Google Pixel 3 Rishikim

Google Pixel 3 Review
Rezultati i përgjithshëm5
 • Pixel 3 can be summed up in one word: refinement.

Telefoni i ri arrin Apple-nivelin e manikyrin, me punën e nivel të lartë, kamera fantastike dhe dizajn atraktiv


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Google Pixel 3 rishikim: ngritjen e bar për përvojën Android” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të enjten 18 tetor 2018 05.00 UTC

Pixel 3 është sëmbim i tretë i Google-it në bërjen vet telefonin e saj të lartë-fund, përpjekur për të shkëlqej më shumë sërën e Apple dhe Samsung me një aparat fotografik frikshëm dhe një përvojë shumë të rafinuar.

Pixel 3 është më e vogël e dy telefonave të reja të Google, me një FHD 5.5in + ekran OLED që është e ndritshme, freskët dhe të gjallë. Kjo është një shfaqje e bukur që është një hap i rëndësishëm nga viti i kaluar pixel 2, me kënde të gjerë shikimin me zhvendosje minimale ngjyra.

Pixel 3 pasqyron projektimin e vitit të kaluar pixel 2 XL me një mjekër relativisht e madhe dhe e bëra ballin përmban altoparlantë stereo dhe kamera të ndryshme. Kjo është mjaft e vogël sipas standardeve moderne, duke e bërë të lehtë për të trajtuar dhe xhep, ngjashme me pixel 2, iPhone XS Apple dhe Samsung Galaxy S9. Është gjithashtu dritë në 148g në krahasim me iPhone XS 177g dhe 168g Galaxy S9, dy prej të cilave kanë ekrane pak më të mëdha 5.8in.

Google Pixel 3 rishikim
The two-tone back is one continous slab of Gorilla Glass 5, with one section etched and the other polished. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Gone is last year’s coated aluminium back, replaced with two-tone glass. The frosted bit is etched glass, which is super smooth, but is surrounded by polished glass and coated metal sides that aid your grip. The combination feels wonderfully smooth and luxurious in the hand. This is a phone you will want to fondle.

In the centre of the back below the glossy panel is a fingerprint scanner as good last year’s. Nuk ka opsione të tjera të sigurisë biometrike, të tilla si Hape fytyrë, pavarësisht nga Pixel 3 ka dy kamera front-ballafaqohet.

Fund i telefonit ka një port USB-C dhe një tabaka sim, ndërsa button e drejta vëllimi anë është bashkuar me një buton të energjisë gjelbër nenexhik. Nuk ka socket kufjeve për t'u parë, por kamera vetmja shkopinj nga mbrapa më pak se 1mm.

Specifikimet

 • Ekran: 5.5Në OLED FHD + (443PPI)
 • Processor: okta-core Qualcomm Snapdragon 845
 • RAM: 4GB RAM
 • Ruajtje: 64 ose 128GB
 • Sistem operativ: Android 9.0 byrek
 • Aparat fotografik: 12.2MP kamera e pasme me OIS, dual 8MP front-ballafaqohet kamera
 • Lidhshmëria: LTE, wifi, NFC, për shembull,, Bluetooth 5 dhe GPS
 • Përmasat: 145.6 x 68.2 x 7.9 mm
 • Peshë: 148g

Qetë si mëndafshi

Google Pixel 3 rishikim
Slot sim është në fund tjetër për portin USB-C. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Pixel 3 ka tanishme top-of-the-line procesor Qualcomm-së, Snapdragon 845, siç përdoret në OnePlus 6 dhe shumica e smartphones të tjera aktuale anije, me përjashtim të versioneve në Mbretërinë e Bashkuar të S9 Samsung dhe Shënim 9 dhe Telefonat Huawei, dy prej të cilave përdorin patate të skuqura e tyre-markë.

Pixel 3 ka vetëm 4GB RAM, krahasuar me 6GB ose edhe 8GB në disa konkurrentëve top-fund Android. Ndërsa kjo mund të humbasë në një lojë të Top trumps, kjo nuk është e dukshme në përdorim të përditshëm, sepse Pixel 3 është aq Buttery qetë në operacion, me punën e lojrave nivel të lartë shumë.

I gjithë sistemi, nga kalimi Apps për të tërhequr deri kamera, ka një nivel të manikyrin kompletohet vetëm nga Apple iOS në iPhone XS. Kjo nuk është mjaft aq brutalisht shpejtë si OnePlus 6 në veprim, thjesht sepse animacione të luajnë jashtë për më shumë, por është e lehtë të shpejtë dhe pardesy se çdo pajisje tjetër Android.

Jetën e baterisë për Pixel 3 është një objektiv në lëvizje. Normalisht smartphones stabilizohet në një nivel mjaft të qëndrueshme, pas disa ditësh të parë duke filluar nga ato.

Pixel 3, megjithatë, ka qenë duke fituar rreth 10% e jetës së baterisë çdo ditë gjatë javës së fundit, starting with poor 15-hour battery life that wouldn’t get through to bedtime. A couple of days later it scrapes through 24 orë, meaning it would make it from one morning alarm to the next without charging after a week of testing – the bare minimum that is acceptable in 2018.

That was with consistent use as my primary device sending and receiving hundreds of emails, Mesazhet dhe njoftimet shtytje, listening to five hours of music with Spotify on Bluetooth headphones, shikuar 30 minutes of Netflix and shooting about 10 Fotografitë në ditë.

Part of that is undoubtedly down to the Adaptive Battery technology in Android 9 Pie that learns your usage pattern and limits power to apps you don’t really use. It’s possible that over the next couple of weeks battery life may continue to improve, although it is unlikely to be by vast amounts.

A full charge via the included 18w fast charger took 101 minuta. Pixel 3 can also charge wirelessly at up to 10w, which is a little slower than via cable but still faster than some phones charge from their bundled chargers.

Android 9 byrek

Google Pixel 3 rishikim
The power button on the white Pixel 3 is mint green. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Pixel 3 runs the latest version of Android 9 byrek, which makes it one of only handful of phones to do so.

The main advantages of Pie over previous versions are better notification handling, particularly around do not disturb (DND) modes, wellbeing tool integration for tracking usage and modes to deter usage, such as Wind Down, and great integration of AI systems.

Exclusive to the Pixel 3 is Google’s smart compose for Gmail, which takes the advanced autocomplete you might have used in Gmail in the browser on desktop to the Gmail app on the phone. It’s scarily good at writing emails.

Google has also removed the traditional home and overview navigation buttons, replacing them by a pill-shaped gesture button in the middle and a small back arrow to the left.

The back button still does what you’d expect, but the gesture button does a number of things. Tap it to go home, tap and hold to invoke Google Assistant, flick it upwards once to get to the app switcher or twice to get to the app drawer (you can also go straight to the app drawer by dragging it further up the screen).

Dragging the gesture button to the right turns it into a slider flicking between recently used apps as you move your finger across the bar. Flicking the button to the right switches straight to the last used app in the same way a double-tap on the overview button used to.

It works fine, but there is a bit of getting used to and I don’t think it’s actually faster than the previous navigation buttons. It also isn’t as smooth and intuitive as Apple’s gesture bar system introduced with the iPhone X, or some other gesture systems used by the likes of OnePlus or Huawei.

Aparat fotografik

Google Pixel 3 rishikim
The camera app on the Pixel 3 is simple and familiar. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

It is safe to say the Pixel 3 has one of the best, if not the best cameras available today.

The rear 12-megapixel camera is capable of capturing stunning images, rich in detail, gjallërinë dhe varg dinamik. Kjo është më mirë se çdo tjetër në duke e çuar jashtë detaje dhe ngjyra nga skena me kontrast të lartë ku ka një përzierje e dritat e ndritshme dhe qoshet e errëta Falë HDR + algoritme Google.

Performanca e ulët të lehta është gjithashtu fantastike, dhe kjo është para së premtuar mënyrë Night pamje që do të vijë në një update software shpejt, i cili thotë se Google do të jetë në gjendje për të prodhuar në mënyrë dramatike më të mirë të shtëna natën në kohë.

Ajo që përcakton Pixel 3 apart from the competition is that it can do all this with practically no user skill whatsoever – this is the point-and-shoot that will make you look like you know what you’re doing even if you don’t.

Google’s Top Shot works as advertised, using on-device AI to discern if one of the many frames it captures before and after you hit the shutter button is better than your attempt, for when someone blinks or cuts across your field of view.

Gjithashtu, Super Res Zoom is far better than standard digital zoom, but can’t quite match the clarity of Apple’s hybrid zoom using the iPhone XS’s 2x telephoto lens at extended zooms.

 

View this post on Instagram

 

Super Res Zoom on the Pixel 3

Një mesazhin e ndarë nga Samuel Gibbs (@samuelgibbs) në

 

View this post on Instagram

 

Zoom to 10x on iPhone XS

Një mesazhin e ndarë nga Samuel Gibbs (@samuelgibbs) në

Two selfie cameras adorn the front: a standard 8-megapixel camera joined but a wide-angle fixed focus camera allowing you to zoom out one step. At normal zoom levels the camera captures a stunning amount of detail even in crummy lighting conditions – if you have flaws in your skin this camera will capture them in all their glory.

The wide-angle selfie helps you fit more people in, but the images it captured aren’t quite as good.

Portrait mode for both front and rear cameras has been improved, particularly around hair, and now with the ability adjust blur both in the background and foreground after the fact. The motion autofocus is also magic, making macro shots a lot easier – tap on an object and the focus follows it around.

vëzhgimet

Google Pixel 3 rishikim
The rounded sides of the device have a lacquered quality about them, reminding me of piano white finishes. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian
 • In the box you get a set of USB-C earphones, which behave much like Google’s PixelBuds, and a USB-C to 3.5mm converter for your own headphones
 • The speakers are really quite loud and clear with no noticeable distortion even at maximum volume and pretty good stereo separation
 • You can turn the screen face down to switch on do not disturb
 • Haptic feedback is the best yet on an Android phone, with short, sharp and punchy vibrations, although still not quite on-par with Apple’s brilliant Taptic Engine in its devices
 • The phone has an e-sim, which will be activated through a software update later this year with EE confirmed to support it
 • You can squeeze the sides to trigger Google Assistant
 • Google sells a wireless charging stand called the Pixel Stand that turns the phone into a Google Assistant smart display

Çmim

The Google Pixel 3 is available for £ 739 with 64GB of storage or £839 me 128GB e magazinimit, in a choice of black, white or pink.

për krahasim, the 64GB Pixel 3 XL costs £ 869, the Huawei P20 Pro shpenzimet £ 669, kostot e Samsung Galaxy S9 £ 639, the OnePlus 6 shpenzimet £ 469 and the 64GB iPhone XS shpenzimet £ 999.

Vendim

Pixel 3 can be summed up in one word: refinement.

Every element of Android 9 Pie is slick and responsive. It’s simple to use but powerful in its execution. From the simply brilliant camera to the auto-complete in Gmail, on-device AI proves truly useful. Plus you get at least three years of software updates, which is still a rarity outside of Apple’s iPhone.

The outside of the phone feels luxurious, but in a different way to the iPhone XS. The way the etched glass blends into the polished glass and body looks and feels beautiful.

Inside and out the Pixel 3 is more polished than any other Android smartphone, fully justifying Google’s entry into the big leagues.

It’s not perfect, sigurisht; the battery life could certainly do with being longer, dhe një mbrapa xhami do të jetë më pak të qëndrueshme se metali. Ka gjithashtu ka zhbllokimin fytyrë dhe mjekër relativisht e madhe dhe e bëra ballin do të duken datë në një vit apo më shumë.

Por nuk ka absolutisht asnjë dyshim se në qoftë se ju nuk doni një 999 iPhone XS £, Pixel 3 është e mirë smartphone i vogël duke shkuar.

Rekuizitë: super të butë dhe të performancës fluide, Ekran i madh, anët ngjeshet, Android 9 Pie dhe 3 vjet të rejat, rezistent ndaj ujit, kamera fantastike, akuzuar pa tel

Cons: mjekër relativisht e madhe dhe ballin, nuk ka magazinimit Expandable apo bateri lëvizshëm, asnjë jack kufjeve, jetën e baterisë mund të jetë më mirë, nuk ka njohje të përballet

Google Pixel 3 rishikim
Kamera gungë në anën e pasme është nën 1mm gjatë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Artikuj që kanë lidhje