Dhjetë nga Apps më të mira për të bërë pazar Krishtlindjeve tuaj

Ten of the best apps for doing your Christmas shopping

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Dhjetë nga Apps më të mira për të bërë pazar Krishtlindjeve tuaj” është shkruar nga Stuart peshkoj me rrjetë fundore, për theguardian.com më 28 e shtunë nëntor 2015 07.00 UTC

Kjo nuk është se shumë vite që nga ideja e pazar në telefonin tuaj - ose "m-commerce", si zhargon i kohës vënë atë - u tallën nga shumë ekspertë. Që në fakt do të blejnë sende nga atë pajisje të vogël në xhepat e tyre? Siç rezulton, shumë njerëz.

Smartphones dhe tableta nuk mund të zëvendësojë plotësisht ferr absolut visceral thrills of barging your way round crowded high-street stores with 17 bags in hand, but with a bit of planning, your mobile devices can spare you the hard work.

As 2015’s Christmas shopping season gets into full swing, here are some of the best apps to browse and buy presents for your nearest, your dearest, and your barely-known work colleagues you’ve drawn in the Secret Santa.

Amazona
Android / iOS

Amazon has long been a go-to service for Christmas shopping, thanks to its wishlist feature, recommendations and reviews, dhe - në qoftë se ju paguani për abonim saj Kryeministri - të anijeve të shpejtë për të minutës së fundit panik blen kur një hallë shtesë ose dy konfirmuar për drekë e Krishtlindjeve.

Amazona.
Amazona.

Etsy
Android / iOS

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë dhurata Leftfield për njerëzit që ju me të vërtetë kujdesen për, një shfletim orë ose dy Etsy mund të japin shumë possibles. Fokusi i saj në "të punuar me dorë, cilësisë së mirë dhe kreative "produkte do të thotë që ju do të gjeni dhurata përtej asaj që ju shihni në dyqanet zinxhir të mëdha - edhe pse për sendet e anijeve nga jashtë, ju do të dëshironi të rendit në fillim.

Etsy.
Etsy.

Pinterest
Android / iOS

Pinterest isn’t a shopping app in most parts of the world, ende, although in the US it has introduced “buyable pins” to buy products within the app. For everyone else, Pinterest is a marvellous way to browse ideas – gifts included – and save the best to your own boards for reference during the pre-Christmas period. You can also use the app to pin photos of products you see while wandering real-world shops.

Pinterest
Pinterest.

Depop
Android / iOS

Depop sits alongside Etsy as a good source of more interesting and unique gifts, with a skew towards design, modës cilësisë së mirë, vinyl dhe trajnerët. Kjo është një mirë-menduar nga app pse, me Chat - përmes komenteve dhe mesazheve të drejtpërdrejtë - një pjesë e rëndësishme e të vendosur se çfarë ju dëshironi të blini. Ju gjithashtu mund të përdorni atë si një shitës, në qoftë se ju keni marrë mallrat të zhvendoset që përshtaten etosin e tij krijuese.

Depop
Depop.

eBay
Android / iOS

Një pazar Përmbledhje e Krishtlindjeve nuk do të jetë i plotë pa eBay, i cili ka punuar në mënyrë solide në aplikacionet e saj celular në vitet e fundit për t'i bërë ato sa më shpejtë të jetë e mundur dhe të arritshme. Keeping tabs on items you’re bidding on works well through the app’s notifications features, while its barcode-scanning feature remains useful for checking eBay prices for items you see in physical shops.

eBay
eBay.

Gift Finder by Not On The High Street
iOS

Another option for anyone who wants to look beyond the obvious gifts this Christmas. One of Gift Finder’s most useful features is the ability to drill down into its products according to your budget and the recipient: për shembull, një kërkim për £ 50- £ 100 dhurata për një shtëpi-krenare "ikonë e stilit" mashkullor sjell deri necklaces, satchels, kuti buton mansheti dhe printime të ndryshme.

Dhurata Finder
Dhurata Finder.

I zbukuruar
Android / iOS

Definitely app mirë pazar ndarë emrin e saj me një këngë Iggy Azalea, por edhe një nga mënyrat më të shkathët për të shfletuar, të ndajnë dhe për të blerë dhurata. Elementi social është një pjesë e madhe i teket: si në Pinterest, ju të ndërtuar koleksionet tuaja e produkteve që miqtë mund të shoh. Shënim, monedhë default është dollarë, por ju mund të ndryshojë atë në paund në preferencat, with listings showing whether products ship to the UK.

I zbukuruar
I zbukuruar.

Shpock
Android / iOS

Imagine if Sean Connery had taken the Captain Kirk role in Star TrekWeak jokes about its name aside, Schpock is well worth a virtual rootle in the run-up to Christmas. The app styles itself as a “boot sale and classifieds app”, with an emphasis on secondhand goods in categories from home and garden or baby and child to leisure and games. It also has a local focus: highlighting products near you and providing the ability to ask questions or make private offers.

Shpock
Shpock.

Geek - Shopping Smarter
Android / iOS

Pjesë e një familjeje të madhe të aplikacioneve themed blej nga zhvilluesi ContextLogic - Faqja mbulon projektimin dhe dekor, Cute mbulon bukurinë dhe kështu me radhë - Geek mund të jetë më tërheqës në qoftë se ju keni një yin për teknologjinë. Pas duke i kërkuar se çfarë ju pëlqen të blej, kjo ju gjeneron një ushqim të produkteve premtuar deri në 80% Zbritje. Vlen të mbajtur një sy në për ndonjë dhurate teknologjisë jeni duke konsideruar.

Geek
Geek.

Argos
Android / iOS

Brits, eh? Ne jemi më se të lumtur për të rri në radhë në një dyqan fizike për të lexuar një katalog, shkruaj numrat në letër me lapsa vogël, then plonk ourselves down on a chair until our number’s called. Argos shopping, it’s fair to say, is one of our national quirks. për fat të mirë, the retailer’s app sidesteps the waits: you can browse and then either reserve for in-store collection or delivery. No pencils required.

Argos
Argos.

Those are our suggestions, but what apps have you been using to shop online, that you’d recommend in the run-up to Christmas? The comments section is open for your thoughts.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010