Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Pazar për mirë: nëntë dhuratat që i japin përsëri” është shkruar nga Katharine Mashtrim, për theguardian.com më 20 e shtunë dhjetor 2014 12.30 UTC

Sezoni i dhënies është këtu. Por të gjitha paraqet - si dhe kartat, mbështjellës, pemë, udhëtim, dekorata, ushqim dhe pije - lidhur me Krishtlindjeve të marrë një taksë mbi të planetit dhe populli i saj.

Një 2007 studim nga Universiteti i York, për shembull, gjetur se mesatarja e konsumit britanik krijon për 1433 £ (650kg) e emetimeve të karbonit-dioksidit mbi tre ditët e festave të Krishtlindjeve. Dhe në një 2008 raport, Kolegji profesor mbretit Raymond Bryant i quajtur Krishtlindje "fatkeqësi më e madhe në botë vjetor mjedisit" (pdf).

Nëse ju jeni të përfunduar pazar tuaj pushime (apo vetëm duke u nisur), ajo nuk është shumë vonë për të luftuar dëmin. Këtu janë nëntë zgjedh për dhuratat që bëjnë mirë:

Parqet kombëtare të kalojë

Studimet kanë treguar se duke i dhënë një përvojë shpif një marrëdhënie të fortë se duke i dhënë material diçka - dhe nuk ka përvojë më të madhe se ajo e madhe jashtë. Një vit i gjatë federal kalojë rekreative grante hyrje në më shumë se 2,000 parqet rreth vendit, nga Vullkani Havai në Everglades Florida. Kjo është gjithashtu një mënyrë e madhe për të mbështetur tokat publike. Si një bonus, kalojë-mbajtësit mund të sjellë së bashku tre të rriturit për të lira. Çmim: $80; $10 për të moshuarit

Sevenly
Sevenly dhuron $7 nga çdo produkt në një organizatë bamirëse. Fotografoj: Sevenly

Veshje Sevenly dhe aksesorë

Sevenly e mori atë në vazhdim e sipër: $7 nga çdo send shitur – të jetë ajo një $26 tee ose një varëse gjerdan argjendi i ftohtë – merr hedhur në një arsye të mirë. Në momentin, juaj $7 shkon për të blerë mjete shkollore dhe produkte të higjienës për fëmijët e prekur nga terrorizmi, Konflikti sirian dhe ISIS. Kompania është tashmë e ngritur më shumë se 4 milion dollarë për bamirësi në datën. Ajo gjithashtu ka një CEO nën 30. Çmim: $7 në 130

cokollate
Çokollatë TerraPass vjen me offsets karbonit. Fotografoj: TerraPass

Çokollatë TerraPass

Duke kërkuar për një trajtojnë çokollatë që lufton ndryshimet klimatike? TerraPass dëshiron të ju ndihmojë jashtë. Bar i saj çokollatë festive Bundle vjen me 10.000 £ (4,535kg) i offsets karbonit - ekuivalent me marrjen e një makinë të pasagjerëve jashtë rrugës, ose përgjysmuar përdorimin e një shtëpi të energjisë elektrike, për një vit. Kreditet e karbonit të mbështetur kapur metan dhe të rinovueshme të energjisë projekte. Ky është përkufizimi i çokollatë të fajit pa. Çmim: $60

Akola
Të ardhurat nga Projekti Akola, që shet pajisje të bëra nga gratë Ugandan, janë dhuruar të trajnimit dhe punësimit të programeve. Fotografoj: Akola

Bizhuteri Project Akola dhe aksesorë

Ky koleksion i punuar me dorë është hartuar nga gra të margjinalizuara në Ugandë. Modeli i biznesit përfshin një program trajnimi profesional që ofron punësim për gratë që janë HIV pozitiv dhe ishin trafikuar sex-formerly. Kompania Kthimet 100% të ardhurat neto ndaj nismave që fuqizojnë gratë në Ugandë, përmes trajnimit dhe punësimit. Copë, bërë nga kafshët bri dhe me dorë hedhur metali etiopian, janë gjithashtu absolutisht e bukur. Çmim: nga $35

prezervativët
L. Prezervativët jep një prezervativ në një person në rrezik për çdo një që ju të blerë. Fotografoj: L. Prezervativët

Prezervativët L

Shumë njerëz janë të njohur me "blej një të tillë, jap një "model të popullarizuar nga Toms Shoes. Tani që koncepti është zgjeruar për të prezervativëve. Projektuar nga gratë nga korrur qëndrueshme, latex të lartë të keq natyrore, këto kauçuku janë në dispozicion online në një varg të stileve të pëlqyeshëm. Kompania gjithashtu vepron në Afrikë me programet sociale femra të drejtuar ndërmarrje që shpërndajnë prezervativë në zonat ndikim të lartë dhe të punojnë me studentët për të marrë kondom në duart e atyre që kanë nevojë për to. Në SHBA, L Prezervativët është duke u përpjekur për të bërë kondom sexier dhe më i kudogjendur. Ajo madje ofron një një-orësh shërbimin e ofrimit prezervativ në San Francisko, Brooklyn dhe Manhattan. Çmim: nga $15 që të dal

Anëtarësimi CSA
Programet e bujqësisë Komuniteti i mbështetur dorëzojë drejt ushqimit të freskët nga fermat lokale. Fotografoj: Wikipedia

Anëtarësimi CSA

Një abonim në një fermë "aksion" nga një grup lokal CSA (bujqësia mbështetur komunitet-) është i pranishëm përkryer për foodies ose arra shëndetësore. Jap dhuratën e shijshme, prodhojnë të freskëta, mishit ose qumështit dhe të mbështesë fermerët lokal në ujdi. Dyqan rreth për të kontrolluar çmimet dhe madhësive të kutive të fermave - më shumë CSAS janë duke ofruar paketa të vogla këtë vit se kurrë më parë - dhe kontrolloni për iniciativat e fermave që janë gjithashtu të orientuar drejt komunitetit. Kjo CSA Idaho me bazë, për shembull, sponsorët e projekteve bujqësore nga refugjatët. Gjeni një CSA në tuaj (ose shoku juaj të) lagje në JustFood.org.

Industries Homeboy
Mallrat e pjekur Homeboy Industries ', të tilla si granola saj portokalli dhe boronicë, janë bërë nga ish-anëtarët e bandës. Fotografoj: Industries Homeboy

Mallrat Industries Homeboy pjekur

Për dikë me një dhëmb i ëmbël, shikoni këto pasta, i bërë nga chefs që kanë qenë të dhënë një shans të dytë. Los Angeles me bazë Homeboy Industries është më i madh bandës-ndërhyrje në botë, reentry dhe program rehabilitimin. Kuzhina tren dhe mentor ish-bandës anëtarët e organizatës të punojnë në përgatitjen e ushqimit. Shtatëdhjetë për qind e njerëzve që hyjnë në program Homeboy-së rehabilitimit 18-mujore të përfundojë duke përfunduar me aftësitë e jetës, referenca dhe një rekord të ri. Çmim: nga $8

sseko
Sseko Designs pajisje, të tilla si ky handwoven WanderLust shall në Etiopi, ndihmuar edukuar gratë në Afrikë. Fotografoj: sseko

Sseko Designs shalle

Markë etik modës Sseko nisi si një kompani sandal - dhe një mënyrë për të punësuar gratë Ugandës dhe ndihmojë ata të fitojnë të holla në drejtim të edukimit të tyre. Gjatë pesë viteve të fundit, çdo i diplomuar i programit të trajnimit Sseko-së ka shkuar për në kolegj. Kompania ka zgjeruar në Afrikën Lindore, ku shalle saj janë dorë të endura nga artizanët të cilët janë të paguar një shpërblim të drejtë. (Dyqan Sseko-it në internet ka disa çanta bukuroshe, shumë.) Çmim: nga $33

Dhënia Keys
Butonat Dhënia punëson njerëz në kërkim të kalojnë nga pastrehëve për të bërë bizhuteri të tilla si byzylyk Never Ending. Fotografoj: Butonat Dhënia

Keys Dhënia bizhuteri

Themelues Keys Dhënia, këngëtar / kompozitor Caitlin Crosby, kuptoi ajo mund të jetë në biznesin e gabuar kur necklaces ajo e bëra për koncertet e saj shiten më mirë se CD-ve të saj-kyçe të përdorura. Ajo gdhendur vjetër, çelësat e përdorur me fjalë frymëzues dhe thënieve që njerëzit të mund të veshin dhe të kalojë mbi të dashurit. Ideja e dhënies artikuj vjetra jetë të re dhe të "paguajnë atë përpara" përfundimisht frymëzuar të kompanisë për të punësuar njerëz në kërkim të kalojnë nga pastrehëve. Çmim: nga $38

Katharine Mashtrim është një gazetar i bazuar në Santa Monika, shkrim në lidhje me risi, shkencë dhe teknologji.

The Shenjat Vital Platforma është i financuar nga Avery Dennison, DOMTAR dhe Chiquita. E gjithë përmbajtja është editorially i pavarur me përjashtim të pjesëve të etiketuara "solli juve nga". Zbuloni më shumë këtu.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

28863 0