Rezultati i përgjithshëm5
  • Mburoja Tablet është një mini lojrave litarë i fuqishëm, që gjithashtu funksionon si një tabletë shumë të mirë në të drejtën e vet, trajtimin e çdo gjë që ju do të duan nga pajisjen tuaj portativ.

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Nvidia Shield shqyrtim: një central elektrik i lëvizshëm për lojtarë” ishte shkruar nga Ian Dransfield, për theguardian.com më 10 dhjetor e mërkurë 2014 11.32 UTC

Mburoja origjinal Nvidia na mori disi në befasi – një hibrid i pajisjes handheld lojrave dhe tabletë, ajo ishte diçka solid por jo me apel të gjerë. Pastaj, në gusht, Kompania njoftoi Shield Tablet – një përpjekje të dytë në sjelljen pajisjen e saj të lojrave të fokusuara në tregun masiv.

Mburoja nuk mund të duket jashtë zakonshëm, por me lojrave intelekt e Nvidia-së, dhe Tegra K1 CPU / GPU combo, ajo kërkon të plug një boshllëk në treg për një tabletë që gjithashtu mund të trajtojë të lojrave konsol me cilësi.

Ndërsa pajisja ka qenë për disa muaj, Futja e një shërbimi të ri interesant cloud lojrave ka sjellë atë përsëri në qendër të vëmendjes. Më shumë, në qoftë se ju jeni në kërkim për të blerë një tabletë kjo e Krishtlindjeve, ajo mund të jetë në wishlist tuaj.

Luajnë pushtet

Mburoja Tablet është, për ta thënë troç, diçka e një kafshe. Quad-core CPU në chip Tegra K1 është mbështetur nga 2GB RAM dhe një GPU kandidon për arkitekturën Kepler. Kjo do të thotë shfletimit tuaj të përditshme dhe përdorimin app është i butë butë. Ndërkohë, efektet vizuale si tesselation dhe ndriçim HDR janë të trajtohen lehtë, vënë atë në të njëjtin nivel me të ulët-spekulim PC në shtëpi se sa rivalët e saj më të ngushtë tabletë.

Dhe kur ju të ngarkesës deri disa nga lojërat tweaked në mënyrë specifike për të përfituar të arkitekturës mburojës së ju filloni për të parë se çfarë mund të bëjë pajisje. Fantazi enigmë Trine 2, që vjen me Tablet, është tepër mbresëlënëse, defekt larg shumë e shumë çdo lojë tabletë-e të Caktuar, në aspektin e visuals.

Lojra të tjera me konvertimet Mburoja tilla Portali legjendar dhe Half-Life 2 janë tepër të mëdha. Duke parë kryeveprat Valve së kandidon në Tabelë është kaq të çuditshme të jetës-afirmimin. Megjithatë, lojërat botuesit nuk janë saktësisht nxiton për të mbështetur sistemin që nga lirimin e saj, kështu bibliotekë është e pakta.

Në kushtet e pushtetit, një rival kryesor ka të ngjarë të jetë i Nexus 9 tabletë. Shtëpitë më të fundit të Google shumë nga të njëjtat komponentëve, duke përfshirë një version të përditësuar të K1 Tegra (një dual core 64-bit variant, drejtimin me një shpejtësi më të shpejtë orën e 2.5GHz). Pajisja Nvidia-së është më e lirë nga rreth 80 £, minus aksesorë – dhe joshja e kujtesës Expandable nëpërmjet kartat microSD, deri në 128GB shtesë, është një bonus i mirë për askënd në treg për një tabletë të lojrave.

Ëndrra lumë

Tipar tjetër çadër mburojën s është aftësia e tij për të derdhet një lojë nga PC ose laptop (ajo ka nevojë për një kartë grafike nga familja GTX) dhe të luajë atë në tabletë tuaj, nëpërmjet GeForce Përvoja software Nvidia-së.

Device pairing është e drejtpërdrejtë – ju vetëm të hyjë në një kod që pops up në ekranin e kompjuterit tuaj – dhe shumë tituj janë të zbuluar automatikisht nga app. Lojërat që nuk janë mbështetur drejtpërdrejt mund të shtohet me dorë në listën, edhe pse nuk ka asnjë garanci se ata do të punojnë dhe kam përjetuar çështjet e përputhshmërisë.

Ju keni nevojë për një lidhje të fortë të rrjetit në shtëpi. Loja streaming automatikisht përshtat për të marrë përvojën më të mirë të mundshme të luajë nga lidhja juaj – dhe kjo gjithmonë do të japin prioritet smoothness mbi cilësinë grafike. Kjo do të thotë në kohë të zënë ju mund të luajnë një rezolutë të ulët, lumë blurry, por ajo ende do të jetë lojë. Kam pasur një shumë të fun përhumbur rreth banesën time, eksploruar Skyrim dhe Dogs Fjetur.

Këmbëngulja e Nvidia-së në procesorë vetëm mbështetëse GTX do të bllokohet nga shumë PC dhe laptopë pronarët interesuar në shërbim. Shpresojmë se kjo është diçka kompani do të ndryshojë në të ardhmen.

Ajo duhet gjithashtu të theksohet se ju mund të tashmë të derdhet për të pajisjeve Android pa pasur nevojë për të blerë një Shield, duke përdorur Apps si Dritë e fortë.

E ardhmja streaming

Nvidia Shield shqyrtim
Në shkarkimit app Grid, Pronarët e mburojë janë paraqitur me rreth 20 Titujt e madhe-name PC nga vitet e fundit. Asnjë jeni në buzë gjakderdhje, por me një përzgjedhje përfshirë kufitare 2 dhe Batman: Arkham qytetit është e vështirë për t'u ankuar. Fotografoj: Nvidia

Që nga fillim të dhjetor, pronarët e pajisjeve Mburoja do të jetë në gjendje të përfitojnë nga të reja e Nvidia-së Gaming Grid shërbim, të cilat kompania është shtyrë si Netflix e lojrave.

Për 20 Titujt janë ofruar aktualisht. Running nëpërmjet serverat në Irlandë, Ultra Street Fighter IV – një lojë e varur nga lidhje lag pa – ishte i përgjegjshëm, saktë të inputeve të mia dhe çuditërisht mjaft për një lojë Transmetuar. Kjo ishte me një lidhje 7.5MBps nëpërmjet router wireless, me minimale e rekomanduar shpejtësi mirëqenien 6.5MBps Nvidia-së.

Ky shërbim do të ofrohet falas, të paktën deri qershor 30, 2015, që do të thotë një shans jo-rrezikut për pronarët Mburoja ta provoni atë në lansimin.

Mini HDMI dhe përvoja konsol

Të dy më-bord performancës mburojën e lojrave dhe aftësia e saj për streaming mund të përfitojnë të plotë të një kontakt të shkëlqyer mbi tabelën: mini HDMI out port.
Duke hooking deri një mini çojë HDMI-to-HDMI, ju mund të luajnë lojra tuaj – Transmetuar ose ndryshe – përmes çdo HDTV në 1080p të plotë, nëse është e përkrahur nga loja. Në të vërtetë, Mburoja është në gjendje të kompjuteri një sinjal 4k, edhe pse unë nuk ishte në gjendje për të provuar këtë.

Tipar është paraqitur përmes "console" mode mburojës së, dhe gjithashtu lejon deri në katër kontrollore të jetë i lidhur me pajisjen për një përvojë të ngjashme me atë në Microsoft, Kutitë Sony dhe Nintendo. Është gjithashtu e madhe për të shikuar filma në ekran të madh, duke treguar fotot off në hollësi të madhe apo edhe për shfletimin web. Apple dhe Google pajisje mund të dyja ofrojnë HDMI out, por ata kërkojnë një përshtatës.

Jetën e baterisë

Nvidia pretendon rreth nëntë orë të jetës së baterisë, kur ju jeni duke e përdorur atë për shfletim të internetit dhe të ulët të intensitetit Apps. Luaj asnjë lojë që në të vërtetë të përfitojnë nga hardware të pajisjes së dhe ju jeni duke kërkuar në orë rreth dy-dhe-a-gjysmë – dhe një Shield që është e nxehtë për të prekur.

Nëse jeni duke menduar për të luajtur lojëra me Mburoja e vendosur për performancën maksimale, kompjuteri përmes një HDTV në 1080p, ju do të duhet për të mbyllën në në mur. Kjo nuk është një çështje e madhe, sepse në qoftë se ju jeni lidhur me një TV ju jeni të ngjarë të ketë një fole të lirë plug afër.

Por kur ju jeni jashtë dhe rreth, duke përdorur Shield si një pajisje portative lojrave bëhet më pak i qëndrueshëm një opsion – të paktën për ndonjë gjë më shumë se gjysmë ore rastësishëm këtu dhe atje, nëse ju jeni të gatshëm të zhyten në diskutim dhe të ndryshuar cilësimet e grafika në favor të jetë e gjatë mbi performancën. IPad Air Apple 2 dhe Samsung Galaxy Tab S dalë më mirë në Testet benchmarking – madje me ekrane të mëdha.

Çmim

Nvidia Shield shqyrtim
Në dispozicion veçmas për £ 25, mbuluar Nvidia Shield dyshe si një qëndrim që ofron një shumëllojshmëri të pozicioneve shikimin Fotografoj: Nvidia

Shield Tablet orët në në 239,99 £ për 16GB, Wi-Fi vetëm version, ose 299,99 £ për modelin 32GB Wi-Fi / 4G. Ajo vjen me një pako e software të instaluar dhe drejton një version të përshtatur të Android 4.4 Kitkat (shpejt të përmirësohet për 5.0 Gjel sheqeri).

Kjo është vlera çuditërisht mirë, dhe shumë më të lirë se sa të afërt mate running tabletë-së, Nexus Google 9 (£ 319,99 / 399,99 £ / £ 459). Megjithatë, kontrollues Shield, të nevojshme për një numër të lojrave si Half Life 2, është një shtesë £ 50. Kjo është në rregull nëse i rëndë, por kjo nuk është aq i mirë sa PS4 ose Xbox One kontrolluesit.

Specifikimet

  • Ekran: 8në 1920×1200 multi-touch HD të plotë ekran
  • Processor: Nvidia Tegra K1 Kepler GPU; 2.2 GHz ARM Cortex A15 CPU
  • RAM: 2GB
  • Ruajtje: 16/32GB (Expandable të 128GB me microSD)
  • Sistem operativ: Android 4.4 Kitkat (Lollipop gati)
  • Aparat fotografik: 5MP HDR (front); 5MP auto fokus HDR (prapa)
  • Lidhshmëria: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Mini-HDMI port jashtë, 4G (32Vetëm modeli GB)
  • Përmasat: 12.6cm x 0.92cm x 22.1cm
  • Peshë: 390g

Vendim

Mburoja Tablet është një mini lojrave litarë i fuqishëm, që gjithashtu funksionon si një tabletë shumë të mirë në të drejtën e vet, trajtimin e çdo gjë që ju do të duan nga pajisjen tuaj portativ.

Shtesa të shtuar ju nuk priren të shohin tjetërkund – si mini HDMI-out dhe Expandable microSD magazinimit – janë të prek mëdha, veçanërisht si instalimi lojra gobbles deri hapësirë ​​shumë shpejt.

Krahasuar me pllakat e "pastër" atje, Mburoja nuk dështoj në mënyra të caktuara – është e rëndë, zgjidhjen e saj nuk është aq i lartë sa Nexus 9 ose iPad Air-së (3264×2448 dhe 2048×1536, përkatësisht) dhe jeta e saj e baterisë nuk është aq i mirë. Por në qoftë se ju jeni në lojrave dhe duan diçka që mund të operojnë edhe përtej Candy Crush Saga, ju mund të bëni shumë më keq sesa kjo.

Rekuizitë: Madhe për të lojrave, grup i mirë i opsionet e lidhjes, pothuajse në një nivel me Nexus Google 9 pushtet-i mençur, aftësitë fantastike streaming

Cons: Kontrollues është i shtrenjtë dhe nuk vjen si standarde, djeg përmes jetës së baterisë, kur duke luajtur lojra, streaming kërkon një Nvidia GTX kartë grafike

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.