OnePlus 3T Rishikimi

OnePlus 3T Review
Rezultati i përgjithshëm5
  • OnePlus 3T është një smartphone i shkëlqyer. I aftë dhe të përfundojë është e drejtë deri atje me të mirë, dizajni metali është i rafinuar dhe madje edhe me një ekran 5.5in, kjo është një smartphone i dëgjueshëm për të përdorur në baza ditore.

I ri, përmirësuar pajisje Android mund të mos jetë mjaft të volitshëm të OnePlus 3 ishte, por është ende e drejtë deri atje me të mirë


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “OnePlus 3T shqyrtim: smartphone top-fund që nuk do të thyejnë bankën” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të hënën e 5 dhjetor 2016 07.00 UTC

OnePlus 3T është një update i vogël për një smartphone shumë të mirë e cila përmirëson në disa fusha kyçe, por kjo nuk është mjaft të volitshëm origjinal ishte.

Firma kineze smartphone vetëm lëshuar të OnePlus 3 në qershor, por tashmë është zëvendësuar. 3T është praktikisht identike me paraardhësit e tij, një ndryshim të vogël ngjyrë në pjesën e jashtme e vetme shenjë se gjërat kanë ndryshuar.

Sipas OnePlus bashkë-themelues Carl Pei, kompania kishte disa përmirësime në dispozicion që do të përshtaten pak a shumë në të njëjtën pako - një bateri më të madhe, procesor dhe të përmirësuara kamera më të shpejtë - kështu që në vend se të presin një vit, ai thjesht zëvendësoi OnePlus 3 me 3T.

Por në të njëjtën kohë është rritur edhe çmimin e smartphone, nga origjinali £ saj 309 në nisjen, me pas Brexit monedhës referendum rregullimin e saj të £ 329 për një çmim fillestar prej £ 399. Është 3T ri me vlerë £ 70 më shumë se e vjetra 3?

Rafinuar dhe të qetë

OnePlus shqyrtim 3t
Ngjyra gri metalike armë është pak më e errët se sa gri e OnePlus 3. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Organi i qetë alumini me një lakuar prapa dhe beveled anët ndjehet në çdo hap si gjashtë muajve të mira në me 3T. Kjo është një smartphone shumë e bukur për të mbajtur, prekni dhe vlerësojmë: nuk ka dyshim se 3T ka pamjen dhe të ndjehen të një smartphone që kushton shumë më tepër se 400 £.

Ekran 5.5in 1080p AMOLED është e madhe. Tani ju mund të rregulloje tonin ngjyra për simpati tuaj, edhe pse nga kutia shumica e njerëzve do të jetë shumë i lumtur me mënyrën më delikate ngjyra OnePlus përdor në krahasim me faqe të tjera AMOLED-duke përdorur të tilla si Samsung Galaxy S7.

Me një densitet pixel e 401 pixels per inch, 3T nuk është mjaft aq i freskët sa konkurrentët e top-fund Android, të cilat kanë rezolutat kuadrat HD në të njëjtën madhësinë e ekranit, dhe për këtë arsye krah për krah me një 534PPI Google Pixel XL kjo duket pak më pak pin mprehtë. Shumica do të jenë të lumtur me atë, edhe pse ajo do të jetë dukshëm më e varfër për aplikimet realitetit virtual.

Bezels ngushta dhe lakuar mbrapa bëjnë të dëgjueshëm me një dorë edhe me ekran 5.5in. Ajo nuk është aq e ngushtë sa aktuale mbreti i ekranit të madh, në një telefon të vogël trashë, Samsung Galaxy S7 Edge, por është 1mm ngushtë se Pixel XL.

OnePlus shqyrtim 3t
Slider vigjilent ju lejon të shpejt të kaloni në mes të heshtur, prioritet dhe të gjitha njoftimet. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Njoftimi slider shkëlqyer OnePlus 'plotëson disa butona të bëra dhe në majtë dhe të djathtë anë të telefonit.

  • Ekran: 5.5në HD AMOLED të plotë (401PPI)
  • Processor: quad-core Qualcomm Snapdragon 821
  • RAM: 6GB RAM
  • Ruajtje: 64 ose 128GB
  • Sistem operativ: Android 6.0.1 OxygenOS 3.5
  • Aparat fotografik: 16MP kamera e pasme me OIS, 16MP front-ballafaqohet kamera
  • Lidhshmëria: LTE, Dual-Sim, Wi-Fi, NFC, USB-C, Bluetooth 4.2 dhe GPS
  • Përmasat: 152.7 x 74.7 x 7.35 mm
  • Peshë: 158g

jetën më të gjatë bateri

OnePlus shqyrtim 3t
Dash Ngarkesa përmes USB-C për një mbushur të shpejtë deri. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

OnePlus 3T ka të njëjtën sasi e kujtesës dhe ruajtjen si paraardhësja e saj, por ka një procesor pak më të fuqishëm: Snapdragon 821 nga Qualcomm, e cila është përdorur në smartphones të tjera të fund të lartë Android duke përfshirë Pixel XL.

Ajo ndjehet e gjallë, por jo mjaft smartphone më të shpejtë në treg: the Huawei Mate 9. Ajo nuk ndihet ndonjë të shpejtë se OnePlus 3, por bateria zgjati më mes të akuzave. Ajo ka një bateri pak më të madhe, dhe software Perpunimet gjatë gjashtë muajve të fundit kanë bërë përvojën e duhur,.

Përdoret si mjet tim kryesor me pesë orë duke dëgjuar muzikë përmes earbuds Bluetooth, tre orë shpenzuar shfletimit ose duke përdorur Apps, lojrave rastit dhe duke marrë fotot, me qindra e njoftimeve shtytje gjatë gjithë ditës, OnePlus 3T zgjati rreth 36 orë në mes të akuzave.

Përmirësimi i madh mbi të 3 ka qenë në kryerjen e gatishmërisë: ku 3 rënë 12-16% tërë natën, 3T rënë vetëm 4%, e cila është shumë e mirë në krahasim me shumicën e konkurrencës.

Ngarkimin është i shpejtë, shumë. Me pronarit Dash OnePlus 'Ngarkesa përshtatës pushtet dhe kabllo ajo mori pak më shumë se 70 minuta për të arritur 100% nga krye zero, që është e drejtë deri atje me smartphones më të shpejtë akuzuar. Ajo gjithashtu mund të jetë i ngarkuar duke përdorur shumë e shumë çdo ngarkues USB, por në një normë standarte.

OnePlus shqyrtim 3t
Dy slots sim të lejojë që të ketë dy numrat e lidhur me një telefon. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

OnePlus 3T ka edhe dual-SIM mbështetje, që do të thotë dy kontrata e telefonisë celulare dhe dy numra mund të përdoren në të njëjtën kohë në të njëjtën telefon. Kjo është një karakteristikë e zakonshme dhe të dobishme në Azi, por rrallë në Britani të Madhe, dhe e bën të udhëtojnë apo të ballafaqohen me një punë dhe telefon personal shumë më të lehtë në një pajisje.

Skaner gjurmë gishtash në pjesën e përparme, i cili dyshe si një buton në shtëpi, është e shkëlqyer. Është e shpejtë, të sakta dhe vepra të mëdha.

OxygenOS 3.5

OnePlus shqyrtim 3t
OxygenOS 3.5 është një version tweaked pak i Android 6 Marshmallow me disa nga tiparet e Android 7 nuga. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

OnePlus customises Android për të krijuar OxygenOS. Ndryshe nga disa prodhues të tjerë ndryshimet janë delikate, më shumë përmirësime dhe jo ndryshime drastike.

Nëse ju jeni një tifoz i standardit përvojës Android, ju do të vlerësojmë OxygenOS. Ajo ka më shumë opsione customization, nga aftësia për të bie në ujdi butonat navigacion mbi, vënë ato në ekran ose përdorni butonat capacitive pranë skaner gjurmë gishtash, për mbështetjen e zgjeruar gjest dhe tweaks për aftësitë dual-Sim.

Por anijet 3T me OxygenOS 3.5, e cila është e bazuar në Android e vitit të kaluar 6.0.1 Alte, nuk Android më i ri 7 nuga. OnePlus pret që të ketë një update për nuga në dispozicion deri në fund të vitit. Deri tani, ajo nuk ka pasur rekord të mirë udhë për përditësime të softuerit të shpejtë, por ka marrë më të mirë gjatë disa muajve të fundit.

Aparat fotografik

OnePlus shqyrtim 3t
Kamera është e mirë dhe app kamera lehtë për t'u përdorur. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

E pasme kamera 16-megapixel ka disa përmirësime të holla në mënyrë të detajuar dhe shtypjen e zhurmave mbi OnePlus 3. Në përgjithësi kjo është një aparat i aftë, shtënat shtëna të detajuara në ndriçim të mirë dhe solid nëse jo shtëna shquar në lowlight. Kjo nuk është mjaft aq i mirë sa më të mirë nga Samsung ose Google, por është e vështirë për të marrë një e shtënë plehrave me 3T.

16-megapixel kamera selfie është një nga me rezolucion më të lartë kamera para-ballafaqohet në dispozicion, dhe edhe pse më shumë Megapixels nuk ka gjithmonë të barabartë rezultate më të mira, 3T prodhuar disa nga selfies më të detajuara dhe pamje natyrale kam qëlluar ndonjëherë, edhe në kushtet e ndriçimit të vështira të tilla si dritat zhvesh zyra fluoreshente.

Çmim

OnePlus 3T është në dispozicion në ose gri metalike armë ose ari të butë me 64GB e magazinimit për £ 399 apo vetëm në metal armë me 128GB e magazinimit për £ 439. Është gjithashtu në dispozicion vetëm me një kontratë telefoni celular me O2 në Britani të Madhe.

për krahasim, 5.5in Samsung Galaxy S7 Edge kushton £ 520, the Google Pixel XL kushton £ 719, the Huawei Mate 9 kushton € 699 (£ 589) dhe Apple iPhone 7 Më shumë kushton £ 719.

Vendim

OnePlus 3T është një smartphone i shkëlqyer. I aftë dhe të përfundojë është e drejtë deri atje me të mirë, dizajni metali është i rafinuar dhe madje edhe me një ekran 5.5in, kjo është një smartphone i dëgjueshëm për të përdorur në baza ditore.

Kjo nuk është mjaft volitshëm OnePlus 3 ishte, dhe unë nuk mendoj se është me vlerë £ 70 më shumë se modeli i mëparshëm. Por me luhatjet e monedhës mënyrën se si janë dhe paund poshtë kundrejt dollarit amerikan nuk është e gjitha në lidhje me fitimin. Ajo është ende vlera të shkëlqyera për £ 400 kur Mollë dhe Google smartphones ekuivalente, që mburremi pak magazinimit, kushton £ 719.

Me mbështetjen e O2, OnePlus gjithashtu tani ka më shumë legjitimitet si një prodhues në Mbretërinë e Bashkuar. Dhe ndërsa ka sigurisht vend për përmirësim, kompania është e angazhuar për të dhënë më të shpejtë përditësime të softuerit.

Ju merrni më shumë se atë që ju paguani me OnePlus 3T në krahasim me rivalët.

Rekuizitë: prej metal dhe monolit, sensor gjurmë gishtash e madhe, ekran të mirë, akuzuar fast, kamera e mira, Njoftimi slider shkëlqyer, dual-Sim me gatishmëri të dyfishtë, më e lirë se rivalët

Cons: jo aq të lirë siç ishte dikur, nuk ka bateri lëvizshëm, nuk ka magazinimit Expandable, Karikimi i ngadalshëm nga jo-dash adapters pushtet ngarkuar, res ekran të ulët për VR, ende nuk kandidon nuga

OnePlus shqyrtim 3t
Lakuar përsëri ndjehet e madhe në dorë dhe prodhon disa reflektime interesante dhe ngjyra nga burime të ndryshme të lehta. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Artikuj që kanë lidhje

Dhjetor 20, 2016