iPhone 2018 Nisja: Çfarë të presin nga Apple

iPhone 2018 Launch: What to Expect From Apple

Kompania pritet të nisë të re 'iPhone XS' smartphone, Apple Watch dhe iPad Pro këtë javë, sipas raporteve


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “iPhone 2018 Nisja: çfarë të presin nga Apple” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të hënën 10 shtator 2018 10.37 UTC

Nisja vjetore iPhone Apple është planifikuar për të mërkurën mbrëma, me shpresa të mëdha për të jo vetëm një smartphone të ri, por një flotë të telefonave të ri iPhone X-frymëzuar, një smartwatch të ri dhe ndoshta edhe iPads të reja.

Shpallja titull pritet të jetë një përsëritje e re e iPhone X me një ekran 5.8in, ndoshta quajtur "iPhone XS" sipas raporteve. Që nga "X" qëndron për 10, në vend të letrës në emërtimin zyrtar të Apple, një XS do të pasqyrojnë të ngjashme telefonat e "S" të tilla si iPhone 4S, 5S dhe 6S, sesa në këmbë për iPhone "ekstra të vogël" ose "të tepërta".

Në të kaluarën të tilla "S" iPhones janë zakonisht kishte përmirësuar komponentet e brendshme, por mbahet një dizajn të ngjashëm dhe funksion të vendosur për modelin e iPhone kanë zëvendësuar. IPhone 4S futet Siri, iPhone 5S futur ID prekje dhe iPhone 6S 3D touch.

ri iPhone X përsëritje është gjithashtu pritet që të bashkohen me një version më të madhe, ndoshta quajtur iPhone XS Max sesa "Plus", "Pro" ose monikers tjera siç përdoret në versionet e mëparshme të mëdha të tilla vitin e kaluar iPhone 8 Më shumë. Telefoni i ri më i madh iPhone X-si pritet të jetë më e shtrenjtë se çmimi fillestar prej £ 999 e 2017-së iPhone X, shtrihen më tej shpenzimet e smartphones të lartë fund.

Sipas raporteve të, Apple do të nisë një version më të lirë të projektimit iPhone X, unifikimin e gjithë 2018 Linja iPhone me ekran notched dhe njohjen e fytyrës Face ID, rënie skaner gjurmë gishtash Touch ID dhe butonin në shtëpi.

Apple nuk ka nisur një version më të lirë të iPhone e saj që nga iPhone 5C 2013-së, i cili mori guxim e iPhone brezi i mëparshëm 5 dhe i vendosi në një trup me ngjyrë plastike.

Apple Rights Watch

Konsumatorët janë parë nën një pamje të re Apple shikojnë seri 3 pasi ajo shkon në shitje në Apple Store në rrethin pazar Tokios Omotesando, Japoni, shtator 2017.
Konsumatorët janë parë nën një pamje të re Apple shikojnë seri 3 pasi ajo shkon në shitje në Apple Store në rrethin pazar Tokios Omotesando, Japoni, shtator 2017. Fotografoj: Issei Kato / Reuters

Së bashku me iPhone të reja, Apple pritet të nisë një përsëritje të ri të smartwatch saj. Apple Watch i ri pritet të ketë një dizajn të ngjashëm me aktuale Apple Watch 3, por potencialisht me një ekran pak më të madh shtrydhur në të njëjtin trup madhësi, sipas raporteve.

Apple Rights Watch ka qenë djegur ngadalshëm për kompaninë, por është rritur vazhdimisht në shitje duke u bërë një pjesë e vogël, por e rëndësishme e pajisjeve të Apple shitjet e anijeve 3.5 milion në Q2 2018 sipas të dhënave nga Canalys, por ende dwarfed nga iPhone 41 milion dërguar në të njëjtën periudhë kohore.

iPad

Edhe pse më pak të ngjarë, Apple mund të fillojë versione të reja të iPad varg të saj Pro. Kompania kohët e fundit lëshuar një version më të lirë të iPad në mars për £ 319, dhe para se një version refreshed gjeneratës së dytë të iPad Pro në qershor të vitit të kaluar.

Por tableta Apple kanë luftuar për të bindur blerësit për të përmirësuar në numër të madh, duke e lënë të vijë për të Plateaux rreth njësitë 9-13m dërguar një të katërtën gjatë dy viteve të fundit, poshtë nga arrijë marramendëse të 26 milion në tremujorin e parë të 2014.

Çdo iPad Pro i ri pritet të reflektojë ndryshimin në gjuhën projektimit futur me iPhone X vitit të kaluar, hedhja butonin në shtëpi gjatë në këmbë dhe prekje ID për gjeste dhe të përballet me ID.

IPad ka pasur prej kohësh gjeste që mund në shumicën e rasteve të zëvendësojë nevojën për butonin shtëpi, në switching midis aplikacioneve dhe marrjen në ekran në shtëpi, kështu që miratimi i plotë i gjesteve mbi butonat duket logjike. Ajo që mbetet për t'u parë është nëse njohja e fytyrës mund të punojnë edhe në një tablet me orientimet e tij të shumta si ajo ka në iPhone X, e cila është përdorur kryesisht kur mbahet në orientimin si portret në dorë.

  • Bashkohu me ne mërkurën 12 Shtator në 6 herë në Mbretërinë e Bashkuar (10am PDT) për transmetim të drejtpërdrejtë të ngjarjes prezantimit të Apple iPhone

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Artikuj që kanë lidhje

4916 2