Samsung Galaxy S9 + Rishikimi

Samsung Galaxy S9+ Review
Rezultati i përgjithshëm5
 • vitit të kaluar Galaxy S8 + u mbajt pak mbrapa nga një niggles pak i bezdisshëm, të tilla si vendosjen sensor gjurmë gishtash vështirë, të cilat kanë qenë të korrigjohet në Galaxy S9 +.

ekran i mrekullueshëm dhe aparat i shkëlqyer janë pikat kryesore të këtij telefoni top-fund, por jeta e baterisë mund të përmirësohet.


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Samsung Galaxy S9 + shqyrtim: më e mirë e madhe-ekran smartphone nga milje” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com Të enjten 8 mars 2018 16.13 UTC

Duke çuar në një dizajn të ri super-hollë bezel në nivel fillimi i 2017 me S8, ka të re dual-aperture Samsung, Kamera dyfishtë të mjaftueshme për të tërheq njerëzit për të përmirësuar?

Është e drejtë të thuhet Galaxy S9 + duket praktikisht identike me saj paraardhës. Ajo e mori të njëjtin dizajn lakuar xhami, anët metalike dhe kamera lump-pak në anën e pasme, dhe ndërsa ajo është 1.4mm shkurtër, 0.4mm të gjerë dhe 0.4mm i trashë se sa S8 +, ju do të duhet një sundimtar në njoftim.

Bezels në krye, të cilat përmbajnë iris skaner, front-ballafaqohet kamera dhe sensorë të ndryshme, janë pak më e vogël. Samsung nuk e ka miratuar "nivel" që Apple e përdorur për iPhone X dhe shumë të tjerë pritet të përdorin këtë vit, dhe unë mendoj se kjo është një gjë e mirë.

madh ekran 6.2in ​​OLED është absolutisht i mrekullueshëm, pixel-përsosur me të zeza të thella dhe ngjyra të pasura, dhe kjo është shtrydhur në një kornizë që është çuditërisht e lehtë për të mbajtur, veçanërisht në krahasim me pajisje siç Pixel 2XL Google, që është më e gjerë 3.3mm. Oh, dhe kjo është ende mori një fole kufje.

S9 + është ende mjaft e madhe në xhepin tuaj, por një ndryshim i rëndësishëm mbi modelin e vitit të kaluar është qëndrimi i skaner gjurmë gishtash në anën e pasme. Blaced nën kamerat e pasme në vend të së bashku me ta do të thotë se është shumë më e lehtë për të arritur. Është e saktë, të shpejtë dhe një përmirësim masiv.

Specifikimet

 • Ekran: 6.2në Quad HD + AMOLED (529PPI)
 • Processor: okta-core Samsung Exynos 9810 ose okta-bërthamë Qualcomm Snapdragon 845
 • RAM: 6GB RAM
 • Ruajtje: 128GB + microSD card slot
 • Sistem operativ: Android 8.0 me Samsung Përvoja
 • Aparat fotografik: Dual 12MP pasme kamera me OIS, 8MP front-ballafaqohet kamera
 • Lidhshmëria: LTE, Wi-Fi, NFC, akuzuar pa tel, Bluetooth 5, GPS dhe Iris skaner
 • Përmasat: 158.1 x 73.8 x 8.5 mm
 • Peshë: 189g

Bateri një ditë

Samsung Galaxy S9 shqyrtim +
Galaxy S9 + ende ka një fole kufjeve, duke e bërë atë një nga vetëm një pjesë të vogël të smartphones të lartë-fund për të ende kanë një të tillë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Gjatë viteve ne kemi ardhur për të presin performancën e shkëlqyer nga top-of-the-line telefonat Samsung dhe S9 + nuk është përjashtim. Ajo fluturon së bashku si rezultat, duke e mbajtur ritmin me më e mirë e pjesës tjetër, edhe pse kjo nuk është mjaft aq i gjallë sa Pixel 2XL Google, e cila vjen për shkak të optimization software.

S9 + do të jetë në gjendje të bëjë çdo gjë që ju dëshironi në një telefon të lartë fund, duke përfshirë lojrave të lartë të performancës dhe aplikacione të shumta në një ekran, por nuk është një fushë e dobësisë në krahasim me konkurrentët e fundit - dhe kjo është jeta e baterisë.

Galaxy S9 + nuk ka jetë të keqe baterisë, ajo do të vazhdojë të marrë përmes ditës. Por, kur telefonat top-fund të tilla si Mate Huawei 10 Për mund të bëjë dy ditë në krye, dhe Apple iPhone X do të zgjasë vetëm nën 30 orë, Galaxy S9 + 's 26 orë në mes të akuzave nuk është aq i mirë sa duhet të jetë. vitit të kaluar S8 + menaxhohet 30 orë në mes të akuzave.

Kjo ishte gjatë përdorimit të S9 + si pajisjen time primare me ekran të vendosur në QHD + dhe gjithmonë-në ekran aktiv, shfletim dhe duke përdorur Apps për pesë orë me njëqind apo më shumë mesazhe të shtyjë, shikuar 60 minuta e Netflix, dhe duke dëgjuar rreth pesë orë të muzikës nëpërmjet kufje Bluetooth.

Vendosja në ekran për FHD + shtuar rreth dy orë jetëgjatësi, por ju mund të shihni në ekran nuk ishte aq i freskët. Turning off gjithmonë-në ekran bërë pak ndryshim.

Ia vlen të përmendet se jeta e baterisë e mori më të mirë sa më gjatë kam përdorur telefonin, si mirëmbajtja Pajisja tipar Samsung suppresses Apps që nuk janë nisur për një kohë, por janë ende konsumon energji në sfond.

version Samsung i Android 8 Oreo

Samsung Galaxy S9 shqyrtim +
version Samsung i ekranit të ndarë punon në mënyrë të ngjashme me atë të pjekur në Android standarde, duke lejuar dy aplikacione për të drejtuar krah për krah në ekran të madh 6.2in. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Galaxy S9 + është një nga pajisjet e para Samsung për të kandiduar Android 8 Oreo, por në përgjithësi jo shumë ka ndryshuar që nga Galaxy S8 +. Përvoja Samsung Android është mjaft konsistente në mes të modeleve, por ajo kryen e duhur, në S9 + se në çdo telefon para tij.

Samsung Galaxy S9 shqyrtim +
Fyejnë miqtë tuaj me emoji AR. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Nuk janë Futjet më të vogla, të tilla si aftësia për të pasur në ekran në shtëpi rrotullohen për të peizazhit, Sistemi i ri Oreo së njoftimit përfshirë shënuesit numër në ikonat e programit, dhe aftësinë për të kopjuar Apps mesazheve kështu që ju mund të ketë dy versionet e aplikacioneve të tilla si WhatsApp instaluar në të njëjtën kohë.

Një nga Futjet më të dukshme është e re AR Emoji Samsung. Ata veprojnë si Animoji Apple, por përdorin avatars virtuale që janë menduar për të duken si ju. Mine nuk duket shumë si unë, por ajo mbledh shprehje, dhe sy dhe gojë lëvizjet, shume mire, kështu që ju mund të dërgoni një imazh bespoke. Ajo gjithashtu gjeneron një seri të gifs me veten tuaj virtuale që kryen veprime të ndryshme që ju mund të dërgoni për njerëzit si çdo gif tjetër. Kur e kam bërë, përfituesit më tha për të ndaluar pothuajse menjëherë, kështu që unë dyshoj disa mund si ata më shumë se të tjerët.

biometrike

Samsung Galaxy S9 shqyrtim +
Skaner gjurmë gishtash në anën e pasme është shumë më mirë të vendosur në krahasim me modelin e vitit të kaluar, dhe është një nga më të mirë në treg. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Galaxy S9 + ka njohjen e fytyrës, një skaner iris dhe një skaner gjurmë gishtash, duke ju dhënë modes të shumta për të zhbllokuar pajisjen. New për këtë vit është "scan inteligjente", i cili kombinon njohjen e fytyrës dhe iris skanim në një mënyrë.

Është sigurisht e shpejtë dhe punon edhe më të madhe të kohës, por ka pyetje mbi nivelin e saj të sigurisë, me paralajmërime shfaqen kur keni vendosur atë. Njohja fytyrës Samsung sigurisht nuk është aq e sigurt sa Apple në iPhone X, por nëse kjo ka rëndësi për ju varet se si ju bilancit sigurisë me lehtësi.

Skaner gjurmë gishtash në anën e pasme është e madhe, dhe e bën një ndryshim të madh në përdorshmërisë e pajisjes.

Aparat fotografik

Samsung Galaxy S9 shqyrtim +
Kamera dyfishtë në anën e pasme përfshin një regjim telefoto me dy-herë zoom. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Kamera është e gjitha e re për Galaxy S9 +. Ka një 12-megapixel kamera dyfishtë në anën e pasme, se ka një kamera me kënd të gjerë dhe një kamera telefoto, të dyja me stabilizimin e imazhit optik të ngjashme me Shënimin 8. Por kamera me kënd të gjerë mund të ndryshojnë aperture saj, Flipping mes një f-stop i 1.5 dhe 2.4.

Ideja është që të shpejtë f / 1.5 lejon më shumë dritë për të mirë të fotografisë të ulët-dritë dhe thellësi shumë të cekët të fushës, ndërsa f / 2.4 është më e mirë për të shtënat në ndriçim të mirë. Kjo ose mund të lihet me kamera për të vendosur automatikisht ose të kontrollohet me dorë në mënyrë të "pro".

Të gjitha të kombinuara, sistemi pasme kamera në S9 + është një nga më të mirë në dispozicion, prodhimin ngjyrë të mirë, Fotografitë dhe të hollësishme në kushte më të ndriçimit. Performanca e saj të ulët-dritë është mbresëlënëse, ndërsa kamera telefoto herë pas here vjen në dispozicion. Kjo është një përmirësim i rëndësishëm nga Samsung që kap me konkurrencën në vend se goditje e tyre nga uji.

New për këtë vit është lëvizje super të ngadaltë deri në 960 korniza për sekondë, e cila është katër herë shpejtësia e 240 FPS rregullta lëvizje të ngadaltë. Më të shpejtë të kapur më shumë efekt kur ka luajtur me shpejtësi normale, marrje 0.2 sekonda e veprimit të kthehet në gjashtë sekonda të videos.

lëvizje super të ngadaltë në Samsung Galaxy S9 +

Një mesazhin e ndarë nga Guardian Technology (@guardian_tech) në

Kjo është një shumë e fun për të përdorur dhe Samsung ka ndërtuar në sistemet për të bërë më të lehtë për të kapur atë që ju jeni pas. Ju me dorë mund të shkaktojnë super ngadalshëm-mo herë të shumta, ndërsa video incizim, dhe pastaj të prodhojë një music gjatë ose vetëm eksportin e copa që ju doni si video ose GIF.

Por app aparat fotografik gjithashtu ka një opsion lëvizje-zbulimit, e cila ju lejon për të përcaktuar një zonë në të cilën çdo lëvizje do të shkaktonte kapjen super i ngadalshëm-lëvizje. Ai punon shumë mirë, duke marrë me mend punojnë jashtë, kur për të goditur butonin.

Tetë-megapixel kamera selfie është ende një nga më të mirë, ruajtjen detaje dhe duke bërë mjaft mirë në ndriçim të zbehtë.

vëzhgimet

 • Ka një "hibrid" version sim në dispozicion që ju lejon të përdorni dy karta SIM në të njëjtën kohë, ose një kartë SIM dhe një kartë microSD
 • S9 + është rezistent ndaj ujit me standardet IP68 (1.5m e ujit për 30 minuta)
 • Dolby Atmos shëndoshë Enhancer është me të vërtetë e madhe, duke shtuar më shumë pop dhe hapësirë ​​për audio, edhe me kufje Bluetooth
 • Copë veshit dhe folësit fund të punojnë si një palë stereo
 • Ju mund të shpëtoj nga prejardhje të shëmtuar icon
 • Bixby, asistent personal Samsung, nuk është përmirësuar shumë gjatë vitit të kaluar dhe unë ende gjetur atë më të bezdisshëm se e dobishme - ju tani mund të çaktivizoni çelësin Bixby dhe të kthehet off faqen e ekranit në shtëpi, efektive fshehur atë në tërësi

Çmim

Samsung Galaxy S9 + kushton £ 869 me 128GB e magazinimit në vjollcë, blu ose të zezë.

për krahasim, 6.3in Samsung Galaxy Note 8 me 64GB e magazinimit kushton £ 869, 6in Google Pixel 2 XL me 64GB kushton £ 799, 6in Huawei Mate 10 Për me 128GB kushton £ 699, the 6në OnePlus 5T me 64GB kushton £ 449, 6in nder 10 Pamje me 128GB kushton £ 450, dhe iPhone 5.8in X me 64GB kushton £ 999.

Vendim

vitit të kaluar Galaxy S8 + u mbajt pak mbrapa nga një niggles pak i bezdisshëm, të tilla si vendosjen sensor gjurmë gishtash vështirë, të cilat kanë qenë të korrigjohet në Galaxy S9 +.

Samsung me siguri mund të akuzohet vetëm riciklimit dizajnin e vitit të kaluar, por ajo ishte me të vërtetë e madhe në 2017 dhe është po aq i madh në 2018, kështu që ajo merr larg me të - tani për tani. Jeta e baterisë është pak zhgënjyese, por ende kohë të mjaftueshme për të marrë me një ditë.

Kamera është e madhe, ekran fantastik dhe i aftë dhe të përfundojë është e shkëlqyer. Është tipar të mbushura dhe ende telefoni për të shkuar për në qoftë se ju doni një ekran masiv në një trup sa më të menaxhueshme, si të jetë e mundur. Duke pasur parasysh bar është ngritur nga sa shtrenjtë mund të jetë smartphones top-fund, S9 + në fakt nuk është se e shtrenjtë për atë që është, ose, e cila nuk është diçka që unë mendova se do të them në lidhje me një telefon kushton £ 869.

Rekuizitë: 128GB + microSD card slot, akuzuar pa tel, IP68, ekran fantastike, aparat i shkëlqyer, iris skaner + njohje të përballet combo, Skaner gjurmë gishtash e madhe, njoftimi LED, kufjeve socket

Cons: jetën e baterisë mund të jetë më mirë, shumë të ngjashme me S8 + dizajn, button Bixby nuk mund të remapped

Samsung Galaxy S9 shqyrtim +
Pjesa e prapme e S9 + është xhami e qetë, pa gungë kamera. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010