Huawei MateBook X Pro Rishikimi

Huawei MateBook X Pro Review
Rezultati i përgjithshëm5
 • The MateBook X Pro shows that Huawei has what it takes to build a great laptop.

ekran i bukur, keyboard shkëlqyer, trackpad madhe - makinë e re Huawei tregon se ajo ka atë që e merr për të ndërtuar një laptop të madh


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Huawei MateBook X Pro shqyrtim: i hollë, për ta bërë të gjithë MacBook Pro rival” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të mërkurën 11 prill 2018 06.00 UTC

MateBook X Pro është Huawei e më të fuqishme të ndjekin deri në vitit të kaluar të shkëlqyer MateBook X, dhe si emri mund të thotë se ka për qëllim krejt të MacBook Apple Pro.

laptopë PC kanë bërë një rrugë të gjatë në vitet e fundit, me dizajn të mirë, ndërtuar dhe të performancës - të gjitha vulat e linjës laptop Apple - tani të zakonshme në kategorinë e £ 1000 plus.

Ajo do të jetë e drejtë të thuhet se MateBook X Pro ka më shumë se një ngjashmëri me laptopë të lartë-fund Apple. Nuk është se kjo është një kopje të karbonit, më shumë një makinë që merr vetëm copa të mira.

Huawei matebook x pro shqyrtim
Kapaku alumin i MateBook X Pro në hapësirë ​​gri. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Me kapak të mbyllur ajo duket si një hollë-dhe-dritë laptop në mënyrë të drejtë të përgjithshme alumini me një kon të butë dhe një logo Huawei në krye, available in “space grey” and silver. Open it and you find a MacBook-like backlit keyboard, large trackpad, a power button and two side grilles.

But the screen is the star of the show. It’s a beautiful and crisp 13.9in 3:2-ratio screen squeezed into the frame with very slim bezels all round. It’s easily one of the best on the market and is quite large by modern laptop standards, housed in a smaller body typically associated with a 12in-screen laptop.

The build of the machine is generally very good, with chamfered edges and a good fit and finish. There’s no give or flex in the keyboard, but there is a little in the rest of the deck and at the sides. The screen also has a little bit of give when squeezed when closed, or twisted when open.

Specifikimet

 • Ekran: 13.9in LTPS 3000 x 2000 (260 PPI)
 • Processor: Intel Core i5 or i7 (8gjenerata e th) + Nvidia GeForce MX150 GPU
 • RAM: 8 ose 16GB
 • Ruajtje: 256 ose 512GB
 • Sistem operativ: Dritaret 10
 • Aparat fotografik: 1MP pop-up webcam
 • Lidhshmëria: Wi-Fi, Bluetooth 4.1, USB 3.0, USB-C, vetëtimë 3, kufje
 • Përmasat: 217 x 304 x 14.6mm
 • Peshë: 1.33kg

Power on tap

Huawei matebook x pro shqyrtim
Tastierës është e shkëlqyer, with solid spacing and good travel, while the trackpad is large, smooth and responsive. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

MateBook X Pro është në dispozicion në një çift të konfigurimin, me një zgjedhje e 8-i5 Gjenerata Core i7 dhe procesorë, 8 ose 16 GB RAM dhe 256 ose 512GB e magazinimit.

Pjesa më e madhe që është par për kursin, por makinë Huawei gjithashtu vjen me një Nvidia GeForce kartë grafike diskrete MX150 me 2GB memorie të dedikuar, e cila është e rrallë për një makinë të kësaj madhësie.

MX150 nuk do të vendosur ulem GAMING botëror, por është një hap i rëndësishëm në performancën për gjëra të tilla si redaktimi foto dhe video, or even powering a 4K display over your typical integrated graphics chips. It’s worth noting that the MX150 comes in two versions and the MateBook X Pro is fitted with the lower power 10W version, which is less powerful but more frugal than the 25W version that some other machines have fitted.

Overall the MateBook X Pro was one of the best performing laptops I’ve ever used, easily handling anything and everything from video editing and advanced photo editing, në një grimë e lojrave të lehta dhe Chrome me sa më shumë skeda si ju mund të përshtatet në një ekran.

Portet

Huawei matebook x pro shqyrtim
Dy portet USB-C janë në anën e majtë, me një dyfishimin si Thunderbolt 3 port – të dyja mund të përdoret për të ngarkuar laptop. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

MateBook X Pro mund të jetë e hollë, por ajo ende ka një USB të vetme të plotë-sized 3.0 port përgjatë anë një port USB-C dhe Thunderbolt 3 port. Ose nga portet USB-C-formë mund të përdoret për të ngarkuar makinë, ndërsa ka një kufje socket tradicionale, por nuk ka lexues letrash me bira.

Bateri

Huawei është e njohur për jetën e saj e baterisë në smartphones. Për fat të keq, while the MateBook X Pro has reasonable battery life it isn’t anywhere near class-leading. It will get you through a work day without needing the charger, but if you want to watch a video on the commute home you’ll be out of luck.

In my testing the MateBook X Pro lasted just over eight hours between charges while performing regular office duties, which includes lots of email, rreth 15 browser tabs open in Chrome, some photo editing, listening to music via Bluetooth headphones and lots of writing into lightweight text editors. Heavier things such as gaming affected the battery life quite a bit, but generally speaking most users will plug the laptop in to game or perform similarly demanding tasks for any extended period.

duke e përdorur atë

Huawei matebook x pro shqyrtim
The webcam is hidden behind a key, keeping it completely out of the way for the majority of the time. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Performance aside, the MateBook X Pro is a lovely machine to use. It’s whisper-quiet for the most part, with its fans only spinning under sustained heavy load, and its brilliant screen is matched by an equally excellent keyboard and trackpad. The keyboard looks like a MacBook Pro keyboard, but with real key travel. It’s a satisfying typing experience that is rarer than you might think on even expensive laptops.

The keyboard also hides one of the most interesting tricks I’ve seen on a laptop in a while. The key between F6 and F7 is actually a pop-up webcam. Press it and it reveals a one-megapixel camera, which certainly has a tendency for the up-the-nose shot, but simply doesn’t get in the way during normal use. If you’re one of the vast majority of laptop users that barely ever turn on their webcam, this is a great compromise and it means no one is going to be able to hack your webcam and spy on you. There’s even a mute switch for the microphones, so no one will be able to listen to you either.

The large trackpad is silky smooth and responsive, making it one of the best in the industry – at no stage did I end up zooming when I tried to scroll, which is something many PC laptops still struggle with.

Huawei matebook x pro shqyrtim
The power button has a fingerprint scanner in it that will power on and unlock Windows with just one brief press. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

The power button doubles as a fingerprint scanner and will recognise you and log you into Windows when switching on with one momentary press, taking about eight seconds to power on and be useable.

The MateBook X Pro has a Dolby Atmos sound system with four speakers built into it: two tweeters at the back and two bass speakers at the front, not that there’s any visual indication that they’re there.

I was sceptical, but the four-speaker system actually works very well. It’s louder, clearer and has a smidgeon more bass than most of the best of the rest, although the audio is less direct than it might be on a machine with front-facing speakers such as Microsoft’s Surface Pro.

They’re still laptop speakers, so don’t expect true room-filling sound or the quality of a set of external speakers, but they’re capable of being clearly heard while cooking and provide solid impromptu movie-watching experience.

vëzhgimet

 • Huawei says the keyboard is spill-proof, but that’s not something I tested
 • The keyboard lacks media keys, missing pause/play and track skip buttons
 • The included power adapter is one of the smallest 65W USB-C chargers around and will charge pretty much anything with USB-C
 • The screen is touch-sensitive unlike last year’s MateBook X
 • The automatic backlight control can be a bit aggressive making the screen dimmer than it should be
 • There is some confusion as to whether the machine will ship with a Trusted Platform Module (TPM) in every country – I would not recommend buying one without as it is crucial to enable Bitlocker drive encryption

Çmim

The Huawei MateBook X Pro will cost €1,499 with a Core i5, 8GB of RAM and 256GB of storage, €1,699 for the same processor and RAM but 512GB of storage, or €1,899 with a Core i7, 16GB of RAM and 512GB of storage – as tested.

A UK launch and pricing has yet to be determined.

për krahasim, për krahasim, Dell’s XPS 13 with a comparable screen and 8th generation Core i5 starts at £1,399, Microsoft’s Surface Laptop starts at £979, the Surface Book 2 starts at £1,499 and Apple’s MacBook Pro starts at £1,249.

Models with discrete graphics cost more, with Microsoft’s Surface Book 2 starting at £1,999 and Apple’s 15in MacBook Pro starting at £2,349.

Vendim

The MateBook X Pro shows that Huawei has what it takes to build a great laptop.

The screen is brilliant and the tiny bezels mean you get a very good sized display in a pretty small body – 14in, it turns out, is a great size for both work and play on a thin and light laptop. It’s not a one-trick pony, ose. It has one of the best keyboards on the market, an excellent, large trackpad and solid connectivity, it is a do-it-all machine in a beautiful case.

It’s not perfect, megjithëse. There’s give in the aluminium where I don’t think there should be, and the battery life is good but not class-leading. Por në të gjithë Huawei ka krijuar diçka krejt të veçantë këtu.

Rekuizitë: ekran i bukur, bezels vogël, i hollë, kompakt, keyboard shkëlqyer, trackpad madhe, USB-C, vetëtimë 3, port USB rregullt, skaner gjurmë gishtash, GPU diskrete, pop-up webcam, Folësit Dolby Atmos që janë të mira

Cons: jeta e baterisë nuk klasës udhëheqëse, asnjë slot kartë SD, webcam ka një kënd up-hundë, vetëm dy porte USB-C i cili e ka të ngarkuar në makinë

Huawei matebook x pro shqyrtim
Një USB-A tradicionale port është në anën e djathtë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Artikuj që kanë lidhje