MacOS Sierra: Top Pesë gjërat që duhet të dini për Software New Mac Apple

MacOS Sierra: Top Five Things You Need to Know About Apple’s New Mac Software

tokat Siri në Mac, tani ju mund të kopjoni gjëra në mes të ndryshme Mac dhe iOS pajisjet, desktop tuaj tani jeton në re - dhe çdo gjë mund të skeda


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “MacOS Sierra: Pesë gjëra që ju duhet të dini në lidhje me softuer të ri Apple Mac” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 20 e martë shtator 2016 13.32 UTC

OS X është i vdekur. Rroftë MacOS. Apple Versioni i ri i sistemit operativ Mac - Sierra - do të jetë në dispozicion për shkarkim sot më vonë.

Upgrade falas është në dispozicion për pothuajse çdo Mac nga vonesë 2009 dhe do të jetë në dispozicion nëpërmjet App Store Mac sot më vonë. Ndërsa disa mund të dëshironi për të mbajtur jashtë menjëherë përditësimin, duke pasur parasysh problemet e fundit me të rejat e hershme, këtu janë pesë gjëra të reja që do të gjenden nga ata që dëshirojnë të ndryshojnë për MacOS Sierra.

1. Siri

Siri
Siri është tani në dispozicion në desktop apo laptop. Fotografoj: Mollë

Ndryshimi më i madh për Sierra përveç emrit është Siri. njëjta asistent Zëri nga iPhone dhe iPad është tani në Mac me karakteristika të ngjashme dhe gabimet. Ajo mund të gjeni fotografi për ju duke përdorur gjuhën natyrore si prezantua me El Capitan, vendosur emërimet, shikoni ekzistues, luajnë muzikë dhe ju them të motit, por sa keni përdorur varet nga ku ju punoni: kolegët në zyrën tuaj të hapur-plan nuk do të love faktin se ju vetëm filluar duke folur për kompjuterin tuaj.

2. clipboard Universal

clipboard universal
clipboard Universal do të thotë që ju mund të kopjoni në një makinë dhe ngjitur në një tjetër, pa pasur nevojë për të dërguar ndonjë fotografi apo komunikimit në mes të dy. Fotografoj: Mollë

A keni kërkuar ndonjëherë për të ngjitur diçka midis dy Macs ose një Mac dhe iPhone ose iPad? Tani mundesh. Vetëm kopjoni diçka në një makinë, goditi paste nga ana tjetër dhe prisni. Ndonjëherë ajo merr një kohë, në varësi të se sa e mirë është lidhja juaj, por ai punon çuditërisht mirë. Ajo punon për tekst, imazhe dhe më të gjëra të tjera që ju mund të kopjoni në clipboard.

3. iCloud makinë desktop

iCloud Drive desktop
iCloud Drive transporton të gjitha dosjet në tavolinën e punës tuaj në mes të makinave. Fotografoj: Mollë

Ndërsa disa janë të organizuar dhe ruajtur të gjitha dosjet e tyre në dosje të organizuara me kujdes, shumë thjesht kanë çdo gjë hedhur në desktop dhe të mbyllur në një makinë të vetme. iCloud Drive desktop tani mund të sinkronizuar skedarët dhe dosjet në desktop në mes të makinave dhe për iPhone ose iPad, kështu që çdo gjë nuk i organizuar është i kapshëm nga makinat e shumta.

4. Çdo gjë është në një skedë tani

MacOS
Shiko dokumentet dhe Apps të tjera të shumta-dritare në pamje skeda, si shikojnë video rastësishëm mbi krye në të njëjtën kohë me picture-in-picture ekran. Fotografoj: Mollë

Ndërfaqja skeda kickstarted nga shfletuesit tashmë ka ardhur në çdo gjë pak a shumë në Sierra. Nga redaktorët tekst në foto redaktimi, Apps buxhetimi dhe email, goditur "Merge All Windows" opsion nën Window bjerë poshtë në shiritin e statusit bashkon dritaret nga një app në një ndërfaqe skeda. Jo çdo gjë e mbështet atë menjëherë, dhe disa që kanë Implementimi gjysmë-pjekur, por në qoftë se ju të kërkuar skedat kudo në një Mac, tani eshte rasti juaj.

5. Apple Pay, iOS 10 karakteristika dhe më shumë

Fotografitë
Shiko kujtimet tuaja brenda Fotografitë. Fotografoj: Mollë

Përveç nga karakteristikat e madhe e Mac, MacOS Sierra shton edhe pajtueshmërinë me shumicën e tipare të reja nga iOS 10. Tani ju mund të paguani për gjëra duke përdorur sensor ID tuaj prekje në iPhone tuaj në web, ju mund të dërgoni të dashuroj chat gjëra me iOS 10 përdoruesit në Mesazhet, view videos trajtuara nga Quicktime Player në një dritare lundrues, dhe madje edhe të zhbllokuar Mac tuaj duke përdorur një Apple Rights Watch, në qoftë se ju vetë një të tillë. Apple Music në iTunes tani duket më shumë si versioni iOS shumë, dhe Kujtimet funksion nga app iOS Fotografitë tani është në app MacOS Sierra Fotografitë. MacOS gjithashtu premton për të liruar deri disa hapësirë ​​në Mac tuaj me ruajtjen papërdorur fotografi në iCloud makinë, por se sa hapësirë ​​që mund të lirë deri varet se çfarë lloje të dosjeve janë marrë deri hard drive tuaj.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Artikuj që kanë lidhje

19903 4