Kirurg premtuese Transplanti i parë kreu i njeriut e bën katran për mjekët amerikanë

Surgeon promising first human head transplant makes pitch to US doctors

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Kirurg premtuese Transplanti i parë kreu i njeriut e bën katran për mjekët amerikanë” është shkruar nga Sam Thielman në Annapolis, për theguardian.com më 13 qershor e shtunë 2015 12.38 UTC

Të premten pasdite në Hotel Westin në Annapolis, Maryland, me vullnetar për transplantin e parë e kreut të njeriut nga ana e tij, Dr Sergio Canavero u përpoqën të rekrutuar kirurgët të gatshëm për të ndihmuar atë të kryer procedurën nga një audiencë e mjekëve të tjerë në takimin vjetor të Akademisë Amerikane të Neurologjike dhe ortopedike Kirurgët.

Rreth një e katërta e të shtrojë iu la në video kamera, tripods dhe dritat qëndron. Në mënyrë që të marrë mjekun shtyp miqësore në frontin e dhomës, një nga të pranishmit kishin për të marrë mikrofonin podium dhe më poshtë në përleshje përreth Canavero: "'Scuse mua, shtyp, Unë do të doja për ju që të tërhiqet, ju lutem. Mjaft është mjaft. "

Tema e ide kryesore Canavero ishte një procedurë ai shpreson për të kryer në botën tjetër 24 muaj, të cilën ai e quan kreu Anatomosis sipërmarrje, apo "Qielli".

"Sot unë jam këtu për të na dhënë të gjitha një vizion,"Tha Canavero.

Mjeku shtoi se nuk kishte asnjë gjë të tillë si vetë, dhe se qëllimi final i projektit të tij ishte extension jeta.

Për dy orë e gjysmë (Prezantimi ishte planifikuar për 90 minuta) në frontin e një audience të kryesisht blu- dhe kirurgët me moshë mesatare gri i përshtatshëm, Canavero paced gjerësinë e dhomës gjatë në pantallona të gjera krem ​​dhe një tunikë të kuqe-kafe, me syzet, kokën e tij shaved, duke kërkuar si një murg sidomos hip.

Sergio Canavero: transplant koka e njeriut
Sergio Canavero që pretendon se do të jetë në gjendje për të kryer një transplantim kokë. Fotografoj: YouTube

Ai kaloi shumicën e parë gjysmë ore qitjes off aforizëm pas aforizëm, disa nga shkrimtarët, duke përfshirë Kierkegaard dhe Arthur C Clarke, të tjerët e dredhisë së tij.

"Nëse Qielli është i pamatur, Natyra është crazier, dhe natyra duhet të jepet pauzë kur është fjala për atë që bën për të gjithë ne si krijesat në këtë planet,"Tha ai.

Neurokirurgu, i Torinos Avancuar neuromodulation Grupit të Italisë, veered në mes duke u përpjekur për të frymëzuar dëgjuesit e tij, gërmimi thellë në hapur pa dhe goading profesionistët mjekësor të bardhë me flokë të mbledhur në frontin e tij. Në një moment ai në krahasim me suksesin e ardhshëm të procedurës ndaj ulje hënë, me një imazh të JFK në ekran pas tij.

"Ne duhet të shkojë në hënë për të provuar se kush jemi ne, për të provuar aftësitë tona, për të provuar besimin tonë, për të parë se çfarë lloj i meshkujve ne jemi!"Tha ai.

"Ne duhet të bëjmë atë për të provuar Amerikës! Ne duhet të bëjmë atë për të parë nëse ju jeni ende amerikanët! Kur unë u rrita Amerika ishte e lartë. "

Paguajnë Premtuar lartë dhe mbështetjen nga "miliarderëve amerikanë", Canavero i tha asamblesë: "Unë kam ardhur tek ju; Unë me kënaqësi e pranoi këtë ftojmë të vijnë me modesti para se të bëni një rast që kjo është e mundur. "

Ai ka thënë se planifikon të kryejë procedurën ose në SHBA apo Kinë.

Përulësia nuk ishte një cilësi publiku duket se kuptim në Canavero.

"Ju të gjithë njerëzit kanë një ndjenjë të caktuar të vetë, jo një iluzion,"Tha mjeku i parë që të përbëjë një pyetje në Q&Një seancë. "Ajo vetë është i durueshëm? Trupi i ri, ose vetë se ai vuan me?"

"Pyet atë veten,"Canavero përgjigj.

Valery Spiridonov, njeriu i cili ka vullnetarë për të nënshtrohen procedurës, foli pak në mbledhjen, por ai ishte figurë me interes të madh. Spiridonov ka sëmundje Werdnig-Hoffmann, ose atrofi muskulare kurrizore. Kjo është një efekte të mëdha negative, Kushti përfundimisht fatale që kishte marrë një taksë të dukshme në trupin ruse 30-vjeçar së. Spiridonov email Canavero nga blu kur projekti i mjekut filloi të marrë vëmendjen e shtypit.

Valery Spiridonov: kreu transplant vullnetar
Valery Spiridonov: "Unë besoj se trupi im është vetëm mekanika që unë dua që të ketë hequr ' Fotografoj: Corbis

Spiridonov përgjigjur pyetjes.

"Unë besoj se trupi im është vetëm mekanika që unë dua të kam hequr,"Tha ai. Ai foli e të pasurit për të punësuar njerëz për të ndihmuar atë nga posti i tij në një karrocë të vogël pranë në fazën e.

Mjekët tjera, Said Canavero, kanë pyetur nëse janë apo jo shkalla e lartë refuzimi i transplantet e organeve radikale dhe gjymtyrë mund të thotë se një të plotë-trup transplantin pacienti mund të dalë nga mendja e tij. Canavero u tha atyre që të imagjinojnë veten në vendin e Spiridonov-së.

"A do të besoj se gjendja juaj mund të ju përzënë në marrëzi, për të çmenduri?"Ai e pyeti Spiridonov.

"Po,"Spiridonov përgjigj. "Çdo ditë".

Po në lidhje me arterie mëparshëm kurrizore?

Pyetja tjetër, sigurisht, nëse është apo jo operacioni është i mundur. Canavero vuri në krye transplantet në minj të kryera me sukses në Kinë, dhe tha se polietilen glikol (PEG) - E cila është përdorur shpesh si një laksativ, por është gjetur të ketë aplikacione për pacientët lëndime kurrizore - në thelb mund të zam qendrat motorike të palcës kurrizore kthehet së bashku me sukses, pasi ata ishin prerë.

Një mjek ndërprerë Canavero në mes të ligjëratës së tij për të vënë në dukje se, si një kirurg vaskular, ai ishte i shqetësuar në lidhje me, ndër të tjera, arterie mëparshëm kurrizore.

"Ju jeni të drejtë gonna të shkurtuar nëpër të cilat,"Tha ai. Canavero ftoi atë për t'u bashkuar me grupin e tij të punës, duke thënë se ai kishte bërë një pjesë e tij dhe tani ishte koha për ta për të rritur.

Mjekët ishin të ndarë në nëse janë apo jo për të kryer procedurën në të gjitha. Është një transplantim kreu etike?

"Unë nuk e di,"Tha Oscar Tuazon, një kirurg i bazuar në Aleksandri aty pranë. "Në njerëzit, Gjëja kryesore është koka! Trupi është vetëm një kornizë ose një predhë. Pra, kjo është koka që është e rëndësishme. Ndoshta, le të themi, në qoftë se dikush është i madh, si Ajnshtajni, ndoshta ju mund të ruajë atë ".

Tuazon mori pjesë në konferencën me Edith Tuazon, një infermiere dhe gruaja e tij e 44 vjet. Ajo ishte e bindur.

"Unë do të ndjehen si ajo shkon larg,"Tha ajo. "Supozoni se ju keni një transplantim kokën e dikujt i cili është një artist dhe për të arritur dikë që nuk është një artist -will që personi të jetë në gjendje për të bërë armët dhe duart ende të tërheqë? Do të vazhdojë të "mendojnë dora?"A do të mendoni se si ajo e bëri para? Si të gjitha ato funksione do të punojnë së bashku?"

Canavero kishte përgjigjen e tij me atë ekzistues në prezantimin: "Ju prerë spaghetto, ju aplikoni PEG, dhe bum. "

guardian.co.uk © Guardian News & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

Artikuj që kanë lidhje