iPhone 11 Pro Max shqyrtim: salvaged nga jeta epike baterisë

iPhone 11 Pro Max review: salvaged by epic battery life
Rezultati i përgjithshëm4.5
 • Ekziston një smartphone i shkëlqyeshëm me madhësi të shkëlqyeshme brenda Apple, por për fat të keq iPhone 11 Pro Max nuk është ashtu.

Një aparat fotografik i shkëlqyeshëm, ekrani dhe performanca nuk mund të kursejnë ergonomi të tmerrshme, por të paktën do të zgjasë dy ditë në bateri


Mundësuar nga Guardian.co.uk

Ky artikull me titull “iPhone 11 Pro Max shqyrtim: salvaged nga jeta epike baterisë” u shkrua nga redaktori i teknologjisë së konsumatorit Samuel Gibbs, për theguardian.com të Mërkurën 9 Tetor 2019 06.00 UTC

Me i madhi, smartphone i ri më i shtrenjtë nga Apple është iPhone 11 Pro Max, dhe do t'ju duhet një pasuri e vogël për ta blerë atë.

IPhone i ri 6.5in 11 Pro Max kushton nga 1,149 £ dhe është në fuqi iPhone i saj më i vogël 5.8in 11 Vëllezërit Pro vendosen në një fotokopje me një 12% zmadhimi i aplikuar.

Ka saktësisht të njëjtin dizajn alumini dhe qelqi, të njëjtin ekran të shënuar me Face ID, të njëjtën rregullim kamerash në pjesën e pasme dhe të njëjtën portë Rrufeje në fund. Shtë i njëjti telefon. Përveç asaj që zgjeron gjithçka (përveç trashësisë) nga 10%-12% krijon një përvojë shumë të ndryshme.

iPhone 11 Pro Max shqyrtim
Pjesa e pasme e bardhë e ngrirë e iPhone argjend 11 Pro Max është më e bukura nga të gjitha ngjyrat e disponueshme. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian

Pelqej iPhone XS Max zëvendëson, iPhone 11 Pro Max është me të vërtetë e vështirë për t'u përdorur me një dorë. Në 77.8 mm është i gjerë nga dora, akoma më e gjerë se ajo masive OnePlus 7 Për (75.9mm) dhe madje edhe gjigantët pozitivisht Samsung Galaxy Note 10+ (75.9mm), dhe në 226g është më e rëndë se konkurrentët me një 20g të plotë. Por më shumë se kaq, anët e rrumbullakosura prej çeliku inox nuk sigurojnë fare kontroll, domethënë gishtat thjesht i heq ato kur shtrihen për të arritur në anën tjetër të ekranit ose në këndin e sipërm të majtë, që shpesh duhet të bësh në iOS.

Shtë një kombinim që ose sjell dhimbje në duar ose dhimbje në kuletë, teksa rrëshqet nga gishtat dhe bie në katin e pafalshëm më poshtë. Ju pastaj ngjiteni atë në një rast, gjë që e bën atë edhe më të madhe. Nëse ka pasur ndonjëherë një telefon për të përfituar nga një pajisje shtesë e një lloji, kjo eshte.

Pra nëse nuk keni duar gjigande, iPhone 11 Pro Max është ekskluzivisht një telefon me dy duar. Por unë do të argumentoj se ka gjithmonë raste kur ju duhet të përdorni një telefon me një dorë: Transporti publik, mbante një çantë, duke marrë një selfie etj.

Ekrani OLED me ekran OLED i Super Retina X5 me 6.5in është mjaft i mrekullueshëm sa ai i iPhone më të vogël 11 Për, megjithëse nuk është një kërcim masiv mbi atë të përshtatshëm për rivalët dukshëm më të lirë siç është OnePlus 7 Për. Rrokulliset sipër dhe i ngrirë, gati xhami në formë metalike dhe gunga e kamerës katrore me tre lente që përkëdhelin është e re.

Specifikimet

 • Ekran: 6.5në Super Retina XDR (OLED) (458PPI)
 • Processor: Apple A13 Bionic
 • RAM: 4GB RAM
 • Ruajtje: 64GB, 256GB ose 512 GB
 • Sistem operativ: iOS 13
 • Aparat fotografik: Triple kamera 12MP të pasme me OIS, 12MP front-ballafaqohet kamera
 • Lidhshmëria: LTE, wifi 6, NFC, Bluetooth 5, vetëtimë, Ultra Wideband dhe GPS
 • Përmasat: 158 x 77.8 x 8.1 mm
 • Peshë: 226g

A13 Bionic

iPhone 11 Pro Max shqyrtim
Porti Rrufeja funksionon mirë për tu ngarkuar, por është zhgënjyese të mos shohësh USB-C në këtë pikë. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian

IPhone 11 Pro Max ka të njëjtin çip A13 Bionic, 4GB RAM dhe të paktën 64 GB ruajtje si pjesa tjetër e iPhone 11 linjë, dhe kryen në mënyrë të ngjashme. Gjithçka ndodh menjëherë, përfshirë detyra intensive siç janë redaktimi i videove dhe lojrat, dhe duhet të jetë një interpretues kryesor për vitet në vazhdim.

Përdorimi i Rrufeja mbi të rejat, më e adaptueshme dhe e dobishme USB-C është zhgënjyese, siç është 64 GB e ruajtjes fillestare. Nëse doni të përdorni ekranin tuaj masiv të telefonit për të parë video ose për të luajtur lojëra, ose xhironi ndonjë numër fotografish ose video 4K, ju do ta plotësoni atë brenda asnjë kohe.

Apple thotë se ka arritur të bëjë iPhone 11 Pro zgjat pesë orë më gjatë midis akuzave sesa iPhone XS Max, që menaxhuar 27 orë në testimin tim.

IPhone 11 Rrahjet Pro Max që vlerësohen me disa diferencë, që zgjat vetëm disa minuta të trembur nga një e plotë 48 orë në mes të akuzave. Kjo do të thotë që telefoni zgjat nga ora 7 e mëngjesit në ditën e parë deri rreth orës 6.50 të mëngjesit të tretë, duke çuar iPhone 11 Pro Max në klubin e baterive dy-ditore më parë të populluar vetëm nga një shumëllojshmëri e telefonave kryesorë të Huawei.

Kjo ishte pas iOS 13.1.2 Përditësimi, ndërsa e përdor atë si pajisjen time primare pa një orë inteligjente të bashkangjitur, dërgimin dhe marrjen 100 email dhe mesazhe, 80 njoftime pushimi, dëgjuar deri në pesë orë muzikë në kufje Bluetooth, shikuar një orë të Netflix, dhe të shtënat në lidhje me 10 Fotografitë në ditë.

IPhone 11 Anije Pro Max me një karikues të shpejtë USB-C 18W dhe një kabllo USB-C të Lightning në kuti. Një tarifë e plotë nga banesa zgjati dy orë 20 minuta, por goditi 50% në 31 minuta dhe 70% në 46 minuta, duke ngadalësuar karikimin në një ndërlikim më sipër 95%.

Telefoni gjithashtu nxehet shumë kur po karikohet shpejt. Mund të ngarkojë pa tela gjithashtu, por nuk mund të ngarkojë pajisje të tjera.

Vlen gjithashtu të përmendet se iOS 13 përfshin një veçori të optimizimit të baterisë, i cili është krijuar për të mësuar zakonet tuaja dhe vetëm për të ngarkuar të kaluarën e baterisë 80% kur mendon se ju duhet për të zgjatur jetëgjatësinë e saj.

iOS 13.1.2

iPhone 11 Pro Max shqyrtim
iOS 13 prezanton disa karakteristika të reja dhe një ngarkesë të metash. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian

IPhone 11 Pro dërguar me iOS 13 por u azhurnua shpejt tre herë në iOS 13.1.2, duke ndjekur të njëjtat çështje që pësuan me iPhone 11.

Modaliteti i errët, shtypni shtypjen në tastierën Apple, qasja e përmirësuar për vendosjen e shpejtë dhe ndjekja e ciklit menstrual janë të gjitha pikat kryesore të iOS 13.

IPhone 11 Pro Max gjithashtu ka disa shtesa për ekranin e madh siç është një pamje me ekran të ndarë në Mail, kalendar, Mesazhe dhe të tjera që nuk janë të pranishme në iPhone më të vogël 11 Për. Ai gjithashtu mbështet disa truket për të ndihmuar me përdorimin me një dorë, siç është sjellja e sipërme e ekranit poshtë ose zhvendosja e tastierës në njërën nga anët, e cila në vetvete është e vështirë të bëhet me dorën tuaj të djathtë pasi butoni për ta aktivizuar është në këndin e poshtëm të majtë të ekranit.

Geshtë gjesti i pasmë, që është një goditje e lehtë nga buza e majtë e ekranit, kjo është një vrasës për një përdorues të dorës së djathtë. Përpjekja për ta bërë atë me një dorë është pjesë e barabartë zhgënjimi dhe frikë.

Apple udhëheq industrinë në azhurnimet e softuerit, duke siguruar të paktën pesë vjet mbështetje nga lirimi, ku prodhuesit e tjerë kapërcejnë afro tre vjet, dhe kohët e fundit ka treguar një aftësi befasuese për të nxitur me shpejtësi azhurnimet e rregullimit të gabimeve në vazhdimësi të shpejtë.

Aparat fotografik

iPhone 11 Pro Max shqyrtim
Sistemi i ri i kamerave treshe është një hap i madh përpara për telefonat inteligjentë të Apple, më në fund përputhen ose tejkalojnë më të mirët nga pjesa tjetër në fotografi. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian

IPhone 11 Pro Max ka setupin e ri të kamerave 12-megapixel të Apple - njëjtë si më i vogël iPhone 11 Për. Kombinimi i ultrawide, kamera të gjera dhe telofoto ju japin mundësinë për të xhiruar në 0.5x, 1zmadhim optik x ose 2x, pastaj deri në 10x zoom dixhital.

I përgjithshëm, është një hap i madh në kamerat e mëparshme të iPhone, dhe akoma më mirë sesa iPhone më i lirë 11. Modaliteti i ri i natës i Apple e bën atë të barabartë me rivalët më të mirë në fotografinë me dritë shumë të ulët, ndërsa teknologjia e re e bashkimit të thellë del në pah me iOS 13.2 po afrohet më shumë se kurrë me qartësinë e detajeve të shkëlqyera të një SLR me një lente të madhe.

Fotografitë e përdorura për këtë përmbledhje janë xhiruar të gjitha në një iPhone 11 Pro drejtimin e iOS 13.2 beta.

Pasi ka vonuar konkursin ultra-konkurrues të kamerave për ca kohë, Apple është ngushtë me më të mirët me iPhone 11 Linja Pro.

vëzhgimet

iPhone 11 Pro Max shqyrtim
IPhone 11 Pro Max është i shkëlqyeshëm për shikimin e videos, por pesha e saj prej 226g mund të jetë mjaft e veshur kur përpiqeni ta mbani atë me një dorë edhe vetëm në një shfaqje televizive. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian
 • IPhone 11 Pro Max është rezistent ndaj ujit ndaj standardeve IP68 deri në 4 milion për 30 minuta - e cila është 2 milion më e thellë iPhone XS Max e vitit të kaluar
 • Performanca Bluetooth është përmirësuar shumë, me lidhje më të forta deri edhe në kufjet më të dobëta
 • ID e fytyrës është akoma më e mirë në klasë, tani pak më shpejt dhe duke punuar në kënde pak më të gjerë
 • Ipipi i ri U1 mundëson aftësi të zgjeruara të vendndodhjes, por deri më tani përdoret vetëm për ndarjen e skedarëve të drejtuar të AirDrop
 • Steeleliku inox shumë i lëmuar është i lehtë për tu shënuar dhe i shurdhër në përdorim edhe të kujdesshëm të përgjithshëm
 • Ekrani i ndjeshëm ndaj presionit të iPhone-ve të mëparshëm është zhdukur dhe bashkë me të 3D Touch, kështu që nuk mund të shtypni më fort për gjërat

Çmim

IPhone 11 Kostot Pro Max £ 1149 për 64GB e magazinimit, £ 1299 për 256GB ose £ 1,499 për 512 GB në të zezë, e gjelbër, argjendi ose ari.

për krahasim, iPhone 11 Kostot pro £ 1,049, the iPhone 11 shpenzimet £ 729 dhe iPhone XR shpenzimet £ 629.

The OnePlus 7 shpenzimet £ 499, the Samsung Galaxy S10 shpenzimet £ 799 dhe Huawei P30 Pro shpenzimet £ 799.

Vendim

Ekziston një smartphone i shkëlqyeshëm me madhësi të shkëlqyeshme brenda Apple, por për fat të keq iPhone 11 Pro Max nuk është ashtu.

Një dizajn që funksionon në madhësinë shumë më të vogël të iPhone 5.8in 11 Pro thjesht nuk bën në iPhone 6,5 në gargantuan 11 Pro Max, domethënë telefoni më i madh i Apple vuan nga ergonomia e tmerrshme.

Unë kam marrë atë uniformitet është thelbi i Apple, por në këtë rast ai e bën aktive më keq punën. Nga të gjithë telefonët masiv që kam përdorur ndër vite, e rëndë, iPhone i rrëshqitshëm 11 Pro Max dhe iPhone XS Max para se të jenë të vetmit që më japin dhimbje serioze në duar. Litershtë fjalë për fjalë një turp që qan, sepse gjithçka tjetër në lidhje me të - nga kamera, ekrani dhe performanca - është e shkëlqyeshme.

Kur zbret në të, vetëm jeta e baterisë me të vërtetë epike Huawei shpëton iPhone 11 Pro Max nga të qenit një produkt me tre yje, dhe madje edhe atëherë ky është një telefon me katër yje që është jashtëzakonisht i shtrenjtë.

Sigurisht që ka më të mirë, telefonat inteligjentë me përdorim më të lehtë të ekranit të mëdhenj që kushtojnë dukshëm më pak sesa nofulla që bien 1,149 £ dhe më shumë që Apple dëshiron për iPhone 11 Pro Max.

Por nëse duhet të keni një iPhone dhe të mrekullueshëm 5.8në iPhone 11 Për nuk e shkurton fare, bëjini vetes një favor dhe kurseni 420 £ dhe blini 6.1në iPhone 11. Vetëm ata që duhen vërtet dy ditë bateri duhet të blejnë iPhone 11 Pro Max, dhe madje edhe atëherë nuk do.

Rekuizitë: kamera e shkëlqyer, mënyra e natës, rezistent ndaj ujit, akuzuar pa tel, Face ID, jetë të mirë e baterisë, performancë e mirë, ekran shkëlqyer, mbështetje e gjatë e softuerëve

Cons: vështirë për tu mbajtur, i rëndë, super e kushtueshme, nuk fole kufjeve, nuk ka skaner gjurmë gishtash, nuk ka përshtatës kufje në kutinë, ruajtje e ulët e fillimit

iphone 11 rishikim pro max
Grupi i tre kamerave punojnë së bashku për t'ju dhënë më shumë mundësi, por revole kryesore 1x është akoma më e mira. Fotografoj: Samuel Gibbs / Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010