Netflix njofton goditjen mbi Përdoruesit VPN !

Netflix Announces Crackdown on VPN Users !

Shërbimi Streaming do të parandaluar ato duke përdorur proxies dhe shërbime VPN si Hola nga shikuar përmbajtje të licencuar për rajone të tjera


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Netflix shpall goditje ndaj përdoruesve VPN” ishte shkruar nga Alex Hern, për theguardian.com të premten 15 janar 2016 11.40 UTC

Netflix ka njoftuar planet për të goditur abonentëve që përdorin mjete të tilla si proxies ose VPN për të shikuar video nga vendet e tjera.

Duke bërë kështu i jep përdoruesit qasje në një përzgjedhje shumë më të madh të titujve, por thyen kushtet e shërbimit të Netflix-it - si dhe duke thyer marrëveshjet Netflix ka me ofruesit e përmbajtjes.

Në një deklaratë, nënkryetar Netflix David Fullagar tha: "Disa anëtarë të përdorur proxies ose 'unblockers' to titujt e hyrjes në dispozicion jashtë territorit të tyre. Për të adresuar këtë, ne të punësojë masa të njëjta ose të ngjashme firma të tjera të bërë. Kjo teknologji vazhdon të zhvillohet dhe po evoluon me të.

"Kjo do të thotë në javët e ardhshme, ata duke përdorur proxies dhe unblockers vetëm do të jetë në gjendje për të hyrë në shërbimin në vendin ku ata aktualisht janë. Ne jemi të sigurt ky ndryshim nuk do të ndikojë anëtarë jo duke përdorur proxies. "

Proxies dhe VPN janë mjete të cilat rrugë lidhja e internetit një përdorues nëpërmjet një pale të tretë para se përfundimisht të lidh me internet. Ata janë përdorur zakonisht për të maskuar IP adresa, dhe vendndodhjen mënyrë fizike, e kompjuterit të përdoruesit web-it.

Shërbimet janë të popullarizuara në mesin e përdoruesve Netflix, veçanërisht ato jashtë SHBA, sepse ato lejojnë qasje në video që Netflix ka licencuar për vende të tjera, por jo të tyre. Ndonjehere, motivimi është për të hyrë në media se Netflix nuk është i licencuar për vende të shumta për shkak të mungesës së kërkesës (për shembull, një emigrant Korean mund të dëshironi për të parë tregon nga vendi i tyre, të cilat nuk janë licencuar për audiencën britanike për shkak të mungesës së kërkesës); por më shpesh, makinë është thjesht se versioni amerikan i Netflix, në sajë të tregun e saj të madh, ka një përzgjedhje shumë më të mirë e mediave në gjuhën angleze sesa rajonet e tjera.

Përdorimi i proxies ishte veçanërisht popullor në vendet ku shërbimi nuk ka nisur zyrtarisht, si (deri kohët e fundit) Australia dhe Zelanda e Re. Por një pjesë e motivimit për Netflix më në fund godet përdorimin e proxies duket të jetë shpallja e tij këtë muaj se do të jetë fillimi në mbarë botën, për çdo komb tjetër nga Kina, Siria, Koreja e Veriut dhe Crimea.

Fullagar shkroi se "Ne jemi duke bërë përparim në licencimin e përmbajtjes në të gjithë botën dhe, që nga java e fundit, tani ofrojnë shërbimin Netflix në 190 Vendet, por ne kemi një rrugë për të shkuar përpara se ne mund të ofrojmë njerëzve të njëjtat filma dhe seri televizive kudo.

"Me kalimin e kohës, ne parashikojnë qenë në gjendje për ta bërë këtë. Tani për tani, duke pasur parasysh praktika historike e përmbajtjes së licencimit nga territoret gjeografike, edhe shfaqje televizive dhe filma që ne ofrojmë ndryshojnë, në shkallë të ndryshme, nga territori. Në ndërkohë, ne do të vazhdojmë për të respektuar dhe zbatuar licencimin përmbajtje nga vendndodhja gjeografike. "

Janarin e kaluar, Netflix ishte detyruar për të mohuar thashethemet se kishte nisur një goditje ndaj shfrytëzuesve të shërbimeve VPN, pasi raportet e aksesit bllokuar. Në kohën, Kompania tha se ishte duke përdorur "metoda standarde të industrisë për të parandaluar përdorimin e paligjshëm VPN", dhe pjesa më e madhe e përdoruesve VPN ka vazhduar të jetë në gjendje për të parë përmbajtjen e rajon, e mbyllur pa çështje.

Por rritja e presionit nga ofruesit e përmbajtjes, të cilët vetëm japin Netflix të drejtat të derdhet përmbajtje të caktuar në locales të caktuara, mund të jetë arsyeja për ndryshim në politikën. Ndërsa Netflix ka përfituar historikisht nga të ardhurat nga përdoruesit të cilët paguhen për të hyrë në përmbajtjen e mbyllur, ajo tani ka për të luajtur të gjithë botën të mirë për të ndërtuar deri bibliotekave të mëdha në njëqind-plus vendet e saj të ri.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010