Folësit zgjuar: Udhëzues blerësi

Smart Speakers: A Buyer’s Guide

Ata mund të bëjnë çdo gjë nga duke luajtur meloditë tuaja të preferuara për të kthyer në dritat. Por që duhet të merrni? Ne testuar katër modele drejtuese


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “folësit zgjuar: udhëzues një blerës” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për The Observer më 25 e diel shkurt 2018 09.30 UTC

Amazon Echo

Çmim: £ 89,99gjeneratës së dytë Amazon Echo është një version ringritur e pajisjes që shpiku të gjithë kategorinë e folësit zgjuar në 2014. Echo i ri është më i vogël, better sounding and better looking, in a choice of fabric or wood finishes.

Çfarë e bën të Madh Echo është asistent virtual Amazon, Alexa. Një unazë prej shtatë mikrofona në krye dëgjon për zgjedhjen e fjala wake - default është thjesht "Alexa" - para se të dërgonte atë që thoni për serverat e Amazon për interpretimin. Alexa mund të pothuajse gjithmonë të dëgjoni ju, duke përfshirë mbi zhurmën e muzikës si zë të lartë si një tifoz heqës dhe nga mjaft larg.

Alexa ka mbështetjen e multi-user, mund të përgjigjem një shumë mjaft e pyetje, është e shkëlqyer në interpretimin atë që thoni dhe ka një bollëk të ndërtuar në talentet dhe aftësitë e palëve të treta që mund të mbyllën në të, duke e bërë atë më të rrumbullakosura asistent zë në dispozicion. Ai veçanërisht shquhet në kontrollin e zgjuar në shtëpi dhe rishikim muzikë, me kontroll të plotë zë mbi Spotify, Amazon Muzikë dhe TuneIn.

Echo i ri gjithashtu tingëllon më mirë se një të vjetër, me më shumë bas dhe qartësi, sidomos në vëllimet më të larta. Ndërsa kjo nuk është e mirë në bandë, ajo sigurisht grushta mbi peshën e saj për çmimin, gjendje për të mbushur një dhomë me audio e saj 360-shkallë nga një woofer vetme 2.5in dhe një tweeter 0.6in. Ajo madje ka një port audio jashtë dhe Bluetooth për lidhjen me folësit dhe muzikë streaming ose nga Echo.

app Amazon Alexa është shumë i aftë, në qoftë se një pak i ngadaltë, duke vendosur atë dhe të ndryshojnë gjëra të lehtë. Butonat në krye të vëllimit, një buton veprim dhe një buton memec janë plotësuar nga një unazë të lehta rreth krye që ju tregon se çfarë Alexa është duke bërë dhe ku Echo mendon se ju jeni duke folur nga. Memec e mics dhe unaza glows kuqe, e cila është e lehtë për të parë nga nëpër dhomë.

Vendim: Në £ 90, është e vështirë të mundë Echo, with Alexa making it the best value all-round smart speaker.

një homepod Apple tilted në një kënd të vogël kundër një sfondi të kuq
Apple HomePod: cilësi mbresëlënëse të shëndosha. Fotografoj: Antonio Olmos

Apple HomePod

Çmim: £ 319 Hyrja më i ri është HomePod Apple dhe, me të, iPhone-bërësi më në fund bashkimin me partinë më shumë se tre vjet pasi i pari Echo goditi tregun. HomePod është folësi më i madh dhe më i shtrenjtë i zgjuar në grup, një rrjetë të mbuluara cilindër me një fund të sheshtë silikoni dhe shkelqim, disk prekje të ndjeshme në krye.

Pavarësisht të qënit i madh, kjo është më e thjeshtë e bandë dhe është si në shtëpi në mes të tryezën e kuzhinës si ajo është në një buhari oxhaku ose raft librash. lajmërohem, megjithëse: këmbë silikoni do të lënë shenja të bardha unazë në dru trajtuar. I lartë ka dy butona fshehur volumit dhe një shumëngjyrësh ekran qendër që tregon se kur Siri, asistent zë Apple, është duke dëgjuar për ju. Kjo nuk është e lehtë për të parë nga nëpër dhomë dhe ndërsa ju mund të heshtur mikrofona, nuk ka asnjë tregues të dukshëm se HomePod nuk është dëgjuar më.

HomePod është ndoshta më i fryrë folës në bandë. Ajo ka një rrjet prej shtatë tweeters dhe një woofer që krijon soundscape më të shtrirë ju jeni gjasa për të gjetur nga një drejtues të vetëm. Kjo automatikisht përshtat për rrethinat e saj, duke krijuar një përvojë immersive ska rëndësi se ku është e vendosur në dhomën e, me bas të thellë, por të kontrolluar fort dhe ndarjen e shkëlqyer, që do të thotë asgjë humbet, edhe në kulm.

Ndërsa kjo tingëllon mirë, Siri Apple thjesht nuk është deri në të njëjtin standard si Asistent Google apo Alexa Amazon. Ajo mund t'ju dëgjojë, si dhe më të mirë të tyre, por të kuptuarit ju është një çështje tjetër. Siri merr atë që ju jeni duke u përpjekur për të thënë rreth 70% i kohës, e cila mund të jetë tejet frustruese, ndërkohë që aftësia e tij për t'iu përgjigjur pyetjeve dhe për të kryer detyra të vetëm nuk është aq i mirë. Nuk ka mbështetje llogari multi-user, ose, që do të thotë se është më pak e lehtë për të marrë më me ne një shtëpi familjare.

HomePod gjithashtu mbështet vetëm Apple muzikë ose iTunes Match, meaning no native Spotify or even radio beyond Beats 1. Music can be sent to it via AirPlay from an iOS device, Mac or iTunes on a PC, but Android devices are out and there’s no Bluetooth or line-in support. A modern iOS device is also needed to set up the HomePod, meaning it’s for all-Apple users only.

Vendim: It sounds great but Siri, connectivity and music service support are way behind the competition.

a google home smart speaker shot against a red background
Google Faqja kryesore: ‘Assistant will be able to work out what you’re trying to ask, where others fail.’ Fotografoj: Antonio Olmos

Google Faqja kryesore

Çmim: £129 Google’s Home smart speaker is a smaller, chubbier device than most of the others. Instead of being a cylinder like the Echo or the HomePod, the Home looks like a vase with a white, soft-touch, white plastic top and fabric base (hiding a single speaker and two passive radiators).

The whole of the top panel is touch-sensitive. Tap the centre to activate Google Assistant and swipe your finger in circular motions to adjust the volume. A button on the back mutes the microphones. Hidden beneath the top surface is a ring of LEDs, which light up to show you what’s going on, making circling patterns when Assistant is responding or lighting up yellow when the mics are muted.

Google Home has two mics in the top that enable Assistant to hear you pretty well, over most noise and music, but not quite as well as the Echo. Assistant has a similar set of skills to Amazon’s Alexa with the best natural language recognition available – if you mess up your question, Assistant will normally be able to work out what you’re trying to ask, where others fail. It also has multi-user support, recognising different voices and making it easy to get music from your library or information from your calendar.

Assistant has the biggest information database, making it better than the rest at general knowledge, falling back to the web for further information, but its third-party apps and smart home control lag slightly behind Alexa.

The sound from the Home is rather more direct than the Echo, fired out the front. It has a relatively large amount of bass and can get pretty loud for a small speaker, but is less clear than the Echo. There’s no Bluetooth out or analogue socket, but it can natively play music from Spotify or Google Play Music or receive music via Bluetooth or Google Cast.

Vendim: Google Assistant’s understanding and information access are unparalleled but Home is more expensive than the Echo.

the sonos one speaker tilted at an angle against a red background
The Sonos One: Alexa on board and almost every music service available. Fotografoj: Antonio Olmos

Sonos One

Çmim: £ 199 The Sonos One promises to be the jack of all trades. Sonos took the great Play:1 bookshelf speaker, added a touch-sensitive top with buttons for volume and playback and perforated it with holes for a six-mic array in the top. Si i tillë, the One is more at home on a bookshelf or similar than in the centre of a table, as its single woofer and tweeter face forwards rather than projecting sound in all directions.

Unlike any of the other speakers in this group, the One has the potential to support more than one voice assistant. tani për tani, it comes with Amazon’s Alexa, but the company is working on Google Assistant integration too.

It can hear you well and has two LEDs in the top. One indicates whether the mics are on and the other flashes when Alexa is working. Unlike the rest, the One also makes a beep when Alexa hears the wake word, making it easier to tell from across the room that it’s listening. The One supports most of Alexa’s functionality, including all the skills, smart home control and assistant features, plus full voice control of Spotify, Amazon Muzikë dhe TuneIn, but lacks voice calling and ebook playback.

Also unlike the rest, the One is fully capable of operating as a wifi speaker without Alexa. The Sonos app integrates almost every music service under the sun, including Apple Music, into one searchable place, or you can use Spotify Connect to play music. There’s no Bluetooth or analogue audio support, megjithëse. Ju gjithashtu mund të shkulje zërin për simpati tuaj në app dhe të bëni atë që Sonos quan Trueplay akordim duke përdorur një pajisje iOS të zgjedh zërin për dhomë.

The One duket e madhe si një folës individual, por tingëllon edhe më të mirë në një palë stereo, dhe mund të jetë i lidhur me çdo një nga më të vjetër folësit e Sonos për multi-dhomë audio.

Vendim: Ky folës i shkëlqyer bombastik me Alexa është një combo e vështirë për të rrahur.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010