Lenovo ThinkPad X1 Tablet Rishikimi

Lenovo Thinkpad X1 Tablet Review
Rezultati i përgjithshëm5
 • ekran i madh, dizajn të fuqishme, keyboard shkëlqyer dhe Thunderbolt 3 të brezit të tretë ThinkPad X1 tabletë një kombinim të fuqishëm

ekran i madh, dizajn të fuqishme, keyboard shkëlqyer dhe Thunderbolt 3 të brezit të tretë ThinkPad X1 tabletë një kombinim të fuqishëm


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Lenovo ThinkPad X1 Tablet shqyrtim: aq i mirë sa Surface Pro, por me USB-C” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të enjten 11 tetor 2018 06.00 UTC

gjeneratës së tretë ThinkPad X1 Tablet Lenovo synon të jetë një Windows pa-kompromis 10 ndashëm që i jep përdoruesit çfarë Surface Microsoft-it nuk do të: USB-C dhe Thunderbolt 3.

Faktor formë është i njohur. Kompjuteri aktual është shtrydhur në një tabletë 8.9mm trasha me një kickstand jashtë e pasme dhe një tastierë bashkangjitur magnetically që ulet deri në një kënd për të shtypur të mirë.

Por këtu Lenovo niset nga fituar minimalist Surface 2-në-1 formulën e, duke sjellë prodhime ThinkPad tilla si një dalë duke treguar, buttons trackpad, kovë-formë çelësat tastierës dhe fakultative rrugë-luftëtar tërheqës 4G.

Kjo nuk do të thonë se kjo është një workhorse pastër, por puna matt-zi bojë, ThinkPad logo dhe të kuqe thekson lashtë, duke kërkuar siguri të japin përshtypjen kjo makinë është në lidhje me marrjen e sende të bërë.

Ekran 13in është më e madhe se sa ju do të gjeni në Surface Pro dhe eve V, dhe që e bën më të lehtë për t'u përdorur solo si një laptop. Ekran vetë është pin-mprehtë, gjallë dhe vetëm në lidhje me të ndritshme të mjaftueshme për t'u përdorur jashtë. Filma duken të madhe në atë, me kënde të mira shikimin, dhe ndërsa bezels rreth jashtë janë mjaft të mëdha, ata të strehojë dy altoparlantët e përparmë-ballafaqohet, një skaner gjurmë gishtash dhe një dritaret Përshëndetje-aktivizuar IR sistem njohje të përballet.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet shqyrtim
Kickstand është aq i mirë sa që në Surface Pro dhe larg nga zgjidhja më e mirë për propping një tabletë ndashëm, ose më vete ose i lidhur me tastierë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Në anën e pasme është një kickstand solid-ndjenja me një kënd të gjerë e levizjes, e cila është vetëm aq i mirë sa që në pjesën e pasme të Surface Pro, dhe e përkryer për të marrë kënd të drejtë në xhiron tuaj ose tavolinë.

Folësit front-ballafaqohet janë ndoshta një pikë e dobët për përdorimin X1 tabletë si një makinë të medias, sepse edhe pse ata janë relativisht të qarta dhe pa shtrembërim, ata janë gjithashtu jo shumë të lartë dhe nuk kanë asnjë lloj bas. Ata do të jetë mirë në qoftë se ju jeni dora-mbajtur makinë për të parë një shfaqje televizive, por shikuar diçka ndërsa gatim dhe të dëgjuar se çfarë po ndodh më shumë se një tifoz heqës është një jo-go.

Tablet X1 është projektuar të jetë më e qëndrueshme se më. Ekrani është i mbuluar me një fletë të Gorilla Glass, si shumica e konkurrencës, por linja ThinkPad ka një histori të shkuar milje ekstra në testimin kundër lagështisë, dridhje dhe shokut mekanik, do të thotë se duhet të përballen me Tërmet përditshme dhe jostles e Commuting.

Specifikimet

 • Ekran: 13në qHD + LCD
 • Processor: Intel quad-core Core i5 ose i7 (8gjenerata e th)
 • RAM: 8 ose 16GB
 • Ruajtje: 256, 512GB ose 1TB SSD
 • Sistem operativ: Dritaret 10 Shtëpi apo Pro
 • Aparat fotografik: 8MP pasme, 2MP front-ballafaqohet
 • Lidhshmëria: Wifi ac, Bluetooth 4.1, 2x Thunderbolt 3 (USB-C), kufje, TPM, microSD, njohje të përballet, skaner gjurmë gishtash, sim opsionale nano dhe NFC
 • Përmasat: 304.1 x 226 x 8.9mm (15.1mm me tastierë)
 • Peshë: 890g (1,270G me tastierë)

Fund të lartë të performancës ultraportable

Lenovo ThinkPad X1 Tablet shqyrtim
Tabletë dhe tastierë të parakohshme së bashku me magnet. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

X seri është top-fund ThinkPad linjë Lenovo, që do të thotë X1 Tablet vjen me gjithë fuqinë e ju jeni të ngjarë të duan.

Kjo përfshin zgjedhjen tuaj të fundit tetë të gjeneratës së quad-core Intel i5 ose procesor i7, 8 ose 16GB RAM dhe mjaft e magazinimit.

Makinë si testuar kishte një procesor Intel Core i7-8550U, 16GB RAM, 512GB e magazinimit dhe 4G, dhe absolutisht fluturoi përmes çdo gjë unë e hodha në atë.

Ndërsa të integruar Intel UHD 620 kartë grafike mund të jetë pika më e dobët e Tabelë X1, makinë ka arritur të trajtuar disa 23,000-pixel imazhe të mëdha të gjerë, pa thyer shumë nga një djersë.

Tifozët në tabletë ndez më shpesh se disa konkurrentët, por ato gjithashtu nuk do të marrë veçanërisht me zë të lartë nëse ju jeni duke bërë diçka shumë procesor intensive. Shumicën e kohës ata janë padëgjueshme në një mjedis zyre.

performanca e përgjithshme është e shkëlqyer, përputhen me atë të një makine të lartë fund ultraportable, por nuk presin për të bërë lojrave hardcore në atë - Unë nuk e provoni atë me një kartë grafike të jashtëm.

bateri shtatë-orëshe

Lenovo ThinkPad X1 Tablet shqyrtim
Matt black duket pak e shurdhër, por ndjehet si ajo do të rezistojnë gërvishtjet dhe të mirë zvarritje. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Një nga gjërat që është flijuar në shumicën e tabletave PC është jeta e baterisë. Lenovo citon "më-se-gjithë-ditore" jetën e baterisë e orëve nëntë-dhe-a-gjysmë, por realiteti është ThinkPad X1 Tablet zgjat vetëm rreth shtatë orë në mes të akuzave. Kjo ishte me "jetë më të mirë e baterisë" fuqia vendosjen aktive, word processing në Typora, shfletim në Chrome, duke përdorur NextGen lexues, disa redaktimi image me martesë Foto dhe shumë e-mail në Microsoft Mail.

Është e mjaftueshme për të marrë me shumicën e punës së një ditë, por nuk është e mjaftueshme për të lënë ngarkuesin në shtëpi në ditë intensive. Fatmirësisht si ajo përdor USB energji dorëzimit të ngarkuar, çdo ngarkues USB-C me wattage të mjaftueshme duhet të punojnë të tilla si ato transportoheshin me laptopë të tjera apo edhe multi-Ngarkuesit vënë nga 30W ose më shumë.

vetëtimë 3 portet

Lenovo ThinkPad X1 Tablet shqyrtim
dy Thunderbolt 3 portet, një lock slot Kensington dhe një tabaka sim janë të gjitha në një anë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

X1 Tablet vjen me vetëm dy Thunderbolt 3 porte që dyfishtë si porte USB-C. Duke pasur Thunderbolt 3 është një ndihmë e madhe si aftësitë e zgjerimit janë të pafundme, duke përfshirë Grail shenjtë të një kurrizit të ngarkuar, lidhë një monitor 4K dhe çdo periferike të tjera ju mund të mendoni. Kjo është një avantazh të rëndësishëm ndaj konkurrentëve që mungojnë edhe USB-C.

Megjithatë, që ka vetëm dy porte, njëra prej të cilave do të jenë të nevojshme për pushtet, do të thotë që ju do të mbështetet në portet ose shpërndarës. Kjo nuk është një punë e madhe për shumicën, por pak e port-mashtrim është e pashmangshme në qoftë se ju nuk investojnë në një dok të disa lloj.

Ka gjithashtu një lexues kartë microSD, e cila është e madhe, por është e fshehur në një SIM-slot të ngjashme me atë që ju do të gjeni në një smartphone. Kjo nuk është praktike, si një lexues të nxehtë-swappable kartën e kujtesës si keni nevojë për një mjet sim shtypës për të marrë atë jashtë, dhe kjo do të thotë ejecting e SIM 4G në qoftë se ju keni marrë një të tillë në të njëjtën kohë.

tastierë

Lenovo ThinkPad X1 Tablet shqyrtim
Tastierës është e shkëlqyer, dhe më të mirë se shumica e laptopët. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Ndryshe Surface Pro e Microsoft-it, X1 Tablet vjen me një tastierë, dhe atë që një tastierë që është. Dritaret 10 detachables të tilla si kjo të jetojnë ose vdesin nga cilësinë e tastierave, si shumicën e kohës ata janë përdorur si një laptop.

keyboard Lenovo është më e mira që kam përdorur në ndonjë ndashëm, dhe më të mirë se shumica e laptopë. Çelësat janë të plotë-sized, i fortë, të ndjehen të madh nën gishtat tuaj dhe të ketë udhëtimit mjaftueshme për të bërë për një të rehatshme, Përvoja kënaqshme Typing.

Trackpad është po aq i mirë. Është goxha i madh, ka një të butë, Sipërfaqja e saktë dhe një klik të ngurta për atë, si dhe shumë opsione të rregulloje përvojën. Por ka edhe një i vendosur ThinkPad në formën e vogël TrackPoint kuqe dalë në mes të G, H dhe B keys, dhe tre butonat e miut midis spacebar dhe trackpad. Kam gjetur përdorim shumë pak për ta përveç kur në një tren, ku fundi i tastierës shtyhej deri në zorrë tim nga legroom zero bllokuar trackpad.

Tastiera ka quirks e veta, të tilla si kyç Fn në fund majtas qoshe vend të Ctrl, diçka që unë kisha për të pothuajse menjëherë të kaluar rrumbullakët në mjedise të prerë muskujve-kujtesës dhe paste. Nuk ka ndonjë çelësat e mediave të.

dritaret Përshëndetje

Lenovo ThinkPad X1 Tablet shqyrtim
Skaner gjurmë gishtash ka pak grup i rastësishëm up, por punon edhe kur ju nuk dëshironi të përdorni sistemin e njohjes fytyrë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

X1 Tablet ka një sistem të njohjes së fytyrës IR-bazë që është po aq i mirë sa që në linjën Surface Microsoft-it. Ai ju njeh nga lock-ekran dhe automatikisht ju shkrimet në, duke e bërë login seamless.

Ka gjithashtu një skaner gjurmë gishtash, i cili ka një kombinim paksa e çuditshme e përgjimit dhe swiping për regjistrimin e gishtit tuaj, por punon edhe në ditë-për-ditë operacionit. Unë nuk e përfundojnë duke e përdorur atë në tavolinë, si njohja fytyra ka punuar aq mirë, por ajo ishte e dobishme për zhbllokimin tabletë kur handheld në orientimin si portret, dhe mundësitë më biometrike të mirë.

vëzhgimet

 • Të kthehet në Tabelën X1 nga hapja tastierën ju duhet të goditur butonin e pushtetit, ose shtypni butonin Fn në tastierë
 • Ju merrni një zgjedhje e Windows-it 10 Shtëpi apo Pro
 • Opsional ThinkPad Pen clips Pro në anën e makinës me një mbajtës i ndashëm dhe punon edhe për shënimin lart ose nënshkrimit të dokumenteve
 • Aplikacioni Lenovo Vantage kujdeset për përditësime shofer dhe cilësimet bespoke të Tabelë X1 me vëmendje minimale

Çmim

E tretë brez Lenovo ThinkPad X1 tabletë fillon në £ 1,480 me një procesor Core i5, 8GB RAM, 256GB e magazinimit dhe tastierës dhe krye jashtë në 2422 £ me të gjitha opsionet.

Makinë si testuar kushtojë £ 1,973.59 me një procesor Core i7, 16GB RAM, 512GB e magazinimit dhe 4G.

për krahasim, Surface Pro e Microsoft-it 6 fillon në £ 879, me modele me çmim në mënyrë të ngjashme në Tabelën X1.

Vendim

ThinkPad X1 Tablet dëshmon se Lenovo mund të bëjë një të madhe ndashëm 2-in-1 e Windows 10 kompjuter tabletë. Kjo nuk është e lirë, por ofron specifikime të ngjashme ose më të mirë se rivali i tij krerët e Microsoft Surface Pro, duke përfshirë edhe shumë të nevojshme port përzgjedhje moderne të Thunderbolt 3.

X1 Tablet ndjehet si ajo mund të marrë një rrahje dhe do të mbijetojë masa të rrepta për të punuar së lëvizshme, e cila është ajo që është projektuar për. Ekrani është i madh, dhe në 13in është një madhësi ideale, kickstand dhe tastierë janë të shkëlqyer dhe performanca është top-notch.

Jeta shtatë-orë bateri mund të jetë më mirë, por i integruar 4G dhe dy opsione biometrike janë Futjet më të mirëpritur. Kjo është ende një makinë më të mirë për punë se lojë, por ajo është mjaft e mirë për të tërhequr detyrë të dyfishtë nëse të gjithë ju doni të bëni është Shikoj nga nëpër dhomë.

Nëse ju jeni në treg për një top-fund të 2-in-1 Windows-it 10 i ndashëm, X1 Tablet Lenovo ThinkPad duhet të jetë në listën tuaj.

Rekuizitë: ndërtimit të ngurta, ekran të mirë, keyboard shkëlqyer, vetëtimë 3, 4G optional, microSD card reader, skaner gjurmë gishtash, njohje të përballet

Cons: vetëm dy porte USB-C, microSD card lexuesi nuk e lehtë të arritshme, i shtrenjtë

Lenovo ThinkPad X1 Tablet shqyrtim
E kuqe dot në 'i' glows kur makina është në gatishmëri. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010