The 25 lojërat më të mira të 2015: 25-21

The 25 best games of 2015: 25-21

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “The 25 lojërat më të mira të 2015: 25-21” ishte shkruar nga Keith Stuart dhe Jordan Erica Webber, për theguardian.com të hënën 14 dhjetor 2015 12.30 UTC

Mirë, kjo është pothuajse e Krishtlindjeve, Koha që e mrekullueshme kur të gjithë shkrimtarët argëtuese kthejnë mendimet e tyre, jo për familjen dhe miqtë, por për t'i dhënë fund-e-vitit karakteristika lista. Këtu pastaj, është i dobët ynë tradicional i këtij viti 25 mirë video lojërat, sistemohen nga ekipi ynë e lojrave përvojë shkrimtarëve - vetëm para se ata të gjithë zhduken në një zagushi të eggnog dhe Carol kënduarit.

Si gjithmonë, Këto janë titujt që ne personalisht e ka gëzuar këtë vit, jo ato kemi ndjerë ishin më novator apo që tërhoqi brohorit të gjerë kritike. Kjo nuk është objektive ose shkencore - apo e drejtë apo e arsyeshme.

Dosido, këtu ne do të shkojmë, nga 25-21. Come back çdo ditë këtë javë për më shumë.

25. Soma (PC, PS4)

Soma
Soma

Tre përbërësit kryesorë përbëjnë tmerrin në Soma: një mjedis në det të thellë, monsters mutated, dhe tmerri ekzistenciale. Të saj të kreditit, edhe pse i pari i këtyre është underused dhe e dyta amortizuar, e treta është e mjaftueshme për të kryer në lojë. Fërkimi ka futur frikëson rregullta kërcejnë dhe tingujt e një rrahje zemre të furishëm për të ju kujtoj për të përjetuar atë lloj frike stresues menjëhershme, por më interesante deri tani është filozofike, horror psikologjik luajtur në një tregim që ngre pyetje në lidhje me identitetin personal. Gjithkush e di se vetë-reflektim është ajo që ëndrrat e këqija vërtetë janë bërë nga.

24. Deri në agim (PS4)

Deri në agim
Deri në agim

Një nga titujt më intrigues dhe inovative horror për një numër vitesh, Deri në agim sheh lojtarët duke u përpjekur për të mbajtur tetë miq gjallë si ata e gjejnë veten të bllokuar në një shtëpizë të largët ku monsters rri në errësirë. Cleverly kombinuar elemente të Silent Hill dhe Walking Dead, kjo dramë interaktive ofron dhjetra e konkluzioneve të bazuara në veprimet e lojtar - kjo është një "flutur efekt" mekanik që tregon për mundësi interesante për të ardhmen e aventurë të veprimit.

23. Lego Përmasat (formate të shumta)

Lego Përmasat
Lego Përmasat

Activision duhet të ketë njohur nga ditët e para të Skylanders që Lego përfundimisht do të bëjë lojë e vet në zhanrin lodra-për-jetën, dhe se ajo do të jetë shumë më mirë. Në fund të fundit, këto nuk janë vetëm lodra, ata janë lodra që përshtaten në një kategori ekzistuese të gjatë e lodra, dhe ata janë lodra lojtarët merrni për të ndërtuar vetë. Add to se përfshirjen e të drejtat ekskluzive të shumta, me një histori pa kuptim që weaves nëpërmjet disa prej tyre, dhe kjo është loja më e mirë Lego ende, veçanërisht (si gjithmone) kur luajti me një mik.

22. Mushroom 11 (PC / Mac)

Mushroom 11
Mushroom 11 Fotografoj: Untame

I lindur në një bllokim lojë, kjo është ndoshta çudi që Mushroom 11 është më shumë se krijues standarde platformer mister tuaj. Jo vetëm që është protagonist një organizëm amorf, në një post-apokaliptike (në qoftë se e bukur) Bota në dukje të lirë të jetës njerëzore, por ju të lëvizin atë në të gjithë çdo nivel 2D përmes shkatërrimit dhe regrowth. Në herë gjoja të rrjedhin si një lëng, por në të vërtetë duke vepruar si një të ngurta, formë gjithnjë të ndryshueshme siguron goditje për shumë lloje të reja dhe sfiduese puzzles.

21. Ori dhe Blind Forest (Xbox One)

Ori dhe Blind Forest
Ori dhe Blind Forest Fotografoj: Microsoft

Pavarësisht nga premisat e saj hippyish (ju duhet të ndihmojë pemë shpirt të rikthyer jetën në një pyll mistik), kjo aventurë e bukur platformë nga Studios indie kolektive Hënë është një lojë pothuajse mizorisht sfiduese në vende, vendosjes ju kundër një mjedis përrallë popullore e mbushur me kurthe vdekjeprurëse gozhdë dhe krijesa të frikshme. Por peizazh ëmbël dhe dredhia e shkathët të parë ju nëpërmjet. Ashtu si serinë Rayman, Ori tregon se nuk është shumë e jetës, thellësi dhe shpirti u largua në zhanrin scrolling 2D.

  • "Shqyrtimi i Vitit" The Guardian lojrave është duke u zhvilluar në Guardian Scott Room enjten në mbrëmje, 7-8.30pm. Featuring Keith Stuart, shkrimtarë Simon Parkin dhe Cara Ellison dhe zhvilluesi lojë Mike Bithell, ne do të shikojmë mbrapa në 2015, me pies mish i grirë dhe një Tombola gjigant Xmas! Biletat në dispozicion këtu.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

21281 0