetëm turistët.

4. Dubsmash

Të thuash këtë u lirua të drejtën në fund të 2014, por ajo ishte në 2015 se app lip-sync Dubsmash u bë një mani celular bona-fide - leapfrogging teknologjisë hershme-adoptuesit për të shkuar direkt në rrjedhë. Cila është arsyeja pse miqtë tuaj dhe anëtarët e familjes janë rrëshqitje rregullisht në të ushqen tuaj sociale mouthing bashku me hitet muzikore apo dialog film.

3. Google Fotografitë

Ri-energized Flickr mbetet një forcë që duhet llogaritur me të kur është fjala për ruajtjen dhe ndarjen e fotografisë celular, por Google Fotografitë dhënë disa konkurrencën e ashpër të këtij viti. Është e lehtë për t'u përdorur, ofron ruajtje të pakufizuar për të shtëna standarde me rezolucion, dhe ka disa redaktimi dhe ndarjen e mjeteve të dobishme ndërtuar në.

2. Enlight

Një prej aplikacioneve më të rëndësishëm në vitin 2015 e në të dy iPhone dhe iPad incarnations e saj, Enlight ishte përpjekja e fundit për të përmirësuar foto-editing në pajisje të lëvizshme. Në nivelin e saj themelor, është e vërtetë e lehtë për t'u përdorur, por më shumë që të shqyrtuar karakteristikat e tij krijuese, të mirë të shtëna tuaj që rezultojnë do të jetë.

1. periskop

Live-video streaming shpesh nuk ka kuptim … derisa disa video jetojnë kthehet lart që bën - nga thyerja e ngjarjeve të lajmeve të famshëm të biseduar për tifozët. Fituar nga Twitter përpara fillimit të tij në mars në iOS pastaj maj në Android, Periskop është në heshtje duke u bërë një shtesë shumë interesante për mediat: si copë tonë në reporter se si Bild Paul Ronzheimer përdorur atë për të mbuluar sirian histori refugjatë treguan.

periskop
periskop

Apps më të mira të 2014 për Android, iPhone dhe iPad

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

24885 0