Mark Zuckerberg flet në mbështetje të muslimanëve pas jave e 'urrejtjes'

Mark Zuckerberg speaks in support of Muslims after week of ‘hate’

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Mark Zuckerberg flet në mbështetje të muslimanëve pas jave e 'urrejtjes'” ishte shkruar nga Ben Quinn, për theguardian.com më 10 dhjetor e enjte 2015 00.08 UTC

Mark Zuckerberg ka folur në mbështetje të muslimanëve në prag të një reagim pas sulmeve Paris dhe - në një referencë të qartë ndaj një thirrje nga SHBA kandidat presidencial Donald Trump për të ndaluar ata nga hyrja në vend - çfarë themelues Facebook përshkruar si "urrejtjes" këtë javë.

Duke cituar origjinës së tij çifute në një postim në faqen e tij në Facebook, ai tha se ai donte për të shtuar zërin e tij në mbështetje të myslimanëve "në komunitetin tonë dhe në botë".

"Pas sulmeve të Parisit dhe urrej këtë javë, Unë vetëm mund të imagjinohet frikën muslimanët mendojnë se ata do të persekutohet për veprimet e të tjerëve,"Shtoi ai.

"Si Ose, prindërit e mi më mësoi se ne duhet të ngrihemi kundër sulmeve ndaj të gjitha komuniteteve. Edhe në qoftë se një sulm nuk është kundër jush sot, në kohë sulmet ndaj lirisë për të gjithë do të dëmtojë të gjithë. "

Komentet vijnë pas Atu u kritikua gjerësisht për të thënë të hënën se muslimanët duhet të ndalohet hyrja në SHBA. Ai tha në një fjalim pas një shtënat në masë të kryera nga një çift mysliman në San Bernardino, Kaliforni, fundjaven e kaluar: "Ne kemi nevojë për një mbyllje totale dhe të plotë të myslimanëve hyjnë në Shtetet e Bashkuara, ndërsa ne të kuptoj se çfarë dreqin po ndodh. Ne jemi jashtë kontrollit. "

Zuckerberg, të cilit Facebook Newsfeed ka më shumë se 43 milion ndjekës, shtuar në postin e tij: "Nëse ju jeni një musliman në këtë komunitet, si udhëheqës i Facebook unë dua që ju të dini se ju jeni gjithmonë të mirëpritur këtu dhe se ne do të luftojmë për të mbrojtur të drejtat tuaja dhe për të krijuar një ambient të qetë dhe të sigurt për ju. "

Ai vazhdoi të referohen lindja e fundit e vajzës së tij, duke thënë se: "Duke pasur një fëmijë na ka dhënë aq shumë shpresë, por urrejtja e disa mund të bëjë të lehtë për të dorëzohej për cinizëm. Ne nuk duhet ta humbim shpresën. Për sa kohë që ne qëndrojmë së bashku dhe të shohim mirë në njëri-tjetrin, ne mund të ndërtojmë një botë më të mirë për të gjithë njerëzit. "

Në fytyrën e kritikës në rritje, Atu ka thënë se ai kurrë nuk do të largohet nga 2016 Gara presidenciale.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

23170 0