Si ajo që ne veshin ndikon në disponimin tonë

How what we wear affects our mood

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Si ajo që ne veshin ndikon në disponimin tonë” ishte shkruar nga Daniel Glaser, për The Observer më 13 dhjetor e diel 2015 09.30 UTC

Salcë për partitë e Krishtlindjeve mund të bëjë që ju të ndjeheni sexier, më të sigurt apo vetëm shumë vetë-vetëdijshëm. Grackave sociale dhe të stilit të shumtë, por ajo që ju nuk mund të kuptojnë është se zgjedhja juaj e veshje mund të ndryshojë mënyrën se si truri e kupton trupin.

Psikologu amerikan William James shkroi në 1890 në lidhje me një grua ai pa i veshur me një kapelë me një pendë të gjatë në të cilët instinktivisht ducked si ajo hyri në dhomë, sikur pendë ishin pjesë e trupit të saj. Eksperimentet moderne Neuroshkencë kanë hulumtuar këtë më tej: nëse një majmun mban një mjet, ajo është treguar se truri përfshin mjet në mënyrë që ajo është pothuajse pjesë e trupit të tyre. Kjo lejon majmun për të përdorur mjet dextrously, sikur të ishte një gisht ekstra-të gjatë.

I njëjti efekt mund të preket me veshje pompoz, ose shkop magjik i një kostum zanash - kjo shtrirje e trupit tonë mund të na bëjë të lëvizin dhe të veprojë ndryshe. Kjo mund të jetë arsyeja pse ne jemi në gjendje për të përzënë, si e gjithë makina bëhet skajet e trupit tonë - por është më mirë të mos e provoni se nga pas partisë.
Dr Daniel Glaser është drejtor i Shkenca Gallery në Kolegjin Mbretëror të Londrës

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

27076 0