Mark Zuckerberg bëhet person i gjashtë më i pasur në Tokë

Mark Zuckerberg becomes sixth-richest person on Earth

31-vjeçari arriti edhe vëllezërit Koch për t'u bërë i pasur katërt në SHBA, si rekord fitimet e katërt-tremujorit të Facebook-ut të sjellë vlerë neto të $ 47.5bn


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “miliarderë’ klub: Mark Zuckerberg bëhet person i gjashtë më i pasur në Tokë” ishte shkruar nga Ellen Brait në Nju Jork, për theguardian.com të premten 29 janar 2016 16.53 UTC

Facebook CEO Mark Zuckerberg është tani personi i gjashtë më i pasur në Tokë dhe personi i katërt më i pasur në SHBA, net e tij me vlerë duke tejkaluar atë të vëllezërve ndikim politik Koch, sipas Bloomberg Index Miliarderët.

Facebook raportuar një e katërta e të ardhurave rekord, me shitjet deri 52% dhe të ardhurat neto më shumë se dyfishuar që nga viti i kaluar. Pasuria e Zuckerberg u rrit me $ 6bn të enjten, duke marrë vlerën e tij neto të $ 47.5bn.

Charles dhe David Koch, të cilët të drejtuar mbajtur privatisht kompani Koch Industries dhe janë të njohur për mbështetjen e tyre financiare të kandidatëve republikanë, janë çdo vlerë $ 45.9bn.

Nga të 100 njerëzit më të pasur, Zuckerberg është një nga vetëm shtatë miliarderëve të shohin një rritje në vlerën e tyre neto të këtij viti, sipas Bloomberg-së renditja e përditshme e botës së pasur 400 njerëz.

31-vjeçari media sociale CEO është vendosur ende pas pesë miliarderë të tjera: Themeluesi i Microsoft Bill Gates ($78bn), Spanish biznesmen fashion Amancio Ortega ($69.7bn), biznesmen amerikan Warren Buffett ($59.4bn), Amazon CEO Jeff Bezos ($55.8bn) dhe manjatin meksikan Carlos Slim biznesit ($48.6bn). por së bashku, pesë miliarderë kanë humbur $ 19bn këtë muaj, për shkak të rrëshqitje modelet globale.

Muajin e kaluar, me lindjen e fëmijës së tij të parë, Zuckerberg premtuar se do të dhurojë më të madhe të pasurisë së tij të Chan Iniciativa Zuckerberg, një kompani e krijuar nga vetë dhe gruaja e tij, Priscilla Chan. Nisma do të lobojë për ndryshime politike, financuar shkaqet filantropike dhe të investojnë në kompanitë.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010