New iPhone ngjarë Out në shtator

New iPhone Likely Out in September

Apple do të lëshojë iPhone e saj më të ri në shtator, me rezolucion të lartë dhe ekrane të mëdha, një raport tha të premten, salvo e saj të fundit në luftërat e smartphone ku ajo ka humbur pjesë të tregut botëror të rivalëve të tilla si Samsung.

Celularësh ri, pritet që të quhet iPhone 6, është për të ardhur në dy versione, me një 4.7- ose ekran 5.5-inch, edhe më e madhe se panelin e tanishme katër-inç, biznesi i respektuar Nikkei përditshme tha, pa cituar burime.

Me bazë në SHBA Apple është urdhëruar të lartë-rezolutë ekranet e saj ekran kristal likuid nga elektronikës japoneze gjigant Sharp, Japan Display dhe Koreja e Jugut-së LG Display, ai shtoi.

Apple lëshuar iPhone 5 ne shtator 2012 dhe versionet e reja në seri vitit të kaluar.

Një zëdhënës me bazë në Japoni për gjigandin Kaliforni teknologjisë nuk mund të arrihet menjëherë për koment mbi raportin Nikkei, i cili u kap gjerësisht nga një varg i teknologjisë faqeve të lajmeve.

Historia Nikkei vjen pasi Tajvanit Commercial Times, tha këtë muaj se Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. kishte filluar patate të skuqura prodhimin për iPhone e ardhshme.

Ky lajm ushqyer thashethemet se Apple është duke reduktuar varësinë e saj për pjesë mbi Koresë së Jugut gjigante Samsung, konkurrenti i saj kryesor në tregun e telefonisë mobile dhe një rival i hidhur me të cilën është kontestuar disa beteja gjyqësore të drejtën e autorit në nivel global.

Samsung në shkurt zbuloi ri anije e saj Galaxy S5 smartphone i armatosur me një skaner gjurmë gishtash dhe një ndërtuar në sensor normë të zemrës, si ajo përpiqet për të çimentuar lidershipin e saj të tregut miliarda dollarësh.

iPhone 6 or iPhone Air?

iPhone 6 ose iPhone Air? (Foto: Martin nga Utrecht)

Megjithatë, gjigandi i Koresë së Jugut shprehur bezdi, pasi operatorët e telekomit brendshme lëshuar smartphone e saj të fundit para afatit me qëllim të shitjes kufizimeve të shmangej të vendosura nga rregullatorët. më i madh krijues e telefonisë celulare në botë kishte planifikuar një debutim të gjithë botën e Galaxy S5 në prill 11.

Samsung ka bërë në lidhje me 30 për qind e të gjitha smartphones shitur në nivel global vitin e kaluar, gati dy herë pjesa e Apple.

– konkurrenca e ashpër, shqetësimet fitimprurëse –

Një studim nga International Data Corporation (IDC) muajin e kaluar tha se Google sistemi Android — përdorur nga Samsung, ndër të tjera — zgjeruar fitimet e saj mbi Apple iPhone në tremujorin e fundit të 2013, dhe Windows Phone mori numrin tre pozitën e tregut.

Por sfiduesit të tjera janë duke lëvizur deri në radhët me HTC Corp Tajvan. having launched an update of its HTC One smartphone while Sony has seen strong sales of its Xperia offering.

Global shipments of smartphones last year topped a billion for the first time, lart 38.4 percent from the 725.3 million shipped in 2012.

Mollë, megjithatë, had the lowest year-on-year increase of all major smartphone makers even though its 5S and 5C models were available in more countries, according to IDC.

While record iPhone and iPad sales pushed Apple’s fourth-quarter revenue to a new high investors have been concerned over weaker profits in fierce mobile gadget markets.

The California-based tech giant reported net income of $13.1 billion on revenue of $57.6 billion in the quarter that ended December 28, helped by selling 51 milion iPhones.

The profit was the same as Apple reported in the same quarter a year earlier when its revenue was $54.5 miliardë.

The firm is leaning on the potentially huge Chinese market as its looks to power future growth.

Ne janar, that goal got a boost as China Mobile, the country’s biggest wireless provider, started selling the iPhone to millions of customers nationwide, ending a six-year wait in a crucial market.

China Mobile has a 760 million-strong customer base and its plans to roll out the world’s largest 4G (fourth generation) network have both companies forecasting a fruitful union.

A Sharp spokeswoman declined to comment on the Nikkei report Friday, as the company’s Tokyo-listed shares rose 1.63 përqind, outpacing a 0.50 percent increase in the broader market.

Repost.Us – Republish këtë tekst
Ky artikull, New iPhone likely out in September, Nikkei daily says, është botohet njëkohësisht nga AFP dhe është postuar këtu me leje. Copyright 2014 AFP. Të gjitha të drejtat e rezervuara

Enhanced nga Zemanta