Mundësuar nga Guardian.co.uk

Për pjesën e dytë klikoni këtu

Ky artikull me titull “PS4, Xbox One, Wii U - që konsol duhet të ju blej këtë Krishtlindje? Pjesa e parë” është shkruar nga Keith Stuart, për theguardian.com më 1 e hënë dhjetor 2014 06.00 UTC

Kjo është lista e Krishtlindjeve sezon dhe është e mundur që nëse keni fëmijë apo një i rritur tech-dashur në familjen tuaj, njëri prej tyre do të ketë kërkuar cheekily një lojra të re konsol. Ju mund edhe të jetë duke menduar të blini një të tillë për veten në mënyrë që ju mund të lëkundur të shmangur televizion festive.

Por që duhet të shkoni për të?

Në këtë brez të makinave janë tre pretendentët: dy-vjeçar Nintendo Wii U dhe Xbox One dhe PlayStation 4, si filloi nëntorin e kaluar. Të gjithë kanë pozitive dhe negative të tyre, dhe të gjithë apel për llojet e ndryshme të gamer, kështu që nuk është me të vërtetë vetëm për të punuar jashtë të cilën e ka procesor më të madh dhe visuals fanciest.

Këtu, pastaj, janë disa nga gjërat që ju duhet të jetë duke menduar në lidhje para se të marrin vendimin tuaj.

teknologjia

Në një nivel bazë, Xbox One dhe PlayStation 4 janë makina shumë të ngjashme. Të dy kanë tetë-core AMD njësive qendrore të përpunimit (CPU) duke punuar në bashkëpunim me procesorë grafikë AMD Radeon (GPU), dhe të dyja ofrojnë 8GB memorie të sistemit.

Megjithatë, ndërsa Xbox One CPU është pak më të shpejtë, PS4 ka një GPU të shpejtë dhe një formë më të avancuar të në bord kujtesës - ose RAM - (GDDR5 në krahasim me DDR3). Në këtë moment duket se Xbox One mund të ndajë pak më shumë RAM për lojëra dhe më pak të sistemit të saj operativ (pse Alokimi PS4 është fleksibël) dhe performanca e saj e kujtesës është rritur nga ESRAM shtesë, të cilat Microsoft thotë se i jep një Alokimi më efikas kujtesës.

uh, Mirë, çfarë do të thotë kjo në praktikë? Mirë, tani, zhvilluesve duket të jenë marrë performancë pak më të mirë vizuale nga PlayStation 4. Një shumë e lojrave në dispozicion për të dy sistemet - duke përfshirë Call of Duty: Ghosts, Creed vrasësit IV dhe Dragon Age: Inkuizicioni - drejtuar në rezolucion të plotë amtare - 1080p - Në PS4, por në 900p ose më pak në Xbox (IGN ka një i dobishëm Grafiku rezoluta amtare). Megjithatë, Grand Theft fundit ri-lëshuar Auto V duket për të treguar barazi vizuale në mes Xbox One dhe PlayStation 4, megjithëse disa burime po e raportoni distanca më të mira barazim dhe gjeth më të dendura në versionin PS4.

Është e mundshme megjithatë, se si zhvilluesve të bëhen më të mësuar me mënyrën pak më të ndryshme se Xbox One trajton kujtesës, ne do të shohim vizuale përmirësimin e performancës.

"Rezoluta-i mençur, hendeku ka mbyllur në një tituj të mëdha shumë,"Konfirmon Rich Leadbetter, një specialist analiza e performancës në Digital Foundry. "Ndërsa pabarazitë mbeten - Call of Duty avancuar Warfare për shembull - shumë nga biggies këtij viti si GTA 5, Fati dhe Creed vrasësit Unitetit janë të gjithë shumë të afërt me të vërtetë. Ata të drejtuar në të njëjtën rezolutës për çdo makinë me dallime të vogla vetëm i ndarë ato. Lojërat që me të vërtetë të shtyjë CPU (në krahasim me grafikë) janë të hollë në terren në këtë moment, ka prova këtu se Xbox One në fakt mund të tërheqë përpara në disa skenarë, si tetë cores saj të kandidojë më shpejt se ekuivalentet e tyre PS4.

"Marrë im mbi të është se zhvilluesit kyçe janë të synimeve të dhënësit një bazë të përbashkët, por që fuqia graphics shtesë në PS4 është gjithmonë do të jetë e dobishme për zhvilluesit dhe ka tendencë të jenë më të mëdha pikat e forta të veçantë Xbox-it. "

Sa për Wii U, tre-core PowerPC bazuar në CPU e saj dhe 550 Mhz AMD Radeon GPU janë shumë më pak të fuqishme se PS4 dhe Xbox One set-ups - por pastaj Nintendo nuk konkuron në performancën e sistemit të papërpunuara. Në vend të kësaj, tipar kryesor i kësaj makine është kontrollues i saj unik GamePad, i cili përmban ekran me prekje e saj. Konsol gjithashtu mbështet standarde Wii pajisje të largëta dhe Nunchuk nga ditët Wii.

"Në kushtet e projektimit hardware dhe përpunimit të pushtetit, Wii U nuk mund të krahasohet me PS4 ose Xbox One,"Thotë Leadbetter. "Nintendo investuar në inovative kontrollues prekje gamepad vend të teknologjisë bazë, por është e vërtetë e vështirë për zhvilluesit e lojë multiplatform të zvogëlojë PS4 / Xbox One tituj të silikonit më pak të aftë, si dhe për të investuar kohë dhe burime në gameplay modes se ajo nuk mund të vendosë në sistemet e tjera. "

përfundim: Në parim, në qoftë se zgjedhja juaj është në mes PS4 dhe Xbox One, ndoshta nuk do të bëjë atë në teknike performance.Although ka dallime, këto janë të ngjarë të jetë sheshuar si zhvillues të mësojnë për të shfrytëzuar hardware - kjo është vetëm exclusives e sistemit që do të vërtetë të testojë dhe të eksplorojnë pikat e forta të veçantë.

teknikisht, Wii U është prapa rivalët e saj, por ajo ofron përvoja shumë të ndryshme të lojrave, shumica e tyre ka të ngjarë që do të ofrohen nga vetë Nintendo

funksionalitetin online

Të tre consoles ofrojnë lojrave online multiplayer si standarde, duke e lejuar ju që të lidh deri në broadband tuaj (ose përmes Wi-Fi ose lidhje Wired) dhe të konkurrojnë kundër lojtarëve të tjerë. Të dy PS4 dhe Xbox One paguani një abonim për të luajtur online megjithatë, ish nëpërmjet saj PlayStation Plus shërbim, ky i fundit përmes Xbox Live Gold - Të dyja janë rreth £ 40 në vit, dhe do të ofrojë lojëra të rregullta falas të cilat janë tuajat për aq kohë sa ju të regjistroheni.

historikisht, Xbox Live ka qenë gjithmonë më i qëndrueshëm i dy opsione, në sajë të përvojës së madhe të Microsoft-it me infrastrukturat në linjë. PlayStation Rrjeti ishte subjekt i një skandal i madh thatë në 2011, edhe pse sistemi i tij është përmirësuar që atëherë.

Megjithatë, duke vazhduar çështje teknike me internet-fokusuar titullin racing DriveClub saj kanë alarmuar shumë lojtarë dhe ekspertė. "Nuk ka dy mënyra për të - DriveClub është një fatkeqësi nga një perspektivë në internet,"Thotë Leadbetter. "Fakti që ajo është titulli kryesor Sony ekskluzive për periudhën e festave është një problem i vërtetë për ta. Ka perceptimi se Xbox Live është më e besueshme dhe kjo sigurisht duket se ka më pak "periudha e mirëmbajtjes", por është e rëndësishme të theksoj se një lojë po aq i rëndësishëm - Halo: Shefi Mbledhja Master - ka përjetuar gjithashtu çështje, edhe pse jo për ndonjë gjë si të njëjtën masë. "

Shërbimi Wii U lojrave online është i lirë, por konsol ofron më pak tituj multiplayer; vetëm një pjesë e tyre në shtëpi lëshon Nintendo ofrojnë mundësinë për të luajtur kundër të tjerëve nëpër internet. Nëse rregullta seanca internet multiplayer janë gjë tuaj, kjo ndoshta nuk është konsol për ju - por ajo është e madhe për multiplayer lokale, sidomos me GamePad, e cila ofron interesante "asimetrike" përvojat multiplayer, të tilla si Nintendo Jeta dhe lojë & Wario.

Të tre të ofrojnë edhe shfletues web.

përfundim: PS4 dhe Xbox One më i fortë se Wii U në kuptimin e funksionalitetit multiplayer online, dhe Microsoft ofron performancën më të qëndrueshme. Megjithatë, në qoftë se ju ose marrësi juaj me fat dhuratë është me të vërtetë në internet multiplayer, pyetja më e rëndësishme bëhet: çfarë console e të gjitha bashkëshortet tuaja kanë?

Video dhe TV options

Të dy Xbox One dhe PS4 ju lejojnë për të luajtur Blu-ray dhe DVD disqe, ndërsa Wii U nuk e mbështet vetvetiu ose. Të tre makina të ofrojnë qasje në një gamë të gjerë të video mbi-kërkesën aplikacionet dhe shërbimet.

tani për tani, si Xbox One dhe PS4 ofrojë qasje në Netflix, Amazon Instant Video, Twitch, kërcitje, dhe Demand5. Xbox One shton sërën e YouTube, Blinkbox, Tani TV dhe 4oD, ndërsa PS4 ka iPlayer dhe BBC Sport dhe Lajme. Shumica exclusives tanishme janë të ngjarë të jetë në dispozicion në të dy makinat në fund, dhe të dyja Microsoft dhe Sony ofrojnë vetë video dhe muzikë aplikacionet e tyre. Wii U ka Netflix, Amazon dhe iPlayer si dhe kanalet e veta modeste.

Në krye të kësaj, Xbox One ju lejon të plug në kabllo ose satelit tuaj kuti kështu që ju mund të shikojnë nëpërmjet konsol tuaj. Ajo gjithashtu ka një tuner TV dixhital për £ 25 e cila ofron qasje në kanale falas dixhitale, një udhëzues të mirë elektronike program (EPG) dhe aftësinë për të "parakohshme" një dritare televizive tjetër për dritaren tuaj lojrave, kështu që ju mund të shikojnë Downton Abbey, ndërsa prish mutants në Sunset lodh.

Sony, ndërkohë, ofron PlayStation TV për £ 85 - kjo nuk është një buton i stacioneve TV, kjo është një pajisje streaming cila ju lejon të luajë lojëra tuaj PS4 në çdo televizion në shtëpi, si dhe qasje të fituar me qindra PSone retro, Vita dhe PSP games. Kompania është gjithashtu duke testimi saj PlayStation Tani shërbim, e cila do të lejojë të dy PS4 dhe PS3 pronarët të derdhet lojra dhe filma të tyre consoles. 2015 atëherë do të shohim fillimin e PlayStation View, një abonim-bazuar shërbim televiziv digjital ofron rreth 70 kanale pa pasur nevojë për një kabëll ose satelit shërbimit, dhe të bazuar në cloud storage për programet e regjistrimit. Nuk ka çmimi është zbuluar.

përfundim: të gjitha tre makina ofrojnë një shumëllojshmëri të video mbi-kërkesën Apps, but Microsoft has made a huge deal of Xbox One’s multimedia facilities and is really going for the “set-top box” sector. PS4 meanwhile, may well offer better access to retro titles through its cloud-based PlayStation Now service.

Për pjesën e dytë klikoni këtu

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

 

23440 1