Mjedër Pi 3: Credit Card-Sized PC 1.2GHz që Shpenzimet $35

Raspberry Pi 3: the Credit Card-Sized 1.2GHz PC that Costs $35

Fondacioni Raspberry Pi nis model të ri siç njofton pajisje 8 milion janë shitur në katër vjet, duke e bërë atë të gjitha me kohë kompjuter bestselling e Mbretërisë së Bashkuar


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Mjedër Pi 3: kartë krediti-sized PC 1.2GHz që kushton $ 35” ishte shkruar nga Alex Hern, për theguardian.com të hënën 29 shkurt 2016 12.19 UTC

Fondacioni Raspberry Pi ka lansuar gjeneratën e fundit të kartës-sized kompjuterin e saj të kreditit anije si ajo njoftoi shitjet janë në krye 8m, duke e bërë atë të gjitha me kohë kompjuter bestselling e Mbretërisë së Bashkuar.

Raspberry Pi 3, lëshuar të hënën, shpenzimet $35 (£ 25), njëjtë si paraardhës i saj (edhe pse ende shtatë herë më shumë se ultra-zhveshur-poshtë Raspberry Pi Zero, e cila ishte nisur si një dhuratë falas e mbuluar me një revistë). Në saj faktor të vogël formë është një procesor ARM quad-core 1.2GHz (një nxitje nga 900MHz pi 2-it), si dhe të integruar Wi-Fi dhe Bluetooth, një e parë për serinë.

Familja Pi ka një fanbase të fortë në të gjithë botën. kostoja e saj të ulët, Forma të pakta dhe të konsumit të ulët të energjisë e bëjnë atë të dobishme për qëllime të ndryshme hobbyist, nga krijimi i një qendre të thjeshtë mediale për një router bootstrapped ose një dedikuar lojra Retro makinë.

Makinë është bërë edhe me forcë identifikohet me iniciativat e edukimit, si Micro BBC para saj, në sajë të ndihmën e grupeve si Kodi Club, të cilat i përdorin makinat Raspberry Pi për të mësuar programimit në shkolla. në nëntor 2015, themeli Raspberry Pi fituar Code Club, "Me qëllim të vendosjes së një Kodi Club në çdo komunitet në Mbretërinë e Bashkuar dhe, në fund të fundit, në të gjithë botën ".

Raspberry Pi 3 është në dispozicion për blerje sot, për $35.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010