The 25 lojërat më të mira të 2015: 15-11

The 25 best games of 2015: 15-11

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “The 25 lojërat më të mira të 2015: 15-11 – not the end of the world as we know it” është shkruar nga Keith Stuart , Rich Stanton and Jordan Erica Webber, për theguardian.com të mërkurën 16 dhjetor 2015 10.05 UTC

We’re halfway through the countdown of this year’s finest games, and today’s instalment provides another eclectic selection. From apocalyptic drama to bizarre role-playing escapades, these are the titles our games writers were playing most this year.

Si gjithmonë, have a read then add your own suggestions in the comments section.

15. Gjithkush është Gone për të Rrëmbimit (PS4)

If Fallout 4 is a classic American post-apocalypse then Gjithkush është Gone për të Rrëmbimit is the perfect British alternative. As you traipse around an abandoned 1980s West Midlands village, listening to the ghosts of past conversations to try to figure out what’s happened, you get the feeling this is exactly how Brits would respond to this kind of catastrophe, veçanërisht në një kohë para se Twitter. Ne do të kemi mbledhje në sallën e qytetit, ne do të ankohen për inconveniences, dhe ne do thashetheme. Njerëzit quajtur Rapture "The shtiza takohet me fundin e botës" dhe ajo sigurisht që është aq e bukur dhe të çuditshëm si ajo sugjeron (dhe fonogram është shumë e hollë).

14. Guide fillestar për (PC / Mac)

Guide fillestar për
lojë e të menduarit gamer ... Guide fillestar.

Udhëzues fillestar për atë, mund të shtrohet pyetja? Dhe nuk ka përgjigje të lehta në këtë botë tallës e lojrave braktisur dhe gjysëm-të gatshme, të cilat ne jemi të udhëzuar përmes nga një transmetues i pasigurt. Kjo është diçka e një loje humor, një përvojë që nuk duhet të hulumtuar ta arrijnë shumë më parë, dhe të gëzuar në një ulur. Në kohë të çuditshëm, në të tjerët melankolik, ajo është gjithmonë e pazakontë. Ashtu si paraardhësit e tij, Stanley Shëmbëlltyra, Guide fillestar është për lojtarë që duan të mendojnë për atë që lojërat janë.

13. Jeta është e çuditshme (formate të shumta)

Jeta është e çuditshme
Jeta është e çuditshme Fotografoj: Square Enix

studio French Dontnod kishte lënë të kuptohet tashmë në aftësitë e tij narrative ideosinkretik me Underrated Të ruaj të dhënat në 2013 - por Jeta është e çuditshme është artikulli i vërtetë. Historia vijon teen kohë udhëtar Maxine Caulfield si ajo përpiqet për të zgjidhur një person mister të zhdukur, ndërsa eksploruar marrëdhënien e saj me të gjallë shoku Chloe. Edhe pse në kohë dialogu është i vështirë, lojë merret me çështjet rreth depresionit, ankthi dhe seksualiteti që disa lojëra të shkojnë diku pranë, duke e bërë për një përvojë krejtësisht të freskëta dhe emocionale.

12. Grow Faqja kryesore (PC / PS4)

Grow Faqja kryesore
Grow Faqja kryesore Fotografoj: Ubisoft

Bimët janë eufemizëm kudo për organet seksuale, kështu që ju do të jetë i falur për të parë phalluses kudo në Grow beanstalk rritje vendas dhe dhjetra e lastarëve keni krijuar. Kompliment në atë që është se Grow Faqja është një gëzim i tillë për të luajtur se ju do të krejtësisht të harrojmë pas disa giggles parë, engrossed në vend në kacavjerrëse me kujdes robot të vogël të kuqe në lartësi të reja, planifikuar edhe rrugën e tij dhe rrugën e rritjes Beanstalk-së, dhe duke mbajtur një sy për pikëpamjet e bukur poligonale dhe surpriza simpatik që e bëjnë goditje e fortë i vlefshëm.

11. Undertale (PC / Mac)

Undertale
Undertale Fotografoj: Toby Fox

Të lo-fi visuals sugjerojnë një lojë në skllavëri në të kaluarën, dhe në veçanti seri të jashtëzakonshme Nintendo Nënë e role-playing games. Por kjo fasadë fsheh një reagim fizzingly bashkëkohore në zhanrin, one that accommodates a bullet hell combat minigame alongside the idea of talking to the monsters instead. origjinal, funny, constantly surprising – and with a long memory – Undertale should not be overlooked.

  • "Shqyrtimi i Vitit" The Guardian lojrave është duke u zhvilluar në Guardian Scott Room enjten në mbrëmje, 7-8.30pm. Featuring Keith Stuart, shkrimtarë Simon Parkin dhe Cara Ellison dhe zhvilluesi lojë Mike Bithell, ne do të shikojmë mbrapa në 2015, me pies mish i grirë dhe një gjigant (falas!) Xmas Tombola me çmime të mahnitshme! Biletat në dispozicion këtu.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

20857 0