The 25 shumica e pritura video e 2016

The 25 most anticipated video games of 2016

Nga stacionet hapësinore të braktisura në dystopias drogës-ushqyer, këtu janë 25 arsye pse 2016 do të jetë një vit interesante për lojëra


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “The 25 shumica e pritura video e 2016 - Dishonored 2, I paeksploruar 4, XCOM 2 dhe me shume” ishte shkruar nga Keith Stuart Gray dhe Kate, për theguardian.com të mërkurën 30 dhjetor 2015 11.52 UTC

Sigurisht, lojtarë shkojnë në çdo vit të mbushur me zemërim dhe pritje. Kjo është një medium që lulëzon në hype ngadalshëm djegur, me projekte edhe më të vogël indie përdorur muaj shtëna ngacmues dhe rimorkiot YouTube për të grumbulluar interes. Lajm i mirë është, ka zakonisht është e mjaftueshme shkëlqyer, fare të reja dhe bindëse për të justifikuar atë entuziazëm - dhe 2016 duket të ketë asnjë përjashtim.

Edhe pse ju mund të plotësoni një duzinë 'më të pritura "listat me të gjitha pasojat e madhërishëm dhe të drejtat ekskluzive blockbusting shkak jashtë këtij viti, ka edhe dhjetëra projekte të vogla në shkallë të pavarur, duke e mbajtur zemrën ideosinkretik dhe eksperimentale e lojë video kulturës rrahjes.

Këtu, pastaj, është marr tonë nga më të mëdhatë, vogël dhe tituj çuditshme për të parë për në ardhjen 12 muaj.

Astroneer (PC)

Astoneer
Imponues dhe i këndshëm ... Astoneer. Fotografoj: sistemi Era

eksplorimin e hapësirës dhe ndërtimit lojëra janë të bollshëm si planetet këto ditë, por kjo nga Seattle studio Sistemit Era, duket si një kombinim të vërtetë bindëse dhe të këndshëm të Programi Kerbal Space dhe Sky Askujt. Explore botën e krijuara procedurale dhe terraform tyre për argëtim (dhe fitimi).

Block'Hood (PC)

Një Sim City vetëdijshëm për mjedisin ... Block'Hood.

Qytetet: Skylines sim Breakout ishte vitin e kaluar urban ndërtimi, por në 2016, ajo mund të gjithë të jenë në lidhje me Block'Hood. Përshkruar nga krijuesi i saj, arkitekt dhe zhvilluesi i lojës Jose Sanchez, si një ndërtesë lojë lagje, kjo është një modular më shumë, të vetëdijshëm për mjedisin marrë konceptin e Sim Qytetit, me lojtarë të ndërtimit të vogla, hapësira vetë-përmbante se natyra bilanci dhe pajisje. Është e bukur për të parë, shumë.

masa energjike 3 (Xbox One)

masa energjike 3
mjedise krejtësisht destructible ... Crackdown 3. Fotografoj: Microsoft

revole klasik sandbox është vendosur të kthehet nën drejtimin e Dave Jones, Themeluesi DMA Projektimi dhe babai i Auto Grand Theft. Shesin e madhe tani është përdorimi i lojës së të cloud për të lejuar për mjedise të qytetit krejtësisht destructible. Ajo do të jetë i madh me YouTube.

çnderuar 2 (PC, PS4, Xbox One)

çnderuar 2
Futja Emily Kaldwin ... Dishonored 2. Fotografoj: Bethesda

Kthimi i aventurë steampunk vjedhurazi Arkane Studio sjell një karakter të ri të çojë, Emily Kaldwin, dhe një sistem të freskëta upgrade. Ai gjithashtu premton të na marrë përtej zymtë, murtaja-ridden qytetit të Dunwall, i cili duhet të thotë mjedise të reja intriguese për të mësuar dhe për të lundruar. (zbulim: Guardian kontribues Cara Ellison është një projektuesi narrative në lojë.)

kafshët Fabulous (iOS)

kafshët Fabulous
Magjia e kafshëve ... Beasts Fabulous. Fotografoj: Objektet ndjeshme

Më së miri si një kryq në mes një simulim krijesë, një kafshë virtuale dhe Jenga, Kafshët mitik ju merr për të rafte kafshët modelit në një bazament RFID-powered për të banojnë në një botë virtuale e përfaqësuar në iPhone tuaj ose tabletë. Blloqet e më shumë e kafshëve të bilancit më të shkëlqyer të botës keni krijuar. Developer Sensible Object sukses demoed ndeshjen e saj të reja në një sërë festivalesh të gjithë 2015 dhe është duke filluar një fushatë kickstarter në fund të janarit.

Fire Emblem Fatet (3DS)

Fire Emblem Fatet
shtëpi kukull takohet të Veprimit Man ... Fire Emblem fatet. Fotografoj: Nintendo

Seri Fire Emblem të glamuroze role-playing games ju lejon të luajë mjeshtër kukull me trupat tuaj, dy corralling ato në strategjitë betejë - si dhe duke i bërë ato të puthur. Është si shtëpi kukull takohet Action Man, kombinimi i fundit i fantazive të fëmijërisë. Kësti i fundit është e ndarë në dy versione, secili duke ju dhënë kontrollin e një ushtrie të ndryshme në të njëjtën luftë epike. Ajo premton një histori e shkruar mrekullisht dhe një botë të ilustruar shkëlqyer populluar me karaktere që ju me të vërtetë, me të vërtetë duan të detyruar në martesë. Ne nje … mënyrë e mirë?

Firewatch (mushama, PC, PS4)

Firewatch
Firewatch Fotografoj: Campo Santo

Vendosur në një zonë të madhe rurale të Wyoming, kjo të parë personi aventurë mister vë lojtarët në një kullë të largët shikojnë, duke kërkuar për zjarret në pyje. But then weird things start happening and your only link to the outside world is a walkie talkie and a disembodied voice that you may or may not be able to trust. Developer Campo Santo was formed by Jake Rodkin and Sean Vanaman, who previously oversaw Telltale’s excellent Walking Dead games, so expect plenty of creepy atmosphere.

Glitchspace (PC)

Glitchspace
Stylish coding … Glitchspace. Fotografoj: Space Budgie

There have been several attempts to teach the principles of coding through a game, but this is one of the most genuinely interesting. Created by independent team Space Budgie, Glitchspace is a first-person platformer in which you effectively reprogram the world around you to progress through levels. The stylish, minimal visuals provide a sort of cyberspace environment and from the demo we played at GameCity in 2013, it really does make you think like a coder.

Home Free (mushama, PC, PS4)

Home Free
Animal adventure … Home Free. Fotografoj: Kevin Cancienne

Previously with experimental New York studio area/code, designer Kevin Cancienne has spent the last two years developing this canine simulation where you play a stray mutt lost and alone in a procedurally generated city. Similarly to cult hit, Tokyo Jungle, you have to use your animal instincts to survive, find food, and perhaps even companionship. After a successful Kickstarter campaign, it’s clear a lot of dog lovers see something moving and compelling in this new slant on the open world adventure.

Horizont: Zero Dawn (PS4)

Horizont: Zero Dawn
Robots and dinosaurs – what’s not to like? Horizont: Zero Dawn Fotografoj: Sony Computer Entertainment

You can kind of imagine the brainstorming session that led to this action role-playing adventure from Amsterdam-based PlayStation veteran Guerrilla Games: "Hmm, so robots are cool, dinosaurs are cool, kështu, wait a minute, how about” Hey presto – a game where you’re a hunter on a post-apocalyptic planet battling robot dinosaurs. It looks beautiful though, mixing open world exploration and survival with varied combat techniques. Killzone meets Skyrim? Yeah sure, why not?

Ruajtësi i Fundit (PS4)

Ruajtësi i Fundit
Fumito Ueda returns for The Last Guardian. Fotografoj: Sony Computer Entertainment

Most of us gave up on ever seeing Fumito Ueda’s follow up to legendary PlayStation titles Ico and Shadow of the Colossus – then came E3 presentation. We’re expecting another atmospheric, ennui-driven adventure, this time following a young boy and hisgiant bird-fox thing, as they seek to escape a crumbling city. Get ready to be heartbroken.

Sky Askujt (PS4)

Sky Askujt
A deep-pink future … No Man’s Sky. Fotografoj: Hello Games

Procedural content generation is the future we never realised we wanted – but it’s the one we’re increasingly getting. So throw away your dreams of hoverboards and flying cars and start imagining No Man’s Sky instead: a vast space exploration adventure filled with gorgeous deep-pink and teal candy worlds filled with creatures and spacecraft. At a time when our troubled planet seems ever more chaotic and weather-beaten, it’s little wonder this bright vision of the future has enraptured so many.

Persona 5 (PS3, PS4)

Persona 5
Return of a cult favourite – Persona 5. Fotografoj: Atlus

Often described as a combination of traditional Japanese role-playing game (JRPG) and Pokemon, the Persona series has been a cult hit since the original spun off from the Megami Tensei series of RPG adventures in 1996. These tales of high school romance, murder, friendship and occult power are idiosyncratic and often daft (there was a dancing game instalment), but they’re richly imaginative and Persona 5 promises to live up to the series that’s spawned musicals, fan fiction and many crushes on creepy dudes dressed like an ovoid teddy bears.

Routine (mushama, PC)

Routine
Edgy, lo-fi, terrifying … Routine. Fotografoj: Lunar Software

What is it about abandoned bases? Vitin e kaluar, Frictional Games terrified us with Soma set on a remote underwater research facility and 2016 should finally see the release of Routine, a chilly horror adventure set on an abandoned moon base. The work of four-person UK studio Lunar Software, Routine uses a “perma-death” mechanic, which means you get no health packs or lives, as you explore the dark confines, trying to work out what has happened. Very much an edgy, low-budget 1980s sci-fi movie reimagined as a first-person adventure.

Scalebound (Xbox One)

Scalebound
Dragon fighting with a killer soundtrack … Scalebound. Fotografoj: Microsoft

Kamiya, kufje, dragons. Someone could have come on stage at E3 a couple of years ago, said these three words and we’d be sold, just like that. If you need more detail, Hideki Kamiya is the creative genius behind Devil May Cry, Bayonetta and Viewtiful Joe and Scalebound is his latest project, an action roleplaying adventure that looks like Final Fantasy’s modern revamp crossed with How To Train Your Dragon, featuring a hero who fights monsters while listening to music on his headphones. As long as this isn’t some surreptitious tie-in with Apple Music it could be a runaway hit.

Tacoma (Linux, mushama, PC, Xbox One)

Tacoma could be 2016’s breakout hit.

The brief: Gone Home in space. The reality: probably still Gone Home in space. But is that such a bad thing? Tacoma is by the same team, Fullbright, with significantly greater backing after their first runaway success. Think Gravity meets Portal meets, uh, Gone Homeand as quiet, exploratory indie stories like this one are the Big Thing in games right now, this could be a breakout success.

That Dragon, Kancer (mushama, Ouya, PC)

That Dragon, Kancer
A touching experience … That Dragon, Kancer. Fotografoj: Ryan Green

It may seem odd, looking forward to a video game that deals with the creator’s true story of losing a child to cancer. But what Ryan Green is building with his small team is a touching, quiet experience that takes you through both the joys and the struggles of his son Joel’s life. If games like Depression Quest and Actual Sunlight can help people understand their struggling loved ones, then this can, shumë. It also looks absolutely beautiful, a fractured polygonal jumble of shapes and colours, soft lighting and shadows hinting at the darkness to come.

Tom Clancy-së Division (PC, PS4, Xbox One)

Tom Clancy-së Division
Tom Clancy-së Division Fotografoj: Ubisoft

A deadly pandemic has hit New York so naturally what the city needs is a crack squad of spec-ops warriors to restore order by sort of shooting everyone. Në rregull, that’s the plot out of the way, the interesting part of this latest Tom Clancy franchise-’em-up is that it’s a co-op role-playing strategy shooter set in a persistent online world inhabited by other player teams that you can fight or trade with. The result looks like an urban survivalist take on Destiny, and if the server tech can handle the load, this could be the military shooter evolution we’ve all been waiting for.

I paeksploruar 4: End një hajdut-së (PS4)

I paeksploruar 4
Epic cinematic storytelling … Uncharted 4. Fotografoj: Sony Computer Entertainment

Though the Uncharted series has its detractors, developer Naughty Dog has consistently pushed the envelope in terms of epic cinematic storytelling, and this fourth and final Nathan Drake adventure looks set to continue that legacy. It’s the classic “one last job” story: Drake is married and retired but then his desperate brother emerges with tales of a vast pirate fortune and our hero is pulled back into the fray. Expect huge set-pieces, sassy wisecracks and actual emotions.

Unravel (PC, PS4, Xbox One)

Unravel
Heart-melting … Martin Sahlin’s Unravel. Fotografoj: Arteve elektronike

It’s hard to tell whether we’re more in love with Yarny, Unravel’s handicraft mascot, or his creator, Martin Sahlin, who came on stage at the E3 conference in LA last year to pour his heart out about his incredibly personal development journey. The cute platforming game has you using your slowly unraveling yarn-body to explore a wilderness based on the Sahlin’s homeland of Sweden. It’s about love, he told us, as his hands shook from nerves. Hearts melted. If this is the future of marketing, we’re all doomed.

Way to the Woods (PC)

Way to the Woods
Way to the Woods Fotografoj: Anthony Tan

Existing as little more than a demo right now, there is already much interest in this visually poetic game about the adventures of a deer and her fawn in a stylised forest. The work of 16-year-old coder Anthony Tan, the concept and look are inspired by Studio Ghibli classics like Spirited Away and Princess Mononoke, rendered into interactive life using the advanced Unreal 4 engine. Një 2016 release may be a little optimistic, but we wanted to flag this intriguing project anyway.

We Happy Few (PC)

We Happy Few
Back to the retro-future … We Happy Few. Fotografoj: Compulsion Games

Described on its website as “a game of paranoia and survival in a drugged-out, dystopian English city in 1964”, We Happy Few is not short on interesting ideas. Like Bioshock Infinite reimagined by George Orwell and Stanley Kubrick, it puts you into an alternative retrofuturistic Britain where you must appear to confirm, while investigating a weird collapsing society. It’s also a “survival roguelike”, which means there are no respawns or save points: if you die, you have to start again in a newly generated city.

Dëshmitari (iOS, PC, PS4)

Dëshmitari
Dëshmitari Fotografoj: Sony Computer Entertainment

We’ve waited years for Jonathan Blow’s follow-up to Braid, the Xbox Live platformer that is often credited with kickstarting the modern indie scene. Set on a mysterious island, the object is to solve a series of oblique environmental puzzles, unpicking the secrets of the isle as you go. It’s like the PC classic Myst reimagined as a Jorge Luis Borges story.

XCOM 2 (Linux, mushama, PC)

XCOM2
XCOM2 Fotografoj: 2K Games

Set 20 years after the critically acclaimed turn-based strategy sim was, XCOM 2 takes place on an Earth that has fallen to the alien invasion. Now acting as a resistance movement, the XCOM team has a new set of soldier types and specialisms, with missions taking on a guerrilla warfare feel. Më shumë, environments are now procedurally generated to add surprise and variety to the tense, tactical fun.

Yooka-Laylee (Linux, mushama, PC, PS4, Wii U, Xbox One)

Yooka-Laylee
Yooka-Laylee Fotografoj: Playtonic

Last year a group of veteran Rare employees set up their own studio, Playtonic, dhe set about developing a spiritual sequel to Banjo Kazooie, immediately answering the prayers of N64 nostalgics everywhere. The co-op characters at the centre of this appropriately bright and playful platform adventure are a chameleon and a bat rather than a bear and a bird, but the humour, setting and story are unmistakable in their origin.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.