OnePlus 6: All Glass, Screen Bigger

OnePlus 6: All Glass, Bigger Screen

Kompania kineze nis smartphone anije të plotë me jack kufjeve, por iPhone X-style notch nuk do të kënaqur të gjithë


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “OnePlus 6: të gjitha xhami, më e madhe e telefonit ekran merr iPhone X sfidojë deri në një nivel” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të mërkurën 16 maj 2018 17.00 UTC

Me OnePlus ri 6 Kinez prodhuesi zengjim smartphone do të vjedhin njerëzit larg nga Apple, duke ofruar një iPhone X-si smartphone të plotë me "nivel" për më pak se gjysmën e çmimit.

Smartphone i ri ka një ekran të madh 6.28in shtrydhur në një trup të njëjtën madhësi si vitin e kaluar OnePlus 5, e cila kishte një ekran të vogël 5.5in, dhe më e madhe ende se sa OnePlus ekran 6in 5T-së.

Nisur në një ngjarje në Londër të mërkurën, OnePlus 6 vjen e pajisur me të fundit top-of-the-varg Snapdragon 845 procesori nga Qualcomm, të paktën 6GB RAM dhe 64GB e magazinimit, plus versioni i fundit i Android 8.1 Oreo.

OnePlus 6 është telefoni i parë i kompanisë anije me xham në pjesën e përparme dhe të pasme, zëvendësuar alumini lakuar e vitit të kaluar me përfundon të ndryshme prej qelqi lakuar. Telefoni ende ka një krik kufjeve, ndryshe nga shumica e smartphones aktuale premium, dhe është pjesërisht rezistent ndaj ujit - edhe pse OnePlus nuk ka fituar një vlerësim IP për pajisjen si rivalët kanë.

OnePlus 6
teknologjia e kompanisë Charge Dash premton fuqi një ditë bateri nga 30 minuta të lidhur me ngarkuesin. Fotografoj: OnePlus

Të plotë HD + ekran AMOLED ka një të prerë në krye përmban një drejtues, sensorë dhe një 16-megapixel kamera selfie që është përdorur për njohjen e fytyrës, e cila OnePlus pretendon se është një nga më të shpejtë në treg, përdorur gjatë 100 identifikuesit për sigurinë.

Ben Wood, kreu i hulumtimit në CCS Insight, tha: "Ajo duket si 2018 është më definitivisht "Vitin e nivel" kur është fjala për smartphones premium. Edhe njehere, Apple ka shfaqur si trendsetter në lidhje me dizajnin e smartphone, por view vet im personal është se njohja e tij e fytyrës është ende pikë referimi për të rrahur, pavarësisht pretendimeve të guximshme nga rivalët. "

Një sistem i ri dual kamera me stabilizimin e imazhit optik shpreson për të mbajtur ritmin me rivalët, vendosur vertikalisht në anën e pasme dhe duke ofruar të shtëna të mirë të ulët të lehta dhe mënyrë portret. Më poshtë kamera është një ovale pasme gjurmë gishtash skaner.

OnePlus 6 shkon version i modifikuar i kompanisë i Android të quajtur OxygenOS, të cilat ai thotë se do të qëndrojë sa më shpejtë në ditën e 365 si ajo e bën në një ditë të dalë nga kutia - një kritikë e zakonshme e smartphones Android është se ato ngadalësojnë kalimin e kohës. Kompania pretendon OnePlus 6 Prandaj, do të ketë "asnjë vonesë të çdo lloji".

OnePlus 6
OnePlus 6 vjen në tri ngjyra – gloss black, mat zi dhe një të bardhë mat. Fotografoj: OnePlus

OnePlus 6 është gjithashtu një nga një koleksion të vogël të smartphones të drejtë për Android 9 P testi beta, i cili është bërë kohët e fundit në dispozicion për pajisjet Pixel Google. Shpresa është se OnePlus do të jetë në gjendje të japë më të reja të shpejta, trajtimin e një tjetër pikë dhimbje për smartphones Android, të cilat mund të presim deri në 12 muaj për përditësime të mëdha software.

Telefoni i ri mbështet dy karta SIM në të njëjtën kohë, dhe gjithashtu ka Dash Charge sistem të shpejtë akuzuar OnePlus-së, të cilat kompania thotë se do t'i japë telefon vlerë një ditë e baterisë në vetëm 30 minuta.

për dru, OnePlus ka ticked kuti të mjaftueshme për të mbajtur pasuesit e tij të përkushtuar të lumtur, duke përdorur teknologjinë më të mirë në dispozicion në kuadër të £ 500 kufirin nën-çmimeve. Por diferencuar atë kundër konkurrentëve do të mbeten të vështira.

"Sfida më e madhe për të bërë telefoni i ri dal nga rivalët është më problematike,", Tha Wood. "Për të gjithë krijuesit smartphone kjo është më e vështirë se kurrë më parë, si pajisje të duken shumë të ngjashme se kurrë."

OnePlus 6 do të jetë në dispozicion nga 22 Mund të filluar në £ 469 ($529) me 6GB RAM dhe 64GB e magazinimit në një shkëlqim të "pasqyrë" ngjyrë të zezë, me një "mesnatë" mat kushton black £ 519 me më shumë memorie dhe magazinimit, dhe një "mëndafshi" ngjyrë e bardhë në dispozicion në 5 Qershor. Telefoni do të jetë në dispozicion direkt nga OnePlus ose nëpërmjet O2 në Britani të Madhe.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

14191 1