Huawei P9 Plus Rishikimi

Huawei P9 Plus Review
Rezultati i përgjithshëm4.5
 • P9 Plus është smartphone më i mirë Huawei ka bërë deri tani ... nëse ju nuk llogariten në Nexus 6p. Ajo merr formulën fituese e P9 dhe vetëm shton pak për atë.

super-sized anije firmës kineze është e madhe, me kamera fun, selfies shkëlqyer, performance gjallë dhe jeta e baterisë të ngurta – kjo është vetëm një turp për Android përshtatur


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Huawei P9 Plus shqyrtim: të klasit të lartë phablet mbajtur prapa nga software sub-par” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 7 qershor e martë 2016 06.00 UTC

Huawei P9 Plus është një version më i madh i flijimit të parë të shkëlqyer e prodhuesit kinez smartphone-it. Ajo pretendon të jetë "plus në çdo mënyrë", - dhe kjo nuk gaboj.

Ashtu si me "plus" versionet e smartphones prodhuesve të tjerë, P9 Plus duket si një P9 hodh në erë nga 5% në një fotokopjuese. Është vëlla më i vogël është një tërheqës, të mirë-bërë smartphone, P9 Plus është po aq e aq, pavarësisht nga zmadhim.

Trupi metalike me prek bukur

p9 Huawei plus shqyrtim
P9 Plus ka prek bukur pak si bie në sy të kuqe rreth button pushtet dhe një ngjyrë të lehtë të purpurt me trup metalik. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Ajo ka një ekran më të madh 5.5in, është pak më i gjatë, më të gjerë dhe më të rënda. Ajo vjen në një ngjyrë – kuarc gri – një tërheqës ngjyrë gri gunmetal me një theks interesant kuqe rreth button pushtet.

Mbrapa është më e butë se sa P9 dhe me anët pak të rrumbullakosura, ndjehet me të vërtetë e bukur në dorë. Ajo duket dhe ndjehet në çdo hap një smartphone top-fund premium.

Në krahasim me Samsung Galaxy S7 5.5in Edge, P9 Plus është 1.4mm shtatlartë, 2.7mm më të gjerë dhe më të rënda 5g, por 0.7mm i hollë, ndërsa Apple iPhone 6S Plus është 5.9mm taller, 2.6mm më të gjerë, 0.3mm të trashë dhe më të rënda 30g, e cila është shumë e dukshme në dorë, duke e bërë të vështirë për të trajtuar.

Ekran është një 5.5in plotë HD AMOLED, e cila është e bukur, gjallë dhe ka të zeza të thella zi. Në 401ppi ajo nuk është mjaft e pin-mprehtë si rivalët nga Samsung dhe Google, duke përfshirë edhe vet Nexus 6p Huawei, por ka kënde të mëdha shikimin dhe do të lutem më.

p9 Huawei plus shqyrtim
Njoftimet Hije ngjan iOS më shumë se Android Google. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Specifikimet

 • Ekran: 5.5në HD AMOLED të plotë (401PPI)
 • Processor: Okta-core Huawei Kirin 955
 • RAM: 4GB RAM
 • Ruajtje: 64GB + microSD card
 • Sistem operativ: Android 6.0 me UI Emotion 4.1
 • Aparat fotografik: 12MP kamera e pasme të dyfishtë, 8MP front-ballafaqohet kamera
 • Lidhshmëria: LTE, Wi-FIAC, NFC, DHE, Bluetooth 4.2, USB-C dhe GPS
 • Përmasat: 152.3 x 75.3 x 6.98mm
 • Peshë: 162g

Snappy me jetën e baterisë të ngurta

p9 Huawei plus shqyrtim
cilësimet e energjisë për të shpëtuar Huawei dhe monitoron të ndihmojë në identifikimin e aplikacioneve problematike dhe të bëjë baterinë më të fundit. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

P9 Plus ndan procesor i P9-së, Huawei okta-core Kirin 955 monedhë, por shton një 1GB RAM ekstra sjellë atë në 4GB dhe ka dyfishin e magazinimit me 64GB ndërtuar në, ndërsa ende ka slot kartën microSD për të shtuar më shumë.

P9 Plus ishte gjallë, mundësuar me çdo gjë unë e hodhi atë dhe vrapoi pije freskuese se vëllanë e tij më të vogël. Jetën e baterisë është gjithashtu e mirë, i qëndrueshëm 38 orë në mes të akuzave duke përdorur planin e energjisë zgjuar Huawei, me qindra e njoftimeve, 10 orë të dëgjimit të muzikës, browsing dhe app Përdorimi pesë orë 'dhe vend i rastësishëm i fotografisë dhe lojrave. Shumica e njerëzve do të ngjarë të marrë dy ditë në mes të akuzave. Tjetër, më agresive modes energjisë kursimit janë në dispozicion, si dhe monitoron përdorimin app, e cila ndihmon Apps farë e keqe nga pushtet-uritur.

Ndryshe nga P9, P9 Plus përfshin akuzuar shpejtë në përputhje me shumicën e smartphones të tjera të lartë fund, kështu klasës së parë deri nuk kërkon orë të lidhur në një furnizimit me energji elektrike.

Emotion UI 4.1

p9 Huawei plus shqyrtim
EMUI shton kufijve të shëmtuara të Apps dhe e bën një sasi të konsiderueshme të ndryshimeve në sy dhe të ndjehen të Android. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

P9 Plus ka Android të modifikuar Huawei 6.0 sistemit operativ Marshmallow quajtur Emotion UI (EMUI 4.1). Kjo është saktësisht e njëjtë si P9 dhe ngjan Apple iOS, duke përfshirë edhe duke i detyruar të gjitha aplikacionet e instaluara në telefon për të të jetë në homescreen, Nuk tucked larg në standarde Android app sirtar.

Disa do të pëlqen pamjen, të tjerët nuk do të. Ajo ka kontroll më të rreptë të aplikacioneve, e cila është e mirë, dhe nuk është si fryhem e mbushur si versionet e tjera të përshtatur të Android, por nuk është aq i mirë sa standarde përvoja Android.

skaner gjurmë gishtash

p9 Huawei plus shqyrtim
Skaner gjurmë gishtash në anën e pasme është një nga më të shpejtë dhe më të saktë në treg. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Skaner gjurmë gishtash në anën e pasme është shumë e shpejtë, të sakta dhe të vendosur mirë për madhësinë e telefonit. Jo një herë në testimin im e bëri atë të dështojnë të njohin gishtin tim. Ju nuk mund të zhbllokuar telefonin duke përdorur skaner gjurmë gishtash, pa ringjallet në telefon up, megjithatë.

Presioni ekran të ndjeshëm

p9 Huawei plus shqyrtim
Shtypni gishtin e vështirë në një foto në app galerinë pops up një lupë zmadhues. Sa më shumë të shtyjë më shumë nivelin e zmadhim. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

P9 Plus është një nga pajisjet e parë Android që të ketë një presion të ndjeshme ekran, e cila Huawei quan Press kontakt.

Zbatimi i saj në thelb pasqyron qasjen e Apple për iPhone 6S Plus. Shtypja e vështirë në një app ikonë Huawei nxjerr disa veprime të shpejta dhe shkurtesat. Shtypja e vështirë ende ju merr menjëherë në një veprim të zgjedhjes suaj, të tilla si direkt në mënyrë selfie brenda app kamera.

Përdoruesit mund të zgjedhin për të fshehur në shtëpi navigacion, mbrapa dhe kohët e fundit përdoret Apps butonat në fund të ekranit dhe për të aktivizuar ato me presion në rritje, ose vendosur qoshet e lartë majtas ose djathtas si shkurtore për të nisur Apps.

Në app galeri, shtypur vështirë në një foto sjell një lupë zmadhues me zoom në proporcion të drejtë se sa e vështirë ju shtypni. Është shumë e ndjeshme, dhe një mjet të mirë të vogël për inspektimin detaje, por shumica e njerëzve nuk e shohin se e vështirë në fotot e tyre.

touch Press përballet me të njëjtat probleme si 3D kontakt Apple – është e vështirë të dini se çfarë e mbështet atë, palës së tretë mbështetje app është shumë vështirë dhe unë nuk jam i sigurt nëse dikush do të përfundojë duke e përdorur atë. Ajo merr pjesë në mënyrën e lëvizjes ikona rreth në homescreen, por mund të çaktivizohet.

Android mund të shtoni mbështetje amtare për presion ekrane të ndjeshme në të ardhmen, por mbeten të bindur nga çdo zbatim deri tani.

kamera dyfishtë

p9 Huawei plus shqyrtim
Setup dual kamera në anën e pasme: një kamera zezë dhe e bardhë, një ngjyrë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Kamera e pasme dual "bashkë-engineered me Leica" është i njëjti sistem kamera si pajisur me P9, dhe si i tillë prodhon imazhe të mirë në kërkim dhe është një shumë mjaft e fun për të përdorur.

Kamera pikturë njëngjyrëshe është veçanërisht i mprehtë, dhe e bën lloj drejtën e subjekteve të vërtetë ndrit.

front-ballafaqohet kamera selfie ka një lente më të shpejtë, e cila lejon më shumë dritë me një f-stop e 1.9, krahasuar F2.4 e P9 së. Dallimi është i dukshëm. Selfies shikoni mprehtë, të ndritshme dhe më të detajuara. Në ndriçim relativisht të varfër të prodhuar disa prej më të mirë, selfies më të detajuar që kam parë. Ka mënyra të ndryshme bukuri shumë, por ata të gjithë vetëm të përfundojë me humbje detaje.

p9 Huawei plus shqyrtim
App Huawei aparat është shumë e mirë, por mungesa e mënyrë automatike HDR është irrituese. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

vëzhgimet

 • Përsëri është një shumë e duhur, dhe i lëmuar se P9, por nuk është aq e rrëshqitshme si disa smartphones të tjera metalike
 • Dyfishtë shtypni butonin vëllimi kur kyçur për të shpejt të marrë një foto në më pak se një sekondë
 • Mjetet app-kontrollit Huawei janë të shkëlqyera për ikjen e energjisë monitorimit etj
 • Disa aplikacione të palëve të treta të vijnë para-instaluar, por mund të hiqet
 • Ka një temë e palës së tretë që heq flluska shëmtuar rreth ikonave app në homescreen unë do të ende të instaluar një raketë të palës së tretë të tilla si Nova ose Google Tani Launcher
 • Ka një blaster IR në krye për të kontrolluar TV tuaj

Çmim

Huawei P9 Plus është ekskluzive për të Vodafone në Mbretërinë e Bashkuar në këtë moment, duke filluar në £ 500 me tarifa të para-paguar. Çmimet nga shitësit e palës së tretë të ndryshojnë.

Në krahasim, the P9 vogla kushton £ 449, Samsung Galaxy S7 Edge kushton £ 639, the Google Nexus 6P kushton £ 449 dhe Apple iPhone 6S Plus kushton £ 619.

Vendim

P9 Plus është smartphone më i mirë Huawei ka bërë deri tani ... nëse ju nuk llogariten në Nexus 6p. Ajo merr formulën fituese e P9 dhe vetëm shton pak për atë.

Kamera selfie është e madhe, kamera e pasme të dyfishtë është e bukur dhe shikoni dhe të ndjehen të telefonit është nivel të lartë. Ekran nuk është aq i freskët si rivalë, por është ende e mirë në kërkim, ndërsa skaner gjurmë gishtash në anën e pasme është ndoshta më e mirë në biznes.

Është vetëm EMUI Huawei që mban telefonin mbrapa – kjo nuk është aq tërheqës ose i përdorshëm si shumica e versioneve të tjera Android. Disa do të donte ai, Unë nuk.

Rekuizitë: I bukur, ndjehet e madhe, kamera shkëlqyer selfie, i madh kamera dyfishtë pasme, Skaner gjurmë gishtash shkëlqyer, Jeta e mirë e baterisë, USB-C, IR Blaster, Mbështetja card microSD

Cons: EMUI nuk është mjaft deri në zeroja, Ekran nuk është e mirë për VR (rezoluta e ulët), Press prekë një grimë e një mashtrim, ekskluzive për të Vodafone në Mbretërinë e Bashkuar, bateri nuk i lëvizshëm

p9 Huawei plus shqyrtim
USB-C me akuzuar shpejtë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010