Japan Display aksionet zhytet në debutimin e Tokios

Japan Display shares plunge on Tokyo debut
iPad Air

iPad Air (Foto: John.Karakatsanis)

Aksionet në Japoni Afisho — prodhuesi më i madh në botë i ekraneve për smartphones dhe tableta dhe një furnizues kryesor Apple — zhytur në e tyre Tokyo debutimin e mërkurë, pas një $3.2 miliardë oferta fillestare publike.

aksioneve, i cili në një fazë të humbur më shumë se një të pestën e vlerës së saj, përfundoi në 763 jen, a 15.2 për qind rënie prej saj 900 Çmimi jen listë, me një analist përshkruan humbjet si një “fatkeqësi”.

indeksi i reperit të aksioneve Nikkei përfunduar 0.36 qind më të larta.

Lëngu krijues ekran kristal javën e kaluar me çmim ofertë e saj të parë publike në fund të ulët e pritjeve, duke sugjeruar se investitorët janë të kujdesshëm në lidhje me shitjen, por këmbënguli se kërkesa ishte i fortë.

Japan Display mban një udhëheqëse 16 për qind në rritje $35 miliardë Tregu global për smartphone dhe tabletë ekranet, sipas kompanisë hulumtuese me bazë në SHBA NPD Group.

Dhe IPO saj ishte një nga më të madh në Tokio që nga njësi të ushqimit dhe-pije pije gjigante Suntory e ngritur $3.9 miliardë në 2013.

Megjithatë, Analistët kanë paralajmëruar ajo përballet me konkurrencë të fortë nga vendet më të ulët me kosto të, duke përfshirë edhe Kinën, Korea e Jugut dhe Tajvani. Për të adresuar këtë, firma — ngritur në 2012 përmes bashkimit të Hitachi, Toshiba dhe Sony humbje njësitë LCD — është në kërkim për të rritur prodhimin e ekraneve të vogla dhe të mesme.

Por Seiichi Suzuki, analist të tregut në Tokai Tokio Letrat me Vlerë, tha AFP: “Kjo është një kompani që është e përbërë nga njësi offloaded nga firmat e tyre amë. (Ajo nuk ka) të ketë një të ardhme të ndritshme.”

Ai tha se firma nuk duhet të ketë “detyruar listë e saj”, duke cituar një mjedis të ashpër të tregut me indeksin Nikkei poshtë rreth 10 për qind këtë vit.

– 'Extremely zhgënjyese’ –

Japan Display më parë kishte thënë se do të shesë 140 milion aksione të reja në mes të 900 yen dhe 1,100 jen, ndërkohë që aksionerët e saj kryesore private do të shkarkoj 213.9 milion aksione.

“Një fatkeqësi, pa dyshim,” Lorne Steinberg, kreu i Menaxhimit Lorne Steinberg Pasurisë me bazë në Montreal, tha Dow Jones Newswires.

“Marrëveshja duhet të jetë ose mispriced keq, ose baza e investitorëve u gjykuar. Në Amerikën e Veriut, tregtarët në mënyrë rutinore të mbështetur IPO, në mënyrë që ky lloj i performancës së hapjes mund të ndodhë vetëm nëse i gjithë tregu është gjithashtu do papritur e keqe në të njëjtën kohë.”

Chris McGuire, Shefi ekzekutiv i fond gardh me bazë në Chicago Menaxhimi falangë Capital, hedhur të gjitha aksionet firma e tij e kishte blerë në të hapur.

“Rënia e çmimeve të pjerrët është jashtëzakonisht zhgënjyese dhe tregon se marrëveshja është mbiçmuara në fjalë,” tha ai.

Apple përbën gati një të tretën e të ardhurave Japoni pamjes, por firma gjithashtu merret me krijuesit e tjerë të lartë vegël të tilla si Samsung dhe Microsoft.

Kompania u formua me qëllim për të ndihmuar firmave japoneze të mirë konkurrojnë në teknologjinë e ekranit me rezolucion të lartë, e cila është bërë standard për smartphones, tableta dhe pajisje të tjera elektronike.

Innovation Network Corp qeveria e mbështetur nga e Japonisë ka mbajtur rreth një 70 Pjesa qind e firmës, me gjigantin tre elektronike secili duke pretenduar një rreth 10 për qind të aksioneve.

Shumë elektronike dhe teknologjisë gjigandët japoneze kanë luftuar gjatë viteve të fundit si ata përballen me shkurtimin e çmimeve nga rivalët e huaja dhe humbje të dhimbshme në disa njësi të produktit të konsumit, duke përfshirë televizionet ku marzhet e fitimit janë meshë-hollë.

Firmat dikur të fuqishëm të tilla si Sony dhe Panasonic janë po kryejnë ristrukturim të dhimbshëm pas viteve të humbjeve.

Sony këtij muaji tha se do të shesë pronat në një vend prestigjioz në Tokio ku kishte selinë e saj për gjashtë dekada, si firma më parë bota rrahje lufton për të riparuar linjën e saj fund.

Repost.Us – Republish këtë tekst
Ky artikull, Japan Display aksionet zhytet në debutimin e Tokios, është botohet njëkohësisht nga AFP dhe është postuar këtu me leje. Copyright 2014 AFP. Të gjitha të drejtat e rezervuara

Enhanced nga Zemanta