Samsung Gear S2 shqyrtim: Herën e shtatë me fat për smartwatch firmës koreane

Samsung Gear S2 review: seventh time lucky for Korean firm’s smartwatch
Rezultati i përgjithshëm4
  • Një përpjekje e shtatë Samsung ka plasaritur më në fund atë. Gear S2 është smartwatch mirë firma koreane ka bërë - dhe e pasaktë. Është gjithashtu një nga më të mirë në dispozicion, futjen e mënyrave me të vërtetë më të mirë të bashkëveprojmë me një smartwatch.

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Samsung Gear S2 shqyrtim: Herën e shtatë me fat për smartwatch firmës koreane” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 9 e hënë nëntor 2015 11.26 UTC

Samsung ka plasaritur më në fund smartwatch me hartimin e saj të shtatë: një orë e rrumbullakët kompatibil me pothuajse të gjitha smartphones Android dhe me një bezel rradhës që nuk është vetëm për shfaqje.

Prodhuesi më i madh smartphone në botë ka një shumë mjaft e përvojës bërë smartwatches. E saj e parë u nis në 2013, por që atëherë firma Koresë së Jugut ka bërë gjashtë modele të ndryshme, edhe pse asnjëri prej tyre nuk kanë mjaft mori atë të drejtë.

Gear S2 është provoni shtatë Samsung dhe ajo ishte me vlerë përpjekje.

Round dhe tërheqëse

samsung shqyrtim gear s2
Gjithmonë-në çelsin ekran në një ekran të ulët të energjisë, kur nuk në mënyrë aktive duke u përdorur, e ngjashme me atë të përdorur nga Android shikon veshin Google. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Ndryshe nga të gjitha smartwatches e mëparshëm Samsung, Gear S2 është e pakta, rrumbullakët dhe tërheqëse. Ajo vjen në dy modele "klasike" dhe standarde. I testuar standarde Gear 2.

Ajo duket si një orë moderne të rrumbullakët me një trup çelik inox dhe formohem rrip bardhë apo të zi plastik. Një rradhës unaza bezel një ekran të freskët 1.2in AMOLED, e cila ka dendësinë më të lartë pixel ende për një smartwatch të rrumbullakët në 302 pixels per inch. Konkurrenti i tij më i afërt e rrumbullakët është 286 PPI Huawei Shikojnë, që do të thotë Samsung rreh të gjithë, por shesh 42mm Apple Rights Watch, e cila gjithashtu ka një akuzë 302ppi pixel.

Ekrani është i shkëlqyer: i freskët, të gjalla me zezaket me të vërtetë të errët, të cilat e bëjnë shikojnë të errët përballet veçanërisht i mirë në kërkim. Ngjashëm me Android veshin ajo mund të kaloni në një fytyrë të bardhë bazë-on-zi kur nuk është aktive. Kjo nuk është me rezolucion të lartë si fytyrë kryesore, por nuk vuan fare aq shumë pixelation shëmtuar si ajo e përdorur nga Moto 360.

samsung shqyrtim gear s2
Watch është 11.4mm trashë, por duket zbehta kur i veshur në sajë të një trup të lakuar dhe design tapered. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Ora ulet qetë në dore. tapered imiton e saj të projektimit organ që e fund të lartë watches mekanike dhe fsheh disa trashësi 11.4mm e shikojnë. Është gjithashtu i papërshkueshëm nga uji me standardet IP68, që do të thotë dush me të nuk është një problem.

Rrip gome është e cilësisë së lartë dhe nuk ka të bëjë djersën time dore si disa Casios kanë në të kaluarën. Është mbajtur në vend me një të pronarit clip push-button, që e bën të lehtë për të hequr, por do të thotë që ju do të jetë i kufizuar në shiritat e ofruara nga Samsung.

Ka dy në kutinë, një të madhe dhe një rrip të vogël që redukton thellësinë e shikojnë në dore. Gear S2 Classic ka lugs tradicionale Watch për shiritat standarde.

Pjesa e prapme e shikojnë ka një normë monitorimin e zemrës, si shumica e smartwatches tjera, e cila mund të jetë shkaktuar me dorë për të regjistruar rreh tuaj në minutë, ose të përdoren si pjesë e një tracker stërvitje. Kam gjetur të saktë brenda rreth një mundi për minutë.

samsung shqyrtim gear s2
Shiritin janë të lehtë për të bie në ujdi nga, por ju jeni të kufizuar në atë që është në ofertë nga Samsung në sajë të një sistemi të pronarit clip. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Specifikimet

  • Processor: Samsung Exynos 3250
  • RAM: 512MB
  • Ekran: 1.2në sAMOLED (302PPI) safir
  • Ruajtje: 4GB
  • Lidhshmëria: Bluetooth, Wi-Fi, NFC, barometër, sensor norma e zemrës
  • Përmasat: 42.3 x 49.8 x 11.4
  • pajtueshmëri: Android

Snappy për një ditë e gjysmë

samsung shqyrtim gear s2
Qëndrim i vogël akuzuar magnetike valë ngarkon orë, me opsionin e shfaqur watchface apo akuzuar progresin. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Gear S2 ndihet i gjallë dhe të përgjegjshëm në operacion. Ajo lidhet me një smartphone nëpërmjet Bluetooth ose mbi Wi-Fi, një herë një rrjet është konfiguruar. Ndryshe nga smartwatches tjera Samsung Tizen, Gear S2 do të punojë me çdo smartphone moderne Android, duke përdorur disa Gear Apps menaxhimit.

Ka disa funksione që kërkojnë një pajisje Samsung, domethënë Samsung Pay i cili lejon përdoruesit të paguajnë për të mirë dhe shërbime me NFC në të shikojnë. Samsung Pay ka ende për të nisur në Britani të Madhe, por është në dispozicion në SHBA dhe Korea e Jugut.

Lidhja Bluetooth ishte i fortë, kur i lidhur me një Nexus 6P, ndërsa Wi-Fi ishte e lehtë për të ngritur nga përgjimi në fjalëkalimin me çuditërisht useable T9 stilit tastierën në ekran. Njoftimet janë dorëzuar menjëherë mbi Wi-Fi, e cila nuk është gjithmonë rasti për të gjitha smartwatches.

Gear S2 zgjatur 36 orë në një pagesë me ekran për të gjithë kohën. Watch vjen me një bankë e të pandehurit pa tel akuzuar, e cila e ngarkon atë në nën dy orë.

Tizen, Nuk Android Wear

samsung shqyrtim gear s2
Zgjedhja e fytyrave është e mirë, dhe më të mund të personalizohet. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Software gear S2 është njëkohësisht forca e saj e madhe dhe dobësia e saj e madhe. Ndryshe nga watches tjera Android që të kandidojë Vesh Android Google, S2 shkon vetë sistemin operativ Tizen Samsung.

Zakoni Software dhe rradhës bezel bën S2 një nga më të shpejtë dhe të lehtë për t'u përdorur smartwatches. Twist në të majtë për njoftimet, e drejtë për Widgets për gjëra të tilla si kontrollin e muzikës, norma e zemrës, kalendar, përditësime motit dhe ndjekja palestër. Swiping poshtë nga maja shkon prapa një hap, ose tërheq poshtë një settings hije të shpejtë në fytyrë shikojnë.

Pak tab tre dot menu shfaqet në të djathtë të çdo gjë që ka veprime të mëtejshme, ndërsa butoni të vogël në anën e ju merr në Apps dhe butonin madhe në fytyrë shikuar. Mbulimi i shikojnë me dorën tuaj vë atë në gjumë. Gjithçka funksionon pa probleme dhe intuitive.

samsung shqyrtim gear s2
Kthejeni bezel për të zgjedhur app. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Apps të tjera janë mbajtur në një listë rrethore, por Apps janë problemi më i madh. Për shkak të sistemit operativ Tizen atje në thelb nuk janë ndonjë përtej atyre të përfshira. Ju keni marrë për CNN, Bloomberg, Këtu hartat dhe një koleksion i Samsung Apps, duke përfshirë S Shëndetësisë dhe regjistrues zëri.

Apps që janë të përfshira në rregull puna, por mungesa e zgjedhjes nuk do të jetë fikse në çdo kohë më shpejt të jetë bazë relativisht të vogël Tizen e përdoruesit do të thotë se nuk është aq shumë e shortit për zhvilluesit që në fakt krijojnë ato si ka për Android vesh dhe WatchOS Apple.

Nuk janë quirks çuditshme të sistemit. Për shembull, disa fytyra të shikojnë janë aktive dhe mund të përgjuar për të kryer funksione. Përgjimi në krye të poshtme të fytyrës chronograph përcakton off një kronometër, por ju nuk mund të fillojë një orë me zile ose të vendosur një alarm. Timer gjithashtu nuk ka një widget për disa arsye, ku alarm bën.

Samsung S-Voice punon edhe për vendosjen timers dhe aktivitete të tjera të shpejta, por kam luftuar duke u përpjekur për të diktuar një përgjigje për një vendtakim. Tastiera në ekran punon për gjëra të shpejta, ndërsa bezel rradhës e bën të lehtë për të zgjedhur një emoji shpejtë të përgjigjeni.

samsung shqyrtim gear s2
Sistemi i Samsung S-Voice punon mjaft mirë për vendosjen e timers dhe alarmet, por nuk është mjaft aq i mirë sa Google tani apo Siri Apple. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Çmim

Samsung Gear S2 kushton 249 £ në gri të errët ose argjendi. Gear S2 Classic kushton 299 £ në të zezë. Të dyja janë në dispozicion për para-qëllim, anijeve në 12 Nëntor.

Ata janë në fund të lartë të kllapa të çmimeve për watches Android-compatible. The Pebble Koha kushton 180 £, the Lëvizje 360 £ 229 dhe Huawei Shikojnë £ 289. The Apple Rights Watch kushton 299 £.

Vendim

Një përpjekje e shtatë Samsung ka plasaritur më në fund atë. Gear S2 është smartwatch mirë firma koreane ka bërë - dhe e pasaktë. Është gjithashtu një nga më të mirë në dispozicion, futjen e mënyrave me të vërtetë më të mirë të bashkëveprojmë me një smartwatch.

Ajo është mbajtur prapa nga mungesa e mbështetjes app Tizen-së nga zhvilluesit, e cila ka gjasa të ndryshojë, por mbështetja e saj për më shumë se vetëm smartphones Samsung Android është një hap në drejtimin e duhur.

Çfarë e bën atë që bën mirë, kjo është vetëm nuk është mjaft aq e shkathët si disa smartwatches tjera.

Rekuizitë: i rehatshëm, shkëlqyer rradhës bezel ndërfaqe, compatibility gjerë Android, i papërshkueshëm nga uji, Ekran i madh, NFC

Cons: mbështetje të kufizuar app, Shiritin pronarit, S-Voice inferiore në Google tani, nuk ka mbështetje ndër-platformë

samsung shqyrtim gear s2
Kontrollet muzikë mund të arrihen shpejt nga të dyfishtë shtypur butonin e vogël, si mund çdo aplikim tjetër duke ndryshuar cilësimin. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.