nder 10 Rishikim

Honor 10 Review
Rezultati i përgjithshëm5
 • Nder 10 is another example of an excellent smartphone that comes very close to matching the latest top-of-the-range phones, but costs significantly less.

Huawei ka një tjetër hit në duart e veta me një ekuilibër të mirë të karakteristikave, çmimi dhe të ndjehen për £ 400 - në qoftë se ju harroni kamera UA


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “nder 10 rishikim: telefon premium që grushta mbi çmimin e saj” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 29 e martë Maj 2018 07.00 UTC

Nder 10 është shkurtuar-çmim premium oferta smartphone Huawei që shpreson të shkuar shputë-to-shputë me iPhone dhe Samsungs për rreth një të tretën më pak se çmimi mesatar.

cuditerisht, Honor 10 është i dyti telefon Honor me 10 në emër të tij nisur këtë vit, duke ndjekur nder 10 Shiko të lëshuar në shkurt, e cila ka në thelb të njëjta specifikimet. Nder 10 View është ende në shitje për £ 450, që është £ 50 më shumë se nderi 10, dhe ka një ekran pak më të madh.

Që ndjehen Galaxy S8

nder 10 rishikim
ri skaner nder 10 e gishtave tejzanor është fshehur seamlessly prapa xhamit ekranin e. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Nder 10 ndjek trendin vendosur nga Samsung me Galaxy S6 tre vjet më parë e të pasurit qelqi në para dhe mbrapa. Xhami në anën e pasme është e lakuar, Skajet e telefonit janë metalike lëmuar, duke e bërë atë të ndihet pothuajse tamam si një Samsung Galaxy S8 ose S9. Është e qetë, ndihet shumë i bërë mirë dhe është padyshim më i premium-ndjenja Nderi ende që përgënjeshtron "Buxheti" pozicionimin e saj në treg.

Ekran LCD 5.84in mbush shumicën e përparme të pajisjes, më pak se një sensor gjurmë gishtash në fund dhe një nivel në ekran në krye përmban një aparat selfie, Folësi kufje dhe sensor. Kjo është provuar të jetë "viti i nivel" dhe Nderi 10 është zhurmë në trend.

Ekran duket shumë e mirë, me shkëlqim të ngurta dhe ngjyrat, dhe kjo është shumë e freskët. Kjo nuk është aq i mirë sa ekranin e Huawei OLED në krye-fund të saj P20 Pro, as ekran OLED mbi konkurrenti më të ngushtë OnePlus 6, por ajo është ende një i bukur ekran dhe më të do të jetë shumë i kënaqur me atë.

Pozicionuar skaner gjurmë gishtash në pjesën e përparme të pajisjes nuk është një gjë e re, por Honor 10 ka një komerciale në dispozicion skanera e para tejzanor gjurmë gishtash (shumica e të tjerët janë capacitive). Si e tillë nuk ka zakon apo tjetër duke shënuar fizike ndan atë nga xhami. Ajo punon me duart e lagësht, but requires a much firmer press than capacitive scanners and was a little slower than the Honor 10 View’s traditional fingerprint reader.

At 153g and 7.7mm thick the Honor 10 feels pretty light and slim, stacking up well compared with top-end competition. The thin bezels around the relatively small screen mean it’s also quite small for a modern smartphone, and therefore easy to handle. There’s a headphone jack in the bottom, which is becoming a rare feature.

Specifikimet

 • Ekran: 5.84në FHD + LCD (432PPI)
 • Processor: okta-bërthamë Huawei Kirin 970
 • RAM: 4GB RAM
 • Ruajtje: 128GB
 • Sistem operativ: EMUI 8.1 bazuar në Android 8.1 Oreo
 • Aparat fotografik: Dual pasme kamera 16MP + 24MP, 24MP front-ballafaqohet kamera
 • Lidhshmëria: Dual SIM LTE, Wi-Fi, NFC, Bluetooth 4.2 dhe GPS
 • Përmasat: 149.6 x 71.2 x 7.7 mm
 • Peshë: 153g

Good performance, jetë të mirë e baterisë

nder 10 rishikim
Nder 10 lasts for a day and a half, so should get through even the heaviest of days. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Nder 10 has the same processor as the nder 10 Pamje, Huawei Mate 10 Për dhe P20 Pro, but has a smaller amount of RAM with only 4GB compared to 6GB. You can notice the difference – the Honor 10 is a little slower when switching between apps, but on the whole is a fast and smooth device to use. You have to pay another £69 to buy a phone that feels faster.

Battery life is great, but not quite class-leading, lasting about 32 orë në mes të akuzave, starting up at 7am on day one and dying at 3pm on day two.

Kjo ishte duke e përdorur atë si mjet tim primar, shfletim dhe duke përdorur Apps për pesë orë, ndërsa merr qindra email shtytje dhe mesazhe, shikuar 90 minuta e Netflix, duke marrë në lidhje me 20 foto dhe dëgjuar deri në shtatë orë të muzikës nëpërmjet kufje Bluetooth.

EMUI 8.1

nder 10 rishikim
Ndryshme automatik dhe manual modes fuqia për të shpëtuar janë ndërtuar në EMUI. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Nder 10 shkon version i modifikuar Huawei i Android të quajtur EMUI 8.1, bazuar në të fundit Android Oreo 8.1.

Kjo është në thelb e njëjtë si versioni në drejtimin e Huawei P20 Pro, dhe shumë të ngjashme me çdo telefon tjetër të kohëve të fundit Huawei, duke përfshirë Mate 10 Pro dhe Honor 10 Shiko të lëshuar më parë këtë vit.

EMUI duket si një kryq në mes Android dhe Apple iOS. Nga kutia ajo i mungon app sirtar Android-së, do të thotë çdo app instaluar ka një ikonë në homescreen, ashtu si iOS, por nuk është një opsion për të mundësuar sirtarin. Google Feed është në dispozicion në panelin e majtë, më homescreen, ka një dritë të customization e njoftimeve, por Futjet më të mëdha EMUI ka mbi standarde Android janë karakteristika fuqia për të shpëtuar.

For the most part these work very well – stopping apps from draining your battery in the background for example – but occasionally they will cause issues, stopping you receiving notifications or background functions. EMUI also handles the screen’s notch well, including the ability to hide it with an always-black status bar either side, just like the P20 Pro.

Aparat fotografik

nder 10 rishikim
The camera app has built-in object and scene recognition, but the ‘AI’ ends up simply skewing colours and saturation rather than being helpful. Fotografoj: Guardian

The camera system on the Honor 10 is a bit of a mixed bag. On the back you have two cameras, one 16-megapixel and one 24-megapixel, which work in conjunction to produce images, simulate depth of field effects and other tricks.

The cameras themselves are capable of producing some good photos. Low light isn’t the best, but it isn’t terrible either and on the whole the Honor 10 holds its own with the competition. The “AI camera” element is probably the worst bit.

It’s meant to identify the scene and objects, por në përgjithësi prodhuar vetëm fotot që duken si fotografi ultra-të përpunuara Instagram. Kjo ishte veçanërisht e keqe me bar, duke e kthyer atë highlighter gjelbër. Kam marrë rezultate shumë të mira me të fikur.

Kamera selfie është e mirë, por luftuan për të prodhuar imazhe që ishin pin mprehtë në ndriçim të zbehtë shtëpie.

vëzhgimet

nder 10 rishikim
Turning off sistemin UA kamera është në sajë të lehtë për të një buton direkt në mënyrën kryesore të shtënat. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian
 • Nuk ka akuzuar apo ujë wireless rezistenca
 • Versioni blu është mahnitëse, with a similar pearlescent paint job as the Huawei P20 Pro
 • A screen protector comes fitted out of the box
 • There’s an IR blaster in the top for using the phone as a remote
 • Face unlock is fast, often unlocking the phone before the fingerprint scanner, but you are trading some security for convenience

Çmim

Nder 10 comes in either blue, black or grey and costs £400.

për krahasim, the 6.28in OnePlus 6 costs £469 with 64GB of storage, 6in nder 10 Pamje costs £450 with 128GB, the 6.1in Huawei P20 Pro costs £799 with 128GB, 6in Huawei Mate 10 Për costs £699 with 128GB, 6.2in Samsung Galaxy S9+ costs £869 with 128GB, 6in Google Pixel 2 XL costs £799with 64GB, dhe 5.8in iPhone X costs £999 with 64GB.

Vendim

Nder 10 is another example of an excellent smartphone that comes very close to matching the latest top-of-the-range phones, but costs significantly less. On the whole Huawei has cut the right corners to make the Honor 10 shine against the competition.

Of course it isn’t perfect, and lacks wireless charging and water resistance. But it has many redeeming features, feeling every bit as good in the hand as a phone costing twice as much. The screen is good, the camera (if you turn off the AI mode) is good, performance and battery life are good, and it even still has a headphone socket.

Nder 10 is so good I’m not quite sure why you would buy Huawei’s other 5.8in phone with a notch, the P20, that costs another £179, which means Huawei is competing with itself. Compared to rivals, you have to spend another £69 to find a better phone in the OnePlus 6, meaning the Honor 10 is arguably the best phone you can get right now for £400.

nder 10 rishikim
The black glass back is subtle, but other colour options stand out much more. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Rekuizitë: jetë të mirë e baterisë, Android 8.1 Oreo, performancë e mirë, good camera, ekran të mirë, ndjehen premium, mbështetje dual sim, kufjeve socket

Cons: nuk ka rezistencën e ujit, asnjë i akuzuar pa tel, AI shpesh bën kamera më e keqe, nuk Bluetooth 5 mbështetje, glass back more fragile than metal

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010