Microsoft nis të vogla, Sipërfaqja Shko tek rivale iPad

Microsoft Launches Smaller, Surface Go to rival the iPad

Dritare të reja 10in 10 Tableti është gjysma e kostos së Surface Pro, synon iPad Apple dhe Google Chromebooks, por Zyra e rrjedhshëm


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Microsoft nis të vogla, më të lirë Surface Shko tek rivale iPad” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 10 e martë korrik 2018 09.50 UTC

Microsoft ka zbuluar sfidën e saj të drejtpërdrejtë në iPad Apple, më të lirë, të vogla dhe të lehta Surface Go 2-in-1 Windows-it 10 tabletë.

Surface Go ngjan modeleve të tjera të gamë të suksesshëm Microsoft tabletë Surface, por ka një ekran të vogël 10in, është 8.3MM trashë dhe peshon vetëm 522g. Por ndryshimi më i madh është çmimi: Surface Go fillon në £ 380 në Mbretërinë e Bashkuar dhe $399 në SHBA, e cila është gjysma e çmimit të Pro tabletë më të lirë Surface.

Panos Panay, kryeshefi produkt për Microsoft, tha: "Surface Go është i vogël dhe i fuqishëm, duke ju dhënë punën që ju duhet të jetë produktiv.

"Kur ne kemi projektuar këtë pajisje, ne duhej të pyesim veten se çfarë njerëzit duan dhe kanë nevojë nga një 10 "Surface. Përgjigjet duket e qartë - lehtë, produktiv, dhe të arritshme për shumë njerëz. "

Ndryshe nga Pro tabletë më të fuqishme Surface, Surface Go ka shtatë të gjeneratës Intel Pentium Gold Intel, të cilat Microsoft thotë konsumin balancat e energjisë me performancën, për një jetën e baterisë prej nëntë orësh.

Surface Go ka me rezolucion të lartë të teknologjisë Microsoft ekran PixelSense, duke përfshirë mbështetje për Surface Pen majë shkruese, me plotë të saj 4,096 nivelet e ndjeshmërisë presionit dhe latente shumë e ulët. Tableti gjithashtu ka versionin e vet të tastierës ndashëm nga Surface Pro, dhe ndërtuar në kickstand që mbështet deri në 165-gradë të këndit.

Surface Shko me tastierë opsionale ndashëm, mouse dhe majë shkruese.
Surface Shko me tastierë opsionale ndashëm, mouse dhe majë shkruese. Fotografoj: Microsoft

Tableti i ri është gjithashtu i pari që të ketë dy USB-C dhe lidhës Surface Microsoft-it, pas futjes së USB-C të Surface Book 2 ne dhjetor. Surface Go gjithashtu ka një slot microSD card, një socket kufjeve dhe Windows Përshëndetje njohjen e fytyrës kamera Microsoft-it për zhbllokimin e pajisjes. Ajo shkon në Windows 10 S Mode nga kutia, por mund të kaloi në Windows rregullt 10 ne cdo kohe.

Ndërsa pyetjet mbeten rreth kërkesës së klientit për një më të ulët të energjisë makine Windows nga Microsoft, Ekspertët ishin shumë positive në lidhje me futjen e një pajisje më të lirë Surface, duke thënë se ai e bëri ofertat e Microsoft-it më konkurruese me iPad Apple dhe Google Chromebooks, të cilat kanë gjetur sukses në tregun e arsimit.

"Microsoft po bëhet më agresive me portofolin Sipërfaqja. Kjo është një veprim logjik për ta bërë konceptin Surface më të kapshëm,"Tha Geoff Blaber, nga CCS Insight. "Ka një pikëpyetje në pushtet dhe të performancës në lidhje me iPad. Surface Go është një kandidat kryesor për patate të skuqura me bazë Arm nga Qualcomm për të siguruar një përvojë shumë më afër për iPad në drejtim të jetës së baterisë. Ndërsa ky cikël dizajn humbi këtë mundësi unë do të presin plotësisht produktet e ardhshme për të shkuar poshtë këtë rrugë. "

"Sipërfaqja Go është një propozim i shkëlqyer. 'Ndërtuar për Office 365 "është një mënyrë e mirë për të thënë – kjo nuk është laptop juaj e zakonshme (dhe kjo nuk duhet të jetë)," tha Rushabh Doshi, analist lëvizshmëria në Canalys. "Definitely qitje për vlerën vetëdijshëm iPad garojnë Pro. Dhe do të jetë interesante për të parë nëse ajo mund të bëjë një gjurmë në arsim. "

Surface Go do të jetë në gjendje për para-qëllim me ose 4GB RAM dhe 64GB e magazinimit ose 8GB dhe 128GB nga sot në Britani të Madhe, SHBA dhe disa vende të tjera të anijeve në 6 gusht. Një version me 4G LTE broadband do të jetë në dispozicion më vonë gjatë vitit.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010