Samsung Galaxy Note 9 Rishikim

Samsung Galaxy Note 9 Review
Rezultati i përgjithshëm4
 • Nëse keni nevojë për telefonin tuaj për të të jetë në gjendje të bëjë vetëm për ndonjë gjë, Shënim 9 eshte. Ai ka gjithçka dhe lavaman kuzhine përfundoi në një central elektrik masiv të një telefoni.

Phablet-së masiv, ekran i bukur, performanca e shkëlqyer dhe majë shkruese të reja Bluetooth do të ketë tifozë Shënim salivating


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Samsung Galaxy Note 9 rishikim: për ta bërë gjithçka-telefon” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 22 e mërkurë gusht 2018 06.00 UTC

Mbreti i madh, Telefonat fuqishme është kthyer për një tjetër brez, por është i ri Samsung Galaxy Note 9 ende phablet për të rrahur?

Seri Note pioneered smartphone me ekran të madh në 2011 dhe gjatë shtatë viteve të fundit ajo ka qenë bërë më të mëdha dhe më tipar të mbushura me çdo version të ri. kur seri Galaxy S9 është telefon top-fund Samsung për njerëzit normal, Shënim 9 është central elektrik për ata që kanë nevojë për përgjigje të pyetjes "A mund ta bëjë këtë në telefonin tim" gjithmonë të jetë po.

ekran Shënimin 9 është i madh – në 6.4in është 0.1in më e madhe se sa versioni i fundit - por kjo është vetëm fakt një smidgen më të mëdha se që pajisur me Galaxy S9 +.

samsung galaxy note 9 rishikim
2017'S Note 8 në të majtë, Shënim i ri 9 ne te djathte. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Vendi telefon të ri në krah të Shënim 8 dhe ju do të jetë vështirë për të të treguar dallimin, deri sa ju duken pak më nga afër.

Bezels janë pak më të vogla dhe banda alumini rreth anët pak më të shquar. Sistemi dual-kamera tani ulet pak krenar xhami mbrapa dhe skaner gjurmë gishtash është zhvendosur nga së bashku me kamera poshtë tyre. Kjo është një ndryshim i vogël, por e bën një dallim të madh për përdorshmërisë.

Ekrani është më i mirë që ju mund të merrni në një smartphone, me të ndritshme, ngjyra të theksuara, zezakët zi dhe kënde të mëdha shikimin. Shënim ka qenë gjithmonë vitrinë Samsung për teknologjinë e saj më të mirë ekran.

Ekran masiv ka dobësi të saj, megjithëse, si ajo e bën Shënim 9 mjaft e vështirë për të trajtuar pa dy duart. Nëse ndonjë telefon do të përfitojnë nga një unazë ose gisht rrokje në anën e pasme, kjo eshte. Samsung duhet të ketë përfshirë një rrip dore si ato që erdhën me telefona në fillim të viteve 2000. Ajo mund të ulen pranë jack kufjeve.

samsung galaxy note 9 rishikim
Rivendosjes skaner gjurmë gishtash të nën tastierë e bën atë shumë të lehtë për t'u përdorur, por ajo do të vazhdojë të jetë një shtrirje të arritur për ata që me duart e vogla. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Specifikimet

 • Ekran: 6.4në Quad HD + AMOLED (516PPI)
 • Processor: okta-core Samsung Exynos 9810 ose okta-bërthamë Qualcomm Snapdragon 845
 • RAM: 6 ose 8GB RAM
 • Ruajtje: 128 ose 512GB + microSD card
 • Sistem operativ: Samsung Experience 9 (Android 8.1)
 • Aparat fotografik: dyfishtë kamera 12MP pasme me OIS dhe aperture dyfishtë, 8MP front-ballafaqohet kamera
 • Lidhshmëria: LTE, Wi-Fi, NFC, akuzuar pa tel, Bluetooth 5, GPS dhe Iris sensor
 • Përmasat: 162 x 76.4 x 9 mm
 • Peshë: 205g

Performanca Long-të qëndrueshme pik

samsung galaxy note 9 rishikim
Kurrizin janë të dy xhami. Shënim 8 në të majtë në të zezë dhe Shënimin 9 në të djathtë në blu. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Pelqej Galaxy S9, Shënim 9 ka një procesor të ndryshëm, në varësi se ku keni blerë atë. Modeli Evropian ka Exynos vet Samsung 9810 chip dhe ishte versioni i testuar, ndërsa modeli Amerikës së Veriut ka Snapdragon Qualcomm-së 845 procesor, e cila është përdorur në OnePlus 6 dhe të tjera telefonat top-fund lëshuar në 2018. Performance duhet të jetë i ngjashëm midis dy versioneve, edhe pse mund të ketë mospërputhje në ekstremet.

Shënim 9 është ndoshta më e mirë kryerjen pajisje Android në treg, dhe është e aftë të mbajë atë performancën maksimale për një kohë të gjatë pa mbinxehje, e cila ishte shumë e dukshme në Shadowgun Legends krahasuar me një pixel 2XL ose OnePlus 6.

Performanca e saj si një kompjuter desktop duke përdorur Sistemi Dex Samsung, lidh telefonin me një monitor nëpërmjet një standard të USB-C për kabllo HDMI, ishte çuditërisht të mirë. Chrome shikuara në një monitor 1080p trajtuar shumë të mëdha dhe të kërkuar web Apps më të mirë se shumica e PC lirë.

Jetën e baterisë ishte solid, por disi zhgënjyese duke pasur parasysh të madh bateri 4,000mAh kapaciteteve, përputhen me ecurinë e Galaxy S9 +, e cila ka nje 12.5% bateri të vogla Kapaciteti. Me ekran të vendosur për zgjidhjen e saj maksimale prej qHD + bateri zgjati një mesatare prej 25 orë në mes të akuzave apo një orë të gjatë me ekran të vendosur në FHD + rezolutës.

Kjo ishte duke përdorur Note 9 si pajisjen time primar me gjithmonë-në ekran aktiv, ndërsa në shfletim dhe duke përdorur Apps për pesë orë me edhe mbi njëqind njoftimeve, lexuar komike në Marvel Unlimited për 60 minuta, dhe duke dëgjuar rreth pesë orë të muzikës nëpërmjet kufje Bluetooth.

për krahasim, Mate 6in Huawei 10 Për mund të zgjasë dy ditë të plota në mes të akuzave nën kushte të ngjashme. Është e mundur se versioni i Amerikës së Veriut i Note 9 me procesor Qualcomm mund të ketë jetë më të gjatë të baterisë.

Samsung Experience 9.5

samsung galaxy note 9
memorandume Screen-off tani përputhen me ngjyrën e majë shkruese. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Shënim 9 shkon versionin e fundit të Android të modifikuar Samsung quajtur Samsung Experience 9.5. Është e bazuar në Android 8.1 Oreo vend të Android lëshuar së fundmi 9 byrek, e cila është zhgënjyese, por jo krejtësisht të papritur.

Ajo duket dhe sillet në mënyrë të ngjashme të Shënim 8 ose Galaxy S9 + me Samsung Përvoja 9. Ka disa shtesa të dobishme për majë shkruese dhe ekran të madh, të tilla si pop-out Apps Edge, avancuar multitasking ndarje-ekran dhe aftësinë për të pop-out Apps për të drejtuar si dritare mbi të tjerët - të gjitha karakteristikat e pranishme në Shënimin 8.

Në tërësi software në Shënimin 9 ndjehet si Samsung të optimizuar mirë akoma, me performancën e duhur të gjithë të rrumbullakët. Kjo nuk është mjaft aq i gjallë sa një OnePlus 6 ose Pixel 2XL Google, por ajo ndjehet si në qoftë se Samsung ka bërë një punë të mirë të kufizon vonesë në të gjithë sistemin.

Aparat fotografik

samsung galaxy note 9 rishikim
Sistemi dual kamera me hapje të dyfishtë në kamera me kënd të gjerë është i aftë të kapte disa të shtëna të vërtetë të madhe, por AI nuk jetojnë deri në premtimet e saj. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Sistemi dual-kamera në anën e pasme është i njëjtë me atë të pajisur me Galaxy S9 +. Dy kamera 12-megapixel, një kënd të gjerë me hapje të dyfishtë dhe të tjera një kamera telefoto 2x.

New për Shënimin 9 është një sistem UA për optimizmin skena për të shtëna, i cili ka punuar mirë, kur është e njohur objekte të tilla si ushqimi dhe bimëve, por shpesh krijuar imazhe oversaturated që duken si ata kanë qenë vënë nëpërmjet një filtrave Instagram. I kthyer atë dhe të marrë rezultate më të mira. UA është menduar edhe për vend kur imazhi është blurry ose subjekti juaj i ka sytë mbyllur, por unë nuk mund të merrni atë për të njoftuar mua pa marrë parasysh sa shumë të shtëna të miqve që përpëliteshin mora.

Elementet marrët AI mënjanë, kamera është e shkëlqyer, kapjen e një sasi të pasur të detajuar, edhe me lente telefoto, dhe në një varg të kushteve të ndriçimit. Performanca e ulët të lehta ishte shumë i shkëlqyer, siç ishte 8-megapixel kamera selfie.

S Pen

samsung galaxy note 9 rishikim
S Pen i ri mund të shkaktojnë veprime kur shtypur butonin e në sajë të lidhjes së saj Bluetooth në telefon. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Një shtesë e re është një Bluetooth-enabled S Pen, i cili përdor një supercapacitor për të vepruar S Pen larg nga telefoni deri në 30 minuta apo më shumë. Slide S Pen përsëri në trup për një pagesë të plotë në 40 sekonda.

Përveç shkarravitur zakonshme në ekran, tani ju mund të shtypni butonin për të shkaktuar veprime në telefonin tuaj, të tilla si duke marrë një foto në app kamera, pushuar muzikë ose duke paraqitur rrëshqitje tjetër në PowerPoint. Mbani të shtypur butonin dhe ju mund të nisë një app shumë.

Unë nuk e kam gjetur atë tepër të dobishme, por unë e di se tipar ka qenë në listat dëshirën e përdoruesve Shënim për disa kohë.

vëzhgimet

 • Butoni Bixby është ende atje dhe Bixby ende nuk është e madhe - kjo teknikisht nuk ka nisur edhe në Britani të Madhe ende kështu që ne vetëm të marrë versionin e SHBA
 • Të dy në telefon dhe S Pen janë të ujit rezistente ndaj standardeve IP68
 • Për të regjistruar një gjurmë gishtash ju shpullë poshtë në sensor herë, por ju duhet të bëni këtë në orientimin ju e mbani pajisjen normalisht përndryshe rezultatet nuk janë të mira
 • inteligjente scan, e cila kombinon fytyrë dhe iris njohje, punon shumë mirë, por ju ende duhet të përdorni gishtit tuaj për shumicën e aplikacioneve
 • Ekran është vetëm për mjaft e madhe që të jetë një zëvendësim i zbatueshëm për një tabletë 7in, por ju më mirë të kishte kanë xhepat mëdha
 • Folësit stereo janë çuditërisht me zë të lartë dhe të mirë
 • Wireless Akuzuar mbetet i madh

Çmim

Samsung Galaxy Note 9 shpenzimet £ 899 për 128GB e magazinimit ose £ 1,099 me 512GB e magazinimit.

për krahasim, 6.2in Galaxy S9 + shpenzimet £ 869 me 128GB e magazinimit, 6.1në Huawei P20 Pro shpenzimet £ 799 me 128GB, 6in Huawei Mate 10 Për me kosto 128GB £ 699, 6in Google Pixel 2 XL me kosto 64GB £ 699, 6.3in OnePlus 6 me kosto 64GB £ 469, 5.8in nder 10 me kosto 128GB £ 369, dhe 5.8in iPhone X me kosto 64GB £ 999.

Vendim

Nëse keni nevojë për telefonin tuaj për të të jetë në gjendje të bëjë vetëm për ndonjë gjë, Shënim 9 eshte. Ai ka gjithçka dhe lavaman kuzhine përfundoi në një central elektrik masiv të një telefoni.

Si mund të presin që vjen me një kompromise pak, më e madhe e së cilës është madhësia absolut i gjë duke e bërë atë mjaft e vështirë për xhep dhe trajtuar. Ajo gjithashtu kushton shumë, edhe pse jo aq shumë sa Apple në mënyrë të konsiderueshme më të vogël iPhone X.

Kamera është e madhe, ekran është e mahnitshme, Majë shkruese karakteristika të dobishme dhe një morie nuk do të marrë në mënyrë, nëse ju nuk e përdorni të gjitha prej tyre. Ju mund të lojë për më shumë në performancën maksimale se faqe të tjera dhe madje edhe të përdorin atë si një desktop realizueshëm lehta kur i tëri deri në një monitor.

Jeta e baterisë është e mirë, por duhet t'i jepet më mirë madhësinë e qelizës, dhe nisjen pas lëshimit të versionit të ri të Android 9 Pie por drejtimin e vitit të kaluar 8.1 Oreo nuk është ideale.

Shënim 9 me të vërtetë nuk është se shumë më e ndryshme se sa Note 8, por është një hap i madh përpara mbi modele të vjetra. Tifozët Shënim duhet të jenë të lumtur.

Rekuizitë: bateri të mirë, ekran mbresëlënëse, rezistent ndaj ujit, kamera e shkëlqyer, Bluetooth S Pen, microSD card slot, akuzuar pa tel, performanca e qëndrueshme, DEX pa bankën e të akuzuarve, kufjeve jack

Cons: vetëm Android 8.1, i shtrenjtë, shumë i madh për duart dhe xhepat, skaner gjurmë gishtash duhet të jetë më e ulët poshtë pjesën e prapme, Bixby ende nuk është mjaft e mirë

samsung galaxy note 9 rishikim
Si gjeneratat e mëparshme të Note, majë shkruese rrëshqet me kujdes në pjesën e poshtme të telefonit. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010