Star Wars: Forca Zgjon Rishikimi

Star Wars: The Force Awakens Review

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Star Wars: Forca Zgjon shqyrtim - një Homecoming spektakolare” ishte shkruar nga Peter Bradshaw, për theguardian.com të mërkurën 16 dhjetor 2015 08.02 UTC

Është këtu - e vërtetë Episode Four! Nga minutat e para, apo edhe disa korniza e parë, JJ Abrams së emocionuese, spektakolare dhe seductively pafajshëm Star Wars: Forca zgjon tregon në vetvete një film në frymën e trilogji origjinale, e cila përfundoi me Kthimi i Jedi në 1983. (Ky i fundit merr historinë 30 vite më vonë.)

teknikisht, sigurisht, që u rikonfiguruar si Episode Six, por Forca zgjon ju bën të harrojmë për tepricë dhe pedanteri e prequel-trilogji që erdhi 15 vite më vonë. Ai rikthen komedi që Phantom Menace braktisur. Forca zgjohet është në kontakt me forcën e veprimit-aventurë dhe argëtim. vetëm rezervimi im i vogël, që unë do të marrë nga rruga tani, është me një droid të vogël të re që ka një grimë e një vibe Scrappy-Doo rreth tij.

Forca zgjohet ri-zgjua dashuria ime e filmit të parë dhe u fanboy time të brendshme në fanboy time jashtme. Ka shumë pak filma të cilat lënë të më lodhur facially pas grinning për 135 minuta, por kjo është një. Kur Han Solo dhe Chewie eja, Unë kisha një ndjenjë në kinema nuk e kam pasur që kur kam qenë 16: duke mos ditur nëse do të ia plas të qarë ose në duartrokitje.

Shikojnë rimorkio fundit

JJ Abrams dhe bashkë-shkrimtar veteran Lawrence Kasdan kanë krijuar një film i cili është edhe një progresion narrative nga tre filmat e mëparshme dhe një shrewdly dashur të ardhshëm-gen reboot e origjinal 1977 Star Wars - Dhe jo në stilin e tij madhe ri-imagjinuar e Kirk / Spock Star Trek. personae të njohur, situata dhe armët do të duket si mbulon ose remixes, dhe meshed në me storylines të reja. Ky njoftim do të jetë një hapësirë ​​e sigurt, rastësisht, me një shkas paralajmërim vetëm për pikat themelore komplot dhe materiale tashmë në domenin publik.

Filma origjinale ishin gjithmonë në bazë të lidhjes më të jashtëzakonshme të mosfunksionim personale dhe familjare: një motor e fajit, turp dhe konflikti. Luka ishte shtyrë nga një animus gjithnjë e më komplekse frojdiane kundër Darth Vader; Han Solo referuar Millenium Falcon si "ajo"; audienca meshkuj u inkurajuan të dy për të identifikuar me Luka dhe të Lech mbi Princess Leia në egër bikini e saj rob ari - dhe pastaj, me sadizëm hollë narrative, na u tha se ishin vëlla e motër. E gjithë kjo agoni është rilindur në The Force zgjon: contortions reja të frikës dhe absurditetit black-komik në mes të romancës dhe eksitim.

Yjet flasin në qilim të kuq në LA premierën e së hënës

Luka ka qenë i shkëlqyeshëm mungon nga poster për këtë film, e cila më bëri të frikë në fillim se mbi të kaluarën 30 vjet, si Atticus Finch në Harper Lee Shko vër një roje, ai ishte zhvendosur në anën e errët. Mjafton të themi se Luka, luajtur nga një Mark Hamill tani lara, është një prani e fuqishme, por unwontedly enigmatik.

Princess Leia tani është një i përgjithshëm dhe ende luftëtar mbretëresha e rezistencës – një figurë më të ashpër dhe më i kujdesshëm. Forca e errët është rilindur në formën e Urdhërit të Parë, synon të ri-krijimin e një kontroll më sinqerisht fashiste, me mitingje kuazi-Nurembergut. Shkonin kundër tyre janë luftëtarë të reja për të mirë. Ka Rey, një i mbijetuar i shkathët në planet të largët të Jakku, që ndihet fatin brenda saj: ajo është luajtur nga sapoardhur Daisy Ridley me përcaktimin brishtë e Keira Knightley ri. Aktori britanik John Boyega luan Finn, një ish-kalorës stuhi që kërkon shpengimin me anë të tradhtuar zotit të tij të liga.

Kjo më sjell te performancën frikshëm nga Shofer Adam si Kylo Ren, Zoti i ri i errët me një sekret të tmerrshme. Ai është i shkëlqyer mizore, lig dhe kapriçioz - dhe ndryshe nga Vader të vjetër, ai është dhënë për tantrums durimin spitullaqë, me Lightsaber të zhveshur, kur vartësit e uniformuar kanë për detyrë të padëshirueshme të thënë atë për disa të reja, temporary victory for the Resistance. Driver’s almost unreadably droll facial expression is very suited to Kylo Ren’s fastidious and amused contempt for his enemies’ weakness and compassion. There is a brilliant moment when he uses the telekinetic power of the Force against a laser shot.

Watch the second trailer

The lightsaber contests themselves are of course more athletic than in the 70s and 80s but also somehow more humanly interesting: Rey herself needs no condescending advice from men either on unarmed combat or flying the Millennium Falcon.

JJ Abrams has an instinctive sympathy for the classic Star Wars landscapes and lays them out with élan: the switch from galaxies to shadowy forests and of course vast rippling deserts. In almost her first appearance, Rey is seen tobogganing down a huge dune on a sled made of rope. For me it’s a reminder that though the first Star Wars was avowedly inspired by Kurosawa’s The Hidden Fortress, I think it originally derived its look from David Lean’s Lawrence of Arabia or even the dreamscapes of Dalí.

But of course this film is part of an entertainment world so huge it need refer only to itself. The Force Awakens does not, in the way of other franchises, feel the need to be “dark” – having of course repudiated the dark side. It basically powers along on a great surging riptide of idealism and optimism, that family-movie ethic which some have derided for killing off the dystopian tradition of sci-fi. Në të vërtetë, Star Wars has now gone beyond the sci-fi genre to its own kind of intergalactic quasi-Arthurian romance: that and a return to the world of Saturday morning pictures. The Force Awakens is ridiculous and melodramatic and sentimental of course, but exciting and brimming with energy and its own kind of generosity. What a Christmas present.

• Star Wars: The Force Awakens is released in the UK and Australia on 17 December and in the US on 18 Dhjetor

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

33227 0