Samsung Galaxy Note nis 9 Me ekran të madh dhe Fortnite

Samsung Launches Galaxy Note 9 With Big Screen and Fortnite

Top-of-the-varg Android smartphone ka majë shkruese të reja Bluetooth dhe inteligjente sistem të dyfishtë kamera me lente aperture të dyfishtë


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Samsung lanson Galaxy Note 9 me ekran të madh dhe Fortnite” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 9 gusht e enjte 2018 15.30 UTC

fundit anije Android smartphone Samsung është e produktivitetit të fokusuara në Galaxy Note 9: një më të madh, versionin e phablet saj majë shkruese-touting më të qëndrueshme.

Njoftoi në një ngjarje në Nju Jork të enjten, Shënim 9 ngjan Shënim i vitit të kaluar 8, mbushur me para xhami dhe mbrapa, edges lakuar dhe slide-out S Pen majë shkruese.

6.4in Quad HD + Super AMOLED ekran është pak më e madhe se modeli i vitit të kaluar. Trupi i telefonit është pak më të trashë në 9mm dhe më të rënda në 205g, vendosjen e një bateri në mënyrë të konsiderueshme më të madhe 4,000mAh, të cilat Samsung thotë se duhet të sigurojë të gjithë-ditore bateri për rëndë e përdoruesve.

"Shënim ka qenë gjithmonë vitrinë ynë për teknologjinë premium dhe të industrisë-definimin risi, dhe Galaxy Note 9 nuk është përjashtim,"Tha DJ Koh, President dhe CEO i IT dhe komunikimit celular Divizioni për Samsung. "Tifozët Shënim janë Samsung më besnikë; ne e dimë se ata duan të gjithë, për të marrë maksimumin e punës dhe të luajë, dhe Galaxy Note 9 është i vetmi telefon që mund të mbajnë deri me jetën e tyre të zënë. "

Shënim 9 do të ketë Samsung Octa-core Samsung Exynos 9810 procesor në Mbretërinë e Bashkuar ose një okta-core Qualcomm Snapdragon 845 në SHBA, me një zgjedhje e as 6 ose 8GB RAM, në varësi variant magazinimit. Telefoni gjithashtu ka zgjidhje Samsung ftohjes me ujë për të ndihmuar të zhdukur nxehtësinë nga procesori për periudha të gjata për të parandaluar pika performancës lidhur me mbinxehje.

Shënim 9 do të jetë një nga pajisjet e parë Android që të jetë në gjendje për të kandiduar multiplayer jashtëzakonisht popullore epike-së parë-person shooter Fortnite, me qasje ekskluzive në beta të lojës për një periudhë të kufizuar. Loja ka qenë në dispozicion në pajisjet iOS të Apple që nga prilli, si dhe consoles tradicionale dhe kompjuterë, dhe përfundimisht do të jetë në dispozicion direkt nëpërmjet internetit epike-së për pajisje të tjera Android.

Stylus reja dhe të përmirësuara S Pen, një pikë e shitjes së serisë Shënim, tani lidhet me telefon nëpërmjet Bluetooth në mënyrë që ajo mund të përdoret gjithashtu larg nga pajisja, për aktivizimin e qepen kamera ose të ngjashme. Ajo ende përshtatet mjeshtërisht në fund të telefonit, megjithatë, dhe vjen në një gamë të ngjyrave të kundërta në varësi të ngjyrës së telefonit.

A dual 12-megapixel kamera sistemit të përputhen që në Samsung Galaxy S9 +, duke përfshirë lente saj ndryshueshme aperture dhe një 2x optik kamera zoom, është montuar në pjesën e prapme të Note 9. New për Shënimin 9 është një sistem inteligjent kamera që përdor UA për të kryer njohjen objekt dhe të zbulojë Blinks, njoftuar përdoruesit menjëherë nëse një e shtënë është blurry ose të tjera çështje.

Më poshtë kamera është një skaner gjurmë gishtash të cilat repositioned, si Galaxy S9 +, tani është më e ulët poshtë shpinë dhe për këtë arsye duhet të bëjë atë një shumë më e lehtë për t'u përdorur.

laura Simeonova, një analist që mbulon telefonat mobil dhe IOT për CCS Insight, tha se ndërsa hardcore Samsung, bazë tifoz besnik për Shënimin do të shihni karakteristika të reja si joshës "Samsung do të jetë i kujdesshëm i krahasimet me nisjen e portofolit S9 dhe akuzat e përmirësimeve më pak underwhelming në modelet e mëparshme.

"Mbetet për t'u parë nëse këto do të jetë e mjaftueshme për të bërë përshtypje atyre jashtë egërsisht besnik bazë të përdoruesit Shënim.

Shënim 9 do të jetë në gjendje të përdorin Android-në-një-desktop regjim quajtur Dex Samsung, si me smartphones më të fundit të firmës koreane top-fund, por pa bankën e të akuzuarve add-on, në vend që thjesht kërkon një kabëll mbyllën në pjesën e poshtme të telefonit dhe në një monitor.

Telefoni do të vijë në katër ngjyra: e zezë, blu dhe purpurtë. Ajo do të anijes me Android 8.1 Oreo, jo lëshuar së fundmi Android 9 byrek, dhe ajo do të jetë në dispozicion me ose 128GB e magazinimit kushton £ 899 ose 512GB e magazinimit për £ 1,099. Para-porosi të fillojnë sot dhe do të anijes në 24 gusht.

"Disa nga karakteristika të reja të tilla si versionin e ri të Dex kombinuar me funksionalitetin e largët S-Pen të kontrollit për prezantime, duhet të vazhdojnë për të kapur vëmendjen e përdoruesve të biznesit dhe ndërmarrjeve përtej bazës aktuale shënimin e konsumit,"Tha Simeonova. "Pajisja do të jetë në dispozicion nga 24 gusht, e cila ka gjasa për të dhënë atë më shumë se një muaj para se të shohim ndonjë iPhone reja apo pajisjet e reja Pixel nga Google planifikuar për në tetor 2018. "

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010